Математика пәні бойынша қысқа мерзімді жоспары Тексерілді _______________
Бастауыш сынып мұғалімі Ағаділова Қарлығаш
|
1 |
Мерзімі |
Күні 10.02.2017 |
|
Сабақта 7 модульдің қамтылуы |
|
|
2 |
Сынып |
3 «Е» |
|
|
|
|
3 |
Пәні |
Математика |
|
|
|
|
4 |
Тақырыбы |
Қосындыны санға бөлу |
|
|
|
|
5 |
Мақсаты
|
Қосындыны санға бөлу тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. Тиімді тәсілмен есептеуге үйрету. Сабақта алған білімдерін жүйелеу, пысықтау. Ой - өрісін, сана - сезімі мен тілін дамыту. Есте сақтау қабілетін қалыптастыру. Әр істі саналы түрде орындауға, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Оқытудың өмірімен байланасын нығайту, өз бетінше жұмыс жасауға төселдіру. |
|
|
|
|
6 |
Күтілетін нәтиже |
Топпен бірлесіп жұмыс жүргізе алады;
|
|
|
|
|
7 |
Сабақтың типі |
Жаңа сабақ |
|
|
|
|
8 |
Сабақтың түрі |
Топ жарыс |
|
|
|
|
9 |
Әдістері |
«Сен-маған,мен-саған» әдісі,»Кодталған сөз» әдісі, постер қорғау, кезбе тілші, «Бес саусақ» әдісі |
Алтын ережені сақтайды |
|
|
|
10 |
Ресурстар |
АКТ «Кодталған сөз», постер, карточкалар, маркер, стикерлер, бағалау бетшесі |
|
|
|
|
11 |
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
|
12 |
Ұйымдастыру кезеңі (2 минут) |
Психологиялық дайындық. Қонақтармен сәлемдесу. Сонау-сонау алысқа, жүзсін десең кемелер. Тылсым сырлы ғарышқа,ұшсын десең денелер. Жасау үшін бәрін де Математика Ең маңызды ғылым бұл Сондықтан да,сондықтан да Сол ғылымның тілін біл!
Жақсы оқып
сабақты
Қатар бойынша 2 топқа бөлінеді. «Алғырлар», «Тапқырлар» |
Топқа бөліне білуді дағдыға айналдырады. |
АКТ |
|
|
13 |
Үй тапсырмасын тексеру (5 минут) |
«Кесек қар» әдісі 44-беттегі №2 (а) Өрнектердің мәндерін қолайлы тәсілмен тап. (300+4)*3=300*3+4*3=912 (100+7)*7=100*7+7*7=749 (30+4)*4=30*4+4*4=136 (20+7)*7=20*7+7*7=189 (400+3)*2=400*2+3*2=806 (200+4)*2=200*2+4*2=408 (20+3)*2=20*2+3*2=46 (20+4)*2 =20*2+4*2=48
Анықтаманы тұжырымдау
|
Өрнектің мәндерін табу үшін қосындыны санға көбейтіп,шыққан көбейтудің мәндерін қосып,көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетін пайдаланады.
|
Талантты және дарынды балаларды оқыту |
|
|
14 |
Үй тапсырмасын бекіту (3минут) |
«Сен-маған,мен-саған» әдісі Оқушылар бір-біріне сұрақ қояды Сұрақтары: 1.Теңдеу дегеніміз не? (құрамында белгісіз компоненті бар өрнек) 2.Периметрді қалай табамыз? (төртбұрыштың ұзындығы мен енінің қосындысы) 3.
2 - ге қалдықсыз бөлінетін сандар қалай
аталады? 6. Төртбұрыштың ауданын қалай табамыз? ( ұзындығы мен енін көбейтеміз) 7. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті дегеніміз? 8. Көбейтудің терімділік қасиеті дегеніміз? |
Оқушылар ұтымды жауап беруге талпынады. Өз ойларын ашық айтуға үйренеді |
Сын тұрғысынан ойлау |
|
|
15 |
Жаңа сабаққа дайындық (4 минут) |
«Кодталған сөз» әдісі. Көбейту мен бөлу кестесін сұраймын Қ (1,2) 70:70 12:6 с (1,7) 4:4 28:4 б (6,5)54:9 35:7 О (2,9) 8:4 81:9 а (2,3) 6:3 9:3 ө (2,5)14:7 30:6 с (5,4) 25: 5 24: 6 н (1,6) 10:10 18:3 л (10,5)10:1 5:1 ы (4,5) 16: 4 20:4 ғ (8,5) 16:2 45:9 у (3,9)21:7 63:7 н (6,6) 36: 6 42: 7 а (7,3)49:7 24:8 д (9,6) 72: 8 48:8 ы (9,5) 63:7 40:8 н (1,6) 90:90 30:5 ы (4,5) 12:3 15:3 |
Оқушылар көбейту және бөлу кестесін еске түсіріп, қайталайды. |
Талантты және дарынды балаларды оқыту. Көшбасшылық СТО |
|
|
16 |
Жаңа сабақ (20 минут) |
Мағынаны тану. Мұғалімнің түсіндіруі. Көрнекілік арқылы көрсетіледі.
№1 ЕКДМ тік төртбұрышы неше шаршыдан құрастырылғанын есептеп шығар және түсіндір. Осы тік төртбұрышты тең екі бөлікке қалай бөлуге болады.
Барлығы неше қызыл шаршы бар? Барлығы неше көк шаршы бар? Барлығы неше шаршы бар? Жазып көрсетемін. Барлық шаршылар санын тең екіге бөлеміз. Бір бөлікте неше шаршыдан болады? Жазып көрсетемін.
Барлығы неше қызыл шаршы бар? Олардың санын екіге бөлеміз. Әр бөлікте неше қызыл шаршы болады? Барлығы неше көк шаршы бар? Оларды екіге бөл. Әр бөлікте неше көк шаршы болады? Әр бөлікте барлығы неше шаршы бар? Жазып көрсетемін.
Өрнектің мәнін табамыз. Екі тәсілмен есептеп , тік төртбұрышты 2 тең бөлікке бөлдік. Ендеше, ( 6 + 4 ) : 2 = 6 : 2 + 4 : 2.
Оқулықпен жұмыс «Ойы жүйрік, озады» ойыны Тақтада орындайды №2 а) Есепті әр түрлі тәсілмен шығар Шарты Әкелді- 24 және 32 парта Бөлді-4 сыныпқа С: Әр сыныпқа берілді-? парта Ш: ( 24+ 32 ) : 4 = 54 :4=14 ( 1-тәсіл ) 24 : 4 + 32 : 4 = 6+8=14 ( 2-тәсіл ) Ж: Әр сыныпқа 14 партадан берілді. №2 ә) Тік төртбұрыштың периметрі 24см, ұзындығы 8см. Тік төртбұрыштың енін тап. Р = 24см а = 8 см в = ? см Ш: в = 24 :2-8 = 4 (см) Ж: в=4(см) №5 Периметрі 20 см шаршының қабырғасы неше сантиметр болады? ? Осындай шаршы сыз және әріптермен белгіле. Оның ауданын тап.
Ш Р=20см а-? см,S-?см2 Ш: а=Р:4 S=а*а а=20см:4=5см а=5см С Д S=5х5=25см2 №3 Өрнектердің мәндерін тап « Кім жылдам? » ойыны (8 +6 ): 2 = 8:2+6:2=7 (28 +24) : 4 = 28:4+24:4=13 (6 + 9) : 3 = 6:3+9:3=5 (36 + 18) : 6 = 36:6+18:6=9 (10 + 15) : 5 = 10:5+15:5=5 (16 + 14) : 2 = 16:2+14:2=15 (10 + 18) : 2 = 10:2+18:2=14 (21+ 9) :3 = 21:3+9 :3=10
Сергіту
сәті. «Мақал-мәтел» сайысы бойынша сергіту сәтін
жасайды. №4. Топтық жұмыс. Ауызша орындайды. (а) Жарты метрде неше сантиметр бар? Жарты дециметрде ше? (ә) Бір тоннаның бестен бір бөлігі неше килограмм?Жарты центнерде неше килограмм бар? №6.Жұптық жұмыс. Теңдеулерді шеш. С*3=210 С*3=240 210:а=30 х:3=70 х:3=60 С=210:3 С=240:3 а=210:30 х=70*3 х=60*3 С=70 С=80 а=7 х=210 х=180 70*3=210 80*3=240 210:7=30 210:3=70 180:3=60 210=210 240=240 30=30 70=70 60=60 №7. Постер қорғау а) Бірліктерін 5-ке көбейткенде 7 * 5 = 35 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз 17*5=50+35=85 27*5=100+35=135 ә) Бірліктерін 5-ке бөлгенде 35 : 5 = 7 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз. 85:5=10+7=17 135:5=20+7=27 Шығармашылық тапсырма. Ең төмендегі дөңгелекке қандай
санды қойып; көрсетілген бағыт бойынша амалдарды орындағанда сол
сан қайта шығады |
Мұғалімнің түсіндіру сөзін мұқият тыңдайды.
Қосындыны санға бөлудің
Көрнекіліктер арқылы түсінеді,
талдау жасайды, мағынаны
таниды.
Қосындыны санға бөлуге қатысты қорытынды ой түйеді.
Оқушы есепті тақтаға шығарады. Оны қалған оқушылар тексереді.
Есептің шартын құрады. Шешуін табады.
Оқулықпен
жұмыс
жүргізеді. Оқушы алдымен оқып, талдайды. Топпен бірлесе отырып жұмыс жасайды.
Тақтада тік төртбұрыштың енін табады.
Шаршыны сызады,әріппен белгілейді. Оның ауданын табады.
Өрнектердің мәнін тауып, математикалық тілде оқиды.
Сергіту сәтін жасайды.
1м=100см 100см:2=50см 1м=10дм 10дм:2=5дм 1т=1000кг 1000кг:5=200кг 1ц=100кг 100кг:2=50кг
Постер қорғайды. Топпен бірлесіп орындайды.
|
Диалогтік оқыту Талантты және дарынды балаларды оқыту. Көшбасшылық СТО АКТ Талантты және дарынды балаларды оқыту. Көшбасшылық Диалогтік оқыту |
|
|
17 |
Жаңа сабақты жинақтау (5 минут) |
«Кезбе тілші» әдісі бойынша сыныптан бір оқушы тілші рөліне еніп, сұрақтар қояды. Қалған ойыншылар өзін таныстырып, жауап береді. |
Тілші рөлінде ойнайды |
Талантты және дарынды балаларды оқыту. |
|
|
18 |
Рефлексия (2 минут) |
«Бес саусақ» әдісі бүгінгі сабақта не түсінгенін,қай тапсырманың қиын болғанын, қай тапсырманы жеңіл түсінгенін, қай әдіс-тәсілдің ұнағанын, нені түсінбегенін, келесі сабаққа өз ұсыныстарын жазады,қасындағы досына тілек жазады |
Оқушылар сабақтығы жақсы кезеңдерді, келесі сабаққа деген ұсыныстарын жазады. |
|
|
|
19 |
Бағалау (2 минут) |
Критериалды бағалау. Жеңімпаз топты марапаттау. «5» - бәрекелді, «4» - шіркін, «3» - әттең |
Оқушылар өздерін бағалауды үйренеді. Бір-біріне деген сенімділік артады. |
ОҮБ, формативті бағалау |
|
|
20 |
Қосымша білім (1 минут) |
№3(ә) 46 – бет. Өрнектердің мәнін тап. |
|
|
|
Математика пәні бойынша қысқа мерзімді жоспары Тексерілді _______________
Бастауыш сынып мұғалімі Биназарова Гүлжайнар Назарбекқызы (жоғарғы санатты мұғалім)
|
1 |
Мерзімі |
Күні 10.02.2017 |
|
Сабақта 7 модульдің қамтылуы |
||
|
2 |
Сынып |
3 «Е» |
|
|
||
|
3 |
Пәні |
Математика |
|
|
||
|
4 |
Тақырыбы |
Қосындыны санға бөлу |
|
|
||
|
5 |
Мақсаты
|
Қосындыны санға бөлу тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. Тиімді тәсілмен есептеуге үйрету. Сабақта алған білімдерін жүйелеу, пысықтау.Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. Есте сақтау қабілетін қалыптастыру. Әр істі саналы түрде орындауға, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Оқытудың өмірімен байланасын нығайту, өз бетінше жұмыс жасауға төселдіру. |
|
|
||
|
6 |
Күтілетін нәтиже |
|
|
|
||
|
7 |
Сабақтың типі |
Жаңа сабақ |
|
|
||
|
8 |
Сабақтың түрі |
Жарыс сабақ |
|
|
||
|
9 |
Әдістері |
Миға шабуыл, ыстық орындық, аукцион, постер қорғау, атом-молекуласы, кезбе тілші, мозайка, сыйқырлы кесінді. |
Алтын ережені сақтайды |
|
||
|
10 |
Ресурстар |
АКТ, «Аукцион» әдісіне қажетті суреттер, постер, карточкалар, маркер, стикерлер, бағалау бетшесі , сабақ кезеңдері жазылған парақшалар, білім шыңы, мадақтау қағаздары, тік төртбұрыш, т.б. |
|
|
||
|
11 |
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті |
|
||
|
12 |
Ұйымдастыру кезеңі (2 минут) |
Психологиялық дайындық. Қонақтармен сәлемдесу.
Жақсы оқып
сабақты
Түстері арқылы мозайка құрастырып, 4 топқа бөлінеді. «Бірліктер», «Ондықтар», «Жүздіктер» тобымен аталды. Ж ПОСТЕР ҚОРҒАУ
СЫЙҚЫРЛЫ КЕСІНДІ
КІМ ЖЫЛДАМ?
«АУКЦИОН» ОЙЫНЫ
ЫСТЫҚ ОРЫНДЫҚ БОС ТОР КӨЗ
|
Топқа бөліне білуді дағдыға айналдырады. |
АКТ |
||
|
13 |
Үй тапсырмасын тексеру (7 минут) |
«Ыстық орындық» әдсі. 35-беттегі №6 Теңдеуді шешу. Әр топтан екі оқушыдан сұрау. Белгісіз компонентті табу. Белгісіз компонентті қалай табамыЗ? с * 4 = 280 280 : а = 40 х : 4 = 70 с = 280 : 4 а = 280 : 40 х = 70 * 4 с = 70 а = 7 х = 280 70 * 4 = 280 280 : 7 = 40 280 : 4 = 70 280 = 280 40 = 40 70 = 70
с * 4 = 240 240 : а = 40 х : 4 = 60 с = 240 : 4 а = 240 : 40 х = 60 * 4 с = 60 а = 6 х = 240 60 * 4 = 240 240 : 6 = 40 240 : 4 = 60 240 = 240 40 = 40 60 = 60 Анықтаманы тұжырымдау.
|
Ыстық орындықта отырып үйде шешіп келген теңдеуді оқиды. Белгісіз компонентін табады.
Ыстық орындық |
Талантты және дарынды балаларды оқыту |
||
|
14 |
Үй тапсырмасын бекіту (3минут) |
«Аукцион» әдісі. Түрлі заттарды сатып алу үшін сұрақтарға жауап береді. Сұрақтары: 1.Теңдеу дегеніміз не? (құрамында белгісіз компоненті бар өрнек) 2.Периметрді қалай табамыз? (төртбұрыштың ұзындығы мен енінің қосындысы) 3.
2 - ге қалдықсыз бөлінетін сандар қалай
аталады? 6. Төртбұрыштың ауданын қалай табамыз? ( ұзындығы мен енін көбейтеміз) 7. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті дегеніміз?
8.
Көбейтудің терімділік қасиеті
дегеніміз? |
Оқушылар ұтымды жауап беруге талпынады. Өз ойларын ашық айтуға үйренеді. Сатып алатын заттар:
|
СТО |
||
|
15 |
Жаңа сабаққа дайындық (2 минут) |
Миға шабуыл. - Көбейту деген сөзге қатысты не білеміз, қане парақшаларыңа осы туралы жазамыз. (Көбейту амалы, көбейтудің компоненттері, көбейтудің қасиеттері т.с.с) Балалардың жазған пікірлерін тақтаға жапсырып, пысықтау. Өте дұрыс, біз көбейту амалының компоненттерін, көбейтудің қасиеттерін оқып үйрендік. Сонымен бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы «Қосындыны санға көбейту». Яғни бүгін біз қосындыны саға көбейтудің екі түрлі тәсілімен танысып, есептер шығарамыз. |
|
Талантты және дарынды балаларды оқыту. Көшбасшылық СТО |
||
|
16 |
Жаңа сабақ (20 минут) |
Мағынаны тану. Мұғалімнің түсіндіруі. Көрнекілік арқылы көрсетіледі.
№1 АВDЕ тік төртбұрышының ауданын әр түрлі тәсілмен есептеп шығар.
Бір қатардыа неше көк шаршы бар? Бір қатарды неше қызыл шаршы бар? Бір қатарда барлығы неше көк және неше қызыл шаршы бар? Осындай неше қатар бар? Тік төртбұрышта барлығы неше шаршы бар екенін жазып көрсет.
Бір қатарда неше көк шаршы бар? Барлығы неше көк шаршы? Жазып көрсету. Бір қатарда неше қызыл шаршы бар? Барлығы неше қызыл шаршы? Жазып көрсету.
Өрнектің мәнін табамыз. Екі тәсілмен есептегенде де АВDЕ тік төртбұрышының ауданы 14 см 2 болды. Ендеше,
Көбейтудің терімділік және көбейтудің үлестірімділік қасиеті Ереже: Қосындыны санға көбейту үшін әр қосылғышты осы санға көбейтіп, нәтижелерін қосуға, немесе қосындының мәнін тауып, осы санға көбейтуге болады Оқулықпен жұмыс. «Кім жылдам?» ойыны. Тақтада орындайды. 1-топ. №2 а) Есепті әр түрлі тәсілмен шығар. Ш: 1-түптеуші 1 сағ. – 5 кітап 2-түптеуші 1 сағ. – 4 кітап С: Екеуі 6 сағ - ? кітап Ш: ( 5 + 4 ) * 6 = 54 ( 1-тәсіл ) 5 * 6 + 4 * 6 = 54 ( 2-тәсіл ) Ж: Екеуі бірігіп 54 кітіп түптейді. 2-топ. ә) Тік төртбұрыштың ұзындығы 6 см , ал ені одан 2 см қысқа. Тік төртбұрыштың периметрін және ауданын тап.
а в = ? см 2 см қысқа Р = ? см S = ? см 2 в = 6 – 4 = 2 (см) Р = ( 6 + 2) * 2 = 16 см S = 6 * 2 = см 2 3-топ. №3 а) Қима – қағаздармен жұмыс. Әр топқа үш есептен беріледі. Оқушылар өрнектердің мәнін тауып, математикалық тілде оқиды. (14 + 36) * 5 = 250 (10 + 70) * 4 = 320 (27 + 73) * 8 = 800 (10 + 20) * 6 = 180 (46 + 24) * 7 = 490 (48 + 22) * 3 = 210 (17 + 33) * 9 = 450 89 + 11 *2 = 200 Әр топтан бір оқушы шығып, екі есптен орындайды. ә) Қосындыны көбейтінді түрінде жазып көрсет 5 * 2 + 5 * 3 = (2+ 3) * 5 = 25 7 * 3 + 7 * 4 = (3 + 4) * 7 = 49 2 * 0 + 2 * 5 = (0 + 5) * 2 = 10 6 * 4 + 5 * 6 = (4 + 5) * 6 = 56 8 * 4 + 4 * 8 = (4 + 4) * 8 = 64 3 * 1 + 1 * 3 = (1 + 1) * 3 = 6
Сергіту
сәті. «Атом-молекулалары» әдісі бойынша сергіту
сәтін жасау. Үштен бір бөлігінің ұзындығы 5 см болатын кесіндіні сызып көрсет. Осы кесіндінің бестен бір бөлігі неше сантиметр болады? №6.Тақтамен жұмыс. Бос тор көзге тиісті санды тауып қояды.
1
93 дм = м дм 71 дм = м см
1
6
2 м 4 дм = дм 5 дм 40 см = см №7. Постер қорғау. а) Бірліктерін 4-ке көбейткенде 7 * 4 = 28 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз. ә) Бірліктерін 4-ке бөлгенде 28 : 4 = 7 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз. Шығармашылық тапсырма. Суретте неше үшбұрыш бар?
|
Мұғалімнің түсіндіру сөзін мұқият тыңдайды.
Қосындыны санға көбейтудің бірінші және екінші тәсілімен танысады.
Көрнекіліктер арқылы түсінеді,
талдау жасайды, мағынаны
таниды.
Қосындыны санға көбейтуге қатысты ережені айтады, қорытынды ой түйеді.
Екі оқушы есепті тақтаға шығарады. Оны қалған оқушылар салыстырады.
Есептің шартын құрады. Шешуін
табады. Оқулықпен
жұмыс
жүргізеді. Тақтада тік төртбұрыштың енін, периметрін, ауданын табады.
Қима- қағаздармен жұмыс жүргізеді . Өрнектердің мәнін тауып, математикалық тілде оқиды.
Сергіту сәтін жасайды.
«Сыйқырлы кесінділер» кезеңі бойынша кесіндінің үштен бір бөлігі 5 см болатын кесіндіні сызады. Осы кесіндінің бестен бір бөлігі неше сантиметрге тең екенін табады. Бос тор көзге тиісті сандарды тауып жазады.
Постер қорғайды. Топпен бірлесіп орындайды.
Суретте неше үшбұрыш бар екенін санайды. |
Диалогтік оқыту Талантты және дарынды балаларды оқыту. Көшбасшылық СТО АКТ Талантты және дарынды балаларды оқыту. Көшбасшылық Диалогтік оқыту |
||
|
17 |
Жаңа сабақты жинақтау (6 минут) |
«Кезбе тілші» әдісі бойынша сыныптан бір оқушы тілші рөліне еніп, сұрақтар қояды. Қалған ойыншылар өзін таныстырып, жауап береді. |
Тілші рөлінде ойнайды |
Талантты және дарынды балаларды оқыту. |
||
|
18 |
Рефлексия (2 минут) |
Тақтадағы «Блоб» ағашына стикерлер жапсыру арқылы бүгін сабақта не түсінгенін, қай әдіс-тәсілдің ұнағанын, нені түсінбегенін, келесі сабаққа өз ұсыныстарын жазады. |
Оқушылар сабақтығы жақсы кезеңдерді, келесі сабаққа деген ұсыныстарын жазады. |
|
||
|
19 |
Бағалау (2 минут) |
Критериалды бағалау. Жеңімпаз топты марапаттау. Мақтау қағазын ұсыну. «5» - бәрекелді, «4» - шіркін, «3» - әттең |
Оқушылар өздерін бағалауды үйренеді. Бір-біріне деген сенімділік артады. |
ОҮБ, формативті бағалау |
||
|
20 |
Қосымша білім (1 минут) |
№5 38 – бет Қосындыны санға көбейту. |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Қосындыны санға бөлу" ашық сабақ 3 сынып
Математика пәні бойынша қысқа мерзімді жоспары Тексерілді _______________
Бастауыш сынып мұғалімі Ағаділова Қарлығаш
|
1 |
Мерзімі |
Күні 10.02.2017 |
|
Сабақта 7 модульдің қамтылуы |
|
|
2 |
Сынып |
3 «Е» |
|
|
|
|
3 |
Пәні |
Математика |
|
|
|
|
4 |
Тақырыбы |
Қосындыны санға бөлу |
|
|
|
|
5 |
Мақсаты
|
Қосындыны санға бөлу тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. Тиімді тәсілмен есептеуге үйрету. Сабақта алған білімдерін жүйелеу, пысықтау. Ой - өрісін, сана - сезімі мен тілін дамыту. Есте сақтау қабілетін қалыптастыру. Әр істі саналы түрде орындауға, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Оқытудың өмірімен байланасын нығайту, өз бетінше жұмыс жасауға төселдіру. |
|
|
|
|
6 |
Күтілетін нәтиже |
Топпен бірлесіп жұмыс жүргізе алады;
|
|
|
|
|
7 |
Сабақтың типі |
Жаңа сабақ |
|
|
|
|
8 |
Сабақтың түрі |
Топ жарыс |
|
|
|
|
9 |
Әдістері |
«Сен-маған,мен-саған» әдісі,»Кодталған сөз» әдісі, постер қорғау, кезбе тілші, «Бес саусақ» әдісі |
Алтын ережені сақтайды |
|
|
|
10 |
Ресурстар |
АКТ «Кодталған сөз», постер, карточкалар, маркер, стикерлер, бағалау бетшесі |
|
|
|
|
11 |
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
|
12 |
Ұйымдастыру кезеңі (2 минут) |
Психологиялық дайындық. Қонақтармен сәлемдесу. Сонау-сонау алысқа, жүзсін десең кемелер. Тылсым сырлы ғарышқа,ұшсын десең денелер. Жасау үшін бәрін де Математика Ең маңызды ғылым бұл Сондықтан да,сондықтан да Сол ғылымның тілін біл!
Жақсы оқып
сабақты
Қатар бойынша 2 топқа бөлінеді. «Алғырлар», «Тапқырлар» |
Топқа бөліне білуді дағдыға айналдырады. |
АКТ |
|
|
13 |
Үй тапсырмасын тексеру (5 минут) |
«Кесек қар» әдісі 44-беттегі №2 (а) Өрнектердің мәндерін қолайлы тәсілмен тап. (300+4)*3=300*3+4*3=912 (100+7)*7=100*7+7*7=749 (30+4)*4=30*4+4*4=136 (20+7)*7=20*7+7*7=189 (400+3)*2=400*2+3*2=806 (200+4)*2=200*2+4*2=408 (20+3)*2=20*2+3*2=46 (20+4)*2 =20*2+4*2=48
Анықтаманы тұжырымдау
|
Өрнектің мәндерін табу үшін қосындыны санға көбейтіп,шыққан көбейтудің мәндерін қосып,көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетін пайдаланады.
|
Талантты және дарынды балаларды оқыту |
|
|
14 |
Үй тапсырмасын бекіту (3минут) |
«Сен-маған,мен-саған» әдісі Оқушылар бір-біріне сұрақ қояды Сұрақтары: 1.Теңдеу дегеніміз не? (құрамында белгісіз компоненті бар өрнек) 2.Периметрді қалай табамыз? (төртбұрыштың ұзындығы мен енінің қосындысы) 3.
2 - ге қалдықсыз бөлінетін сандар қалай
аталады? 6. Төртбұрыштың ауданын қалай табамыз? ( ұзындығы мен енін көбейтеміз) 7. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті дегеніміз? 8. Көбейтудің терімділік қасиеті дегеніміз? |
Оқушылар ұтымды жауап беруге талпынады. Өз ойларын ашық айтуға үйренеді |
Сын тұрғысынан ойлау |
|
|
15 |
Жаңа сабаққа дайындық (4 минут) |
«Кодталған сөз» әдісі. Көбейту мен бөлу кестесін сұраймын Қ (1,2) 70:70 12:6 с (1,7) 4:4 28:4 б (6,5)54:9 35:7 О (2,9) 8:4 81:9 а (2,3) 6:3 9:3 ө (2,5)14:7 30:6 с (5,4) 25: 5 24: 6 н (1,6) 10:10 18:3 л (10,5)10:1 5:1 ы (4,5) 16: 4 20:4 ғ (8,5) 16:2 45:9 у (3,9)21:7 63:7 н (6,6) 36: 6 42: 7 а (7,3)49:7 24:8 д (9,6) 72: 8 48:8 ы (9,5) 63:7 40:8 н (1,6) 90:90 30:5 ы (4,5) 12:3 15:3 |
Оқушылар көбейту және бөлу кестесін еске түсіріп, қайталайды. |
Талантты және дарынды балаларды оқыту. Көшбасшылық СТО |
|
|
16 |
Жаңа сабақ (20 минут) |
Мағынаны тану. Мұғалімнің түсіндіруі. Көрнекілік арқылы көрсетіледі.
№1 ЕКДМ тік төртбұрышы неше шаршыдан құрастырылғанын есептеп шығар және түсіндір. Осы тік төртбұрышты тең екі бөлікке қалай бөлуге болады.
Барлығы неше қызыл шаршы бар? Барлығы неше көк шаршы бар? Барлығы неше шаршы бар? Жазып көрсетемін. Барлық шаршылар санын тең екіге бөлеміз. Бір бөлікте неше шаршыдан болады? Жазып көрсетемін.
Барлығы неше қызыл шаршы бар? Олардың санын екіге бөлеміз. Әр бөлікте неше қызыл шаршы болады? Барлығы неше көк шаршы бар? Оларды екіге бөл. Әр бөлікте неше көк шаршы болады? Әр бөлікте барлығы неше шаршы бар? Жазып көрсетемін.
Өрнектің мәнін табамыз. Екі тәсілмен есептеп , тік төртбұрышты 2 тең бөлікке бөлдік. Ендеше, ( 6 + 4 ) : 2 = 6 : 2 + 4 : 2.
Оқулықпен жұмыс «Ойы жүйрік, озады» ойыны Тақтада орындайды №2 а) Есепті әр түрлі тәсілмен шығар Шарты Әкелді- 24 және 32 парта Бөлді-4 сыныпқа С: Әр сыныпқа берілді-? парта Ш: ( 24+ 32 ) : 4 = 54 :4=14 ( 1-тәсіл ) 24 : 4 + 32 : 4 = 6+8=14 ( 2-тәсіл ) Ж: Әр сыныпқа 14 партадан берілді. №2 ә) Тік төртбұрыштың периметрі 24см, ұзындығы 8см. Тік төртбұрыштың енін тап. Р = 24см а = 8 см в = ? см Ш: в = 24 :2-8 = 4 (см) Ж: в=4(см) №5 Периметрі 20 см шаршының қабырғасы неше сантиметр болады? ? Осындай шаршы сыз және әріптермен белгіле. Оның ауданын тап.
Ш Р=20см а-? см,S-?см2 Ш: а=Р:4 S=а*а а=20см:4=5см а=5см С Д S=5х5=25см2 №3 Өрнектердің мәндерін тап « Кім жылдам? » ойыны (8 +6 ): 2 = 8:2+6:2=7 (28 +24) : 4 = 28:4+24:4=13 (6 + 9) : 3 = 6:3+9:3=5 (36 + 18) : 6 = 36:6+18:6=9 (10 + 15) : 5 = 10:5+15:5=5 (16 + 14) : 2 = 16:2+14:2=15 (10 + 18) : 2 = 10:2+18:2=14 (21+ 9) :3 = 21:3+9 :3=10
Сергіту
сәті. «Мақал-мәтел» сайысы бойынша сергіту сәтін
жасайды. №4. Топтық жұмыс. Ауызша орындайды. (а) Жарты метрде неше сантиметр бар? Жарты дециметрде ше? (ә) Бір тоннаның бестен бір бөлігі неше килограмм?Жарты центнерде неше килограмм бар? №6.Жұптық жұмыс. Теңдеулерді шеш. С*3=210 С*3=240 210:а=30 х:3=70 х:3=60 С=210:3 С=240:3 а=210:30 х=70*3 х=60*3 С=70 С=80 а=7 х=210 х=180 70*3=210 80*3=240 210:7=30 210:3=70 180:3=60 210=210 240=240 30=30 70=70 60=60 №7. Постер қорғау а) Бірліктерін 5-ке көбейткенде 7 * 5 = 35 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз 17*5=50+35=85 27*5=100+35=135 ә) Бірліктерін 5-ке бөлгенде 35 : 5 = 7 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз. 85:5=10+7=17 135:5=20+7=27 Шығармашылық тапсырма. Ең төмендегі дөңгелекке қандай
санды қойып; көрсетілген бағыт бойынша амалдарды орындағанда сол
сан қайта шығады |
Мұғалімнің түсіндіру сөзін мұқият тыңдайды.
Қосындыны санға бөлудің
Көрнекіліктер арқылы түсінеді,
талдау жасайды, мағынаны
таниды.
Қосындыны санға бөлуге қатысты қорытынды ой түйеді.
Оқушы есепті тақтаға шығарады. Оны қалған оқушылар тексереді.
Есептің шартын құрады. Шешуін табады.
Оқулықпен
жұмыс
жүргізеді. Оқушы алдымен оқып, талдайды. Топпен бірлесе отырып жұмыс жасайды.
Тақтада тік төртбұрыштың енін табады.
Шаршыны сызады,әріппен белгілейді. Оның ауданын табады.
Өрнектердің мәнін тауып, математикалық тілде оқиды.
Сергіту сәтін жасайды.
1м=100см 100см:2=50см 1м=10дм 10дм:2=5дм 1т=1000кг 1000кг:5=200кг 1ц=100кг 100кг:2=50кг
Постер қорғайды. Топпен бірлесіп орындайды.
|
Диалогтік оқыту Талантты және дарынды балаларды оқыту. Көшбасшылық СТО АКТ Талантты және дарынды балаларды оқыту. Көшбасшылық Диалогтік оқыту |
|
|
17 |
Жаңа сабақты жинақтау (5 минут) |
«Кезбе тілші» әдісі бойынша сыныптан бір оқушы тілші рөліне еніп, сұрақтар қояды. Қалған ойыншылар өзін таныстырып, жауап береді. |
Тілші рөлінде ойнайды |
Талантты және дарынды балаларды оқыту. |
|
|
18 |
Рефлексия (2 минут) |
«Бес саусақ» әдісі бүгінгі сабақта не түсінгенін,қай тапсырманың қиын болғанын, қай тапсырманы жеңіл түсінгенін, қай әдіс-тәсілдің ұнағанын, нені түсінбегенін, келесі сабаққа өз ұсыныстарын жазады,қасындағы досына тілек жазады |
Оқушылар сабақтығы жақсы кезеңдерді, келесі сабаққа деген ұсыныстарын жазады. |
|
|
|
19 |
Бағалау (2 минут) |
Критериалды бағалау. Жеңімпаз топты марапаттау. «5» - бәрекелді, «4» - шіркін, «3» - әттең |
Оқушылар өздерін бағалауды үйренеді. Бір-біріне деген сенімділік артады. |
ОҮБ, формативті бағалау |
|
|
20 |
Қосымша білім (1 минут) |
№3(ә) 46 – бет. Өрнектердің мәнін тап. |
|
|
|
Математика пәні бойынша қысқа мерзімді жоспары Тексерілді _______________
Бастауыш сынып мұғалімі Биназарова Гүлжайнар Назарбекқызы (жоғарғы санатты мұғалім)
|
1 |
Мерзімі |
Күні 10.02.2017 |
|
Сабақта 7 модульдің қамтылуы |
||
|
2 |
Сынып |
3 «Е» |
|
|
||
|
3 |
Пәні |
Математика |
|
|
||
|
4 |
Тақырыбы |
Қосындыны санға бөлу |
|
|
||
|
5 |
Мақсаты
|
Қосындыны санға бөлу тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. Тиімді тәсілмен есептеуге үйрету. Сабақта алған білімдерін жүйелеу, пысықтау.Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. Есте сақтау қабілетін қалыптастыру. Әр істі саналы түрде орындауға, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Оқытудың өмірімен байланасын нығайту, өз бетінше жұмыс жасауға төселдіру. |
|
|
||
|
6 |
Күтілетін нәтиже |
|
|
|
||
|
7 |
Сабақтың типі |
Жаңа сабақ |
|
|
||
|
8 |
Сабақтың түрі |
Жарыс сабақ |
|
|
||
|
9 |
Әдістері |
Миға шабуыл, ыстық орындық, аукцион, постер қорғау, атом-молекуласы, кезбе тілші, мозайка, сыйқырлы кесінді. |
Алтын ережені сақтайды |
|
||
|
10 |
Ресурстар |
АКТ, «Аукцион» әдісіне қажетті суреттер, постер, карточкалар, маркер, стикерлер, бағалау бетшесі , сабақ кезеңдері жазылған парақшалар, білім шыңы, мадақтау қағаздары, тік төртбұрыш, т.б. |
|
|
||
|
11 |
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті |
|
||
|
12 |
Ұйымдастыру кезеңі (2 минут) |
Психологиялық дайындық. Қонақтармен сәлемдесу.
Жақсы оқып
сабақты
Түстері арқылы мозайка құрастырып, 4 топқа бөлінеді. «Бірліктер», «Ондықтар», «Жүздіктер» тобымен аталды. Ж ПОСТЕР ҚОРҒАУ
СЫЙҚЫРЛЫ КЕСІНДІ
КІМ ЖЫЛДАМ?
«АУКЦИОН» ОЙЫНЫ
ЫСТЫҚ ОРЫНДЫҚ БОС ТОР КӨЗ
|
Топқа бөліне білуді дағдыға айналдырады. |
АКТ |
||
|
13 |
Үй тапсырмасын тексеру (7 минут) |
«Ыстық орындық» әдсі. 35-беттегі №6 Теңдеуді шешу. Әр топтан екі оқушыдан сұрау. Белгісіз компонентті табу. Белгісіз компонентті қалай табамыЗ? с * 4 = 280 280 : а = 40 х : 4 = 70 с = 280 : 4 а = 280 : 40 х = 70 * 4 с = 70 а = 7 х = 280 70 * 4 = 280 280 : 7 = 40 280 : 4 = 70 280 = 280 40 = 40 70 = 70
с * 4 = 240 240 : а = 40 х : 4 = 60 с = 240 : 4 а = 240 : 40 х = 60 * 4 с = 60 а = 6 х = 240 60 * 4 = 240 240 : 6 = 40 240 : 4 = 60 240 = 240 40 = 40 60 = 60 Анықтаманы тұжырымдау.
|
Ыстық орындықта отырып үйде шешіп келген теңдеуді оқиды. Белгісіз компонентін табады.
Ыстық орындық |
Талантты және дарынды балаларды оқыту |
||
|
14 |
Үй тапсырмасын бекіту (3минут) |
«Аукцион» әдісі. Түрлі заттарды сатып алу үшін сұрақтарға жауап береді. Сұрақтары: 1.Теңдеу дегеніміз не? (құрамында белгісіз компоненті бар өрнек) 2.Периметрді қалай табамыз? (төртбұрыштың ұзындығы мен енінің қосындысы) 3.
2 - ге қалдықсыз бөлінетін сандар қалай
аталады? 6. Төртбұрыштың ауданын қалай табамыз? ( ұзындығы мен енін көбейтеміз) 7. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті дегеніміз?
8.
Көбейтудің терімділік қасиеті
дегеніміз? |
Оқушылар ұтымды жауап беруге талпынады. Өз ойларын ашық айтуға үйренеді. Сатып алатын заттар:
|
СТО |
||
|
15 |
Жаңа сабаққа дайындық (2 минут) |
Миға шабуыл. - Көбейту деген сөзге қатысты не білеміз, қане парақшаларыңа осы туралы жазамыз. (Көбейту амалы, көбейтудің компоненттері, көбейтудің қасиеттері т.с.с) Балалардың жазған пікірлерін тақтаға жапсырып, пысықтау. Өте дұрыс, біз көбейту амалының компоненттерін, көбейтудің қасиеттерін оқып үйрендік. Сонымен бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы «Қосындыны санға көбейту». Яғни бүгін біз қосындыны саға көбейтудің екі түрлі тәсілімен танысып, есептер шығарамыз. |
|
Талантты және дарынды балаларды оқыту. Көшбасшылық СТО |
||
|
16 |
Жаңа сабақ (20 минут) |
Мағынаны тану. Мұғалімнің түсіндіруі. Көрнекілік арқылы көрсетіледі.
№1 АВDЕ тік төртбұрышының ауданын әр түрлі тәсілмен есептеп шығар.
Бір қатардыа неше көк шаршы бар? Бір қатарды неше қызыл шаршы бар? Бір қатарда барлығы неше көк және неше қызыл шаршы бар? Осындай неше қатар бар? Тік төртбұрышта барлығы неше шаршы бар екенін жазып көрсет.
Бір қатарда неше көк шаршы бар? Барлығы неше көк шаршы? Жазып көрсету. Бір қатарда неше қызыл шаршы бар? Барлығы неше қызыл шаршы? Жазып көрсету.
Өрнектің мәнін табамыз. Екі тәсілмен есептегенде де АВDЕ тік төртбұрышының ауданы 14 см 2 болды. Ендеше,
Көбейтудің терімділік және көбейтудің үлестірімділік қасиеті Ереже: Қосындыны санға көбейту үшін әр қосылғышты осы санға көбейтіп, нәтижелерін қосуға, немесе қосындының мәнін тауып, осы санға көбейтуге болады Оқулықпен жұмыс. «Кім жылдам?» ойыны. Тақтада орындайды. 1-топ. №2 а) Есепті әр түрлі тәсілмен шығар. Ш: 1-түптеуші 1 сағ. – 5 кітап 2-түптеуші 1 сағ. – 4 кітап С: Екеуі 6 сағ - ? кітап Ш: ( 5 + 4 ) * 6 = 54 ( 1-тәсіл ) 5 * 6 + 4 * 6 = 54 ( 2-тәсіл ) Ж: Екеуі бірігіп 54 кітіп түптейді. 2-топ. ә) Тік төртбұрыштың ұзындығы 6 см , ал ені одан 2 см қысқа. Тік төртбұрыштың периметрін және ауданын тап.
а в = ? см 2 см қысқа Р = ? см S = ? см 2 в = 6 – 4 = 2 (см) Р = ( 6 + 2) * 2 = 16 см S = 6 * 2 = см 2 3-топ. №3 а) Қима – қағаздармен жұмыс. Әр топқа үш есептен беріледі. Оқушылар өрнектердің мәнін тауып, математикалық тілде оқиды. (14 + 36) * 5 = 250 (10 + 70) * 4 = 320 (27 + 73) * 8 = 800 (10 + 20) * 6 = 180 (46 + 24) * 7 = 490 (48 + 22) * 3 = 210 (17 + 33) * 9 = 450 89 + 11 *2 = 200 Әр топтан бір оқушы шығып, екі есптен орындайды. ә) Қосындыны көбейтінді түрінде жазып көрсет 5 * 2 + 5 * 3 = (2+ 3) * 5 = 25 7 * 3 + 7 * 4 = (3 + 4) * 7 = 49 2 * 0 + 2 * 5 = (0 + 5) * 2 = 10 6 * 4 + 5 * 6 = (4 + 5) * 6 = 56 8 * 4 + 4 * 8 = (4 + 4) * 8 = 64 3 * 1 + 1 * 3 = (1 + 1) * 3 = 6
Сергіту
сәті. «Атом-молекулалары» әдісі бойынша сергіту
сәтін жасау. Үштен бір бөлігінің ұзындығы 5 см болатын кесіндіні сызып көрсет. Осы кесіндінің бестен бір бөлігі неше сантиметр болады? №6.Тақтамен жұмыс. Бос тор көзге тиісті санды тауып қояды.
1
93 дм = м дм 71 дм = м см
1
6
2 м 4 дм = дм 5 дм 40 см = см №7. Постер қорғау. а) Бірліктерін 4-ке көбейткенде 7 * 4 = 28 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз. ә) Бірліктерін 4-ке бөлгенде 28 : 4 = 7 теңдігі қолданылатын екі таңбалы сандарды жаз. Шығармашылық тапсырма. Суретте неше үшбұрыш бар?
|
Мұғалімнің түсіндіру сөзін мұқият тыңдайды.
Қосындыны санға көбейтудің бірінші және екінші тәсілімен танысады.
Көрнекіліктер арқылы түсінеді,
талдау жасайды, мағынаны
таниды.
Қосындыны санға көбейтуге қатысты ережені айтады, қорытынды ой түйеді.
Екі оқушы есепті тақтаға шығарады. Оны қалған оқушылар салыстырады.
Есептің шартын құрады. Шешуін
табады. Оқулықпен
жұмыс
жүргізеді. Тақтада тік төртбұрыштың енін, периметрін, ауданын табады.
Қима- қағаздармен жұмыс жүргізеді . Өрнектердің мәнін тауып, математикалық тілде оқиды.
Сергіту сәтін жасайды.
«Сыйқырлы кесінділер» кезеңі бойынша кесіндінің үштен бір бөлігі 5 см болатын кесіндіні сызады. Осы кесіндінің бестен бір бөлігі неше сантиметрге тең екенін табады. Бос тор көзге тиісті сандарды тауып жазады.
Постер қорғайды. Топпен бірлесіп орындайды.
Суретте неше үшбұрыш бар екенін санайды. |
Диалогтік оқыту Талантты және дарынды балаларды оқыту. Көшбасшылық СТО АКТ Талантты және дарынды балаларды оқыту. Көшбасшылық Диалогтік оқыту |
||
|
17 |
Жаңа сабақты жинақтау (6 минут) |
«Кезбе тілші» әдісі бойынша сыныптан бір оқушы тілші рөліне еніп, сұрақтар қояды. Қалған ойыншылар өзін таныстырып, жауап береді. |
Тілші рөлінде ойнайды |
Талантты және дарынды балаларды оқыту. |
||
|
18 |
Рефлексия (2 минут) |
Тақтадағы «Блоб» ағашына стикерлер жапсыру арқылы бүгін сабақта не түсінгенін, қай әдіс-тәсілдің ұнағанын, нені түсінбегенін, келесі сабаққа өз ұсыныстарын жазады. |
Оқушылар сабақтығы жақсы кезеңдерді, келесі сабаққа деген ұсыныстарын жазады. |
|
||
|
19 |
Бағалау (2 минут) |
Критериалды бағалау. Жеңімпаз топты марапаттау. Мақтау қағазын ұсыну. «5» - бәрекелді, «4» - шіркін, «3» - әттең |
Оқушылар өздерін бағалауды үйренеді. Бір-біріне деген сенімділік артады. |
ОҮБ, формативті бағалау |
||
|
20 |
Қосымша білім (1 минут) |
№5 38 – бет Қосындыны санға көбейту. |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз
:

















