ҚМЖ
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Биосфера, экожүйе, популяция Пәні: Биология |
Мектеп:«Т.Жароков атындағы жалпы білім беретін орта мектебі»
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Гатауова Жулдыз Ербулатовна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.1.3 Қоректіктізбектержәнеқоректікторлардықұрастыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушы: Табиғи қоректік тізбектегі экологиялық топтардың аталуынбілу, анықтама беру
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көпшілік оқушы: Қоректік тізбектер және қоректік тордағы жануарлардың қоректену топтарын ажырату. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушы: Қоректік тордағы тізбектің үзілу кезіндегі жағдайын талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пән лексикасы және терминология: Продуценттер, консументтер, редуценттер, паразиттер, сапрофиттер, қоректік тізбек, қоректік тор Диолог құруға/ жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамыту. Дені саудың, жаны сау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
7.3.1.2 Табиғи қоректік тізбектерді салыстыру. Оқушылар табиғаттағы қоректік тізбектің үздіксіз жүруі, табиғаттағы тепе- теңдікдікті сақтау мақсатында болатын үдеріс екенін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Экология- экологиялық пирамида География- дала экожүйесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
3 мин
7 мин
|
«Суреттер таңдау»әдісімен топқа бөленеді. «Анықтама» кабинеті Барлық оқушыға Продуценттер, Консументтер, Редуценттер деген терминдерге:
Қалыптастырушы бағалау:мадақтау сөздер.
|
Суреттер
Қалыптастырушы бағалау жиынтығы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
2 мин
15 мин
15 мин
|
«Суретті сөйлету» - суретке ат қойып, жаңа сабақты ашады.
Мақсаты: Қоректіктізбектержәнеқоректікторлардықұрастыру. «Ойлан.Жұптас.Бөліс.» әдіс арқылы жаңанымеңгеру Барлық оқушы мәтінмен танысады, жұппен талдайды, түсіндіреді.
Бағалау критерийі
Қ.Б. Жұптар бір-біріне жағымды смайликтер беріп, жаңа сабақты түсінуін бағалады.
«Тізбектеу» әдісі Барлықоқушыға табиғиэкожүйелердіңқоректіктізбегіұсынылды. 3 Тапсырма. (а) Суреттегіағзалар арасына тиістібағыттанұсқадақойып,бірнешеқоректіктізбекқұрыңыз.
1
2
3 (б) Қоректіктізбектер арасындағыайырмашылықтарын анықтап, себебінтүсіндіріңіз. Дескриптор. -Суреттегіағзалар арасына тиістібағыттанұсқақойып,бірнешеқоректіктізбекқұрастыруын анықтайды. Қ.Б. мадақтау сөздер айту - Суреттен бірнешеқоректіктізбекқұрады. Көпшілік оқушылар қ.б. қолпаштау Кейбір оқушылар: - Қоректіктізбектерарасындағыайырмашылықтарды анықтайды, себебінтүсіндіреді. Қ.Б. жұлдызша тарату «Проблемалық сұрақ» 4.Тапсырма. Қоректік тордағы қоректік тізбек үзілгенде орнайтын жағдайды тұжырымдау Қ.Б. от шашу
|
Суреттер
7 сынып оқулығы
Сематикалық кесте
Смайликтер
Суреттер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
3 мин
|
«Табыс сатысы» әдісі 1-баспалдағы Мен ... Білемін 2-баспалдағы Мен ... Түсінемін 3-баспалдағы Мен ... Жасай аламын
|
Кәдімгі сатының суреті |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
||
|
Барлық оқушылар:«Анықтама» кабинетіәдісі арқылы табиғи қоректік тізбектегі экологиялық топтардың орынын анықтайды.
Көпшілік оқушылар:«Ойлан.Жұптас.Бөліс.»,«Тізбектеу» әдістері қолданып, қоректік тізбектер және қоректік тордағы жануарлардың қоректену топтарын ажыратады.
Кейбір оқушылар: «Проблемалық сұрақ»әдісі арқылы тапсырма орындау кезінде қоректік тордағы тізбектің үзілу кезіндегі жағдайын талдайды.
|
Үй тапсырмасын пысықтауда «Анықтама» кабинетіәдісі арқылы ҚБ мадақтау сөздермен бағалаймын.
«Ойлан.Жұптас.Бөліс» әдісі арқылы жаңа тақырыпты меңгертуде бағалау критерийі қойып, ҚБ жұптар смайлик беру арқылы бағалайды. «Тізбектеу» әдісінде дескрипторменбағалаймын. -Барлық оқушылар бірінші дескрипторға толық жауап берсе, Қ.Б. мадақтау сөздер айтып бағалаймын. -Көпшілік оқушылар екі дескрипторға жақсы жауап берсе, қ.б. қолпаштап бағалаймын. - Кейбір оқушылар барлығына толық жауап берсе,қ.б.жұлдызша таратумен бағалаймын.
«Проблемалық сұрақ» әдісі арқылы кейбір оқушыларды қ.б. от шашумен бағалаймын.
|
Жануарларды қорғауда қауіпсіздікті сақтау |
||
|
|
Дескриптор |
Білімалушы |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қоректік тізбек
Қоректік тізбек
ҚМЖ
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Биосфера, экожүйе, популяция Пәні: Биология |
Мектеп:«Т.Жароков атындағы жалпы білім беретін орта мектебі»
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Гатауова Жулдыз Ербулатовна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.1.3 Қоректіктізбектержәнеқоректікторлардықұрастыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушы: Табиғи қоректік тізбектегі экологиялық топтардың аталуынбілу, анықтама беру
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көпшілік оқушы: Қоректік тізбектер және қоректік тордағы жануарлардың қоректену топтарын ажырату. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушы: Қоректік тордағы тізбектің үзілу кезіндегі жағдайын талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пән лексикасы және терминология: Продуценттер, консументтер, редуценттер, паразиттер, сапрофиттер, қоректік тізбек, қоректік тор Диолог құруға/ жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамыту. Дені саудың, жаны сау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
7.3.1.2 Табиғи қоректік тізбектерді салыстыру. Оқушылар табиғаттағы қоректік тізбектің үздіксіз жүруі, табиғаттағы тепе- теңдікдікті сақтау мақсатында болатын үдеріс екенін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Экология- экологиялық пирамида География- дала экожүйесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
3 мин
7 мин
|
«Суреттер таңдау»әдісімен топқа бөленеді. «Анықтама» кабинеті Барлық оқушыға Продуценттер, Консументтер, Редуценттер деген терминдерге:
Қалыптастырушы бағалау:мадақтау сөздер.
|
Суреттер
Қалыптастырушы бағалау жиынтығы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
2 мин
15 мин
15 мин
|
«Суретті сөйлету» - суретке ат қойып, жаңа сабақты ашады.
Мақсаты: Қоректіктізбектержәнеқоректікторлардықұрастыру. «Ойлан.Жұптас.Бөліс.» әдіс арқылы жаңанымеңгеру Барлық оқушы мәтінмен танысады, жұппен талдайды, түсіндіреді.
Бағалау критерийі
Қ.Б. Жұптар бір-біріне жағымды смайликтер беріп, жаңа сабақты түсінуін бағалады.
«Тізбектеу» әдісі Барлықоқушыға табиғиэкожүйелердіңқоректіктізбегіұсынылды. 3 Тапсырма. (а) Суреттегіағзалар арасына тиістібағыттанұсқадақойып,бірнешеқоректіктізбекқұрыңыз.
1
2
3 (б) Қоректіктізбектер арасындағыайырмашылықтарын анықтап, себебінтүсіндіріңіз. Дескриптор. -Суреттегіағзалар арасына тиістібағыттанұсқақойып,бірнешеқоректіктізбекқұрастыруын анықтайды. Қ.Б. мадақтау сөздер айту - Суреттен бірнешеқоректіктізбекқұрады. Көпшілік оқушылар қ.б. қолпаштау Кейбір оқушылар: - Қоректіктізбектерарасындағыайырмашылықтарды анықтайды, себебінтүсіндіреді. Қ.Б. жұлдызша тарату «Проблемалық сұрақ» 4.Тапсырма. Қоректік тордағы қоректік тізбек үзілгенде орнайтын жағдайды тұжырымдау Қ.Б. от шашу
|
Суреттер
7 сынып оқулығы
Сематикалық кесте
Смайликтер
Суреттер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
3 мин
|
«Табыс сатысы» әдісі 1-баспалдағы Мен ... Білемін 2-баспалдағы Мен ... Түсінемін 3-баспалдағы Мен ... Жасай аламын
|
Кәдімгі сатының суреті |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
||
|
Барлық оқушылар:«Анықтама» кабинетіәдісі арқылы табиғи қоректік тізбектегі экологиялық топтардың орынын анықтайды.
Көпшілік оқушылар:«Ойлан.Жұптас.Бөліс.»,«Тізбектеу» әдістері қолданып, қоректік тізбектер және қоректік тордағы жануарлардың қоректену топтарын ажыратады.
Кейбір оқушылар: «Проблемалық сұрақ»әдісі арқылы тапсырма орындау кезінде қоректік тордағы тізбектің үзілу кезіндегі жағдайын талдайды.
|
Үй тапсырмасын пысықтауда «Анықтама» кабинетіәдісі арқылы ҚБ мадақтау сөздермен бағалаймын.
«Ойлан.Жұптас.Бөліс» әдісі арқылы жаңа тақырыпты меңгертуде бағалау критерийі қойып, ҚБ жұптар смайлик беру арқылы бағалайды. «Тізбектеу» әдісінде дескрипторменбағалаймын. -Барлық оқушылар бірінші дескрипторға толық жауап берсе, Қ.Б. мадақтау сөздер айтып бағалаймын. -Көпшілік оқушылар екі дескрипторға жақсы жауап берсе, қ.б. қолпаштап бағалаймын. - Кейбір оқушылар барлығына толық жауап берсе,қ.б.жұлдызша таратумен бағалаймын.
«Проблемалық сұрақ» әдісі арқылы кейбір оқушыларды қ.б. от шашумен бағалаймын.
|
Жануарларды қорғауда қауіпсіздікті сақтау |
||
|
|
Дескриптор |
Білімалушы |
|
|
шағым қалдыра аласыз















