|
Күні: Сынып: 9 |
Пән мұғалімі: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Механикалық қозғалыс . |
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.1.1 Материялық нүкте, санақ жүйесі, механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы ұғымдарының мағынасын түсіндіру; |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
қозғалыс материяның ажырамас бөлігі жайлы мағлұмат алады қозғалыс заңдарының Табиғаттағы денелердің орын ауыстыруына байланысты туындайтын механикалық қозғалыс туралы білім беру; |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Траектория, жол, орын ауыстыру шамаларының физикалық мағынасын біледі 2. Денененің санақ денесімен салыстырғандағы қозғалысы кезінде қалдырған іздерінің жағдайларға қарай түрліше аталуын біледі. 3. Дененің кез келген уақыт мезетінде бастапқы орны мен соңғы орнын қосатын кесіндінің және жолдың ұқсастығы мен айырмашылығын ажырата алады. 4.Олардың белгіленуі мен өлшем бірліктерін жаза алады. |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Термин: Траектория, жол, орын ауыстыру Терминология
|
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбек өнімділігін арттыру үшін өнеркәсіпте біз траектория, жол, орын ауыстыруды үнемі өзгертіп отыруымыз керек |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, бейнелеу (Сызбаларды математика мен бейнелеу өнері пәндерінде салып көрген) |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Математика,бейнелеу пәнінен ғылыми жаратылыстану пәндерін оқу обьектілерімен таныс(жүрілген жол,қалдырған із т.б ) |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру .Сәлемдесу .Оқушыларды түгелдеу .Жағымды ахуал туғызу әрі үй тапсырмасын тексеру .Миға шабуыл» Үй тапсырмасын сұрау (5 минут)
Талқылау үшін сұрақтар беріледі (2 минут)
|
Сөздер жазылған қима қағаздар |
||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақты түсіндіру
Бұл суретте А нүктесінен В нүктесіне қарай қозғалған жаяу адам мен автомобиль кескінделген.Олар В нүктесіне әр түрлі сызықтардың бойымен қозғала отырып жетеді. Жалпы физика ғылымында дененің қозғалғанын және орын ауыстырғанын басқа бір денемен салыстыру арқылы біледі.
М
1 Траектория............................... Жол............................................ Орын ауыстыру....................... 2. Айдың Күнмен салыстырғанда Жер орбитасымен траекториясы қандай? 3. Автомобиль жолаушылап келген соң есептеуіш көрсетуі 12 км көрсетіп тұр.Осы қашықтық орын ауыстыру ма,әлде жол ма,траектория ма?
ІІ. «Егер 5 минутыңыз болса» әдісі 1.Футбол ойнын бақылай отырып ,шабуылшының ойын кезінде шамамен 8км жүгіретіні анықталды. Осы қашықтық орын ауыстыру ма,әлде жүрілген жол ма?
2.Лифт 11-ші қабаттан 5 ші қабатқа түсті,сәлден соң 8-ші қабатқа көтерілді.Бір қабат биіктігін 4 м деп есептеп,лифтінің жүрген жолын және орын ауыстыруын табыңдар? 3. Айдың Жермен салыстырғандағы қозғалысы қандай?
Топтық жұмыс . 1-есеп. Велосипедші еңіске қарай 0,5м/с2 үдеумен қозғалып келеді. Егер велосипедшінің бастапқы жылдамдығы 6 м/с-қа тең болса, 0,1 мин өткенде оның жылдамдығы қандай болады? 2-есеп. Тыныштық күйден 0,2 м/с2 үдеумен қозғала бастаған автомобиль қанша уақыт ішінде 10 м жол жүреді? 3-есеп. Велосипед дөңгелегінің радиусы 40см. Егер дөңгелек 100 айн/мин жасайтын болса, онда велосипедшінің жылдамдығы қандай?
