Материалдар / "Қос теңсіздіктер " математика 4 сынып

"Қос теңсіздіктер " математика 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
"Қос теңсіздіктер " тақырыбында жазылған математика пәнінен 4 сынып бойынша жазылған сабақ жоспары.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Сәуір 2022
547
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

4(А) - БӨЛІМ. ТЕҢДЕУ, ТЕҢСІЗДІК, ӨРНЕК

Педагогтің аты-жөні

Сыдыкова Б.А.

Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қос теңсіздіктер

Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары

4.2.2.1 қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын табу;


Сабақтың мақсаты

қос теңсіздіктер жөнінде мағлұмат алады.

қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын таба алады.

қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын сан сәулесінде белгілей алады.


Сабақтыңбарысы

Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Зейінін шоғырландыру»

Үй жұмысын тексеру:.

Алдыңғы білімді еске түсіру

Астрономия ғылымына қатысты слайд көрсету

1.

Өрнектерді есептеп, жауаптарын кестеде көрсетілген тәртіппен орналастыр. Ғарыш кеңістігі мен ондағы нысандарды және жұлдыздар мен галактикаларда болатын өзгерістерді зерттейтін ғылым қалай аталатынын тап.


Мақсат қою

2 Дәптеріңе теңсіздіктердің шешімдер жиынын жазып және оны сан сәулесінде белгіле

А)

Жауабы: {0,1,2 }

Ә)

{4, 5, 6, 7, 8, 9, …. }

Балалардан қос теңсіздіктің шешімдер жиынын сан сәулесінде белгілеуді сұрайды.

2< х <5

Осыдан мәселелі жағдаят туындайды. Бүгінгі сабақтың мақсаты анықталады.

Оқу мақсатын таныстыру

Қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын табуды үйренесің




Оқушылар сабақ тақырыбымен, мақсатымен танысады.


ҚБ: 1-10 балдық жүйе


















ҚБ: 1-10 балдық жүйе



Психологиялық ахуал.


Алдыңғы білімді еске түсірутапсырмалары.





















Оқылым, жазылым тапсырмалары.





Сабақтың ортасы

Жаңаны ашу. №3

Балалар жердің моделін шар түрінде жасады. Бұл модельді өлшеген кезде, шар 3 килограмдық кіртастан ауыр, бірақ дәл осындай екі кіртастан жеңіл болып шықты. Шардың массасын х кг деп белгілеп, теңсіздіктер жаз.

х >3 х< 6

Шардың салмағы 3кг мен 6кг аралығында болады. 3 < х және х < 6 теңсіздіктерінің орнына бір қос теңсіздікті

3 < х < 6 жазуға болады.

Оны былай оқиды: «х белгісізі 3-тен артық және 6-дан кем».

Қос теңсіздік бір жолға жазылған екі теңсіздіктен тұрады. Сен бұл теңсіздіктің шешімдер жиынын сан сәулесінен көре аласың.

а) 3 < х <6

Оның шешімін барлық шешімдердің жиыны түрінде жазуға болады: {4, 5}.

ә) 5 < x < 15

Олардың шешімін барлық шешімдердің жиыны түрінде жазуға болады: {6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14}.

Дескриптор: қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын таба алады.

қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын сан сәулесінде белгілей алады









«Тапсырма» арқылы іске асады.

Кейбір оқушыға қосымша сұрақтар беріледі. Қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын қалай таптың?








ҚБ: 1-10 балдық жүйе.












Оқылым, жазылым тапсырмалары.







4 Қос теңсіздіктерді жазады.

а) 4< t <9

ә)5 <к< 18

б) 10<m<25

в) 6<n<15

Дескрипторқостеңсіздіктердің шешімдер жиынын таба алады.

қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын сан сәулесінде белгілей алады.


5 Теңсіздіктерді оқиды. Қос теңсіздікті жеке екі теңсіздікке ауыстырады.

