Құндылық-130-бұйрық-7 сынып Д.т-ҚМЖ-ІІІ тоқсан.docx

Тақырып бойынша 13 материал табылды

Құндылық-130-бұйрық-7 сынып Д.т-ҚМЖ-ІІІ тоқсан.docx

Материал туралы қысқаша түсінік
Құндылық-130-бұйрық-7 сынып Д.т-ҚМЖ-ІІІ тоқсан.docx
Материалдың қысқаша нұсқасы

7 сынып ІІІ оқу тоқсанына дүние жүзі тарихынан

Қысқа мерзімді жоспар.

Бөлім:

XІX ғасырдағы Қытай мен Еуропа елдері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Англия және Қытай үкіметтерінің хат алысуынан империализм туралы не біле аламыз?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.2.2 XVIII - XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау

Сабақтың мақсаты

XVIII–XIX ғасырдың ортасындағы Англия мен Қытай арасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау.

Құндылықтар


Ұлттық мүдде:Қазақстан мемлекеттілігін нығайтуға атсалысу;

Талап: Сыни және креативті ;

Ар-ұят: Академиялық адалдық қағидасын қолдау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Миға шабуыл

Лорд Маккартни (британдық дипломат) мен император Цян Лун суреттерін көрсету. Олар қай елдердің өкілдері туралы және олардың өзара қарым-қатынасы туралы оқушылардың жорамалдарын тыңдау арқылы сабақ тақырыбын анықтату.

  • Олар қай елдердің өкілдері ?

  • Олардың өзара қарым-қатынасы қандай болды?

Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлерін анықтау


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру.


Мадақ

тау

Тақырып

тық суреттер

Жаңа білім




Мәтінмен жұмыс

Ағылшын королі ІІІ Георг өтініш хаты;

Қытай императоры Цяньлуньніңжауапберген хаты;

Хат көшірмесін жеке оқып шығыңыздар. Жұпта екі елдің хатында көрсетілген мәселелерді екі түсті маркермен белгілеңіз.

Қалай ойлайсыздар, императордың берген жауабы дұрыс па?

1- тапсырма

Оқиғаға қатысқан кейіпкермен сұхбат өткізіндер,оқушылар 3 сұрақ құрастырады. Алма-кезек рөлге еніп, бір –бірінен сұхбат алады.

  • IIIГеоргағылшынкоролі

  • Цяньлун-қытайимператоры

  • Дж. Макартни -ағылшынелшісі

ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау

2- тапсырма.Ой-талқы

Әрбірбритандықөтінішкеимператордыңреакциясықандайболды?

1793 жылыәлеуетімықтыағылшынеліҚытайданеліктенөзбилігіннығайтаалмады?

ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру

3-тапсырма

Апиын соғыстарының себептерін, салдарын, тарихи маңызын жазыңыз

І Апиын соғысы

ІІ Апиын соғысы

Себебі



Салдары



Тарихи маңызы



Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Дескрипторлар

хатта көрсетілген мәселелерді екі түсті маркермен белгілейді;

2 деректі,

1 концептуалды сұрақты құрастырады;

оқиғаға қатысқан кейіпкермен сұхбат өткізеді;

1793 жылы әлеуеті мықты ағылшын елі Қытайда неліктен өз билігін нығайта алмады?- деген сұрақ төңірегінде топтық талқылау жасайды;

Дескриптор:

Апиын соғыстарының себебін көрсетеді

Апиын соғыстарының салдарын көрсетед

Апиын соғыстарының тарихи маңызын

Көрсетеді

ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»





«Жұлдызшалар»




Ақпараттық мәтін



Macartney Mission To China 1793 Climbing The Great Wall

http://www.pinsdaddy.com/mccartney-mission-china_t*b7SH5LKoW6OJM1r61wKb98W07BPvf8gGWqtbBk1y8







Бекіту





Сабақты қорытындылау

XVIII–XIX ғасырдың ортасындағы Англия мен Қытай арасындағы халықаралық қатынастарда қандай өзгерістер орын алды? /2 сөйлеммен ой түйінде

Үйге тапсырма

Англия және Қытай үкіметтерінің хат алысуынан империализм туралы не біле аламыз?

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

  • Қандай дағдыларыңды дамыттың?

  • Қандай білім алдың?

  • Қандай қиыншылықтар туындады?

Ұсыныстарың қандай?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект




Бөлім:

XІX ғасырдағы Қытай мен Еуропа елдері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен Апиын соғыстары осы күнге дейін қытай халқының есінде?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.1.1.3 еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау;

7.2.1.2 миссионерліктің міндеттерін анықтау;

7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;

7.4.1.4 «экспорт», «импорт», «экспансия», «отарлау», «фактория» ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Қытай мемлекетінің Англия империясының отарлау саясатына жүргізген апиын соғыстарының маңыздылығын анықтау.

Құндылықтар


Ұлттық мүдде: Қазақстанның оңтайлы имиджін қалыптастыруға үлес қосу;

Талап: Жеке және командамен жұмыс істей білу;

Ар-ұят: Адал еңбекті құрметтеу; Достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейрімділік таныту;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Бейнематериалмен жұмыс:

  • Бейнематериалды көре отырып, 5 кілтті сөзді жаз.

  • Кілтті сөзді қолданып, бейнематериалдың басты идеясын 2 сөйлеммен баянда.

  • Бейнематериалға сүйеніп, сабақтың тақырыбын анықта.

Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлерін анықтау

ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


Мадақ

тау

Бейнематериал:19 ғ.Қытай еліндегі апиын соғысы https://www.youtube.com/watch?v=5M7ZTl-DIKg

Жаңа білім




Мағынаны тану

1 тапсырма Терминмен жұмыс

Мәтінді оқу негізінде төменде берілген терминдерді анықтамасымен сәйкестендіріңдер.

ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.

2тапсырмаОқушыларды деңгейлеріне қарай, деңгейлік тапсырмаларды орындату.

-(төмен деңгейлі)оқушылары репродуктивті деңгейдегі тапсырманы орындайды. Олар XIX ғасырдың соңындағы француз карикатурасымен жұмыс жасайды. Тапсырма: «1890 ж француз карикатурасының мазмұның қалай түсінесіндер?»

-(орта деңгейлі)оқушылары продуктивті деңгейдегі тапсырманы орындайды.

Тапсырма: Суреттесандарменқандай ел белгіленгенінтабыңдар. Қытайдыбөліскесалудағыәрелдіңмақсаттарынанықтаңдар.

-(жоғары деңгейлі)оқушыларыпродуктивтіжәнешығармашылықдеңгейдегітапсырмаорындайды.

Тапсырма: Сұраққакеңейтілгенжауапжазыңдар. «Карикатуристіңеркібойыншақайелгепирогтыңкөпбөлігітиесіліжәненеліктен?»

ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды


Берілген терминдерді мағынасымен сәйкестендіріңіз

Экспорт

ішкі рынокта өткізу үшін елге шет елдерден тауарлар, технологиялар әкелу

Импорт

«ішкі», өз елінің шет және елсіз аймақтарын игеріп, қоныстану; «сыртқы» - өз елінен өзге жерлерде тұрақтар салуы, өзге аумақтарды басып алу

Экспансия

капиталды‚ қызметтерді‚ зияткерлік қызмет нәтижелерін‚ соның ішінде оларға айрықша құқықтарды сыртқы нарықтарға өткізу үшін шетелге әкету

Отарлау

Еуропа саудагерлерінің колониядағы сауда-саттық мекені

Фактория

Монополистік бірлестіктердің, мемлекеттердің, әлеуметтік топтардың экономикалық әдістермен де, басқа әдістермен де (аумақтарды қарулы күшпен басып алу, дипломатиялық қысым жасау, т.б.) ықпал ету аясын кеңейтуі.

ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз


ДескрипторларКестеде берілген терминдерді анықтамасымен дұрыс сәйкестендіреді



Дескрипторлар

оқушылар 1890 ж француз карикатурасының мазмұның сипаттайды;

оқушылар суретте сандармен белгіленген елдерді анықтайды;

Қытайды бөліске салудағы әр елдің мақсаттарын анықтайды;

«Карикатуристің еркі бойынша қай елге пирогтың көп бөлігі тиесілі және неліктен?» -деген сұраққа топта кеңейтілген жауап жазылады;

Дескриптор:

«экспорт» ұғымын мағынасына қарай сәйкестендіреді

«импорт» ұғымын мағынасына қарай сәйкестендіреді

«экспансия» ұғымын мағынасына қарай сәйкестендіреді

«отарлау» ұғымын мағынасына қарай сәйкестендіреді

«фактория» ұғымын мағынасына қарай сәйкестендіреді



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады











«Ең үздік жауап»






«Алақан-жұдырық»




















­Өзін өзі бағалау



Ақпараттық мәтін









https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fscon






Үлестірмелі қағаздар





Карта






Тақырыптық кестелер





сәйкестендіру кестесі








ҚБ парағы








Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Неліктен Апиын соғыстары осы күнге дейін қытай халқының есінде?


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

  • Қиын болды…

  • Бүгін мен білдім…

  • Қызықты болды…

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект




Бөлім:

Революциялық идеялардың XІX ғасырдағы Еуропаға әсері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

1848 ж. революциялар Еуропада қандай саяси идеяларды қалыптастырды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.2.1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялар дың себептерін сипаттау;

7.1.2.1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау;

7.2.3.2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау;

7.2.3.3 К. Маркстың көзқарастарын және марксизмнің қоғамдық өмірге ықпалын түсіндіру;

7.3.2.5 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін «либерализм», «консерватизм», «социализм», «марксизм», «ұлтшылдық» ұғымдарын қолдану

Сабақтың мақсаты

1848-49 жылдары Еуропадағы революция кезінде буржуазияның рөлін анықтау үшін революцияның себептерін және нәтижелерін анықтау

Құндылықтар


Ұлттық мүдде: Ұлттық мұраға ұқыпты қарау;

Талап: Білуге,жаңаны тануға құштар болу;

Ар-ұят:Сөзіне берік,ісіне адал болу;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Ой шақыру

Люф-Филипп Гаргантюа ұлттық байлықты жеуде. Карикатура О. Домье

Суретте не бейнеленген? Осы карикатураны талдай отырып, немесе бейнематериалды көру арқылы сабақ тақырыбын анықтау

Сабақ мақсаттарын және бағалау критерийлерін анықтау

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Презентация

Бейнематериал: https://www.youtube.com/watch?v=_oX0eMb-Dh4 1848 ж. Франциядағы революция

Жаңа білім




Мәтінмен жұмыс

1 тапсырма Қабілетті оқушылар үшін терминмен жұмыс тапсырмасын күрделендіру

Терминді анықтауда кілтті сөздерді белгіле..Берілген терминді 5 сөзге дейін қысқарт.Терминдер арасындағы 5 өзара тәуелділікті қалыптастыр.

