|
Бөлім 1. Сәндік-қолданбалы өнер |
Мектеп: «Абай Құнанбаев» атындағы орта мектеп ЖШС
|
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Абсаттарова Луиза Серикбаевна
|
||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақт тақырыбы: |
Құрал-саймандар мен материалдар.Бұйымға нобайлар дайындау. |
||||||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.5.2 Графикалық, технологиялыққұжаттамасындайындау, әртүрліграфикалықтәсілдердіқолдану;өнімдідайындаудыңсатыларынкөрсету; 8.1.4.1 –Шығармашылықжетістіктіжоспарлау, алғанбілімімендағдысынқолданабілуі, алдағыіс-әрекетінжүйелепкөрсету; |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: Киіз өнімдерінен бұйым жасауға қажетті құрал-жабдықтармен танысады; Халық қолөнері түрлері туралы біледі; Бұйымдарды әшекейлеуде қазақтың ұлттық ою-өрнектерін қолдана біледі; |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагог іс-әрекет |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдас-тыру |
Сәлемдесу.Түгендеу.психологиялық ахуал орнату. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақ тақырыбы мен сабақ мақсаттарымен таныстыру: - Оқушылар біздер өткен сабағымызда қандай ұғымдармен таныстық? Біз өткен сабақтан нені білдік? - Иә, біз Қазақстанның сәнді-қолданбалы өнері туралы сөз қозғадық. Біз ши тоқу мен киіз өңдеу туралы кеңінен әңгімеледік. Біздің бүгінгі сабағымыз өтілген тақырыппен тығыз байланыста, біз бүгін халықтық өнер түрлерімен танысатын боламыз. .
|
1. Мүсіндеу өнеріне жататын қыштан жасалып, отта күйдірілетін өнім. (Керамика) 2. Саз балшықтан ыдыс жасаушы шебер. (Қыш шебері- гончар) 3. Ашық түсті бархаттан жасалатын әйелдерге арналған киім. (Қамзол) 4. Қазақы ою-өрнектермен әшекейленген, дөңгелек пішінді бас киім. (Тақия) 5. Бие сүтін ашыту арқылы алынатын сусын. (Қымыз) 6. Шойыннан жасалатын, ас пісіруге арналған ыдыс. (Қазан) |
Өзін-өзі бағалау |
қазақтың сәндік-қолданбалы өнеріне жататын бұйымдардың фотосуреті мен суреті.
|
|||
|
Жаңа білім
|
- Өткен сабақта халқымыздың арасында кеңінен тараған кілем тоқу өнерімен танысқан болатынбыз. Бүгін біз қазақтың сәндік-қолданбалы өнерінің түрлерін қарастыруды жалғастырамыз: -Тері өңдеу өнері - Зергерлік өнер - Сүйек өңдеу өнері - Тас өңдеу өнері - Ұсталық кәсіп - Ағаш өңдеу. - Жүнді басуға арналған материалдарды зерттеу: * инелермен басу: поролон алашасы, тоқыма желім, инелер (№ 36 тәжі; №19 үшбұрышты; №38 жұлдызды; №40 үшбұрышты; №36 үшбұрышты); * сабынмен басу: сабын, жапқыш материал, матаны пішуге арналған қайшы, пульверизатор, қарындаш немесе маркер. Өзіндік жұмыс кезеңі Дамыту, зерттеу, коммуникативтік және шығармашылық дағдыларды дамытуға арналған тапсырма. Топқа бөлініп, ою-өрнек жасау тапсырмасын орындау. ТҚЕ сақтау ережелерін еске түсіру. |
Оқушылармен қазақ халқының өнері жөнінде әңгімелесу.
Қазақ ұлттық ою-өрнек түрлерін зерттеуді жалғастырыңыз. Қазақстандық киім дизайнері Айи Бапанидін шығармашылығын қараныз.
* I топ - геометриялық ою-өрнектерді қағаздан оясындар; * II топ - өсімдік ою-өрнектерді оясындар; *III топ - зооморфтық ою-өрнектер; * IV топ - космогониялық ою-өрнектер. |
Тапсырмаға дескрипторлар: *Ою-өрнек түрін анықтайды (геометриялық, өсімдік, зооморфтық, космогониялық); *Тиісті тапсырма бойынша қазақ ұлттық ою-өрнектін суретін орындайды (қағазды бүктеп, ою суретін бейнеленіз); *Ою-өрнекті ұқыпты, эстетикалық талаптарға сай қағаздан ояды; *Ою-өрнек үшін фонның түсін сауатты таңдайды (ойып, қағазға жапсырындар). |
Дәстүрлі ши тоқу өнері КИІЗ БАСУ. Киізден жасалған сумка - клатч және сақина. Киіз басып үйренейік. Динара Жанат https://youtu.be/et7-4NOLvTc
httpwww.hobby-haus.rusite38
|
|||
|
бекіту |
Рефлексия:Кері байланысы.: - Сабақта қызықты болды ма? - Не ұнады? - Неге үйрендім? – Сабақта не жақсы болды? – Не кедергі жасады? – Өзіне сабақтан нені алар едін? |
Әрбір оқушы стикерде жазады |
Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау. |
Стикер
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Құрал-саймандар мен материалдар.Бұйымға нобайлар дайындау.
Құрал-саймандар мен материалдар.Бұйымға нобайлар дайындау.
|
Бөлім 1. Сәндік-қолданбалы өнер |
Мектеп: «Абай Құнанбаев» атындағы орта мектеп ЖШС
|
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Абсаттарова Луиза Серикбаевна
|
||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақт тақырыбы: |
Құрал-саймандар мен материалдар.Бұйымға нобайлар дайындау. |
||||||
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.5.2 Графикалық, технологиялыққұжаттамасындайындау, әртүрліграфикалықтәсілдердіқолдану;өнімдідайындаудыңсатыларынкөрсету; 8.1.4.1 –Шығармашылықжетістіктіжоспарлау, алғанбілімімендағдысынқолданабілуі, алдағыіс-әрекетінжүйелепкөрсету; |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: Киіз өнімдерінен бұйым жасауға қажетті құрал-жабдықтармен танысады; Халық қолөнері түрлері туралы біледі; Бұйымдарды әшекейлеуде қазақтың ұлттық ою-өрнектерін қолдана біледі; |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагог іс-әрекет |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдас-тыру |
Сәлемдесу.Түгендеу.психологиялық ахуал орнату. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақ тақырыбы мен сабақ мақсаттарымен таныстыру: - Оқушылар біздер өткен сабағымызда қандай ұғымдармен таныстық? Біз өткен сабақтан нені білдік? - Иә, біз Қазақстанның сәнді-қолданбалы өнері туралы сөз қозғадық. Біз ши тоқу мен киіз өңдеу туралы кеңінен әңгімеледік. Біздің бүгінгі сабағымыз өтілген тақырыппен тығыз байланыста, біз бүгін халықтық өнер түрлерімен танысатын боламыз. .
|
1. Мүсіндеу өнеріне жататын қыштан жасалып, отта күйдірілетін өнім. (Керамика) 2. Саз балшықтан ыдыс жасаушы шебер. (Қыш шебері- гончар) 3. Ашық түсті бархаттан жасалатын әйелдерге арналған киім. (Қамзол) 4. Қазақы ою-өрнектермен әшекейленген, дөңгелек пішінді бас киім. (Тақия) 5. Бие сүтін ашыту арқылы алынатын сусын. (Қымыз) 6. Шойыннан жасалатын, ас пісіруге арналған ыдыс. (Қазан) |
Өзін-өзі бағалау |
қазақтың сәндік-қолданбалы өнеріне жататын бұйымдардың фотосуреті мен суреті.
|
|||
|
Жаңа білім
|
- Өткен сабақта халқымыздың арасында кеңінен тараған кілем тоқу өнерімен танысқан болатынбыз. Бүгін біз қазақтың сәндік-қолданбалы өнерінің түрлерін қарастыруды жалғастырамыз: -Тері өңдеу өнері - Зергерлік өнер - Сүйек өңдеу өнері - Тас өңдеу өнері - Ұсталық кәсіп - Ағаш өңдеу. - Жүнді басуға арналған материалдарды зерттеу: * инелермен басу: поролон алашасы, тоқыма желім, инелер (№ 36 тәжі; №19 үшбұрышты; №38 жұлдызды; №40 үшбұрышты; №36 үшбұрышты); * сабынмен басу: сабын, жапқыш материал, матаны пішуге арналған қайшы, пульверизатор, қарындаш немесе маркер. Өзіндік жұмыс кезеңі Дамыту, зерттеу, коммуникативтік және шығармашылық дағдыларды дамытуға арналған тапсырма. Топқа бөлініп, ою-өрнек жасау тапсырмасын орындау. ТҚЕ сақтау ережелерін еске түсіру. |
Оқушылармен қазақ халқының өнері жөнінде әңгімелесу.
Қазақ ұлттық ою-өрнек түрлерін зерттеуді жалғастырыңыз. Қазақстандық киім дизайнері Айи Бапанидін шығармашылығын қараныз.
* I топ - геометриялық ою-өрнектерді қағаздан оясындар; * II топ - өсімдік ою-өрнектерді оясындар; *III топ - зооморфтық ою-өрнектер; * IV топ - космогониялық ою-өрнектер. |
Тапсырмаға дескрипторлар: *Ою-өрнек түрін анықтайды (геометриялық, өсімдік, зооморфтық, космогониялық); *Тиісті тапсырма бойынша қазақ ұлттық ою-өрнектін суретін орындайды (қағазды бүктеп, ою суретін бейнеленіз); *Ою-өрнекті ұқыпты, эстетикалық талаптарға сай қағаздан ояды; *Ою-өрнек үшін фонның түсін сауатты таңдайды (ойып, қағазға жапсырындар). |
Дәстүрлі ши тоқу өнері КИІЗ БАСУ. Киізден жасалған сумка - клатч және сақина. Киіз басып үйренейік. Динара Жанат https://youtu.be/et7-4NOLvTc
httpwww.hobby-haus.rusite38
|
|||
|
бекіту |
Рефлексия:Кері байланысы.: - Сабақта қызықты болды ма? - Не ұнады? - Неге үйрендім? – Сабақта не жақсы болды? – Не кедергі жасады? – Өзіне сабақтан нені алар едін? |
Әрбір оқушы стикерде жазады |
Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау. |
Стикер
|
|||
шағым қалдыра аласыз













