|
4- сынып |
Устемиррова Назира |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сапарғали Бегалин :«Қырдың жас түлегі» |
|||
|
Мақсаты |
Оқушылардың Шоқан Уалиханов туралы білімдерін толықтыру арқылы, автордың негізгі идеясын ашуға жағдай жасай отырып, шығармашылықпен жұмыс істеуге ,ой- өрістері мен сөйлеу мәдениетін дамыту.Туған жерге деген сүйіспеншілікке баулу. |
|||
|
Міндеті: |
|
|||
|
Күтілетін нәтиже: |
*топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттап, шығармашылықпен жұмыс істеу дағдылары артады; *тапсырмаларды талдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізу, дәлелдей білу, өзгені тыңдау, тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі; *әр оқушы өз-өзіне баға береді, өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдық мәнін ұғынады. |
|||
|
Түйінді ой: |
Ғылым , білімге ұмтылу Туған жерге сүйіспеншілік |
|||
|
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақты меңгерту |
|||
|
Әдістер |
топтық жұмыс, топтық әңгіме, «Постер қорғау» әдісі, «Хат жазу». «Фишбоун» әдісі, «Т кестесі» «Сәйкестендіру» |
|||
|
Ресуртар |
Оқулық, стикер, слайд,маркер,плакат,АКТ, |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақы-ты минут |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
|
Ұйымдастырукезеңі |
3 |
- оқушылармен амандасу; Психологиялық дайындық. Әрбір адам-туысым, досым, жұрағат! Әрбір сабақ-үйрену.ұғу, ұлағат! Әрбір ісің-тірлік,тірек, адамдық! Әрбір сөзің-шыңдық, бірлік, адалдық!-деп әрқашан адал ,еңбекқор , білімді болайық деп сабағымызды бастаймыз Сыныпты топқа бөлу: Сандары бар стикерлерді таңдау арқылы топқа бөлінеді:550, 180, 170 1топ: Қазақ хандығына 550 жыл «Қазақ хандығы» ауылы 2топ :Ш.Уалиқановқа 180 жыл«Шоқан » ауылы 3 топ: А.Құнанбаевқа 170 жыл «Абай » ауылы Топ басшыларын анықтау. Бағалау парағын топ басшыларға тарату,толтыру. |
-мұғаліммен сәлемдеседі; - өлең шумағын бәрі айтады Балалар қалаған стикерлерін алып топқа бөлініп отырады. |
|
|
Қызығушылықты ояту |
4 |
Балалар үйге қандай тапсырма берілді? С.Бегалиннің өмірі мен шығармашылығына ізденіп келу. 1топ «С.Бегалин кім?» топтастыру 2топ «С.Бегалиннің қандай шығармалары бар» топтастыру 3 топ: «Ребус шешу » Қырдың жас түлегі |
С.Бегалин туралы не білетінін ортаға салады Постер қорғайды |
|
|
Мағынаны ажырату |
15
|
Бүгін біз сендермен С.Бегалиннің «Қырдың жас түлегі» мәтінімен танысамыз. «Шоқан» туралы бейнетаспа көрсету. Бұл мәтін кім туралы екен ? Шоқан Уалиқанов туралы Оқулықпен жұмыс. Мәтінді 3 топқа бөліп оқыту Бөлімдерге тақырып қою,түсіндіру , мақал-мәтелдермен ой түйіндеу . 1.Мәтінді тізбек бойымен оқып шығу 2.өздері мәтінді тағы бір рет түсініп оқып , түсіндіру Сөздік жұмысын жүргізу Қамау көше-тұйық көше Кадет корпусы-патша үкіметі заманындағы әскери оқу орны Жатақ-жатақхана 1топ.1бөлім «Сағыныш» «Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас» 2топ: «Тентектік» «Қолыңмен істегенді , мойныңмен көтер» 3топ: «Қорқақ бала» «Батыр бір рет өледі, қорқақ мың рет өледі» |
Бейнетаспадан көсетілген,көріністерді тамашалайды,ойланады, ой түйіндерін жинақтайды, Шоқан бойындағы ,саяхаттшылық,суретшілік өнеріне қызығушылықтары артады.