Берілген терминге мазмұны ұқсас терминдерді таңда.Берілген терминдерді мазмұны жағынан біріктіретін терминді анықта

Демократия,Либерализм,Национализм,Республикандықтар

Социализм

ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрация, қысқаша жазба, схема ұсыныңыз

2 тапсырма Оқушыларды топтарға (Франция, Италия, Германия және Венгрия.) бөлу. 1848 жылы болған револоцияларды көрсете отырып Еуропаның картасың көрсету.

1848-49 жылдары Еуропадағы революция себептерін анықтау үшін «Mine map» ментальды картасын құру.

Қарастырылатын бағыттар:

Әлеуметтік фактор

Саяси фактор

Экономикалық фактор

Бағалау критерийлері:

3 сала бойынша ақпараттарды толық жазуы;

Спикердің баяндау шеберлігі;

Постерді шығармашылық тұрғыда безендіруі;

Уақытты тиімді пайдалануы;

ЕБҚ оқушыға сөздерді түсіндіру, тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп ұсыныңыз


Жұмысты жариялау

Мемлекеттер

Саяси фактор

Экономикалықфактор

Әлеуметтікфактор

Германия






Франция






Венгрия






Италия






Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Дескрипторлар

Демократия, либерализм, национализм, республикандықтар, социализмтерминдердің мағынасын анықтауда 5 кілтті сөзді белгілейді;

Берілген терминді 5 сөзге дейін қысқартады;

Терминдер арасындағы 5 өзара тәуелділікті қалыптастырады;

Берілген терминге мазмұны ұқсас терминдерді таңдайды;

Берілген терминдерді мазмұны жағынан біріктіретін терминді анықтайды;

Дескрипторлар

Революцияны қалыптастырған саяси факторды «Mine map» сызбасында талдайды;

Революцияны қалыптастырған экономикалық факторды «Mine map» сызбасында талдайды;

Революцияны қалыптастырған әлеуметтік факторды «Mine map» сызбасында талдайды;


ЕБҚ оқушыға тапсырманың шешу жолының бастапқы бөлігін ұсыныңыз


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Ақпараттық мәтін









«Mine map» ментальды карта






Таратпа материалдар









Тақырыптық кесте


Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

1848 ж. революциялар Еуропада қандай саяси идеяларды қалыптастырды?

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка



Кері байланыс

Не білдім?

Не көрдім?

Не түсіндім?

Нені жетілдіруім керек?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект






Бөлім:

Революциялық идеялардың XІX ғасырдағы Еуропаға әсері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

1848 ж. революциялар Еуропада қандай саяси идеяларды қалыптастырды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.2.1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялар дың себептерін сипаттау;

7.1.2.1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау;

7.2.3.2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау;

7.2.3.3 К. Маркстың көзқарастарын және марксизмнің қоғамдық өмірге ықпалын түсіндіру;

7.3.2.5 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін «либерализм», «консерватизм», «социализм», «марксизм», «ұлтшылдық» ұғымдарын қолдану

Сабақтың мақсаты

1848-49 жылдары Еуропадағы революция кезінде буржуазияның рөлін анықтау үшін революцияның себептерін және нәтижелерін анықтау

Құндылықтар


Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту;

Талап: физикалық белсенді болу;

Ар-ұят: Отбасының,өз ортасының абыройын асыру;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Қызығушылықты ояту

Оқушыларға жасырылған сөйлемді шешу арқылы тақырыпты анықтату.Оқушыларға сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру.

Оқушыларға оң қанат, сол қанат терминдері түсіндіріліп,мұғалімнің оң жағына монархияны жақтаушылар, сол жағына республиканы жақтаушылар отырады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушығатақырып бойынша ұсынылған мәтін негізінде кесте ұсыныңыз

Мадақ

тау

Термин сөздер жазылған таратпа материал

дар

Жаңа білім




1 тапсырма Терминдермен жұмыс.

Әр оқушы берілген кестеде терминдерді түсініктемесімен сәйкестендіреді. Содан кейін, тақтада көрсетілген дұрыс жауаппен өзара жұмыстарын алмастырып,тексереді.

Картамен жұмыс

ЕБҚ оқушығатақырып бойынша өз мысалымен толықтыруды, ойдан құрастыруды ұсыныңыз

Ұжымдық жұмыс

-1848-49 жылдары революция орын алған Еуропа елдеріната.

-1848-1849 жылдары Еуропадағы буржуазиялық революциятолқуының орын алу себебі неде?

Мәтінмен жұмыс.«Органайзер» кестесін толтырауды ұсыныңыз.

Франция

Германия

Австро-Венгрия

Италия

Жеке жұмыс

Төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз

ХІХ ғасырда қандай саяси идеялар болды?

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Қоғамда саяси идеялардың алатын орны қандай?

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Карл Маркстің көзқарастары қоғамға қандай өзгерістер алып келді?

ЕБҚ оқушыға мәтіннен тұжырымын растайтын немесе жоққа шығаратын фактілердің астын сызын көрсетуді ұсыныңыз

Термин сөздермен жұмысКартамен жұмыс жасайды

Оқушыларды осы мәселе бойынша өз болжамдарын айтуға шақыру.

Дескрипторлар

Революция болған елдерді анықтайды;

Революцияның туындау себептеріне болжам жасайды;

революцияның туындауына ықпал еткен бірнеше факторларды анықтайды;

Дескрипторлар:

революцияның туындауына ықпал еткен саяси факторын талдайды;

революцияның туындауына ықпал еткен экономикалық факторын талдайды;

революцияның туындауына ықпал еткен әлеуметтік факторын талдайды;

Дескриптор:

-ХІХ ғасырдағы ықпалды саяси идеяларды атайды;

- қоғамдағы саяси идеялардың орынын көрсетеді;

- марксизмнің қоғамға әкелген өзгерістерін жазады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»





өзін-өзі баға

лау



Ақпараттық мәтін




Дүние жүзі саяси картасы





«Органай

зер» кестесі










ҚБ парағы

Таратпа материал

дар

Бекіту





Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

1848 ж. революциялар Еуропада қандай саяси идеяларды қалыптастырды?


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

- Нені білдім? Нені үйрендім?

- Нені толық түсінбедім?

- Немен жұмысты жалғастыру қажет?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



Бөлім:

Революциялық идеялардың XІX ғасырдағы Еуропаға әсері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Италия және Германияның бірігу жолдары қаншалықты бір-біріне ұқсас болмады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.1.4 әртүрлі елдердің бір уақыт кезеңіндегі тарихи оқиғаларын салыстыру арқылы ұлттық мемлекеттердің (Италия, Германия) қалыптасу маңызын анықтау;

7.3.2.5 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін «либерализм», «консерватизм», «социализм», «марксизм», «ұлтшылдық» ұғымдарын қолдану

Сабақтың мақсаты

Италия мен Германия ұлттық мемлекеттерінің қалыптасу ерекшеліктерін анықтау.

Құндылықтар


Ұлттық мүдде: Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу:

Талап:салауатты өмір салтын ұстану;

Ар-ұят:Шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Бейнематериалмен жұмыс:

Оқушылар Италия мен Германияның бірігуі туралы бейнематериалды қарап,тапсырманы орындайды.

  • Есте қалған екі нәрсені жаз.

  • Бейнематериалдың негізгі идеясы неде?

  • Бейнематериалға қатысты туындаған екі сұрақты жаз.

  • Тағы не білгілеріңіз келеді?

Осы бейнематериалдың негізінде сабақ тақырыбына болжам жасалады.

Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлері анықталады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Мадақ

тау

Бейнематериал: https://www.youtube.com/watch?v=aR8EnMQ5I6c

https://www.youtube.com/watch?v=QdCrnE5sgNI&t=137s

Жаңа білім




Мәтінмен жұмыс. Терминдер: Рисорджиме́нто, оң қанат, сол қанат, консерватизм, демократия, бірігу еркіндігі,тәуелсіз сот, ұлттық мемлекет, социализм , конфедерация.

1 тапсырма. Мәтінді талдау. Оқушылар Германия мен Италияның бір орталыққа бірігуі туралы мәтінді жеке оқып, танысады. Мәтіннің негізінде Германия мен Италия мемлекеттерінің бір орталыққа бірігуінің ұқсастығы мен айырмашылығын анықтап, кем дегенде 2 дәйектеме келтір оны деректермен бекіт.

ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады;

2 тапсырма. «Триада» стратегиясы бойынша талдаулар жасау:

«Триада» стратегиясы – оқушылар үш жолақты кестені толтыру арқылы ұсынылған мәселенің ерекшелігімен маңыздылығын анықтайды. Бірінші жолақта мәселе, екіншіде –ерекшелігі, үшіншіде – маңыздылығы ұсынылады.

«Попс формуласы»: Италия және Германияның бірігу жолдары қаншалықты бір-біріне ұқсас болмады

1-қадам: «Менің ойымша...»

2-қадам: «Себебі мен оны былай түсіндіремін...»

3-қадам: «Оны мен мынадай фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...»

4-қадам: «Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім...»

ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;


Дескриптор:

Мәтіннен Германия мен Италия мемлекеттерінің ұқсастықтарын бір түсті маркермен, айырмашылықтарын екінші түсті маркермен белгілейді.

Ұсастықтары мен айырмашылығына дәйек құрастырып, деректермен бекітеді.

Дескриптор:

Мемлекеттің бір орталыққа бірігуі жолында туындаған мәселені анықтайды;

Германия мен Италия мемлекеттерінің бір орталыққа бірігуінің ерекшелігін кестеде талдап жазады;

Екі мемлекеттің бір орталыққа бірігуінің маңыздылығын анықтайды;

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»





Өзін-өзі бағалау



Ақпарат

тық мәтін




Термин сөздер


Таратпа материалдар






ҚБ парағы






ПТМС формуласы






Бекіту





Сабақты қорытындылау

Италия, Германия елдердің бір уақыт кезеңіндегі тарихи оқиғаларының маңызын ата

Үйге тапсырма

« Италия және Германияның бірігу жолдары» Ой түйін

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

«Қосу – Алу - Қызықты»

«Қосу» бағанына – сабақта ұнаған барлық жұмыстар жазылады.

«Алу»бағанына - сабақта оқушының пікірі бойынша ұнамаған барлық жұмыстар, түсініксіз болған ақпараттар жазылады.

«Қызықты» бағанына –сабақта білген және білгісі келген қызықты деректерді, мұғалімге қойғысы келген сұрағын жазуға болады.

Қосу (+)

Алу (-)

Қызықты





Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект






Бөлім:

Революциялық идеялардың XІX ғасырдағы Еуропаға әсері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Италия және Германияның бірігу жолдары қаншалықты бір-біріне ұқсас болмады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.1.4 әртүрлі елдердің бір уақыт кезеңіндегі тарихи оқиғаларын салыстыру арқылы ұлттық мемлекеттердің (Италия, Германия) қалыптасу маңызын анықтау;

7.3.2.5 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін «либерализм», «консерватизм», «социализм», «марксизм», «ұлтшылдық» ұғымдарын қолдану

Сабақтың мақсаты

Италия мен Германия ұлттық мемлекеттерінің қалыптасуының ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау.

Құндылықтар


Ұлттық мүдде:қоғам игілігі үшін қызмет ету;

Талап:технологиялық және цифрлық дағдыларды ілгерлету;

Ар-ұят:Әдеп нормаларын ұстау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Ой салу

Италия мен Германия мемлекеттерінің бірігу алдындағы карталарын көрсетіп,ой талқыға шақыру.

  • Қай мемлекеттердің картасы?

  • Бүгінгі сабақ тақырыбы қандай мемлекеттер туралы болмақ?

  • Сабақта қандай мәселе қаралуы мүмкін?

Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлерін анықтау

ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды.


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

1859 жылғы италиялық мемлекеттердің картасы: http://www.worldofcoins.ru/countries/italianstates_all.htm

Жаңа білім




Мағынаны тану

Гарибальди мен Кавурдың портреттерін көрсетіп, ақпарат беру.(Гарибальди демократиялық республикашыл, ал Кавур либералдық монархист болған).

Терминдер: Рисорджиме́нто, оң қанат, сол қанат, консерватизм, демократия, бірігу еркіндігі,тәуелсіз сот, ұлттық мемлекет, социализм , конфедерация.

Германия мен Италияның бірігуіне кедергі болған қиындықтар тізімін тарату. Оқушыларға осы екі тізімдегі ортақ кедергілерді бір түспен, ал бір ғана мемлекетке қатысты кедергілерді басқа түспен бояту. Мәтінде екі мемлекеттің бірігу кедергілерінің ұқсастығы мен айырмашылығын анықтатып, кесте толтырту.

Айырмашылығы(Италия)

Екі мемлекеттің ортақ ұқсастығы

Айырмашылығы

(Германия)




ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.

Ұжымдық жұмыс

Талқылау ұйымдастыру.

Неліктен 1861 жылы Гарибальди Италияның оңтүстігіндегі билікті Виктор II -Эммануил корольге тапсыруды шешті?

Отто фон Бисмарктың «Уақыттың ұлы мәселелері көпшіліктің сөздері мен резолюцияларымен шешілмейді, бірақ темір қанмен шешіледі!»,-деген сөзіне топтық талқылау ұйымдастырту.

ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;

Жеке жұмыс

IDEA әдісі бойынша жұмыс жасай отырып,өз ұстанымдарын қорғайды

I-Identify) - мәселенің себептерін анықтау


D (Describe) - сәйкесінше дәлелдерді сипаттау


E (Explain) - осы себептердің мәселеге қалай ықпал еткенін түсіндіру


A (Analyze) - осы себептердің маныздылығына талдау жасау



Мәтінмен жұмыс


Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Дескриптор:

екі мемлекеттің бірігу кедергілерінің ұқсастығын анықтап, кестеде толтырады;

екі мемлекеттің бірігу кедергілерінің айырмашылықтарын анықтап, кестеде толтырады;


Дескриптор:

Оқушылар Италия мемлекетінің бірігуіне қатысты сұрақты топта талқылайды;

Отто фон Бисмарктың айтқан сөзін (цитата) топта талқылайды;

Дескриптор:

мәселенің себептерін анықтайды;

сәйкесінше дәлелдерді сипаттайды;

себептердің мәселеге қалай ықпал еткенін түсіндіреді;

себептердің маныздылығына талдау жасайды;

ЕБҚ оқушыға тапсырманы үлгі бойынша жасауды ұсыныңыз


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»








«Алақан-жұдырық»











Өзін-өзі

бағалау



Ақпараттық мәтін


Карта



Термин сөздер




Тақырып

тық кестелер














ҚБ парағы

IDEA кестесі

Бекіту





Сабақты қорытындылау

Италия және Германияның бірігу жолдары қаншалықты бір-біріне ұқсас болмады?

Үйге тапсырма

Италия және Германияның бірігу жолдары қаншалықты бір-біріне ұқсас болмады?

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Таразы стратегиясы.


Әр оқушы меңгерілген тақырып туралы алдынғы білім деңгейімен сабақта алған білім деңгейін салыстыра отырып өзін-өзі бағалайды және болашақта тақырыптарды толық меңгеру үшін қандай бағытта жұмыс жасау керектігін жоспарлайды.

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



Білім беру ұйымының атауы


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен ІІ Александр патша «Халық еркі» ұйымының құрбаны болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.3.1 Ресейде жаңа қоғамдық-саяси ағымдардың (халықшылдық, либерализм) пайда болу себептерін анықтау;

7.3.1.3 тарихи оқиғаны түсіндіру үшін «басыбайлы құқық», «декабристер», «халықшылдар», «жеке террор», «пролетариат диктатурасы» ұғымдарын қолдану

Сабақтың мақсаты

ІІ Александрді «халық еркінің» өлтіру себептерін анықтау.

Құндылықтар


Ұлттық мүдде:Қазақстанның қауіпсыздыгін қамтамасыз етуге дайын болу;

Талап:дұрыс қарым-қатынас орната білу;

Ар-ұят:Халқына адал қызмет ету;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Ой шақыру

Оқушылар назарына ІІ Александрдің цитатасын ұсыныңыз: «Маған қарсы не ойлағандары бар?», «жабайы аң сияқты неліктен мені қудалайды?». Оқушыларға бүгінгі сабақта ІІ Александрдің өлімі жайлы зерттеу жұмысы жалғасатыны туралы айтыңыз.

Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушыға тапсырмада жетіспейтін сөзді толықтыруды ұсыныңыз


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fscontent-hel3-1.cdninstagram.com%2Fv%2Ft51.2885


Жаңа білім




Мәтінмен жұмыс

Оқушыларға халықшылдық ұғымын, оған қатысты дәйектерді еске салыңыз: ұйымның атауы, насихаттау әдістері, үкіметпен күрес жолдары. «жеке террор» ұғымын талқылаңыз.

Сабақтың басында талқыланған цитатаға қайта келіңіз. Оқушыларға ІІ Александр жүргізген реформалардың салдары бар ақпарат таратылады . Реформалардың жағымды және жағымсыз салдарына жіктеңіз

Жалпысыныптық талқылау. Талқылауға арналған сұрақтар:

-неліктен бұл реформалар «ұлы» деп аталды?

-қаншалықты бұл реформалар либералды болды?

-реформаларға қарсы адамдар болды ма?

-неліктен халықшылдар реформаларға қарсы шықты?

Тапсырманы таңдауға ұсыныс беріңіз.

1. ІІ Александр патша «Халық еркі» ұйымының құрбаны болудың себептері жайлы қорытынды жазу.

2. «Халық еркі» ұйымының лаңкестік әдістері қаншалықты орынды болды?

ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.

Жеке жұмыс

Ұғымдарды мазмұнына қарай сәйкестендіріңіз

Ұғымдар

Мазмұны

«басыбайлы құқық»

бейбіт тұрғындарды физикалық зорлық-зомбылық арқылы қорқыту

«декабристер»

өндіріс қызметкерін феодалдың жартылай меншігіне айналдырудың жоғарғы түрі

«халықшылдар»

бір адамның немесе адамдар тобының билікке толық ие бола отырып, елді басқаруы

«жеке террор»

XIX ғ (18601880 жж.) Ресейдегі қоғамдық -саяси қозғалыс

«пролетариат диктатурасы»

орыс дворян революционерлері, 1825 жылы желтоқсан айында самодержавие мен басыбайлыққақарсы көтеріліс ұйымдастырушылар


Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Термин сөздермен жұмыс

Оқушылар ІІ Александрдің өліміне қатысты себептері анықтау үшін, оның өмірінен, қызметінен дәйектерді білу керек екені туралы қорытындыға келеді.

Дескриптор:

-кем дегенде 5 реформаны анықтайды.

-кем дегенде4 салдарын анықтайды

Дескриптор:

«басыбайлы құқық» ұғымын анықтамасымен сәйкестендіреді

- «декабристер» ұғымын анықтамасымен сәйкестендіреді

- «халықшылдар» ұғымын анықтамасымен сәйкестендіреді

- «жеке террор» ұғымын анықтамасымен сәйкестендіреді

-«пролетариат диктатурасы»ұғымын анықтамасымен сәйкестендіреді

Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»










Өзін-өзі бағалау




Ақпараттық мәтін




https://yandex.kz/images/search?p=1&text=%D0%86%D0%86+%D0%90




таратпа материал

дар








Карта





Суреттер





ҚБ парағы







Сәйкестендіру кестесі




Бекіту





Сабақты қорытындылау

«Халық еркінің» IIАлександрді өлтіру туралы шешім қабылдаған себептер туралы қорытынды

Үйге тапсырма

«Халық еркі» ұйымы террорлық әдістерді қолдану қаншалықты әділетті? Ой түйін

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Сөйлемдерді жалғастырыңыз:

Бүгін мен ...

... қиын болды

Мен түсіндім ...

Мен қалаймын ...

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



Бөлім:

XІX ғасырдағы еуропалық отаршыл үстемдік

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайды?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.1.1.3 Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау;

7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау

Сабақтың мақсаты

Еуропаның метрополиялық ықпалынан тәуелді елдің әлеуметтік құрылымының өзгеруі туралы талдау

Құндылықтар


Ұлттық мүдде:ұлттық мәдениетті дәріптеу;

Талап:уақыт пен қаржыны тиімді жоспарлау;

Ар-ұят:Отбасының,өз ортасының абыройын асыру; Өзін отбасының,сыныптың,мектептің,қоғамның,Отанның бір мүшесі екенін сезіну

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Сабақтың тақырыбына шығу.

Суреттер көру арқылыҮндістандағы 19 ғасырда болған көтеріліске шағын демонстрация жүргізу.

Картинаға қойылатынсұрақтар:

1.Біз не көріп тұрмыз?

2.Бұл картинада ненібайқауға болады?

3.Бұлқайкезеңгежатадыжәне не туралы берілген?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатына шығу. Жаңатерминдерментанысу:Сипайлар, Индус, Каста, Сикх

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байла

ныс беріп отырады



Драгун гвардиялық полкінің шабуылы:

1857-1858 жылдардағы оқиғалар туралы хабарламалар.:

http://orientbgu.narod.ru/seminarnov/sipay.htm

Жаңа білім




Бейне көріністі көрсету: «Восстание». 2005 ж түсірілген фильм

Жалпы сыныптық талқылауға ұсыныңыз

-Көтерілістің негізгі себептері неде?




Ү ндістандағы сипайлар қөтерілісін ұлт қозғалысы деп қалай көрсете аламыз.

Кім?

Биографиялықмәлімет


Қашан? /қайда:

Саясисипаты


Мақсаты/ методы


Қорытынды


ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау


Үндістандағы 1857-1859 жылдардағы көтеріліс:

Көтеріліс барысын ментальды карта бойынша сипаттау

Жеке жұмыс

1857—1859 жылдардағы Үндiстандағы ұлт-азаттық көтерiлiсті анықтап, кестені толтырыңыз

Көтерілістің шығу себептері қандай болды?


Сипайлар деген кімдер?


Көтеріліс қалай аяқталды?


Көтерілістің жеңіліске ұшырау себебі қандай?


ХІХ ғ. екінші жартысында Үндістанда қандай өзгерістер болды?


ЕБҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді

Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Бағалау критерийі:

Лакшми Баи және Мангал Пандей туралы ақпараттықмәлімдемежасау.

Дескриптор;

1. Лакшми Баидыұлтқозғалысының батыры ретінде сипаттау

2. Мангал Пандейді сипайлар көтерілісінің батыры ретінде сипаттау

3.Үндістандағыұлттық қозғалысыныңбір көрінісі ретінде сипаттау

Дескриптор:

1.Сипайларкөтерілісініңжеңілусебептерінбілу

2. 1857-1858 жылғыкөтерілістіңсалдарынбіледі.

3.Британияныңотарлаусаясатынадұрысбағабереалады

Дескриптор:

көтерілістің шығу себептерін жазады;

- сипайлардың кім екендігін көрсетеді;

- көтерілістің нәтижесін көрсетеді;

- көтерілістің жеңілу себептерін көрсетеді;

- ХІХ ғ. екінші жартысында үндістандағы өзгерістерді көрсетеді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады




Өзін-өзі бағалау




Суреттер жиынтығы, http://news.bbc.co.uk/1/shared/spl/hi/pop_ups/07/south_asia_indian_mutiny_/html/7.stm

http://www.war-art.com/indian_mutiny1.htm

Үндістандағы Британдық Шығыс Үндістан компаниясының экономикалық және саяси қызметі

DisserCat диссертациялар мен авторефераттардың ғылыми кітапханасы http://www.dissercat.com/content/ekonomicheskaya-i-

Үнді көтерілісі

С. Н. Бурин жаңа тарих 1640-1918 жж 1, 2 Б.

Мәскеу, "дуадақ" Баспа үйі, 1998 ж.

Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Синквейн құрастыру: « Сипай» «Метрополия»


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Керібайланыс

Тәуелді елдің әлеуметтік құрылымының өзгерісінеметрополияның қандай ықпалын көруге болады:

Блумбойынша рефлексия: БББ

Білемін. Білдім. Білгімкеледі.



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



Бөлім:

XІX ғасырдағы еуропалық отаршыл үстемдік

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Әлемдік отарлау жүйесі қалай қалыптасты?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;

7.3.2.3 отаршылдық экспансияның салдарын талдау арқылы XIX ғасырдағы әлемнің саяси картасындағы негізгі өзгерістерді анықтау

Сабақтың мақсаты

Өткен кезеңмен салыстырғанда тарихи оқиғаларды талдап, өзгерістердің мәнін анықтау

Құндылықтар


Ұлттық мүдде:Қазақстан мемлекеттілігін нығайтуға атсалысу;

Талап: Сыни және креативті ;

Ар-ұят: Академиялық адалдық қағидасын қолдау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Миға шабуыл

Оқушылар назарына екі карта ұсыныңыз: Үндіқытайдағы француз иеліктері мен ағылшындардың отарлық иеліктері.

Талқылауға арналған сұрақтар:

- Отар мемлекеттерді басқарудағы ерекшеліктер бар ма?

- Шығыс қоғамына отарлау саясатының салдарлары бірдей болды ма?

Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады




Тақырытып

тық

суреттер



таратпа материал

дар

Жаңа білім




Мәтінмен жұмыс. Францияның Үндіқытайдағы үстемдігі.

Мәтін мен картаны қолдана отырып, Францияның Вьетнамдағы әсерін анықтаңыз.

Кестені толтырыңыз:

  • 1 бағанға «17-18 ғғ Вьетнам »

  • 2 бағанға «1770-1820 жж Вьетнам»

  • 3 бағанға «1820-1841жж император МиньМангатұсындағы Вьетнам»

  • 4 бағанға «1841-1900 жж Вьетнам менҮндіқытай»

Мәтінді пайдалана отырып, келесі сұрақтар төңірегінде ойланыңыз:

  • Француз католик миссионерлдердің әсері қандай болды?

  • Билік француздарға қалайша өтті?

  • Сауда қалайша дамыды?

  • Вьетнамның Франция үстемдігіне қарсы әрекеттері қалайша жүзеге асырылды?

Сыныпқа сұрақ: әр бағанды 10 баллмен бағалаңыз. Оқушылардың кері байланысы.

Оқушылармен талқылау.

ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі.

1 тапсырма. Франция үстемдігі барысында келесі топтарға қарым-қатынас қандай болды:

-француз католик іскері;

-вьетнамдық жер иесі;

-қарапайым шаруа;

Талқылауға сұрақ:Вьетнам мен Үндіқытай француз отарына айналуда пайда көрді ме?

Дадабхая Наороджидің суреті ұсынылады.

ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды


2 тапсырма.

Карточкалармен жұмыс. Ағылшындар билігінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтап, карточкаларды жіктеңіз.

ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.


Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды



Оқушылар картаны қолдана отырып кестені толтырады

Дескриптор:

Француз католик миссионерлдердің әсерін анықтайды;

Франциядағы билік жүйесіне талдау жасайды;





Талқылауға арналған сұрақтарға жауап беріп,өзара пікір айтады

Дескриптор:

Вьетнам мен Үндіқытай француз отарына айналу себептерін анықтайды;

Ағылшындар билігінің артықшылықтары мен кемшіліктерін ажыратады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады




Өзін-өзі бағалау




Ақпараттық мәтін



https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fds04.info


карта






Тақырып

тық кестелер



суреттер




Таратпа материалдар


Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Әлемдік отарлау жүйесі қалай қалыптасты?


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка



Кері байланыс

Сөйлемдерді жалғастырыңыз:

Бүгін мен ...

... қиын болды

Мен түсіндім ...

Мен қалаймын ...

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект





Бөлім:

XІX ғасырдағы еуропалық отаршыл үстемдік

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Әлемдік отарлау жүйесі қалай қалыптасты?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;

7.3.2.3 отаршылдық экспансияның салдарын талдау арқылы XIX ғасырдағы әлемнің саяси картасындағы негізгі өзгерістерді анықтау

Сабақтың мақсаты

Өткен кезеңмен салыстырғанда тарихи оқиғаларды талдап, өзгерістердің мәнін анықтау

Құндылықтар


Ұлттық мүдде: Қазақстанның оңтайлы имиджін қалыптастыруға үлес қосу;

Талап: Жеке және командамен жұмыс істей білу;

Ар-ұят: Адал еңбекті құрметтеу; Достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейрімділік таныту;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Талқылау

Оқушыларға әлемдік отарлау жүйесінің картасын көрсетіп, сұрақтарды талқылаңыз:

- әлемнің отарлық жүйесі қалыптасуына қандай себептер орын алды?

- Мемлекеттердің экономикалық және саяси даму деңгейі оларды отарға айналдырады ма?

Оқушыларға әлемдік отаршылдық жүйесінің қалыптасу кезеңдері мен себептерін зерттейтінін түсіндіріңіз.

Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады




https://yandex.kz/images/search?pos=3&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fpresent



карта


Жаңа білім




Мағынаны ашу

Уақыт сызығын пайдаланып, оқушыларға отарлау жүйесінің 1 кезеңі туралы сұрақтарға жауап беруді сұраңыз.

1. Олар қашан басталды?

2. Жаңа дәуірде қандай елдер алғаш рет отарлауды бастады?

2. Олар қайда пайда болды?

3. Отаршылдықтың кеңеюіне не себеп болды?

4. Нәтижелер қандай болды?

Ақпараттық мәтінді таратыңыз

Б Жалпысыныптық талқылау. Жауаптарды 2 берілген кестеге түсіріңіз.

талқылауға арналған сұрақтар:

1. Отаршылдық жүйесін қалыптастырудың келесі кезеңі қашан басталды?

2. Осы кезеңдерде қандай елдер кірді?

3. Бұл үдеріске қандай аймақтар қатысты?

4. Әр кезеңде отаршылдықтың кеңеюіне не себеп болды?

5. Кезеңдерде қандай нәтижелер болды?

ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз

Б Жалпысыныптық талқылау. Ұқсастықтар мен айырмашылықтарға назар аудартыңыз.

Оқушылардың жауаптарын салыстыру мен толықтыру мақсатында мәтінді таратыңыз

Оқушылар келесі сұрақтар төңірегінде ойлануды сұраңыз:

- неліктен мемлекеттер отарларды иемдене бастады?

- отар мемлекеттер үшін тартыс неге әкелуі мүмкін?

-метрополиялардың отарларға әсері қандай болды? Тек теріс әсері болуы мүмкін бе?

- мемлекеттер «жабық есік» саясатын ұстанып, жеке дара дами алады ма?

ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз

Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Уақыт сызығымен жұмыс

Дескриптор:

- кезеңді атайды.

- қатысушылар мен кем дегенде үш себеп анықталады.

-нәтижесін анықтайды.


Дескриптор:

- оқушылар отарлау жүйесінің қалыптасуының кем дегенде 2 кезеңін анықтайды;

- оқушыларқатысушыларды, кем дегенде 3 себептер мен нәтижесін анықтайды.





Жалпысынып

тық талқылау.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады





Өзін-өзі бағалау



Ақпараттық мәтін





Уақыт сызығы






Карта




Таратпа материал

дар




сұрақтар карточкалары







ҚБ парағы




Бекіту





Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Әлемдік отарлау жүйесі қалай қалыптасты?


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

«Үш жағымды сәт» стратегиясы. Оқушыларға сабақтың барысында орын алған үш жағымды сәтті, яғни, тапсырманы орындауда болған үш жағдайды және келесі сабақта олардың жұмыстарын жақсарта түсуге керек болатын бір әрекетті атау ұсынылады.

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.01.2025
168
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі