Материалдар / Қоспа түрлері және оны бөлу жолдары.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қоспа түрлері және оны бөлу жолдары.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қоспа түрлерін балаларға барынша түсінікті болу үшін тәжірибе жасау қажетұ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қараша 2023
581
1 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұзақмерзімді жоспар бөлімі

5.3 Заттар және материалдар

Мектеп: №44 «Жаңа дала» ЖОМ

Күні: 01. 12. 2022ж

Мұғалімнің аты-жөні: Алипова Г

Сынып: 5 «б»

Қатысқандар саны:



Қатыспағандар саны:



Сабақтың тақырыбы

Қоспа түрлері және оларды бөлу әдістері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.2.2 Қоспалардың түрлерін сипаттау және бөлу

әдістерін ұсыну

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Қоспа түрлері және оларды бөлу әдістерін сипаттайды;

Оқушылардың басым бөлігі:

Қоспа түрлері және оларды бөлу әдістерін анықтайды;

Кейбір оқушылар:

Қоспа түрлері және оларды бөлу әдістерінің ерекшеліктері мен айырмашылықтарын ажыратады;

Бағалау критерийлері

Білім алушы

  • Қоспалардың түрлерін анықтайды

  • Біртекті және әртекті қоспаларды бөлу әдістерін көрсетеді

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- біртекті және әртекті қоспалардың айырмашылығын түсіндіре алады;

- ауызша қоспаларды бөлу әдістерін сипаттай алады;

- заттарды қасиеттері бойынша жіктей алады.
Пәнге қатысты лексика және терминология

Буландыру, тұндыру, айдау, сүзу, жіктелу, ерігіштік, маталдық,

бейметалдық ,ерітінді еріткіш, еріген зат, еріген заттың ерітіндідегі массалық үлесі

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин









5 мин

  1. Мұғалімнің кіріспе сөзі. (Сабаққа психологиялық көңіл-күй)

Психологиялық ахуал қалыптастыру: Шаттық шеңберін орнату. Топқа бөлемін: 1. – таза заттар , 2-біртекті заттар, 3-әртекті заттар деп топқа бөлінеді.

Миға шабул әдісімен үй жұмысын сұрау. Оқушыларға сұрақ қойылады.

Таза заттар дегеніміз не, мысал келтір?

Қоспа дегеніміз не, мысал келтір?

Әтекті қоспа дегеніміз не , мысал келтір?

Егер оқушылар жауапқа шыға алмаса, қосымша

Оқушылардың Таза заттар және қоспалар туралы білімдеріне қысқаша шолу жасау

Сабақтың тақырыбын түсіндіру:

Қоспа түрлері және оларды бөлу әдістері







Сабақтың ортасы





8 мин
















15 мин





































5мин












5 мин











3мин

Қоспаның құрамындағы заттарды бөліп алудың сан түрлі тәсілдері болады. Солардың ішінен күнделікті кездесетін бірнешеуімен танысайық. Біртекті және әртекті қоспадағы заттарды бөлудің өзіндік ерекшеліктері бар. Оны оқулықта көрсетілгеннақты тәсілдерден  көресіңдер.

Қоспа – екі немесе одан да көп заттардан тұрады.                 

Қоспалар агрегаттық күйіне байланысты екіге жіктеледі: біртекті және әртекті.                           

  1. Тұндыру тәсілі  - заттардың тығыздықтарының әр түрлі болатынына негізделген.

  2. Сүзу тәсілі – ерітіндідегі ерімеген бөлшектерді бөлуді тездету үшін қолданылады.

  3. Қайта кристалдану – бастапқы қатты күйдегі затты ерітіп, сосын буландыра отырып, суалту жолымен тазартуды айтамыз.

  4. Айдау(Булану) – ұшқыш сұйықтықтарды алдымен буландырып, сонан соң салқындатып сұйық күйге ауыстырып, конденсациялауды айтады. Мұны дистелдеу тәсілі деп те атайды.

Ойлан –жұптас-бөліс әдісімен топтық жұмыс беріледі. Әр топ тәжірибесімен бқлісетін болады.

  1. таза заттар: Суға топырақты салып араластыр. Топырақ пенсуды қоспасын қоспасын қалай жыратуға болатынын түсіндір. Кестені толтырамыз тәжірибеде жасаған жұмысымызды.

Не істедің?

Не көрдің?

Қорытынды




2-біртекті заттар:Суға қант салып араластыр оның үстіне топырақ сал . Нәтижесінде не байқадың. Түсіндір. . Кестені толтырамыз тәжірибеде жасаған жұмысымызды.

Не істедің?

Не көрдің?

Қорытынды




3-әртекті заттар:Ас тұзы мен суды араластырып оны қалай бөләп алуға болатынын көрсет. . Кестені толтырамыз тәжірибеде жасаған жұмысымызды.

Не істедің?

Не көрдің?

Қорытынды




Өзін-өзі бағалау. БАРМАҚ АРҚЫЛЫ.

2-тапсырма . Кім жылдам? Кім жылдам қоспаның түрін ажырата алуын бақылау арқылы бағалаймыз . Мадақтау.

Өзін-өзі бағалау.

Тапсырма 3


Екі стақанға су құйыңыз. Бірінші стақанға қант, екінші стақанға құм салып, аралыстырыңыз. Осы қоспалардың айырмашылығы неде деген сұрақты оқушыларға қойыңыз.
Қоспалар біртекті және әртекті болуын оқушыларға түсінуге көмектесу

Тапсырма 3 Ой қозғау.


Таныстырылым




Оқулық


















































Жапсырмалы қағаздар












Су, құм , қант










Жапсырмалы қағаздар

Сабақтың соңы

2 мин









«Білімқоржыны» керібайланыс.

БІЛІМ  ҚОРЖЫНЫ

Өтежақсытүсіндім,                      Мен сабақты                     Тақырыпбойыншаәлі де

мен үшінқызықтыболды.            жақсытүсіндім                        ізденуімкерек



Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға  жабыстырады

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Қабілеті жоғары оқушылар:

  • Топта ұйымдастыру жұмыстарын алады;

  • Сабақ бойындағы «Түрткі сұрақтар» оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады.

Қабілеті орта оқушылар:

  • Мұғалімнің түсіндірмесі кезінде «Түртіп алу» әдісі осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді;

  • Сабақ барысындағы деңгейлік сұрақтар тізбегі;

Қабілеті төмен оқушылар:

  • Деңгейлік сұрақтар;

  • Мұғалімнің қолдауы;

  • Ынталандыру, қолдау көрсету, формальды емес бағалау түрлері;

  • Оқушылар өзара бағалайды;

  • Кері байланыс жасау.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрысжүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!