|
Пән: Көркем еңбек Бөлім тақырыбы: Менің мектебім |
Мектеп: №40 ОМ |
|||
|
Сынып: Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Матрицалармен таңба жасап үйренеміз |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
2.1.3.2 Шығармашылық идеяларды дамытуға ақпарат жинау 2.2.3.1 Әртүрлі тәсілдермен материалдарды және компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Эстетикалық көзқарастары мен талғамдарын дамыту. Жаңа тәсілмен бұйым жасау үшін әсерлегіш мүмкіндіктер туралы ой-өрісін кеңейту. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сыныптастардың бір-біріне деген , бір-бірінің ойына деген, пікіріне деген сыйласымдықты диалогтік оқыту арқылы арттыру. |
|||
|
Бастапқы білім |
1-сыныпта өткен әртүрлі пішіндер туралы біледі. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру бөлімі. Қажетті құрал – жабдықтарын түгендеу. Қауіпсіздік ережесін еске түсіру. Көркем еңбек сабағы тек сурет салуды ғана емес, сонымен қатар еңбекшіл, қолынан іс келетін икемді болуды қажет етеді. Қандай пішіндерді білетінін естеріне түсіндіреді. Оларды атайды. Матрицалар мен ол арқылы жасалған суреттерді көрсету. Суреттегі бейнелер қандай жолмен жасалғанын сұраймын. Суреттерді талқылау. |
Матрицаны қолдану арқылы безендірілген суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Балалар міне біз кез келген материалдармен, жемістер мен көкөністерден де жұмыс жасай аламыз. Тіпті жұмыс жасап қана қоймай олармен біз сурет сала да аламыз. Ондай заттардан сурет салуды матрицалармен жұмыс деп атайды. Ендеше бүгінгі сабақта матрицалармен сурет салатын боламыз. Ол өте қызық. Матрица деген не? Матрица деген ол таңбалар. Алдымен осы матрицаларды, яғни таңбалар жасап аламыз. Оларды картоптан, сәбізден, алмадан, асқабақ қабығынан жасауға болады. /жасалған матрицаларды көрсету/. Әртүрлі суреттер салу үшін осылардан әртүрлі фигуралармен, қарапайым пішіндер жасап аламыз. Содан соң қоймалжың су бояуды пайдалана мыз. Алдымен бояуды өзінің тақтайшасына езіп дайындаймыз да, сол бояуға дайын піші німізді батырып аламыз. Енді әбден жұққаннан соң алып сурет салатын альбомға бастырамыз. Бастырғанда манағы пішініміз пайда болады. Дайын болған суреттің сыртынан фламастер, маркерлер пайдалану арқылы жан жағын әдемілік үшін жинақтау мақсатында сызып шығамыз. Осылайша бірнеше қайтара бастыру арқылы әртүрлі суреттер салуға болады. Әртүрлі өшіргіш, бөтелке қақпағы мен түйме, қалманың қақпағы, тіпт і балалардың саусақтары мен алақаны да матрица болды. Матрицаны картоптан жасау оңай екенін айтып, оқушыларға ата-аналарымен бірге және қауіпсіздік ережесін сақтай отырып жасау керектігін ескертемін. Балалардан суреттегі бейнелер қандай жолмен жасалғанын айта ала ма екенін сұраймын. №1 жұмыс дәптерінің 22-23 – беттеріндегі тапсырмаларды талқылаймыз. Практикалық жұмыс (жеке жұмыс, 20 минут): Тапсырманы түсіндіру. Бұл тапсырманы орындамас бұрын алдын-ала сұрақтарды талқылаймыз: Түйін сәттері: Қандай түстерді фонға таңдауға, қандай түспен заттарды бейнелеуге болады? Практикалық жұмыс барысында оқушыларды бақылап отыру қажет. Жұмысты ұқыпты жұмыс істеу қажеттігін ескертіп отыру керек. Дескриптор:
|
Оқулық, №1 жұмыс дәптері Матрицалар Пішіні әртүрлі өшіргіш, төбесінде өшіргіші бар қарындаштар, күзгң жапырақтар, өлшемі мен пішіні әртүрлі түймелер, бөтелке қақпақтары. |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. Оқушыларға келесі сұрақтарды қоямын: Бүгінгі сабақта не үйрендік? Матрица деген не? Матрицаларды нелерден жасайды? Матрицамен жұмыс жасауда қандай жеңілдіктер мен қиындықтар болды? Оңай жағы Қиын жағы |
|
||
|
Дифференциация – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді жоспар "Матрицалармен таңба жасап үйренеміз" 2 сынып
Қысқа мерзімді жоспар "Матрицалармен таңба жасап үйренеміз" 2 сынып
|
Пән: Көркем еңбек Бөлім тақырыбы: Менің мектебім |
Мектеп: №40 ОМ |
|||
|
Сынып: Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Матрицалармен таңба жасап үйренеміз |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
2.1.3.2 Шығармашылық идеяларды дамытуға ақпарат жинау 2.2.3.1 Әртүрлі тәсілдермен материалдарды және компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Эстетикалық көзқарастары мен талғамдарын дамыту. Жаңа тәсілмен бұйым жасау үшін әсерлегіш мүмкіндіктер туралы ой-өрісін кеңейту. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сыныптастардың бір-біріне деген , бір-бірінің ойына деген, пікіріне деген сыйласымдықты диалогтік оқыту арқылы арттыру. |
|||
|
Бастапқы білім |
1-сыныпта өткен әртүрлі пішіндер туралы біледі. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру бөлімі. Қажетті құрал – жабдықтарын түгендеу. Қауіпсіздік ережесін еске түсіру. Көркем еңбек сабағы тек сурет салуды ғана емес, сонымен қатар еңбекшіл, қолынан іс келетін икемді болуды қажет етеді. Қандай пішіндерді білетінін естеріне түсіндіреді. Оларды атайды. Матрицалар мен ол арқылы жасалған суреттерді көрсету. Суреттегі бейнелер қандай жолмен жасалғанын сұраймын. Суреттерді талқылау. |
Матрицаны қолдану арқылы безендірілген суреттер |
||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Балалар міне біз кез келген материалдармен, жемістер мен көкөністерден де жұмыс жасай аламыз. Тіпті жұмыс жасап қана қоймай олармен біз сурет сала да аламыз. Ондай заттардан сурет салуды матрицалармен жұмыс деп атайды. Ендеше бүгінгі сабақта матрицалармен сурет салатын боламыз. Ол өте қызық. Матрица деген не? Матрица деген ол таңбалар. Алдымен осы матрицаларды, яғни таңбалар жасап аламыз. Оларды картоптан, сәбізден, алмадан, асқабақ қабығынан жасауға болады. /жасалған матрицаларды көрсету/. Әртүрлі суреттер салу үшін осылардан әртүрлі фигуралармен, қарапайым пішіндер жасап аламыз. Содан соң қоймалжың су бояуды пайдалана мыз. Алдымен бояуды өзінің тақтайшасына езіп дайындаймыз да, сол бояуға дайын піші німізді батырып аламыз. Енді әбден жұққаннан соң алып сурет салатын альбомға бастырамыз. Бастырғанда манағы пішініміз пайда болады. Дайын болған суреттің сыртынан фламастер, маркерлер пайдалану арқылы жан жағын әдемілік үшін жинақтау мақсатында сызып шығамыз. Осылайша бірнеше қайтара бастыру арқылы әртүрлі суреттер салуға болады. Әртүрлі өшіргіш, бөтелке қақпағы мен түйме, қалманың қақпағы, тіпт і балалардың саусақтары мен алақаны да матрица болды. Матрицаны картоптан жасау оңай екенін айтып, оқушыларға ата-аналарымен бірге және қауіпсіздік ережесін сақтай отырып жасау керектігін ескертемін. Балалардан суреттегі бейнелер қандай жолмен жасалғанын айта ала ма екенін сұраймын. №1 жұмыс дәптерінің 22-23 – беттеріндегі тапсырмаларды талқылаймыз. Практикалық жұмыс (жеке жұмыс, 20 минут): Тапсырманы түсіндіру. Бұл тапсырманы орындамас бұрын алдын-ала сұрақтарды талқылаймыз: Түйін сәттері: Қандай түстерді фонға таңдауға, қандай түспен заттарды бейнелеуге болады? Практикалық жұмыс барысында оқушыларды бақылап отыру қажет. Жұмысты ұқыпты жұмыс істеу қажеттігін ескертіп отыру керек. Дескриптор:
|
Оқулық, №1 жұмыс дәптері Матрицалар Пішіні әртүрлі өшіргіш, төбесінде өшіргіші бар қарындаштар, күзгң жапырақтар, өлшемі мен пішіні әртүрлі түймелер, бөтелке қақпақтары. |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. Оқушыларға келесі сұрақтарды қоямын: Бүгінгі сабақта не үйрендік? Матрица деген не? Матрицаларды нелерден жасайды? Матрицамен жұмыс жасауда қандай жеңілдіктер мен қиындықтар болды? Оңай жағы Қиын жағы |
|
||
|
Дифференциация – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет |
||
шағым қалдыра аласыз













