|
Күні: |
Тараз инновациялық көпсалалы колледжі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топ: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жунусова Айгул Аскаровна |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Функцияның анықтамасы және берілу тәсілдері. Функцияның графиктерін түрлендіру. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Функцияның берілу тәсілдерін білу және қолдану және түрлендіру; |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Бaрлық студенттер: Функцияның берілу тәсілдерін анықтай алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Студенттердің көпшiлiгi: Функцияның берілу тәсілдерін қолдана алады; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кeйбiр студенттер: Функцияның берілу тәсілдерін байланыстыра алады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Функцияның берілу тәсілдерін анықтай алады.. 2. Функцияның берілу тәсілдерін қолдана алады. 3. Функцияның берілу тәсілдерін байланыстыра алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтары барысында білім алушылыр игеретін кәсіби біліктердің тізбесі |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Функция, график, аналитикалық Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - анықталу облысы, мәндер жиыны, функцияның графигі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Техникалық құралдар материалдар |
Оқулық, дәптер, сызғыш, қалам, церкуль |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
сызу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Функция ұғымы және оның берілу тәсілдері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру: - студенттердің сабаққа қатысуын тексеру; - сабақ мақсатымен таныстыру. Жағымды атмосфера қалыптастыру: студенттерді шеңберге шақырып, сәлемдесіп болған соң, жанында тұрған көршісіне математикалық термин сөздерді кезекпен жалғастырады.Мысалы;шеңбер,радиус,диаметр,хорда,.............. Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Тақырыпқа ену үшін уақыт өлшемдері туралы сұрақтарға жауап береді. Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады; Жетістік критерийлерін болжайды; Жетістік критерийлерімен танысады.
y=ах+в, y=ax2 , y=ax3 функцияларының графигі не? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы |
Топтық жұмыс
І тапсырма: Функцияны формула арқылы беру тәсілі ІІ тапсырма: Функцияны кесте арқылы беру тәсілі ІІІ тапсырма: Функцияны график арқылы беру тәсілі Жұптық жұмыс. ЖТ. ТТ Шамалар: тұрақ ты айнымалы Абсолют (кез келген жағдайда) Тәуелді Параметр(берілген жағдайда) Тәуелсіз Х жиынындағы х-тің әрбір мәніне У жиынының нақты бір у мәнін сәйкес қоятын заңдылық функция д.а. М: y=f(x), х-тәуелсіз айнымалы н/е аргументі, у-тәуелді айнымалы н/е функция, f-заңдылық. Дескриптор: -функцияның анықталу облысын табады; -функцияның берілу тәсілдерін қолданады; -жауабын табады. Бағалау «Шапалақ» әрбір студентке мақсаттарға жетуге ықпал жасайды. . 2 – тапсырма. «Сіз қаншалықты білесіз?» тәсілі. Сызбаны салыңыз. Есептеңіз. Функцияның анықталу облысын
табыңыз: f(x)= Бағалау «Басбармақ» оқушылардың көпшілігі мақсатқа жетуге ықпал жасайды. Тапсырма:
салыстырыңдар: 2. Кесте бойынша берілген функцияны формуламен жазыңдар. Кестедегі у-тің мәндерін тауып, бос орындарды толтырыңдар.
3. Мына түзу графигі болатын функцияны формуламен жазыңдар
І тапсырма: формуламен берілген функцияның аргументтер мәні бойынша мәндерін табады;
ІІ тапсырма: Кестені оқиды және заңдылықты анықтап формуламен береді;
ІІ тапсырма: Графикті оқиды және графигі болатын функцияның формуласын береді. Функцияның анықталу облысын сан жиыны арқылы жазып көрсетіңдер f(х) = 0,5х + 4 0 ≤ х ≤3 0 ≤ 4х ≤1,5 4 ≤ 0,5х+4 ≤ 5,5 Ж: ( 4; 5,5) f(х) = 3х – 2,5 1 < х < 2 3 < 3х < 6 2,5 ≤ 3х-2,5 < 5,5 Ж: [4; 5,5]
|
Сөзжұмбақ
Оқулық, дәптер, сызғыш, қалам, церкуль
10 сынып алгебра
Алматы кітап 2019 алгебра 10 сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
3-тапсырма. Функцияның анықталу облысын
табыңыз: у= f(x)= «Құпия хат» әр түрлі фигуралар тізбегі студенттерге таратылады.
Бағалау Жетістік критерийлері бойынша Рефлексия. Студенттер қиық қағаздарға жазып береді. Сабақта маған не пайдалы болды? Сабақта маған не қызықты болды? Сабақта маған не қиын болды? Үй жұмысы x2+y2=r2 шеңбері A(4;2) нүктесі арқылы өтетіні белгілі. Осы шеңберге B(-4;2), C(-4;-2), D(4;-2), E(2;4), F(-2;-4) нүктелерінің қайсысы тиісті болады?
|
Түрлі-түсті қалам
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қысқа мерзімді жоспар математика
қысқа мерзімді жоспар математика
|
Күні: |
Тараз инновациялық көпсалалы колледжі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топ: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жунусова Айгул Аскаровна |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Функцияның анықтамасы және берілу тәсілдері. Функцияның графиктерін түрлендіру. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Функцияның берілу тәсілдерін білу және қолдану және түрлендіру; |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Бaрлық студенттер: Функцияның берілу тәсілдерін анықтай алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Студенттердің көпшiлiгi: Функцияның берілу тәсілдерін қолдана алады; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кeйбiр студенттер: Функцияның берілу тәсілдерін байланыстыра алады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Функцияның берілу тәсілдерін анықтай алады.. 2. Функцияның берілу тәсілдерін қолдана алады. 3. Функцияның берілу тәсілдерін байланыстыра алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтары барысында білім алушылыр игеретін кәсіби біліктердің тізбесі |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Функция, график, аналитикалық Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - анықталу облысы, мәндер жиыны, функцияның графигі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Техникалық құралдар материалдар |
Оқулық, дәптер, сызғыш, қалам, церкуль |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
сызу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Функция ұғымы және оның берілу тәсілдері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру: - студенттердің сабаққа қатысуын тексеру; - сабақ мақсатымен таныстыру. Жағымды атмосфера қалыптастыру: студенттерді шеңберге шақырып, сәлемдесіп болған соң, жанында тұрған көршісіне математикалық термин сөздерді кезекпен жалғастырады.Мысалы;шеңбер,радиус,диаметр,хорда,.............. Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Тақырыпқа ену үшін уақыт өлшемдері туралы сұрақтарға жауап береді. Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен танысады; Жетістік критерийлерін болжайды; Жетістік критерийлерімен танысады.
y=ах+в, y=ax2 , y=ax3 функцияларының графигі не? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы |
Топтық жұмыс
І тапсырма: Функцияны формула арқылы беру тәсілі ІІ тапсырма: Функцияны кесте арқылы беру тәсілі ІІІ тапсырма: Функцияны график арқылы беру тәсілі Жұптық жұмыс. ЖТ. ТТ Шамалар: тұрақ ты айнымалы Абсолют (кез келген жағдайда) Тәуелді Параметр(берілген жағдайда) Тәуелсіз Х жиынындағы х-тің әрбір мәніне У жиынының нақты бір у мәнін сәйкес қоятын заңдылық функция д.а. М: y=f(x), х-тәуелсіз айнымалы н/е аргументі, у-тәуелді айнымалы н/е функция, f-заңдылық. Дескриптор: -функцияның анықталу облысын табады; -функцияның берілу тәсілдерін қолданады; -жауабын табады. Бағалау «Шапалақ» әрбір студентке мақсаттарға жетуге ықпал жасайды. . 2 – тапсырма. «Сіз қаншалықты білесіз?» тәсілі. Сызбаны салыңыз. Есептеңіз. Функцияның анықталу облысын
табыңыз: f(x)= Бағалау «Басбармақ» оқушылардың көпшілігі мақсатқа жетуге ықпал жасайды. Тапсырма:
салыстырыңдар: 2. Кесте бойынша берілген функцияны формуламен жазыңдар. Кестедегі у-тің мәндерін тауып, бос орындарды толтырыңдар.
3. Мына түзу графигі болатын функцияны формуламен жазыңдар
І тапсырма: формуламен берілген функцияның аргументтер мәні бойынша мәндерін табады;
ІІ тапсырма: Кестені оқиды және заңдылықты анықтап формуламен береді;
ІІ тапсырма: Графикті оқиды және графигі болатын функцияның формуласын береді. Функцияның анықталу облысын сан жиыны арқылы жазып көрсетіңдер f(х) = 0,5х + 4 0 ≤ х ≤3 0 ≤ 4х ≤1,5 4 ≤ 0,5х+4 ≤ 5,5 Ж: ( 4; 5,5) f(х) = 3х – 2,5 1 < х < 2 3 < 3х < 6 2,5 ≤ 3х-2,5 < 5,5 Ж: [4; 5,5]
|
Сөзжұмбақ
Оқулық, дәптер, сызғыш, қалам, церкуль
10 сынып алгебра
Алматы кітап 2019 алгебра 10 сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
3-тапсырма. Функцияның анықталу облысын
табыңыз: у= f(x)= «Құпия хат» әр түрлі фигуралар тізбегі студенттерге таратылады.
Бағалау Жетістік критерийлері бойынша Рефлексия. Студенттер қиық қағаздарға жазып береді. Сабақта маған не пайдалы болды? Сабақта маған не қызықты болды? Сабақта маған не қиын болды? Үй жұмысы x2+y2=r2 шеңбері A(4;2) нүктесі арқылы өтетіні белгілі. Осы шеңберге B(-4;2), C(-4;-2), D(4;-2), E(2;4), F(-2;-4) нүктелерінің қайсысы тиісті болады?
|
Түрлі-түсті қалам
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















