Материалдар / "Қобыланды батыр"жыры
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Қобыланды батыр"жыры

Материал туралы қысқаша түсінік
Елін,жерін қорғауға тәрбиелеу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қаңтар 2018
720
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1. Таза, мінсіз асыл сөз Мектеп:

Күні: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5 сынып Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

«Қобыланды батыр» жыры. Жыршы

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу

бағдарламасына сілтеме)

Т/Ж4.Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:

Жырды мәнерлеп оқып, оқыған үзіндіні жатқа айтады.

Оқушылардың басым бөлігі орындай алады:

Жырдан берілген суретке сай келетін үзіндіні табады;

Кейбір оқушылар орындай алады:

Үзіндіні өздері ары қарай жалғастырады.

Бағалау критерийі

1. Жырдан 60-70 сөз көлеміндегі үзіндіні мәнерлеп жатқа айтады.

2.Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша үзінді жаттайды.

Тілдік мақсаттар

Мәнерлеп оқиды. Оқыған үзіндіні жатқа айтады. Жырдан суретке сай келетін үзіндіні табады;

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: қозыжауырын жебе, Ақ алмасқа қол салды, Семсерменен серместі

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер


Құндылықтарға баулу

  • Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

  • Өзгелердің пікірін бағалай білу.

  • Жауапкершілік;

  • Қарым-қатынас жасау;

  • Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету құндылықтары сабақ тақырыбы арқылы жүзеге асады.

Пəнаралық байланыс

Қазақ тілі. Қазақстан тарихы


Тақырып бойынша

алдыңғы білім


/5 мин/


«Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі арқылы алдыңғы білімдерін жаңа біліммен байланыстыру. /Жыр мен жыршы тақырыбында сұрақтар қойылады, сұрақтарға жауап беру./

Дескриптор

Білім алушы:

  • Тақырыпқа байланысты сұрақтар қояды.

  • Сұрақтарға дұрыс жауап береді.

Тапсырманы «Білім баспалдағы» әдісі арқылы бағалаймын.

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

/2 мин/







/5 мин/

Ширату жаттығуы. Топқа бөлу

«Білезік» әдісі арқылы оқушыларға жағымды психологиялық ахуал тудырамыз. Оқушылар бірінің қолына бірі «Әрқашан...., ешқашан.....» деген тілек айтып білезік тағады. Сол білезік арқылы топқа бөлінеді «Қобыланды», «Тайбуыл», «Құртқа» сөздері сол білезікте жазулы тұрады

1 - тапсырма:

«Ақпараттағы ақаулық» әдісі бойынша үзіндідегі түсіп қалған сөздердің орнын толтырыңыз: /жеке дара жұмыс, жұппен жұмыс/


............. жасы келгенше,

Бір бала көрмей ............,

Қайғыменен қан жұтып,

Ақылынан адасқан.

...................бәйбіше,

Қабырғасы майысқан.

Елуге жасы келгенде,

Көзім ашпай дүниеден,

Өтемін бе дегенде,

Сонда көрген арыстан:

Бір ұл, бір қыз атадан,

Қыздың аты – ...............,

........................қарындас.

Дескриптор

Білім алушы:

- жаттаған үзіндіні есіне түсіреді;

- бос орынды үзінді бойынша толықтырады.

- жұбына мәнерлеп жатқа айтады.


Тапсырманы «өзін-өзі бағалау парағы» арқылы бағалаймын.











http://smk.edu.kz/

Сабақтың ортасы







/ 14 мин/

























































Сергіту сәті

/2мин/





/8 мин/

2- тапсырма: Жырдың мазмұны бойынша берілген суреттердің біріне таңдау жасаңыз.

Жырдан суретке сәйкес келетін үзіндіні тауып, жаттаңыз. Жұбыңызға жаттаған үзіндіңізді мәнерлеп жатқа айтыңыз.


«Үш қадамдық сұхбат» әдісі арқылы Төрт адамнан тұратын топтарды жұптарға бөлеміз:

А және Ә, Б және В.

1-қадам. А Ә-дан сұхбат алады, ал Б В-дан сұхбат алады.

2-қадам, керісінше. Ә А-дан сұхбат алады, ал В Б-дан сұхбат алады.

3-қадам. Әр оқушы өз жұбы туралы ақпаратпен төрт адамдық топ ішінде бөліседі. /жұппен жұмыс/


1.Қобыланды батыр

2. Тайбурылдың шабысы

3. Құртқа қыз

4. Қарлыға қыз

Дескриптор

Білім алушы:

- бір суретке таңдау жасайды;

- жырдан суретке сай келетін үзіндіні табады;

- үзіндіні жаттайды;

- жұбына мәнерлеп жатқа айтады.


«Білім теңізіне қайықты жіберіңіз» әдісі арқылы бағалаймын.


Сергіту сәті


«Қиялдағы кино фильм» әдісі арқылы

Жырдан қысқа үзінді оқылады. Оқушылар мұғалім оқып жатқан жырды көз алдарына келтіреді. Мұғалім жырды оқуды тоқтатып, оқушылардан оқиғаны тоқтаған жерден жалғастырып, одан әрі дамытуды сұрайды.

Одан кейін оқушылар сынып алдында өздерінің «санасындағы кинокартинада» не болғандығы туралы әңгімелейді.

Дескриптор

Білім алушы:

- Жырды көз алдына елестеді.

- Жырды өз санасындағы кинокартинкаға салып суреттеп айтады.

Тапсырманы «Қолпаштау» арқылы бағалаймын















http://drscavanaugh.org/discussion/inclass/discussion_formats.htm
























































http://smk.edu.kz/


















Сабақтың соңы

/4 мин/






«5-5-1» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын.

Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін түйіндейді. Соңында 5 сөзді 1 сөзге түйіндеп, өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі.

«Бүгінгі сабақ ұнады ма?» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын.


http://smk.edu.kz/




Саралау – Сіз қандай

тəсілмен көбірек қолдау

көрсетпексіз? Сіз басқаларға

қарағанда қабілетті

оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау



Іздену жұмысы арқылы пайымдау жасайды , маңызды ақпаратты табады

Оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында оқу әдістерін тиімді пайдаландым.

1.Тапсырманы «Білім баспалдағы» әдісі арқылы,

2.Тапсырма «Өзін-өзі бағалау парағы» арқылы бағаланады.

3.Тапсырманы «Білім теңізіне қайықты жіберіңіз» әдісі арқылы 4.«Бүгінгі сабақ ұнады ма?» әдісі арқылы бағалаймын.



Оқуды жақсарту

Мақсатында ақпаратттық-

Коммуникациялық

технологияны сабақтың ортасында

пайдаландым

Топпен ауысып жұмыс істеуде қауіпсіздік техникасын

сақтауын ескертіп отырдым.

Сабақ бойынша

рефлексия


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге

назар аудару қажет?
























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!