|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Абай И.М. |
|||
|
Күні |
24.02.2025ж. |
|||
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сынып сағаты тақырыбы: |
«Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жауапкершілік» |
|||
|
Құндылық: |
Жасампаздық пен жаңашылдық айы |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
1. Құқықтық тәртіп ұғымын және оның қоғамдағы маңызын түсіндіру. 2.Әлеуметтік медиа контекстінде адалдық, әділдік және тәртіп қағидаларын талқылау. |
|||
|
Сабақтың жабдықтары |
Интерактивті тақта, компьютер, үлестірмелі парақтар, маркер, фломастер, бейнеролик, т.б. көрнекіліктер |
|||
|
Сабақтың дәйек сөздері |
"Жаңашылдық – ақыл-ойдың шекарасын кеңейту." Альберт Эйнштейн |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен амандасу. Oқyшылaрдың зeйiнiн caбaққa аудару.
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, тақырыппен таныстыру. Құқықтық тәртіп пен әлеуметтік медиа жауапкершілігінің маңыздылығын қысқаша түсіндіріңіз. Сабақтың мақсаттарын ашу, талқылау. |
Мұғаліммен амандасады, оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты табады. |
Интерактивті тақта |
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
І. Құқықтық тәртіп: Құқықтық тәртіптің не екенін анықтап, оның қоғамдағы бейбітшілік пен әділеттілікті сақтаудағы маңызын талқылаңыз. Әлеуметтік медиа жауапкершілігі: әлеуметтік медиа платформаларын пайдаланумен байланысты жауапкершіліктерді түсіндіріңіз, соның ішінде: 1. Басқалардың құқықтары мен жеке өміріне қол сұғылмаушылықты құрметтеу. 2. Желідегі теріс әрекеттердің салдарын түсіну. 3. Желідегі өзара әрекеттесудегі адалдық пен әділдіктің маңыздылығы.
Әлеуметтік желідегі жауапсыз мінез-құлықтың әсерін көрсету үшін нақты өмірден алынған мысалдарды немесе мысалдарды пайдаланыңыз ІІ. Топтық жұмыс. Оқушыларды шағын топтарға бөліп, әр топқа әлеуметтік медианы пайдалануға қатысты сценарийді тағайындаңыз (мысалы, киберқорқыту, жалған ақпаратпен бөлісу, құпиялылықты сақтау). Әр топтан сценарийді талқылауды және анықтауды сұраңыз: 1. Құқықтық салдары қандай?. 2. Этикалық ойлар құндылықтарға сәйкес келеді ма? (адалдық, әділдік). 3. Ықтимал шешімдер немесе қабылданатын әрекеттерді ұсыныңыз.
III. «Ой жалғау» (мақалдардың
жалғасын табу)
6. Ұрлық түбі ... (қорлық) «Жеке қауіпсіздік» сабағы ҚИЫН ЖАҒДАЙЛАРДА АТА-АНАЛАРҒА СЕНУ НЕГЕМАҢЫЗДЫ? https://youtu.be/5PlDBvWOusI?si=hgUP36wzrkFclr6u IV. Ойын: “Дұрыс па, бұрыс па?” Шарты: Мұғалім бірнеше құқықтық және адамгершілікке байланысты тұжырымдарды айтады, оқушылар дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды. 1. Заң барлығына бірдей. (Дұрыс) 2. Көшеде қоқыс тастау – қалыпты жағдай. (Бұрыс) 3. Үлкендерге құрмет көрсету – қазақ халқының дәстүрі. (Дұрыс) 4. Құқық бұзған адам міндетті түрде жазалануы керек. (Дұрыс) 5. Балалардың құқықтары жоқ, тек міндеттері бар. (Бұрыс) |
Ой қозғайды, пікір алмасады Әр топ өз сценарийін және қорытындыларын сыныпқа ұсынады. Оқушылар мақалдың жалғасын табады Сұрақтарға жауап береді |
Негізгі ойлар мен жаттығулар жазылған үлестірмелі материалдар |
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Кері байланыс. «Менің эмоциям» әдісі
|
Оқушылар бүгінгі сынып сағатына байланысты кері байланысын қағаз бетіне өз ойларын жазады. |
Стикерлер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жауапкершілік" тәрбие сағаты, сынып сағаты, қмж
"Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жауапкершілік" тәрбие сағаты, сынып сағаты, қмж
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Абай И.М. |
|||
|
Күні |
24.02.2025ж. |
|||
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сынып сағаты тақырыбы: |
«Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жауапкершілік» |
|||
|
Құндылық: |
Жасампаздық пен жаңашылдық айы |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
1. Құқықтық тәртіп ұғымын және оның қоғамдағы маңызын түсіндіру. 2.Әлеуметтік медиа контекстінде адалдық, әділдік және тәртіп қағидаларын талқылау. |
|||
|
Сабақтың жабдықтары |
Интерактивті тақта, компьютер, үлестірмелі парақтар, маркер, фломастер, бейнеролик, т.б. көрнекіліктер |
|||
|
Сабақтың дәйек сөздері |
"Жаңашылдық – ақыл-ойдың шекарасын кеңейту." Альберт Эйнштейн |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен амандасу. Oқyшылaрдың зeйiнiн caбaққa аудару.
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, тақырыппен таныстыру. Құқықтық тәртіп пен әлеуметтік медиа жауапкершілігінің маңыздылығын қысқаша түсіндіріңіз. Сабақтың мақсаттарын ашу, талқылау. |
Мұғаліммен амандасады, оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты табады. |
Интерактивті тақта |
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
І. Құқықтық тәртіп: Құқықтық тәртіптің не екенін анықтап, оның қоғамдағы бейбітшілік пен әділеттілікті сақтаудағы маңызын талқылаңыз. Әлеуметтік медиа жауапкершілігі: әлеуметтік медиа платформаларын пайдаланумен байланысты жауапкершіліктерді түсіндіріңіз, соның ішінде: 1. Басқалардың құқықтары мен жеке өміріне қол сұғылмаушылықты құрметтеу. 2. Желідегі теріс әрекеттердің салдарын түсіну. 3. Желідегі өзара әрекеттесудегі адалдық пен әділдіктің маңыздылығы.
Әлеуметтік желідегі жауапсыз мінез-құлықтың әсерін көрсету үшін нақты өмірден алынған мысалдарды немесе мысалдарды пайдаланыңыз ІІ. Топтық жұмыс. Оқушыларды шағын топтарға бөліп, әр топқа әлеуметтік медианы пайдалануға қатысты сценарийді тағайындаңыз (мысалы, киберқорқыту, жалған ақпаратпен бөлісу, құпиялылықты сақтау). Әр топтан сценарийді талқылауды және анықтауды сұраңыз: 1. Құқықтық салдары қандай?. 2. Этикалық ойлар құндылықтарға сәйкес келеді ма? (адалдық, әділдік). 3. Ықтимал шешімдер немесе қабылданатын әрекеттерді ұсыныңыз.
III. «Ой жалғау» (мақалдардың
жалғасын табу)
6. Ұрлық түбі ... (қорлық) «Жеке қауіпсіздік» сабағы ҚИЫН ЖАҒДАЙЛАРДА АТА-АНАЛАРҒА СЕНУ НЕГЕМАҢЫЗДЫ? https://youtu.be/5PlDBvWOusI?si=hgUP36wzrkFclr6u IV. Ойын: “Дұрыс па, бұрыс па?” Шарты: Мұғалім бірнеше құқықтық және адамгершілікке байланысты тұжырымдарды айтады, оқушылар дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды. 1. Заң барлығына бірдей. (Дұрыс) 2. Көшеде қоқыс тастау – қалыпты жағдай. (Бұрыс) 3. Үлкендерге құрмет көрсету – қазақ халқының дәстүрі. (Дұрыс) 4. Құқық бұзған адам міндетті түрде жазалануы керек. (Дұрыс) 5. Балалардың құқықтары жоқ, тек міндеттері бар. (Бұрыс) |
Ой қозғайды, пікір алмасады Әр топ өз сценарийін және қорытындыларын сыныпқа ұсынады. Оқушылар мақалдың жалғасын табады Сұрақтарға жауап береді |
Негізгі ойлар мен жаттығулар жазылған үлестірмелі материалдар |
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Кері байланыс. «Менің эмоциям» әдісі
|
Оқушылар бүгінгі сынып сағатына байланысты кері байланысын қағаз бетіне өз ойларын жазады. |
Стикерлер |
шағым қалдыра аласыз














