Материалдар / Қозғалысқа берілген есептер. Математика, 4 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қозғалысқа берілген есептер. Математика, 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсетеді,қолданады.Есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдаланады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Қараша 2022
627
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

«К. Кадыржанов атындағы ЖОББМ» КММ

Пәні:

Математика

Ортақ тақырып:

«Құндылықтар»

Бөлім:

Жылдамдық. Уақыт. Арақашықтық.

Педагогтің аты-жөні:

Тулепова Даурия Бекеновна

Күні:


Сынып:

4 сынып


Сабақтың тақырыбы:

Қозғалысқа берілген есептер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.1.8 бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсету және қолдану(s=v∙t, t=s: v, v=s:t)

4.5.1.2 есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану

Сабақтың мақсаты

бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсетеді,қолданады.Есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдаланады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс-тар

Сабақ

тың басы

5 минут



Өткенді пысықтау

5 минут





Сабақ

тың ортасы

22 минут




Қосым

ша тапсыр

ма

2 минут




























































Сергіту сәті.

























Сабақ

ты қорыту

6минут

















Кері байла

ныс

5 минут




Сабаққа дайындық жасау.

Психологиялық ахуалды жақсарту


Сабаққа қажетті заттарды түгендету


Өткенді пысықтау


Үй тапсырмасы

9-тапсырма

А. 30м*5сек=150м

Ә. 36м/2сағ= 18м.сағ

Б.28км:14км.сағ=2сағ


Топқа бөлу:

1 топ-Жылдамдық

2 топ-Уақыт.

3 топ-Қашықтық.


Тақырыпты ашу

«Сәйкестендіру» әдісі.Жеке жұмыс.

ФПрямоугольник 2

V=


Прямоугольник 3

V* t


ормулаларды өзара сызық арқылы cәйкестендіріңдер:

Прямоугольник 5

t=


Прямоугольник 6

S:t

S: V






Прямоугольник 4

S =




Прямоугольник 1

S:V

S: V






S = v ·t

Арақашықтықты табу үшін қозғалыс  жылдамдығын уақытқа көбейту керек.

v = S :t

Қозғалыс жылдамдығы

табу үшін арақашықтықты уақытқа бөлу керек.

t = S :v

Уақытты табу үшін арақашықтықты қозғалыс жылдамдығына бөлу керек.

Жаңа тақырып.

-Сонымен,бүгін қандай тақырыпты өтеді екенбіз?

-Тамаша!

1-тапсырманы Ұжым болып орындайық.


2 тапсырма.«ҚОЛДАНУ» 
Топтық тапсырма: Есеп шығару.

1-топ: Жылдамдық. 
1.Жылдамдық өлшем бірліктерін жаз. 
2.Бір мезгілде Алматыдан Семейге бір-біріне қарама-қарсы екі ұшақ ұшып шықты.. Олар 3 сағаттан кейін кез

десті. Біріншісінің жылдамдығы 150 км/сағ. Екі қаланың

арақашықтығы 960 километр болса, екіншісі қандай жылдамдықпен жүрген? 
960:3=320 км/сағ
 
320-150=170 км/сағ
 

2-топ.Уақыт 
1.Уақыттың өлшем бірліктерін жаз.
 
2.Бір мезгілде Аягөзден Семейге  бір-біріне қарама қарсы екі поезд шықты. Біріншісінің жылдамдығы 48 км/сағ, екіншісінікі 51 км/сағ. Егер екі қаланың арақашықтығы 495 км болса, олар неше сағаттан кейін кездеседі?
 
48+51=99 км/сағ
 
495:99=5 сағ
 

3-топ. Қашықтық. 
1.Ұзындықтың өлшем бірліктерін жаз.
 
2.Бір мезгілде бір-біріне қарама-қарсы шыққан екі велосипедші 25 секундтан кейін кездесті. Біріншісі 5м/с, ал екіншісі 4м/с жылдамдықпен жүгір

се, екеуінің жүгіріп өткен арақашықты

ғы неше метр? 
5+4=9 м/с 
9*25=225
 м


«Қыдырып қайтайық!»Би билету.


3-тапсырма. Жұптық жұмыс. Фишбоун әдісі арқылы тапсырма орындаймыз.





Есіңе сақта:

Егер жылдамдық км/сағ көрсетілсе ,метрмен былай өрнектейміз:

1 км = 1000 м 1 сағ = 60 мин

1 мин = 60 сек

Мысалы: 36 км/сағ = 36 *1000 : 60 = 600 м/мин


Топтық жұмыс. «Кім шапшаң»

3-тапсырма.Тапсырмаларды оқып,орындайды.

А. 18км.сағ.*3сағ=6км

Ә.45км/ 3сағ=15км

Б. 42км/14км.сағ=3сағ.


Үй тапсырмасы

10- тапсырма

36км.: 18км.сағ=2сағ

24км.сағ*3сағ=72км




578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!