Тексерілді:
_____________
Күні
:
Сыныбы:
1
Пәні:
Дүниетану
Сабақтың
тақырыбы:Құлақ –есту
мүшесі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Қоршаған дүниені танып білу
үшін сезім мүшелерінің,оның ішінде есту сезім мүшесі-құлақтың
алатын орнын түсіндіру.
Дамытушылық:
Оқушыларды сұраққа толық жауап
беруге дағдыландыра отырып,сөздік қорын,тіл байлығын
дамыту.
Тәрбиелілік:Гигиеналық тәрбие
беру
Сабақ
түрі:Дәстүрлі
сабақ
Сабақ
типі:Жаңа
сабақ
Әдісі:Сұрақ-жауап,түсіндіру,әңгімелеу,көрнекілік,проблемалық
әдістер.
Көрнекіліктер:Үнтаспаға жазылған
дыбыстар мен түрлі суреттер
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру
Оқушылардың сабаққа дайындығын
тексеру.
Баланың сабаққа зейінін
аудару.
ІІ.Жаңа сабақ
1.Үнтаспадан түрлі дыбыстарды тыңдатып,олардың
ненің дыбысы,ненің үні екенін анықтау.
2.
Оқушыларға өздері өмірден білетін түрлі дауыстар мен дыбыстар
туралы айтқызу.
Осы дыбыстарды,дауыстарды қалай,ненің көмегімен
ажыраттың?
-Дыбыстар сендерге қалай әсер
етті?
-Заттардың дыбысы бола
ма?
Оқулықпен жұмыс
Оқулықтағы сурет бойынша
әңгімелеу.
Сұрақтарды пайдаланып оқушылардың көріп,байқауы
нәтижесінде дыбыстар мен үндерді арттыру.
-Балалар күнделікті өмірімізде,үйіміздің жанынан
қандай табиғат дыбыстарын,жануарлар үндерін
естиміз?
Екі жарда екі кебіс
ілулі.
Сөздік жұмысы:
Құлақ
есту,дауыс,үн,жағымды,жағымсыз
Дәптермен жұмыс
Суреттер мен тапсырмаларды пайдалана отырып,адам
қолымен жасалған заттар туралы мағлұмат
беру.
Есте сақтау ережесімен
таныстыру:
Оқушыларға құлақты таза ұстау ережесін
түсіндіру.
Өлеңді талдау
Жүгірсе де шапқылап,
Бәрін естір саққұлақ
Деші:-қазір ас берем!
Естімейді тас керең.
Құйма құлақ құлықты
Құлықты жан білікті.
Құлықсызға сөз айтпа,
Құлықтығы аз айтпа
ІІІ.Сабақты қорытындылау
Балалар біз бүгінгі сабағымызда сезім мүшелерінің
бір түрі құлақтың біз үшін маңыздылығымен таныс болдық. Оны таза
ұстау ережелерімен таныс болдық.
ІҮ.Үйге
тапсырма:
Сурет бойынша
әңгімелеу