7 < a < 12, a>7 және a < 12

15 < b < 96, b>15 және b < 96

18 < c < 75, c>18 және c < 75

21 < d < 49, d>21және d < 49

130 < m < 182, m>130 және m < 182

274 < d < 280, d>274 және d < 280

6А Оқушылар сан сәулесінде белгіленген сандар жиынымен шешімдер жиыны сәйкес келетін қос теңсіздікті жазады.

Алдымен қандай сандар белгіленгенін анықтайды (2, 3, 4,5.

5). Бұл сандар анықтау қажет қос теңсіздіктің шешімдер жиыны: {2, 3, 4, 5}. Олар 1-ден артық және 6-дан кем, яғни х>1 және х<6. Бұл теңсіздіктерді бір қос теңсіздік түрінде жазады.

1< х <6

Дескриптор: Қос теңсіздікті жеке екі теңсіздікке ауыстырады.



6Ә тапсырманы оқушылар өз бетімен орындайды

Дене қимылдары

7 Шығырмашылық жұмыс

30 816 : х = 321 ∙ 3 830 745 – у = 847 ∙ 193

30816:х=963 830745-у=163471

х=30816:963 у=830745-163471

х=32 у=667274

Дескрипто

қостеңсіздіктердің шешімдер жиынын таба алады.

қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын сан сәулесінде белгілей алад

Математика күнделікті өмірде №8

Арманның АҚШ-та тұратын достары дүкеннен телескоп көрді. Олар егер ай сайын 8 доллардан жинап отырса, бір жылдан кейін телескоп алуға болатынын анықтады. Дүкенде оларға тауардың құнын бөліп төлеуді ұсынды. Егер олар 18 ай бойы ай сайын 9 доллардан төлеп отыруға келіссе, телескопты бірден алып кетуге болады. Телескоптың бағасы қанша? Құнын бөліп төлейтін болса, телескоптың құны қанша болады?

Шешуі:8·12=96 $ - телескоптың бағасы

9:18 =162$ - бөліп төлейтін болса, телескоптың құны

9 Салыстырады. Түсіндіреді.

t*0<t* 1 8253+n= n + 8523 809:r<908:r

n – n=n* 0 7000 – x< 7000 + x s:k<s-k

v>k-k 250*d*4=1000 *d d+d < 3*d

Сен зерттеушісің№10

Көрмеге арналып метеоритке ұқсас бірдей 27 модель жасалды. Олардың біреуі басқасынан жеңіл боп шықты. Кіртасы жоқ та­разыда үш рет өлшеу арқылы жалғыз жеңілдеу модельді қалай табуға болатынын ойлан.

Шешуі: Таразының табақшасына 9 модельден саламыз. Өлшеу нәтижесіне байланысты массасы жеңіл топ анықталады: 9, 9 немесе 9. Енді таразының табақшасына 3 модельден салып, массасы жеңіл топты табамыз. Бұдан кейін қалған 3 модельді таразының табақшасының екі жағына бір-бірден салып, қайсысы жеңіл екені анықталады. Анықталған жеңілі ізделінді модель. Егер олар тең болса, онда үшінші тұрғаны жеңіл модель. Осылайша үш рет өлшеу арқылы жүзеге асырылады.

Дескрипторқостеңсіздіктердің шешімдер жиынын таба алады.

қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын сан сәулесінде белгілей алады.





ҚБ: 1-10 балдық жүйе















ҚБ: 1-10 балдық жүйе


















ҚБ: 1-10 балдық жүйе






Оқылым, жазылым тапсырмалары.






Кері байланыс

Кері байланыс. Ауызша. Бүгінгі сабақта не үйрендің? Сабақтағы қай тапсырма сен үшін қызықты болды?

Рефлексия. Не білдім? Бұл не үшін керек? Оның қолданысы қандай?

Тағы да не білгім келеді?

Үй жұмысы: №11 8-бет




















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