Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ҚМЖ.Қауіпсіздік ережелері.7-сынып. Химия
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім: 7.1А Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар |
Ә.Жангелдин атындағы ЖОМ КММ |
|||||||||||||||||
Күні: Сынып: 7 |
Пән мұғалімі: Жаркинбаева Г |
|||||||||||||||||
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Қауіпсіздік техникасының ережелерімен және зертханалық құрал-жабдықтармен танысу |
|||||||||||||||||
Оқу мақсаты: 7.1.1.2 –химиялық лабораторияда және кабинетте жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу және түсіну |
||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушы: химия кабинетінде қауіпсіздік техника ережелерін және химиялық құрал- жабдықтарды біледі |
|||||||||||||||||
Басым бөлігі: Қауіпсіздік ережелерінің белгілеріне қарап түсінеді және түсіндіріп береді |
||||||||||||||||||
Кейбірі: Химия сабағындағы зертханалық жұмыс барысында қауіпсіздік техника ережелерін дұрыс сақтай біледі, ережені сақтап қолданады |
||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
- қауіпсіздік техника ережелерін және зертханалық құрал- жабдықтарды біледі - жекелеген тиым белгілерін және зертханалық құрал-жабдықтарды керекті жерінде қолданады |
|||||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: реактив, лаборатория, улы, жанғыш, жарылғыш, лаборант, ерітінді, сынауық қышқылдар, спиртшам, электр қыздырғыш, спирт |
||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог: - Химия кабинетінде қауіпсіздік техника ережесі не үшін қажет? - суретте берілген қауіпсіздік техника ережелерін түсіндіріңіз. - химиялық лабораториядағы тиым салатын белгілерді көрсетіңіз. - зертханалық құрал-жабдықтардың аттарын атаңыз. - зертханалық құрал жабдықтардың қолданылуын түсіндіріңіз. |
||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Топтық жұмыс барысында оқушылардың қарым-қатынас жасау қабілеті; денсаулығына қауіп төндірмеу; достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету дағдылары және жеке жұмыс барысында жауапкершілік дағдылары қалыптасады. |
|||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Математика, физика. |
|||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
5.1.3.2 Зерттеу жүргізу кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелерін тұжырымдау 6.1.3.1 Жоспар бойынша зерттеу жұмысын жүргізу |
|||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру (3 мин) Сабақтың ортасы 6 мин 10 минут 6 минут |
Жағымды ахуал қалыптастыру «Сиқырлы заттар супермаркеті» Оқушыларға сыныптың қабырғаларына ілінген әртүрлі фигурадағы заттар ұсынылады. Солардың арасынан өздеріне керекті заттарды таңдап, өз мінез-құлықтарына қатысты жағымды мінездеме тыңдайды Топқа бөлу: Таңдаған суреттері арқылы топқа бөлініп отыруларын ұсынамын 1-сурет: шеңбер пішініндегі заттардың суреттері 2-сурет: үшбұрыш пішініндегі заттардың суреттері 3-сурет: төртбұрыш пішініндегі заттардың суреттері
1. Мұғалімнің түсіндірмесі (тыңдалым) 2. Қызығушылықты ояту. Тапсырма 1.Топтық жұмыс. «Карточкалар иерархиясы» әдісі. Топтарға қауіпсіздік белгілері бейнеленген карточкалар таратылады. Оқушылар оларды оқулықты пайдалана отырып, маңыздылық/басымдығына қарай орналастырады. Оларды тігінен немесе қатарлап қоюға болады. Жасаған жұмыстарын топпен қорғайды. Дескриптор
Топтық жұмыс: «Адасқан белгілер» әдісі Тапсырма 2. Топтарға өздерінің топтарынының атымен сәйкес келетін белгілерді тауып, олардың мағынасын түсіндіруді ұсынамын.
Топтарда өздерінің фигураларымен сәйкес белгілерді түсіндіреді
Дескриптор.
|
АКТ «Сиқырлы заттар супермаркеті» слайдтар
суреттер
Кабинеттегі техника қауіпсіздігі стенді
Қауіпсіздік ережелері белгілері
|
||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||
10-минут
6-минут
2 мин
Сабақтың соңы
2 мин |
ІІІ. Топтық жұмыс «Карусель» әдісі Тапсырма 3: Топтарға 9 түрлі қауіпсіздік белгілері бейнеленген 3ватман қағазы беріледі. Әр топ 1 мин ішінде 3 белгінің қандай мағына беретінін тұсына жазады. Уақыт біткенде тоқтатылады. Ол жұмыс келесі топқа өтеді. Келесі топ алдыңғы топтың жұмысын тексереді, содан соң өздері де келесі 3 сұраққа жауап береді. 3 топтың маркерлерінің түсі 3 түрлі болуы тиіс.
Дескриптор
Рөлдік ойындар І- топ: Тәжірибе жасау барысында сыныптасыңыз абайсызда киіміңізге қышқыл төгіп алды. Сіздің әрекетіңіз қандай болады?
ІІ –топ: Тәжірибе жасау барысында сыныптасыңыздың қолына сілтіні төгіп алдыңыз. Сіздің әрекетіңіз қандай?
ІІІ –топ: Сыныпта тәжірибе жасау барысында белгісіз затты иісіне қарай қалай анықтауға болады?
Дескриптор
Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі
1.Бас бармақ:
Тапсырманы орындау маған ұнады (ұнамады)
Бағалау: Қалыптастырушы бағалау Үй тапсырмасы: Химиялық реакцияның белгілерін зерттеу. Дәріден босаған кішкентай бөтелкеге аздап су құйып, ішіне бір шымшым ас содасын ерітіңдер. Алынған ерітіндіге сірке-суынан бірнеше тамшы тамызып, жүрген құбылысты бақылаңдар |
Белгілер суреттері « Бас бармақ»
Жағдаяттар жазылған карточкалар
Бағдаршам
|
||||||||||||||||
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 1.Химия кабинетіндегі жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін толықтырыңыз. [ҚБ7.1А] А. Химиялық экспериментті жүргізу алдында ______________________ Б. Егер реактивтің әсерінен күйіп қалсаң _________________________ C. Артық алынған реактивтің қалғанын қайтадан _______________ Д. Егер газ күйіндегі заттың иісін сезгің келсе______________________
2.Төменде берілген суреттен химия зертханасында жұмыс жасау барысында сақталатын қауіпсіздік ережелерін түсіндіріңіз. [ҚБ7.1А]
|
Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау 1.Қауіпсіздік техника ережелерін сабақ барысында пайдалану 2.«Сиқырлы заттар супермаркеті» бойынша сыныпта жағымды ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
||||||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)? |
||||||||||||||||||
1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |