2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / «Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жаупкершілік»

«Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жаупкершілік»

Материал туралы қысқаша түсінік
«Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жаупкершілік»
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Сынып жетекші:



Күні:

24.02.2025

Сынып: 7



Сабақтың тақырыбы:

«Құқықтық тәртіп және әлеуметтік жаупкершілік»


«Цифрлық диета Челленджі: гаджеттерден қысқа уақытқа бас тарту сізге қалай әсер етеді?»

Мақсаты

Оқушыларға құқықтық тәртіп ұғымын түсіндіру, заңға бағынудың маңызын ұғындыру.

Әлеуметтік жауапкершілік туралы түсінік беру, қоғамдағы жеке адамның рөлін айқындау.

Заңға бағыну, әділдік, адалдық сияқты құндылықтарды қалыптастыру.


Оқушыларға цифрлық тәуелділіктің әсерін түсіндіру.

Гаджеттерден уақытша бас тартудың пайдасын көрсету.

Сандық сауаттылық пен экран уақытын дұрыс басқаруға үйрету.




Сабақтың барысы:


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сәлемдесу:

Армысыздар, қымбатты оқушылар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын!

Барлықтарыңыздың жүздеріңізден күлімсіреу көрініп тұр! Керемет!

Оқушылар жұдырық түйістіру арқылы бір біріне достық ықыластарын білдіреді.





Көңілді әуен

Сабақтың ортасы

Топқа бөлу (мысалы, «Құқық», «Заң», «Жауапкершілік» топтары).


Кіріспе бөлім


«Құқықтық тәртіп дегеніміз не?» сұрағына оқушылардың ойын тыңдау.


«Әлеуметтік жауапкершілік» ұғымын талқылау.


Қазақстан Республикасының Конституциясындағы негізгі құқықтар мен міндеттер туралы қысқаша шолу.

Негізгі бөлім

1. Топтық жұмыс:

Әр топқа жеке тапсырма беру:

1-топ: «Құқық бұзушылықтың алдын алу» – құқық бұзушылық түрлері және оның салдары туралы постер дайындау.

2-топ: «Әлеуметтік жауапкершілік» – қоғамдағы әр адамның міндеттері туралы пікірталас ұйымдастыру.

3-топ: «Мен және заң» – әр адамның заң алдындағы жауапкершілігін мысалдармен көрсету.

Ойын:

«Менің құқығым мен міндетім» (Оқушыларға түрлі жағдайлар беріліп, олардың құқықтары мен міндеттері анықталады).














Оқушылар сұрақтарға жауап береді.





Жауаптар талқыланады.





Әр жағдаят бойынша оқушылар өз пікірлерін айтып, заңға сәйкес шешімін ұсынады.




Оқушылар бірін -бірі бағалайды















Оқушылар бір -бірінің жұмыстарын бағалайды





Ақ қағаз, фломастерлер



Сабақтың соңы

Қорытынды бөлім

Оқушыларға «Құқықтық тәртіпсіз қоғам қандай болар еді?» деген сұрақ қою.


Сабақты қорытындылау, негізгі ойларды бекіту.


Оқушылардың сабақтан алған әсерлерін бөлісуі (кері байланыс).

Бағалау және үй тапсырмасы

Топтық жұмыс нәтижелерін бағалау.

Үй тапсырмасы: «Менің азаматтық жауапкершілігім» тақырыбында шағын эссе жазу.




Оқушылар ақ қағазға ойларын қысқаша жазады

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау

Ақ қағаз

Қауіпсіздік сабағы

10 мин

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру.

«Гаджеттерсіз бір күн өткізе аласың ба?» – миға шабуыл

Кіріспе бөлім

«Цифрлық диета» дегеніміз не?

Гаджеттерді уақытша қолданбау.

Экран уақытын шектеу.

Интернеттен тыс өмір сүру дағдылары.

Гаджеттерге тәуелділіктің белгілері:

Ұйқының бұзылуы.

Шоғырланудың төмендеуі.

Денсаулыққа әсері (көздің шаршауы, белсенділіктің азаюы).



«Цифрлық детокс жасаудың қандай пайдасы бар?» – сұрақ-жауап

Негізгі бөлім

1. Топтық жұмыс:

Оқушыларды үш топқа бөлу, әр топқа тапсырма беру:

1-топ: «Гаджеттерден бас тартудың 10 себебі» – гаджеттерді аз қолданудың пайдасын анықтау.

2-топ: «Гаджетсіз өмір: не істеуге болады?» – экраннан тыс пайдалы әрекеттерді тізіп шығу.

3-топ: «Цифрлық баланс» – гаджеттерді дұрыс қолдану ережелерін құрастыру.

Практикалық тапсырма:

«Цифрлық детокс Челленджі» – әр оқушы бір күн немесе бірнеше сағат гаджеттерсіз уақыт өткізіп, өз сезімдерімен бөліседі.

«Қандай балама әрекеттерді таңдайсыз?» – гаджет орнына жасайтын істер тізімін жасау.

Қорытынды бөлім

Сабақтың негізгі ойларын бекіту.

«Менің цифрлық диета ережелерім» – әр оқушы 3 маңызды қағиданы жазады.

Сабақтан алған әсерлерін бөлісу.

Үй тапсырмасы: «Гаджетсіз 1 күн» челленджін өткізіп, әсерлерін жазу немесе суретпен бейнелеу.



Оқушылар тақырыпты сұрақтарға жауап беру арқылы түсінеді.









Оқушылар мұқият тыңдайды.










Сұрақтарға жауап береді




Әр топ өз жұмысын таныстырады.

Мұғалім оқушылардың жауаптарын толықтырып, түзетулер енгізеді.










Презентация



Әңгімелесу, тәжірибелік жаттығулар, суреттер мен бейнероликтер арқылы түсіндіру.

Презентбейнематериалдар (жанжал кезінде қарым-қатынас туралы).



Тапсырма парақтары.





Бейнероликтер мен слайдтар.







Гаджеттерді дұрыс қолдану бойынша ақпараттық парақшалар


Сабақтың соңы

Оқушылар біз бүгін сіздермен қоғамдасғы өте өзекті екі тақырыппен таныстық, ой бөлісіп, пікір алмастық. Бүгінгі сынып сағатынан алған білімдеріңіз өмірлік азық болады деп тілеймін .

Барлығы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі.

Бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға алғыс білдіріп, мадақтау.

















Жариялаған:
Еркінбек Аяжан
23 Ақпан 2025
98
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі