Материалдар / "Құрлық суларының экологиялық проблемалары"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Құрлық суларының экологиялық проблемалары"

Материал туралы қысқаша түсінік
Құрлық суларының экологиялық проблемалары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қаңтар 2019
2164
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспарлау үлгісі


.Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3.3 Гидросфера

Мектеп: «А.Тихоненко атындағы орта жалпы білім беретін мектебі»КММ


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Ермекова Лаззат Жалгасовна

Сынып: 8 География

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Құрлық суларының экологиялық проблемалары



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

8.3.3.6 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп,шешу жолдарын ұсынады.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Құрлық суларының экологиялық проблеманы жіктеп көрсетеді..

Көпшілік оқушылар: Экологиялық проблемаларды салыстырып ажыратады.

Кейбір оқушылар: Экологиялық проблемалардың шешу жолдарын ұсына алады.


Бағалау критерийі

Қолдану: Құрлық суларының экологиялық проблемаларын жіктеп береді,шешу жолдарын ұсынады..

Талдау: Экологиялық проблемаларды салыстырып ажыратады.

Синтез: Жергілікті компонент негізінде экологиялық проблемалардың шешу жолдарын ұсынады,іс-шаралар жоспарын құрастырады.

Тілдік мақсаттар


Тақырып мазмұнында пайдаланылатын негізгі ұғымдардың мағы.асын біледі.

Термин сөздермен жұмыс:экология,трансшекара,проблема.

Айтылым,Жазылым: Берілген сұрақтарға жауап береді,қорғайды.

Тыңдалым: Окушылар мұғалімді,бір-бірін тыңдайды.

Оқылым: оқулықтағы мәтінді оқи отырып берілген тапсырмаларды орындайды.

Құндылықтарға баулу




Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіл әлемдік,өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы. Өзіне және айналадағыларға құрметпен қарау, қоршаған ортаға, суды үнемдеп, қорғауға тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

Биология-экологиялық проблема ауаға байланысты.

Химия-ортаның химиялық ластануы.

Алдыңғы білім


8.3.3.5.Көлдер мен мұздықтар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы




3-4 мин.

Психологияық ахуалды орнату.

1.Оқушылармен амандасу.

2. Оқушыларды түгендеу.

3.Әр түрлі фигуралар бойынша топқа бөлу.







«Миға шабуыл»әдісі.

Тимділігі:Зейінін тақырыпқа аудару.

Мақсаты: бірнеше сұрақтар қойю арқылы диалогқа тарту.

1.Өзен,көлдер,мұздықтар,жерасты сулары қандай суларды құрайды?

2.Құрлық сулары қандай мақсатта пайдаланылады?

3.Дүниежүзі бойынша құрлық суларына тән қандай экологиялық проблемаларды білесіңдер?

4.Қазақстанда құрлық суларына қатысты проблемалар бар ма?

5.Суды тазартудың технологияларын атаңдар.

6.Өздерің тұратын аймақта суға қатысты проблемалар орын алдыма?









Әр түрлі түсті фигуралар

Сабақтың ортасы







Қолдану
































Талдау.





















































Синтез.

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарымен таныстыру.Тақырыпқа қысқаша шолу жасау.


1тапсырма: Жұптық жұмыс.





«Түртіп алу»әдісі. (Оқиды,талқылайды,жазады,шешу жолдарын ұсынады.)

Құрлық суы тапшылығы байқалатын аймақтарды жіктеп көрсетеді,шешу жолын ұсынады.

Мақсаты:Есте сақтау,оқу,білімдерін жетілдіру.

Тиімділігі:Материалды оқу арқылы есте сақтау,ойлау қабілетін дамыту.


Бағалау критерилері

Дескриптор

Құлық суы тапшылығы байқалатын аймақтарды анықтаңдарды жіктеп көрсетеді.

Құрлық суы тапшылығы байқалатын аймақтарды жіктеді.

Құрлық суы тапшылығының шешу жолдарын ұсынды.



ҚБ әдісі.Көңілді смайликтер арқылы бағалау.







Тиімділігі:Оқушыларды ынталандырып,көңіл күйін көтеру .

