5.1А Натурал сандар және
нөл
|
|
Күні:
|
|
Сынып:
5
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Қос теңсіздік (бекіту
сабағы).
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
Оқушылар:
5.5.3.6 натурал
сандарды салыстырудың нәтижесін белгілері арқылы
жазу;
5.5.3.7
натурал сандарды салыстыру мен
реттеуді талап ететін жағдайды
зерттеу;
|
Сабақ мақсаттары
|
-
Қос теңсіздік түсінігін меңгеру және жазылу формасын есте
сақтау.
-
Қос теңсіздікті жаза білу,
оқи білу
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушылар:
-теңсіздік түсінігін біледі және жазылу формасын
біледі.
- қос теңсіздікті оқи
алады және жаза алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және
терминология:
- натурал сандар, жұп сандар, тақ
сандар;
- координаталық сәуле, координаталық сәуленің
басы , нүктенің координатасы, бірлік кесінді;
Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер:
-
координатасы үлкен нүкте координаталық сәуледе ... оң жағына қарай
орналасады;
-
координатасы кіші нүкте координаталық сәуледе ... сол жағына қарай
орналасады;
-
есептеуді тиімді тәсілмен орындау;
|
Құндылықтарды
дарыту
|
-Өмір бойы білім алуға бейімделеді;
-Дұрыс шешім
қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын
тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру;
|
Пәнаралық
байланыстар
|
География
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интербелсенді тақтаны
қолдану, twig-bilim.kz
|
Бастапқы білім
|
«цифр», «сан», «жұп сан»
және «тақ сан» туралы түсініктері бар;
Натурал сандарға амалдар
қолдана алады.
Сандық және әріпті
өрнектермен жұмыс жасау дағдылары;
Сандарға амалдар қолдану қасиеттерін
білу.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
4 мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі.
Амандасу.
Психологиялық ахуал туғызу.
Дамыған заманда сандарсыз өмір сүру мүмкін
емес сияқты. Бірақ, кейбір байырғы
тайпалар математиканың дамуынан алшақтап, қарапайым
санау жүйесін қолданып өмір сүріп
келеді.
Кері
байланыс:
|
https://twig-bilim.kz/film/numbers-life-without-numbers-6813/
|
Сабақ тағырыбы және мақсатты
анықтау
2 мин
|
Ребусты шешу арқылы, сабақтың тақырыбын анықтау ұсынылады.
Ребусты шешіп сабақта сандарды салыстыру жұмыстары жүргізілетіні
анықталады.
Бүгінгі сабақта сандарды меңгеруді және салыстыруды
жалғастырамыз
|
|
Топтарға біріктіру
2 мин
|
«Пазл» стратегиясы. Мұғалім 5
ашық хаттарды (топтар санына қарай) бөліктерге бөледі. Оқушылар осы
ашық хат бөліктерін алады. Топтар дұрыс құрылған ашық хаттар
бойынша біріктіріледі.
|
|
Теориялық білімін жаңғырту
2 мин
|
Диалогтік оқыту.
Оқушыларға сұрақтар таратылады. 2 минут ішінде топта талқыланады. 2 минут жалпы талқыланады. Басқа топтың жауаптарымен
толықтырылады.
-
Натурал сандар ішінен қайсысы ең кішісі?
- Қай
сан 1-ден кіші?
- Қай
сан үлкен: екі орынды сан ба, әлде бес орынды сан ба?
Рефлексия:
-
Әр сұраққа берген жауабыңызды
негіздеңіз?
-
Қосымша түсіндіруді қажет
ететін сұрақтарыңыз бар ма?
-
Терең және толық
түсіну үшін нені қайталау
қажет?
|
|
Тақтамен жұмыс
10 мин
|
152.
Қос теңсіздік ретінде жазыңыз:
-
10 саны 5 үлкен және
15 кіші;
-
11 саны 18 кіші және
8 үлкен;
-
21 саны 28 кіші, ал
28 саны 45 кіші.
153.
Координаталық сәуледе белгіле:
-
барлық 9
кіші
сандар;
-
10 үлкен,
бірақ 14
кіші
сандар.
156. Тепе-теңдік дұрыс па?