Оқушылар өз топтарында жұмыс жасайды, талдайды, қорғайды . |
|
|
Ой толғаныс |
10 |
Сұрақ-жауап. 1топ : Әңгімеде Шоқан оқыған сынып неліктен түгелдей жазаланды? 2топ : «Қорқарың бар қорағы кірме» деген сөзді қалай түсінесіңдер? 3топ.Мәтіннен Шоқанның еліне деген сағынышы суреттелген жерді тауып оқыңдар? 1топ:Семантикалық карта 2 топ:: «Т кестесі» сұрақтарға иә \жоқ деп жауап жазу 3топ:«Сәйкестендіру» Дәптермен жұмыс «Хат жазу » 1топ :Авторға хат 2топ:Кейіпкерге хат (Шоқанға) 3топ:Офицерге хат |
1.Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын ортаға салады,сыни тұрғыдан ойлауға,ой-пікірлерін еркін айтуға дағдыланады. 2.Топтық жұмыс жасайды.
Оқушылар жеке жұмыс жасайды, топтан бір оқушы хатын оқиды. |
|
|
Қорытынды
Бағалау |
10 |
1топ: «Фишбоун»әдісі Балық қаңқасы Шоқан кім? 2топ :«Кейіпкерге мінездеме беру» 3топ: «Рольдік ойын» Шоқаны бар ел – шоқтығы биік ел! Ғабит Мүсірепов. Таулар алыстаған сайын биіктей түседі.Шоқан Уәлиханов та уақыт өткен сайын дараланып,биікке өрлеп,туған халқымен бірге жасауда. Шоқан мұрасы-халық қазынасы. Шоқан атамыздың рухани қазынасын ұлт игілігіне жарататын болашақ жастары-мына партада отырған сіздерсіздер. ...Мол бақыт күтем, жас ұрпақ, Сенен жасырман. Басқаны қайдам?! Ұлылық күтем өз басым Басталған мынау бәйтерек жаңа ғасырдан! – деп үкілі үмітпен сіздерге сенім артамын. Топ басшысының бағалауы. Бағалау парақшасын толтыру |
Оқушылар топ болып тапсырмаларын орындайды. |
|
|
Үй тапсырмасы
Кері байланыс |
2 |
1.Мәтінді оқу 2.А.Байтұрсынұлы туралы деректер жинау Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады, |
Күнделіктеріне үй тапсырмаларын жазу |
|
Топтық жұмыс.
Әңгімедегі кейіпкерлерге мінездеме беру.
|
Кейіпкер |
Мінездеме |
Шығармада |
|
Шоқан |
|
|
|
Анатолий |
|
|
Сәйкестендіру
Шоқан Уәлиханов асыл сөздің зергері,ақын
Абылайхан «Шолпан»кітабының
авторы
Абай Құнанбаев географ,саяхатшы
Ыбырай Алтынсарин әліппе атасы
Мағжан Жұмабаев батыл қолбасшы
Ахмет Байтұрсынұлы «Кел, балалар оқылық»
өлеңін жазған
«Т кестесі»
|
Сұрақтар
|
Иә |
Жоқ |
|
1.Шоқан жұртпен бірге Есіл жағасына келді |
|
|
|
2.Василий Матвеевич корпус дәрігері |
|
|
|
3.Есікті ұрған бала Шоқан |
|
|
|
4.Шоқанның сыныбы жазаланған жоқ. |
|
|
|
5. «Қорқарың бар, үйге кірме » |
|
|
«Фишбоун » әдісі
Басы: сұрақ
Қаңқасы: жауабы
Құйрығы: түйінді ой
Семантикалық карта
|
№ |
Шығармадан үзінді
|
Шоқан |
В.Матвеевич |
Офицер |
Анатолий |
|
1 |
Сен қырдың жас түлегісің. |
|
|
|
|
|
2 |
Туған елімді көріп тұрмын,- деді |
|
|
|
|
|
3 |
Есікті ұрған кім? Кәне ,тез айтыңдар! |
|
|
|
|
|
4 |
Ал тентектік істесе, сол өзі айтсын, -деді |
|
|
|
|
|
5 |
-есікті жұдырығымен қойып-қойып қалды. |
|
|
|
|
|
6 |
Өз кінәңді де қорыққаныңнан мойындамадың, сужүрек! |
|
|
|
|
Бағалау парағы
1 топ «...........................»
|
№ |
Аты –жөні
|
Үй тапсы 2 ұпай |
Постерқорғау 2 ұп |
Мәтінді оқу 2 ұпай |
Мазмұнын айту 3 үпай |
Бөлімге ат қою 2ұпай |
Ой түйіндеу 3 үпай |
Хат жазу3 ұпай
|
Сұрақ –жауап 2 ұпа |
қорытынды |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критерйлері:
-
3-5 ұпай- «3»
-
6-8 ұпай- «4»
-
9-10 ұпай- «5»
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қырдың жас түлегі
Қырдың жас түлегі
|
4- сынып |
Устемиррова Назира |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сапарғали Бегалин :«Қырдың жас түлегі» |
|||
|
Мақсаты |
Оқушылардың Шоқан Уалиханов туралы білімдерін толықтыру арқылы, автордың негізгі идеясын ашуға жағдай жасай отырып, шығармашылықпен жұмыс істеуге ,ой- өрістері мен сөйлеу мәдениетін дамыту.Туған жерге деген сүйіспеншілікке баулу. |
|||
|
Міндеті: |
|
|||
|
Күтілетін нәтиже: |
*топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттап, шығармашылықпен жұмыс істеу дағдылары артады; *тапсырмаларды талдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізу, дәлелдей білу, өзгені тыңдау, тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі; *әр оқушы өз-өзіне баға береді, өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдық мәнін ұғынады. |
|||
|
Түйінді ой: |
Ғылым , білімге ұмтылу Туған жерге сүйіспеншілік |
|||
|
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақты меңгерту |
|||
|
Әдістер |
топтық жұмыс, топтық әңгіме, «Постер қорғау» әдісі, «Хат жазу». «Фишбоун» әдісі, «Т кестесі» «Сәйкестендіру» |
|||
|
Ресуртар |
Оқулық, стикер, слайд,маркер,плакат,АКТ, |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақы-ты минут |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
|
Ұйымдастырукезеңі |
3 |
- оқушылармен амандасу; Психологиялық дайындық. Әрбір адам-туысым, досым, жұрағат! Әрбір сабақ-үйрену.ұғу, ұлағат! Әрбір ісің-тірлік,тірек, адамдық! Әрбір сөзің-шыңдық, бірлік, адалдық!-деп әрқашан адал ,еңбекқор , білімді болайық деп сабағымызды бастаймыз Сыныпты топқа бөлу: Сандары бар стикерлерді таңдау арқылы топқа бөлінеді:550, 180, 170 1топ: Қазақ хандығына 550 жыл «Қазақ хандығы» ауылы 2топ :Ш.Уалиқановқа 180 жыл«Шоқан » ауылы 3 топ: А.Құнанбаевқа 170 жыл «Абай » ауылы Топ басшыларын анықтау. Бағалау парағын топ басшыларға тарату,толтыру. |
-мұғаліммен сәлемдеседі; - өлең шумағын бәрі айтады Балалар қалаған стикерлерін алып топқа бөлініп отырады. |
|
|
Қызығушылықты ояту |
4 |
Балалар үйге қандай тапсырма берілді? С.Бегалиннің өмірі мен шығармашылығына ізденіп келу. 1топ «С.Бегалин кім?» топтастыру 2топ «С.Бегалиннің қандай шығармалары бар» топтастыру 3 топ: «Ребус шешу » Қырдың жас түлегі |
С.Бегалин туралы не білетінін ортаға салады Постер қорғайды |
|
|
Мағынаны ажырату |
15
|
Бүгін біз сендермен С.Бегалиннің «Қырдың жас түлегі» мәтінімен танысамыз. «Шоқан» туралы бейнетаспа көрсету. Бұл мәтін кім туралы екен ? Шоқан Уалиқанов туралы Оқулықпен жұмыс. Мәтінді 3 топқа бөліп оқыту Бөлімдерге тақырып қою,түсіндіру , мақал-мәтелдермен ой түйіндеу . 1.Мәтінді тізбек бойымен оқып шығу 2.өздері мәтінді тағы бір рет түсініп оқып , түсіндіру Сөздік жұмысын жүргізу Қамау көше-тұйық көше Кадет корпусы-патша үкіметі заманындағы әскери оқу орны Жатақ-жатақхана 1топ.1бөлім «Сағыныш» «Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас» 2топ: «Тентектік» «Қолыңмен істегенді , мойныңмен көтер» 3топ: «Қорқақ бала» «Батыр бір рет өледі, қорқақ мың рет өледі» |
Бейнетаспадан көсетілген,көріністерді тамашалайды,ойланады, ой түйіндерін жинақтайды, Шоқан бойындағы ,саяхаттшылық,суретшілік өнеріне қызығушылықтары артады.