2 тапсырма:Топтық жұмыс: «Кластер әдісі»






Қазақстандағы трансшекаралық өзендердің проблемаларына талдау жүргізеді. «Жүзім шоқтары» идеялар мен ақпарат арасындағы байланыстарды анықтауға жазба кесте құрады. Оқушы жеке орындайды және жұпта, топта талқылайды. (Сырдария.Ертіс, Жайық өзендері)

Мақсаты:Идеялар мен ақпараттардың арасындағы байланысты салыстырады,ажыратады.

Тиімділігі: Тақырыптардың байланыстары туралы сұрақтар құрастырып оларға жауап іздейді.


Бағалау критерилері

Дескриптор

Трансшекаралық өзендердің проблемаларын

салыстырады,

ажыратады.

Сырдария өзенінің проблемаларын салыстырды,

ажыратты.


Ертіс өзенінің проблемаларын салыстырды,

ажыратты.


Арал өзенінің проблемаларын салыстырды,

ажыратты.

ҚБ әдісі. «Басмармақ әдісі» арқылы бағалау









Тиімділігі:Өзінің ойлау деңгейін анықтап, жоғары деңгейге көтерілуге ұмтылдырады.

3тапсырма. « Фишбоум» әдісі. Жеке жұмыс .








Су көздерін қорғау мақсатында ұйымдастырылған іс-шаралар жоспарын құрастырыңдар( жергілікті компонент негізінде).








Мақсаты:Жаңа мәліметтерді,идеяларды сұрақ-жауап арқылы жаза отырып,қорытынды ойларын жинақтау.

Тиімділігі:Берілген мәлімет бойынша топтық жұмыста талқылауға,ой қорытуға белгілі бір қорытындыға келуге жетелейді.


Бағалау критерилері

Дескриптор

Жайық өзенің қорғау мақсатында ұйымдастырыл-ған іс-шаралар жоспарын құрастырады.

-Жайық өзенінің картадан көрсетеді.

-Жайық өзенінің проблемаларын анықтайды.

-Жайық өзенінің проблемасын шешу жолдарын ұсынады.


ҚБ әдісі. «Екі жұлдыз,бір ұсыныс»әдісі арқылы бағалау.








Тиімділігі:Бір-бірін тыңдаудағы дағдысы дамиды,пікір ату дағдысын қалыптастырады.







Оқулық,дәптер,

карта.

115 беттегі мәтін.
























Оқулық,постер,

түрлі- түсті карандаштар,115беттегі материал.

Сабақтың соңы





Кері байланыс: «Желкенді қайық әдісі».









-Егер маған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, желкенді жасыл түске боя.

-Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң,желкенді сары түске боя.

-Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып,мұғалімнің көмегі қажет болса,желкенді қызыл түске боя.


Үйге тапсырма:

Мақсатқа жетпеген оқушы болатын болса,онда тапсырма беріледі:-10 мин.сұрақ дайындау.

-«Шыңғырлау өзені»Эссе жазу.(20 сөз-25сөз)

-тақырыпты игерген оқушы сұрақ қояды.





Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Бүгінгі сабағымда мақсатқа жету жолында «Флешбоум» әдісің алдым.

Мақсатым: Жаңа мәліметтерді,идеяларды сұрақ-жауап арқылы жаза отырып,қорытынды ойларын жинақтау.

Мәні: картамен жұмыс,проблемаларды анықтау, проблеманың шешу жолдарын ұсыну болып есептеледі.

Тиімділігі:Берілген мәлімет бойынша топтық жұмыста талқылауға,ой қорытуға белгілі бір қорытындыға келуге жетелейді.

Қабілеті жоғары оқушылар:

  • Топта ұйымдастыру жұмыстарын алады;

  • Сабақ бойындағы тапсырмалар оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады.

Қабілеті орта оқушылар:

  • Тапсырмаларды орындай отырып экологиялық проблемаларды сипаттап салыстыра алады.

Қабілеті төмен оқушылар:

  • Мәтінді оқып экологиялық проблеманы біледі.

  • Картаны пайдалана отырып, тұщы су тапшылығы байқалатын аймақтарды анықтайды,көрсетеді.











  • Бағалау критерийлері және дискриптор арқылы жүргізілді.Қалыптастыру әдістері пайдаланылды..

-Көңілді смайликтер арқылы бағалау.

-«Басмармақ әдісі» арқылы бағалау.

-«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»әдісі арқылы бағалау жүргізілді.

Оқушылар сабақ ортасында сергіту сәтін жасайды.













Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!