|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қысым Сынып: 7 «а,б» 7.02.2020ж 7 «ә,в»сынып.10.02.2020ж Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Манометрлер мен сорғылар |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.10 – манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты |
7.3.1.11 – кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу; 7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнді оқыту мақсаты: Атмосфералық қысымның биіктікке байланысты өзгеруін айтудафизикалық терминдерді пайдаланып, ойын жинақтайды. Пәндік лексика және терминология: Тропосфера, стратосфера, мезосфера, термосфера - ауа қабаттары. |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ауа райын болжаудағы метеорология саласын және әуе қатынасын дамытуға үлес қосады. |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География: Оқушылар ауа қабаттарының маңызын біледі. Математика: Математикалық амалдарды пайдаланып, есептер шығару. Информатика: Интернет материалдарымен жұмыс |
|||||||||
|
Алдыңғы білім |
Атмосфералық қысым |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Басы 5 минут |
«Көңілді күн» тренингі Топқа бөлу. (Шарлар арқылы) 1 топ «Тропосфера», көк шар 2 топ «Стратосфера», сары шар 3 топ «Мезосфера», жасыл шар 4 топ «Термосфера», қызыл шар |
Түрлі түсті шарлар
|
||||||||
|
Ортасы 6 мин
15мин
|
«Сұрақты ұстап ал!» әдісі сұрақтар қойылады.
«Бағдаршам» арқылы бағалаймыз . «Миға шабуыл » әдісі: Атмосфералық қысым таулы жерлерде жазықтағыдан гөрі неге төмен болады? Тапсырма - 1 Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі арқылы тақырыпты ашу 1-топ. Атмосферадан – ауа қысымының биіктікке тәуелділігі айтады. 2-топ. Атмосфералық қысымнан-Паскаль тәжірибесін дәлелдігін айтады. 3- топ. Альтиметр мен Тропосфераны айтады. 4-топ. Атмосфераның тіршілік үшін маңызын айтады. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалаймыз «Ойлан- жұптас-бөліс» әдісі Суретте атмосфералық қысымды зерттеу үшін Б.Паскаль шәкіртінің жасаған тәжірибесінің сұлбасы берілген. Тәжірибе нәтижесін түсіндіріңіз.
Тапсырма 3. «Эстафета» әдісі арқылы есептер шығарады. 1-топ. Адамның денесіне ауа қысым түсіреді. Ауаның салмағы жүк тиеген КАМАЗ-дың салмағына тең. Оның массасы 10 тонна. Неліктен адам атмосфералық қысымды сезбейді? 2-топ. Барметр- анериойдты пайдаланып, мектеп үйінің бірінші және ең жоғарғы қабатындағы өлшеңдер. Өлшеу нәтижелеріне қарап, сол қабаттардың арақашықтығын табыңдар. 3- топ. Останкино теле
мұнарасының биіктігі 540м. Етегіндегі атмосфералық қысым қалыпты
болғандағы оның шыңындағы барометрдің көрсеткіші қандай болады?
(Жауабы: 711 мм. сын. бағ.) |
|
||||||||
|
Плакат, маркерлер
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 (мин) |
Кері байланыс «Кезбе тілші» Өзіңіз үйренген үш нәрсе туралы;
|
|
||||||||
|
Үйге тапсырма: (2 мин) |
Эксперименттік тапсырма: Қысымды үй жағдайында қалай өлшейміз? |
|
||||||||
|
Қосымша ақпарат: Ғаламтордың атмосфералық қысымы туралы қызықты мәліметтер жинау, тәжірибе көрсету. |
||||||||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетті жоғары оқушыларға тапсырманы кұрделендіруді қалай жоспарлайсыз Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар тапсырманы тез түсініп, есептерде формуланы қорытып қолдана алады.
