МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қуат

Материал туралы қысқаша түсінік
Қуат ұғымының физикалық мағынасын сипаттап, қуаттың формуласымен есептер шығару.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Мамыр 2024
118
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Бөлім:

7.Жұмыс және қуат


Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

Шабден Меруерт Кенжеханқызы

Күні:

27.02.2024 ж.

Сынып: 7 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қуат

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.3.1 қуат ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;

Сабақтың мақсаты

-қуат ұғымының физикалық мағынасын сипаттап

-қуаттың формуласымен есептер шығару

Бағалау критерийлері

- қуат ұғымының мағынасын сипаттайды

- қуаттың формуласына есептер шығарады

Құндылықтарды

дарыту


Жалпыға бірдей еңбек қоғамы Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау тапсырмаларын шағын топта орындау арқылы өзара қарым-қатынас жасау қабілетін дамытып, өндіріс пен білімнің қолданылу аясын кеңейту. Оқушылар әртүрлі мамандардың еңбек өнімділіктерін есептеп, өнімділікті жоғарылату жолдарын ұсынады.

Пәнаралық

байланыстар


-есептер шығаруда математикалық амалдар қолдану;


АКТ қолдану

дағдылар

Таныстырылым даярлап, интербелсенді тақта арқылы көрсету, есептер шығару.

Бастапқы білім

Күш, масса, жылдамдық,,уақыт,тығыздық,көлем.



 

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар






Сабақтың басы





5 мин







Өткен тарауды тексеру

мин.




Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу,сабаққа дайындығын бақылау.

Топқа бөлу : 1. Архимед 2. Джоуль 3. Паскаль

4.Ватт

Үй тапсырмасын тексеру

Үйге берілген есептерді жұбына тексертеді.



«Кездейсоқ дөңгелек» бойынша сұрақ-жауап жүргіземіз.

  1. Жұмыс деген не

  2. Жұмыстың формуласы қандай?

  3. Механикалық жұмыстың өлшем бірлігі?

  4. Денеге күш әрекет етіп , бірақ ол орнынан қозғалмаса жұмыс атқарыла ма?

  5. Жұмысқа мысал келтір?







Оқушылар фотодағы ғалымдарды тауып топқа бөлінеді

Әр топ қысқаша өз ғалымдары туралы айтады





Оқушылар жұптарының есептерін тексереді




Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Мысалдар келтіреді.























Дескриптор:

-Өткен бөлімдегі ережелерді қайталайды.



Жалпы балл-3






















https://flippity.net/

Сұрақтар

Сабақтың ортасы

10 мин




















































Миға шабуыл.

Жұппен талқылау

Сендерге бақша суғару үшін бір бөшке су керек. Ал су құдықта. Сендер суды шелекпен немесе насостың көмегімен ала аласыңдар. Естерііңе салайын, екі жағдайда да жасалған жұмыс бірдей болады. Әрине сендер насосты таңдап аласыңдар.
Сұрақ: шелектеп немесе насоспен жасалған жұмыстың арасында қандай айырмашылық бар? (насос жұмысты жылдамырақ орындайды, яғни аз уақыт жұмсайды).



Жаңа сабақты түсіндіру



Біз бүгінгі сабағымызда «қуат» деп аталатын физикалық шамамен танысамыз. Ол үшін алдымен бізге физикалық шама ретінде қуат туралы не білуіміз керек, соны анықтап алайық.
Анықтамасы
Әріптік белгіленуі
Формуласы
SI жүйесіндегі өлшем бірлігі
Өмірге қажеттілігі
Осы жоспар сабағымыздың негізгі мақсаты болады.
Мысал келтіреміз

Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмаларға оқушылар жауап жазады.

Өз жұбымен сұрақты талқылайды.





















Оқушылар жаңа сабақта алған білімін жеке дәптерге жазып алады












Дескриптор
-Тапсырманы дәптерге жазады.

-Пікір алмасады.



Жалпы балл-2






































Экран

Слайд

Дәптер

Гір тасы

Сызығыш

Секундомер










































Сабақты бекіту

1О мин

Тәжірибелілік есеп
Бір оқушы тақтаға шығып массасы белгілі гирді көтереді. Уақыт секундомердің көмегімен белгіленеді. Биіктік метрлік сызғышпен өлшенеді. Оқушының гирді көтергендегі қуаты қандай екендігін онықтау керек. Осы кеде басқа оқушы берілгендерді тақтаға жазып тұрады және сыныпппен бірге шығарады.
Мысалы: оқушы массасы 5 кг гирді 1,5 м биіктікке көтереді. Осы кездегі оқушының қуаты неге тең?

Берілгені:
m = 5кг
h = 1,5м
t = 5с
N = ?
Анализ:
N=A/t
A = F•s
F = mg
Шешуі:
F = 5кг• 9,8Н/кг =50Н
А = 50Н • 1,5м = 75 Дж
N=75Дж/(5 с)=15 Вт

4 топқа есептер беріледі

1-ТОП

  1. Минутына 1300л суды 24м биіктікке шығаратын сорғының қуатын тап.

  2. Массасы 12 кг бір шелек суды тереңдігі 20 м кұдықтан 15 с ішінде көтеріп шығару үшін адамның өндіретін орташа қуаты қандай?

2-ТОП

  1. Әр екі минут сайын 2000л суды 12м биіктікке шығаратын сорғының қуатын тап.

  2. Массасы 18 кг бір шелек суды тереңдігі 25 м кұдықтан 30 с ішінде көтеріп шығару үшін адамның өндіретін орташа қуаты қандай?

3-ТОП

  1. Минутына 600л суды 50 м биіктікке шығаратын сорғының қуатын тап.

  2. Массасы 9кг бір шелек суды тереңдігі 16 м кұдықтан бір минут ішінде көтеріп шығару үшін адамның өндіретін орташа қуаты қандай?

4-ТОП

  1. Әр үш минут сайын 1500л суды 62м биіктікке шығаратын сорғының қуатын тап.

  2. Массасы 6 кг бір шелек суды тереңдігі 10 м кұдықтан 20 с ішінде көтеріп шығару үшін адамның өндіретін орташа қуаты қандай?


Оқушылар тапсырмамен жұмыс жасайды

Топта белсенді болып есеп шығарады.

Оқушылар топпен есеп шығарып, көрсетілген тәжірибелік жұмыстың есебін дәптеріне жазып алады.

Жалпы балл 3

Дәптер

Сабақтың соңы.

10 мин

Рефлекция



Бағалау







Үй тапсырмасы



Қолшатыр әдісі арқылы сабақтан алған білімдерімен бөліседі



«Бағалау парағы» әдісі арқылы бағалау. Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау



Есептер шығару.

Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс. (жеңілдетілген тапсырмалар)

Дарынды оқушымен жұмыс (реферат «Джеймс Уатт»)



Қолдарындағы қағаздар арқылы білілмдерімен бөліседі



Сабақ барысындағы белсенділігін өздері бағалайтын болады











Дескриптор

1.Үй жұмысына 3 балл

2.Жұптық пікірталасқа 2 балл

3.Топпен жұмысқа 3 балл

4.Жеке дәптермен жұмысқа 2 балл










Түрлі түсті жаңбыр тамшылары





Бағалау парағы

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!