Сабақтың
тақырыбы:
Құстар.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Құстар туралы түсніктерін
кеңейту.
2.
Дамытушылығы: Оқушылардың дүниетанымын,
танымдық белсенділігін,
зейінін байланыстыра сөйлеуін дамыту.
3.
Тәрбиелік: Оқушыларға экологиялық тәрбие
беру, ізденпаздыққа және
ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақ
түрі: Аралас
Әдіс
–тәсілдер: сұрақ –жауап, түсіндіру,
әңгімелеу, видио көру, жұмбақ шешу.
екі тілде айту, құрастыру, ойнау.
Көрнекілік: Құстардың суреттері,
жұмбақтар, слайд, сурет қиындылары.
Пән –аралық
байланыс: Ана тілі, бейнелеу өнері.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылар зейінін сабаққа
аудару. Психалогиялық ахуал
тудыру.
II. Үй
жұмысы: 1. Суретке қарай отырып әр
қосмекендінің атын атау. (Су кесірткесі,
шөл кесірткесі, бақа).
2. Суреттегі жануарлар тобын жіктеу. (Тұяқты, су жануарлар,
кеміруші, жыртқыш).
3. Көңілді тапсыр ма. Үй жанарлары мен жабайы жануарларды
ажырату (үй жануарын көргенде қол соғу).
Сергіту
сәті: Ал, кәнекей балалар,
Орнымыздан тұрайық.
Қарлығаш болып ұшайық.
Қанат қағып тағы да,
Орнымызға қонайық.
III. Жаңа
сабақ.
Жұмбақ жасырылады сол арқылы бүгінгі тақырыбымыз қандай екенін біле
аламыз.
1. Имек тұмсық, алғыр құс. (Қаршыға)
2. Шуға бөлеп жағаны
Қанаттарын қағады,
Айдын судың түлегі.
Шабақ іліп жүреді. (Шағала)
3. Шұнтиып қос құлағы,
Түнде көрер қырағы. (Үкі)
Балалар сонымен бүгінгі өтетін тақырбымыздың аты қалай аталады деп
ойлайсыңдар?
Балалар құстар үй құстары және жабайы құстар болып екіге бөлінеді.
Үй құстарына үйде өсірілетін мәдени құстар жатса, жабайы құстарға
кең даланы мекен ететін барлық құстарды жатқызамыз. Құстардың
барлығы делік ұшады, бірақ оның арасында ұшпайтындары да баршылық.
Ұшпайтын құстарға біз пингвин, түйе құсты жатқызсақ болады. Әлемде
құстардың 9 млн түрі болса соның 435 түрі ғана біздің елімізде
кездеседі қандай аз иа балалар. Балалар енді сіздергетапсырма
беріледі.
IY. «Сен білесің бе?»
айдары
Пингвин – жүзе алатын, бірақ ұша
алмайтын жалғыз құс. Сонымен қатар, пингвин тік жүре алатын жалғыз
құс.
Дүниежүзінде колибридің (әлемдегі ең кішкентай
торғай) 321 түрі бар.
Сары
шымшық балапандарын күніне 1000
рет тамақтандырады.
Акулалар өзінің жемтігіне шабуыл
жасағанда, жемтігі жарақат жасамау үшін көздерін
жабады
Түйеқұстың жұмыртқасының салмағы 1,5 кг
дейін жетеді.
Тек екі жануар ғана мойын
бұрмай-ақ артындағыны көре алады,
олар - қоян мен
тотықұс
Ересек
кит 2
секунд ішінде 2400 литр ауаны жұтады. Киттің жүрегі минутына
9 рет соғады.
Әтеш алдымен мойнын созбай шақыра алмайды
екен.
Күн
көзіне тура қарайтын құс-бүркіт.
Кенгуру мен
эму артқа қарай жүре алмайды.
Дельфиндер бір
көзін ашып ұйықтайды.
Ү.Қорытынды:Құстар жөнінде сұрақтар.
1. Құстардың негізгі мекені не? ( ұя)
2. Қай ай құстың атымен аталады? ( көкек)
3. Адам қай құсты аң аулауға пайдаланған? (бүркіт)
4. Қай құста мүлде ұя болмайды? (көкек)
5. Қандай құс хат тасушы атанған? (көгершін)
6.Құстар бізге қандай пайда келтіреді?
(Құстар құрт-құмырсқаны жеп, ормандағы ағаштарға,
егістік жерлерге көп пайда келтіреді)
ҮI.Рефлексия:Табиғатта қандай құсқа ұқсағыңыз
келеді.Неге?
Әр
бала өз ойын айтып шығады.
ҮІІ.Үй
жұмысы: 1.Өзіне ұнаған балық туралы мәлімет,жұмбақ
жаттау
2. «Құстардың пайдасы және зияны» кесте
құрып, жазу
ҮІІІ.Бағалау.