|
Бөлім: |
«Еңбекші орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен»КММ 8-бөлім: Қызым – жағадағы құндызым, Ұлым – аспандағы жұлдызым. «Қозы Көрпеш – Баян сұлу» жыры (үзінді). |
||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Жұмалова Л |
||||
|
Күні: |
07.02.25ж. |
||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қозы Көрпеш –Баян сұлу» жыры /үзінді/ |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау 8.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Білім алушылар орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдап, тақырыбы мен идеясын талдайды, қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізіп, ерекшеліктерді бақылайды |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5мин. |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу. Үй жұмысын сұрау. «Қыз Жібек» фильмін көрдің бе? Бұл фильм туралы не білесің? Дереккөздерден ақпарат жинап айт. |
Оқушылар амандасады.
|
Дескриптор: үй тапсырмасына 1б |
Оқулық, дәптер, қалам
|
|
|
Сабақтың ортасы |
«Ой қозғау» әдісі арқылы сұраққа жауап береді. «Ворд воол» платформасы арқылы
Ауыз әдебиетінің классикалық туындылары болып саналады. Лиро-эпостық жырда екі жастың арасындағы махаббат, сүйіспеншілік , қазақ елінің тұрмыс-тіршілігі, әдеп - ғұрпы және өмірге деген көзқарасы жырланады.
Эпостық жырда жыршы батырдың ерлік қимылдарын баса жырлап баяндаса, ал лиро-эпостық жырларда ғашықтық, мұңды армандар, сүйіспеншілік, ынтызарлықтар жырланады.
«Еңлік-Кебек», «Ләйлі-Мәжнүн», «Қыз Жібек», «Қозы Көрпеш Баян сұлу».
«Қыз Жібек», «Қозы Көрпеш-Баян сұлу» Қызығушылық ояту. Оқушылардың жаңа сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты дайындаған бейне фильмді көрсетіп, «Қозы көрпеш-Баян сұлу» жыры (үзінді). Жаңа сөздер Тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен танысады, мағынасын айтады. /Олжа, қияметтік, медеу қылу, менсінбеу/ 1. -тапсырма. Сұрақтарға жауап бер. «Ворд воол» платформасы арқылы 1. «Лиро-эпостық жыр» деп қандай жырды айтамыз? 2. Лиро-эпостық жырдың эпостық жырдан қандай айырма- шылығы бар? 3. Қандай лиро-эпостық жырларды білесің? 4. Қай жыр бойынша көркем фильм түсірілген? 3-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы. Мәтін бойынша жоспар құр.
4-тапсырма. kitap.kz сайтынан жырдың толық нұсқасын оқы немесе тыңдап, сұрақтарға жауап бер. «Learning Apps» платформасында 1. «Қозы Көрпеш-Баян сұлу» жыры не туралы? 2. Қозы мен Баянның махаббатына кім кедергі келтіреді? 3. Қодар не істейді? 4. «Қозы Көрпеш-Баян сұлу» жыры қандай жанрға жатады? |
«Ой қозғау» әдісі арқылы сұраққа жауап береді.
«Қозы көрпеш-Баян сұлу» жырынан үзінді көреді.
Жаңа сөздермен танысады, аудармасын айтады, оқиды.
Сұрақтарға жауап бер.
Мәтінді түсініп оқиды. Мәтін бойынша жоспар құрады.
kitap.kz сайтынан жырдың толық нұсқасын оқы немесе тыңдап, сұрақтарға жауап береді Мәтіннің мазмұны қалай өзгергенін айтады. Сұрақтарға жауап береді Сұрақтарға жауап беред Сұрақтарға жауап бере
|
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді 1б - Лиро-эпостық жырдың эпостық жырдан айырмашылығын атайды1б - лиро-эпостық жырларды атайды 1б
Дескриптор Бейнебаянды көру арқылы тақырыпты ашады1б
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді1б
Мәтін бойынша жоспар құрады1б.
Дескриптор : -сұрақтарға жауап береді.1б |
«Ой қозғау» әдісі
https://youtu.be/zhwmACi3Szw?si=0fpdETHaJVrTIuS7
Жаңа сөздер
Оқулық
|
|
|
35 мин. |
|||||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Бекіту тапсырмасы Топпен жұмыс «Сандықтағы сұрақ» әдісі арқылы 6 сұрақ құрастырып, сұрақтарға жауап беру К е р і б а й л а н ы
с Маңызды болған 2 мәліметті жаз. Үйге тапсырма. 42 б, 5 – тапсырма. |
|
Дескриптор: -сұрақтар құрастырады, сұрақтарға жауап береді2б
|
«Сандықта ғы сұрақ» әдісі
«Активатор»әдісі |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Қозы Көрпеш –Баян сұлу» жыры /үзінді/
«Қозы Көрпеш –Баян сұлу» жыры /үзінді/
|
Бөлім: |
«Еңбекші орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен»КММ 8-бөлім: Қызым – жағадағы құндызым, Ұлым – аспандағы жұлдызым. «Қозы Көрпеш – Баян сұлу» жыры (үзінді). |
||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Жұмалова Л |
||||
|
Күні: |
07.02.25ж. |
||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қозы Көрпеш –Баян сұлу» жыры /үзінді/ |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау 8.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Білім алушылар орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдап, тақырыбы мен идеясын талдайды, қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізіп, ерекшеліктерді бақылайды |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5мин. |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу. Үй жұмысын сұрау. «Қыз Жібек» фильмін көрдің бе? Бұл фильм туралы не білесің? Дереккөздерден ақпарат жинап айт. |
Оқушылар амандасады.
|
Дескриптор: үй тапсырмасына 1б |
Оқулық, дәптер, қалам
|
|
|
Сабақтың ортасы |
«Ой қозғау» әдісі арқылы сұраққа жауап береді. «Ворд воол» платформасы арқылы
Ауыз әдебиетінің классикалық туындылары болып саналады. Лиро-эпостық жырда екі жастың арасындағы махаббат, сүйіспеншілік , қазақ елінің тұрмыс-тіршілігі, әдеп - ғұрпы және өмірге деген көзқарасы жырланады.
Эпостық жырда жыршы батырдың ерлік қимылдарын баса жырлап баяндаса, ал лиро-эпостық жырларда ғашықтық, мұңды армандар, сүйіспеншілік, ынтызарлықтар жырланады.
«Еңлік-Кебек», «Ләйлі-Мәжнүн», «Қыз Жібек», «Қозы Көрпеш Баян сұлу».
«Қыз Жібек», «Қозы Көрпеш-Баян сұлу» Қызығушылық ояту. Оқушылардың жаңа сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты дайындаған бейне фильмді көрсетіп, «Қозы көрпеш-Баян сұлу» жыры (үзінді). Жаңа сөздер Тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен танысады, мағынасын айтады. /Олжа, қияметтік, медеу қылу, менсінбеу/ 1. -тапсырма. Сұрақтарға жауап бер. «Ворд воол» платформасы арқылы 1. «Лиро-эпостық жыр» деп қандай жырды айтамыз? 2. Лиро-эпостық жырдың эпостық жырдан қандай айырма- шылығы бар? 3. Қандай лиро-эпостық жырларды білесің? 4. Қай жыр бойынша көркем фильм түсірілген? 3-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы. Мәтін бойынша жоспар құр.
4-тапсырма. kitap.kz сайтынан жырдың толық нұсқасын оқы немесе тыңдап, сұрақтарға жауап бер. «Learning Apps» платформасында 1. «Қозы Көрпеш-Баян сұлу» жыры не туралы? 2. Қозы мен Баянның махаббатына кім кедергі келтіреді? 3. Қодар не істейді? 4. «Қозы Көрпеш-Баян сұлу» жыры қандай жанрға жатады? |
«Ой қозғау» әдісі арқылы сұраққа жауап береді.
«Қозы көрпеш-Баян сұлу» жырынан үзінді көреді.
Жаңа сөздермен танысады, аудармасын айтады, оқиды.
Сұрақтарға жауап бер.
Мәтінді түсініп оқиды. Мәтін бойынша жоспар құрады.
kitap.kz сайтынан жырдың толық нұсқасын оқы немесе тыңдап, сұрақтарға жауап береді Мәтіннің мазмұны қалай өзгергенін айтады. Сұрақтарға жауап береді Сұрақтарға жауап беред Сұрақтарға жауап бере
|
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді 1б - Лиро-эпостық жырдың эпостық жырдан айырмашылығын атайды1б - лиро-эпостық жырларды атайды 1б
Дескриптор Бейнебаянды көру арқылы тақырыпты ашады1б
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді1б
Мәтін бойынша жоспар құрады1б.
Дескриптор : -сұрақтарға жауап береді.1б |
«Ой қозғау» әдісі
https://youtu.be/zhwmACi3Szw?si=0fpdETHaJVrTIuS7
Жаңа сөздер
Оқулық
|
|
|
35 мин. |
|||||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Бекіту тапсырмасы Топпен жұмыс «Сандықтағы сұрақ» әдісі арқылы 6 сұрақ құрастырып, сұрақтарға жауап беру К е р і б а й л а н ы
с Маңызды болған 2 мәліметті жаз. Үйге тапсырма. 42 б, 5 – тапсырма. |
|
Дескриптор: -сұрақтар құрастырады, сұрақтарға жауап береді2б
|
«Сандықта ғы сұрақ» әдісі
«Активатор»әдісі |
|
шағым қалдыра аласыз