-
-
;
-
;
-
;
-
;
-
Бір-бірін тексеру
|
оқулық
|
Бекіту
ФБ
20 мин
|
Топтық не жұптық жұмыс (мұғалімнің қалауы
бойынша)
Деңгейлік тапсрыма.
Қос теңсіздік
Базалық деңгей.
Тапсрыма 1. Қос теңсіздік терінде жазыңыз. Шешімін сандар жиынында
белгілеп, жауабын фигуралы жақша арқылы жазыңыз:
а)2 < у және у < 6
б) у > 2 және у < 6
в) 2 < у және z < 6
г) у < 2 және у < 6
Тапсрыма 2. Қос теңсіздікті екі теңсіздікпен
алмастырыңыз:
9
х < 18 ------------
және
-------------------
3 < у
11 ------------
және
--------------------
Тапсрыма 3. Қос теңсіздік ретінде
жазыңыз:
а) t саны 4 үлкен және 9 кіші
—---------------------
б) k саны 5
үлкен не тең
және 18 кіші-----------------------
в) m саны 10
үлкен және
25 кіші не тең ------------------
г) n саны 6
үлкен не тең
және
15 кіші не тең ---------------
Орташа деңгей.
Тапсрыма 4. Салыстырыңыз
Тапсрыма 5.
Анам 500г құлпынай сатып алды, ал
әкем 1 кг 200г құлпынай әкелді. Кім көп
кұлпынай алып келді, қаншаға үлкен?
Жоғары деңгей.
Тапрсыма 6. Сандардың
орнына *-лар жазылып берілген сандарды
салыстыруға болады ма?
А)
8** және 1**;
Б)
** және ****;
С)
**57 және 677;
Д)
999*
және
1*1*1.
Тапсрыма 7.
When Steve woke up. His temperature was
102º C. Two
hours later it was 3º lower. What was his temperature then?
Compare the temperatures.
Бағалау критерийлері:
-теңсіздік түсінігін біледі және жазылу формасын
біледі.
- қос теңсіздікті оқи алады және жаза
алады.
- қос теңсіздікті екі теңсіздіктерге дұрыс
аударады және керісінше.
- жиындар
сәулесінде қос теңсіздік жауабын дұрыс көрсетеді.
|
Карточка
|
Reflection
3
мин
|
Сабақты
меңгеру барысында қиындық туғызған және түсініксіз болған жерлерді
стикерде жазып, қалдырады.
|
|
Homework
2
мин
|
Тапсырма1.
161. Координаталық сәуле салып,
онда А(3),
О(0),
В(7),
Е(1),
С(10) нүктелерін көрсетіңіз. Осы
сәуледе В нүктесінін:
-
екі бірлік
кесіндіге;
-
сегіз бірлік
кесіндіге алшақ орналасқан нүктені анықтап, координатасын
жазыңыз.
Тапсырма
2.
145. Координаталық сәуледе А және В
нүктелерінің қайсысы солырақ
орналасқан:
-
А(1) немесе
В(8)
-
А(17) немесе
В(38)
-
А(1) немесе
В(0)
-
А(44) немесе
В(13)
-
А(357) немесе
В(375)
-
А(583) немесе
В(539)
146. Координаталық
сәуледе C және D нүктелерінің қайсысы оңға қарай
орналасқан:
-
С(3) немесе
D(2)
-
С(31) немесе
D(27)
-
С(75) немесе
D(57)
-
С(143) немесе
D(234)
-
С(283) немесе
D(265)
-
С(1990) немесе
D(1989)
|
Оқулық
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет
қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
Дифференциалдау- бекіту
тапсырмасында алынған, арнайы оқушылардан нәтиже күту және олардың
қабілеттеріне сәйкес жеке көмек көрсету.
|
Оқушыларды өзін өзі бағалауды, сабақ
барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау
мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша
бағалауды қолданамын.
|
Оқу процесінің барлық күйзеліс түзуші
факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі
болуларына жағдай туындатамын. Ол қызықты математикалық
сұрақтардан, мадақтаудан тұрады.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,
неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді
білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда
берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу
туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да,
оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|