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? «Бағдаршам» әдісі арқылы «Бас бармақ» әдісі арқылы «2 жұлдыз, 1 тілек» әдісі арқылы «Жауап парағы» әдісі арқылы |
Пәнаралық байланыс География, информатиа, математика. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
|
||||||||
Таныстым: Абжаппарова Ұ
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қысқа мерзімді жоспар
қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қысым Сынып: 7 «а,б» 7.02.2020ж 7 «ә,в»сынып.10.02.2020ж Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Манометрлер мен сорғылар |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.10 – манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты |
7.3.1.11 – кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу; 7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнді оқыту мақсаты: Атмосфералық қысымның биіктікке байланысты өзгеруін айтудафизикалық терминдерді пайдаланып, ойын жинақтайды. Пәндік лексика және терминология: Тропосфера, стратосфера, мезосфера, термосфера - ауа қабаттары. |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ауа райын болжаудағы метеорология саласын және әуе қатынасын дамытуға үлес қосады. |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География: Оқушылар ауа қабаттарының маңызын біледі. Математика: Математикалық амалдарды пайдаланып, есептер шығару. Информатика: Интернет материалдарымен жұмыс |
|||||||||
|
Алдыңғы білім |
Атмосфералық қысым |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Басы 5 минут |
«Көңілді күн» тренингі Топқа бөлу. (Шарлар арқылы) 1 топ «Тропосфера», көк шар 2 топ «Стратосфера», сары шар 3 топ «Мезосфера», жасыл шар 4 топ «Термосфера», қызыл шар |
Түрлі түсті шарлар
|
||||||||
|
Ортасы 6 мин
15мин
|
«Сұрақты ұстап ал!» әдісі сұрақтар қойылады.
«Бағдаршам» арқылы бағалаймыз . «Миға шабуыл » әдісі: Атмосфералық қысым таулы жерлерде жазықтағыдан гөрі неге төмен болады? Тапсырма - 1 Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі арқылы тақырыпты ашу 1-топ. Атмосферадан – ауа қысымының биіктікке тәуелділігі айтады. 2-топ. Атмосфералық қысымнан-Паскаль тәжірибесін дәлелдігін айтады. 3- топ. Альтиметр мен Тропосфераны айтады. 4-топ. Атмосфераның тіршілік үшін маңызын айтады. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалаймыз «Ойлан- жұптас-бөліс» әдісі Суретте атмосфералық қысымды зерттеу үшін Б.Паскаль шәкіртінің жасаған тәжірибесінің сұлбасы берілген. Тәжірибе нәтижесін түсіндіріңіз.
Тапсырма 3. «Эстафета» әдісі арқылы есептер шығарады. 1-топ. Адамның денесіне ауа қысым түсіреді. Ауаның салмағы жүк тиеген КАМАЗ-дың салмағына тең. Оның массасы 10 тонна. Неліктен адам атмосфералық қысымды сезбейді? 2-топ. Барметр- анериойдты пайдаланып, мектеп үйінің бірінші және ең жоғарғы қабатындағы өлшеңдер. Өлшеу нәтижелеріне қарап, сол қабаттардың арақашықтығын табыңдар. 3- топ. Останкино теле
мұнарасының биіктігі 540м. Етегіндегі атмосфералық қысым қалыпты
болғандағы оның шыңындағы барометрдің көрсеткіші қандай болады?
(Жауабы: 711 мм. сын. бағ.) |
|
||||||||
|
Плакат, маркерлер
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 (мин) |
Кері байланыс «Кезбе тілші» Өзіңіз үйренген үш нәрсе туралы;
|
|
||||||||
|
Үйге тапсырма: (2 мин) |
Эксперименттік тапсырма: Қысымды үй жағдайында қалай өлшейміз? |
|
||||||||
|
Қосымша ақпарат: Ғаламтордың атмосфералық қысымы туралы қызықты мәліметтер жинау, тәжірибе көрсету. |
||||||||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетті жоғары оқушыларға тапсырманы кұрделендіруді қалай жоспарлайсыз Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар тапсырманы тез түсініп, есептерде формуланы қорытып қолдана алады.
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? «Бағдаршам» әдісі арқылы «Бас бармақ» әдісі арқылы «2 жұлдыз, 1 тілек» әдісі арқылы «Жауап парағы» әдісі арқылы |
Пәнаралық байланыс География, информатиа, математика. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
|
||||||||
Таныстым: Абжаппарова Ұ
шағым қалдыра аласыз