Оқушылар өз топтарында жұмыс жасайды, талдайды, қорғайды . |
|
|
Ой толғаныс |
10 |
Сұрақ-жауап. 1топ : Әңгімеде Шоқан оқыған сынып неліктен түгелдей жазаланды? 2топ : «Қорқарың бар қорағы кірме» деген сөзді қалай түсінесіңдер? 3топ.Мәтіннен Шоқанның еліне деген сағынышы суреттелген жерді тауып оқыңдар? 1топ:Семантикалық карта 2 топ:: «Т кестесі» сұрақтарға иә \жоқ деп жауап жазу 3топ:«Сәйкестендіру» Дәптермен жұмыс «Хат жазу » 1топ :Авторға хат 2топ:Кейіпкерге хат (Шоқанға) 3топ:Офицерге хат |
1.Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын ортаға салады,сыни тұрғыдан ойлауға,ой-пікірлерін еркін айтуға дағдыланады. 2.Топтық жұмыс жасайды.
Оқушылар жеке жұмыс жасайды, топтан бір оқушы хатын оқиды. |
|
|
Қорытынды
Бағалау |
10 |
1топ: «Фишбоун»әдісі Балық қаңқасы Шоқан кім? 2топ :«Кейіпкерге мінездеме беру» 3топ: «Рольдік ойын» Шоқаны бар ел – шоқтығы биік ел! Ғабит Мүсірепов. Таулар алыстаған сайын биіктей түседі.Шоқан Уәлиханов та уақыт өткен сайын дараланып,биікке өрлеп,туған халқымен бірге жасауда. Шоқан мұрасы-халық қазынасы. Шоқан атамыздың рухани қазынасын ұлт игілігіне жарататын болашақ жастары-мына партада отырған сіздерсіздер. ...Мол бақыт күтем, жас ұрпақ, Сенен жасырман. Басқаны қайдам?! Ұлылық күтем өз басым Басталған мынау бәйтерек жаңа ғасырдан! – деп үкілі үмітпен сіздерге сенім артамын. Топ басшысының бағалауы. Бағалау парақшасын толтыру |
Оқушылар топ болып тапсырмаларын орындайды. |
|
|
Үй тапсырмасы
Кері байланыс |
2 |
1.Мәтінді оқу 2.А.Байтұрсынұлы туралы деректер жинау Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады, |
Күнделіктеріне үй тапсырмаларын жазу |
|
Топтық жұмыс.
Әңгімедегі кейіпкерлерге мінездеме беру.
|
Кейіпкер |
Мінездеме |
Шығармада |
|
Шоқан |
|
|
|
Анатолий |
|
|
Сәйкестендіру
Шоқан Уәлиханов асыл сөздің зергері,ақын
Абылайхан «Шолпан»кітабының
авторы
Абай Құнанбаев географ,саяхатшы
Ыбырай Алтынсарин әліппе атасы
Мағжан Жұмабаев батыл қолбасшы
Ахмет Байтұрсынұлы «Кел, балалар оқылық»
өлеңін жазған
«Т кестесі»
|
Сұрақтар
|
Иә |
Жоқ |
|
1.Шоқан жұртпен бірге Есіл жағасына келді |
|
|
|
2.Василий Матвеевич корпус дәрігері |
|
|
|
3.Есікті ұрған бала Шоқан |
|
|
|
4.Шоқанның сыныбы жазаланған жоқ. |
|
|
|
5. «Қорқарың бар, үйге кірме » |
|
|
«Фишбоун » әдісі
Басы: сұрақ
Қаңқасы: жауабы
Құйрығы: түйінді ой
Семантикалық карта
|
№ |
Шығармадан үзінді
|
Шоқан |
В.Матвеевич |
Офицер |
Анатолий |
|
1 |
Сен қырдың жас түлегісің. |
|
|
|
|
|
2 |
Туған елімді көріп тұрмын,- деді |
|
|
|
|
|
3 |
Есікті ұрған кім? Кәне ,тез айтыңдар! |
|
|
|
|
|
4 |
Ал тентектік істесе, сол өзі айтсын, -деді |
|
|
|
|
|
5 |
-есікті жұдырығымен қойып-қойып қалды. |
|
|
|
|
|
6 |
Өз кінәңді де қорыққаныңнан мойындамадың, сужүрек! |
|
|
|
|
Бағалау парағы
1 топ «...........................»
|
№ |
Аты –жөні
|
Үй тапсы 2 ұпай |
Постерқорғау 2 ұп |
Мәтінді оқу 2 ұпай |
Мазмұнын айту 3 үпай |
Бөлімге ат қою 2ұпай |
Ой түйіндеу 3 үпай |
Хат жазу3 ұпай
|
Сұрақ –жауап 2 ұпа |
қорытынды |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критерйлері:
-
3-5 ұпай- «3»
-
6-8 ұпай- «4»
-
9-10 ұпай- «5»
шағым қалдыра аласыз