ІІІ. Сергіту сәті « Серпілген сұрақ» әдісі (мұғалім оқушыға сұрақ қойып допты лақтырады оқушы жауап беріп келесі оқушыға сұрақ қойып лақтырып ойынды жалғастырады) 1 Қозғалыс кезінде дененің соңында қалдырған ізі? 2. Айналма әткеншек тепкен баланың қозғалу траекториясы қандай? 3. Жазу кезіндегі қарындаш қозғалысы қозғалыстың қай түріне жатады? Сыни ойлау,салыстыра отырып қорытынды жасау дағдыларын қалыптастырамын . Жұптық жұмыс «Пилот - Штурман» (5 минут) (Штурман – басқарушы, пилот – орындаушы) Берілген формулаларды түсіндіреді
Жұптың пікірлерін тыңдау,барлық айтылған ой-пікірлерді бағалаудың мақсатына сәйкестендіру . Жеке жұмыс «жалғасын тап» (11 минут)
Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау. . Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут) |
Оқулық, есептердің шарты түсірілген флипчарт,
Оқулықта ғы берілген практика лық тапсырма |
||||||
|
Дескриптор |
1.Траектория, жол, орын ауыстыру шамаларының физикалық мағынасын білді;
2. Денененің санақ денесімен салыстырғандағы қозғалысы кезінде қалдырған іздерінің жағдайларға қарай түрліше аталуын білді; 3. Дененің кез келген уақыт мезетінде бастапқы орны мен соңғы орнын қосатын кесіндінің және жолдың ұқсастығы мен айырмашылығын ажырата алды; 4.Олардың белгіленуі мен өлшем бірліктерін жаза алады |
|
||||||
|
Сабақтың соңы |
Пысықтау.
Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау. «БББ кестесі»
|
Кесте, стикер |
||||||
|
Үй тапсырмасы |
Өздерінің күнделікті мектеп пен үй арасындағы қозғалыс траекториясын сызу және есептеп келу. |
күнделік |
||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық байланыс Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар берілген есептер мен тапсырмаларды орындай алавды |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
|
Математикаі сабағында Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді жоспар «Механикалық қозғалыс» 9 сынып
Қысқа мерзімді жоспар «Механикалық қозғалыс» 9 сынып
|
Күні: Сынып: 9 |
Пән мұғалімі: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Механикалық қозғалыс . |
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.1.1 Материялық нүкте, санақ жүйесі, механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы ұғымдарының мағынасын түсіндіру; |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
қозғалыс материяның ажырамас бөлігі жайлы мағлұмат алады қозғалыс заңдарының Табиғаттағы денелердің орын ауыстыруына байланысты туындайтын механикалық қозғалыс туралы білім беру; |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Траектория, жол, орын ауыстыру шамаларының физикалық мағынасын біледі 2. Денененің санақ денесімен салыстырғандағы қозғалысы кезінде қалдырған іздерінің жағдайларға қарай түрліше аталуын біледі. 3. Дененің кез келген уақыт мезетінде бастапқы орны мен соңғы орнын қосатын кесіндінің және жолдың ұқсастығы мен айырмашылығын ажырата алады. 4.Олардың белгіленуі мен өлшем бірліктерін жаза алады. |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Термин: Траектория, жол, орын ауыстыру Терминология
|
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбек өнімділігін арттыру үшін өнеркәсіпте біз траектория, жол, орын ауыстыруды үнемі өзгертіп отыруымыз керек |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, бейнелеу (Сызбаларды математика мен бейнелеу өнері пәндерінде салып көрген) |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Математика,бейнелеу пәнінен ғылыми жаратылыстану пәндерін оқу обьектілерімен таныс(жүрілген жол,қалдырған із т.б ) |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру .Сәлемдесу .Оқушыларды түгелдеу .Жағымды ахуал туғызу әрі үй тапсырмасын тексеру .Миға шабуыл» Үй тапсырмасын сұрау (5 минут)
Талқылау үшін сұрақтар беріледі (2 минут)
|
Сөздер жазылған қима қағаздар |
||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақты түсіндіру
Бұл суретте А нүктесінен В нүктесіне қарай қозғалған жаяу адам мен автомобиль кескінделген.Олар В нүктесіне әр түрлі сызықтардың бойымен қозғала отырып жетеді. Жалпы физика ғылымында дененің қозғалғанын және орын ауыстырғанын басқа бір денемен салыстыру арқылы біледі.
М
1 Траектория............................... Жол............................................ Орын ауыстыру....................... 2. Айдың Күнмен салыстырғанда Жер орбитасымен траекториясы қандай? 3. Автомобиль жолаушылап келген соң есептеуіш көрсетуі 12 км көрсетіп тұр.Осы қашықтық орын ауыстыру ма,әлде жол ма,траектория ма?
ІІ. «Егер 5 минутыңыз болса» әдісі 1.Футбол ойнын бақылай отырып ,шабуылшының ойын кезінде шамамен 8км жүгіретіні анықталды. Осы қашықтық орын ауыстыру ма,әлде жүрілген жол ма?
2.Лифт 11-ші қабаттан 5 ші қабатқа түсті,сәлден соң 8-ші қабатқа көтерілді.Бір қабат биіктігін 4 м деп есептеп,лифтінің жүрген жолын және орын ауыстыруын табыңдар? 3. Айдың Жермен салыстырғандағы қозғалысы қандай?
Топтық жұмыс . 1-есеп. Велосипедші еңіске қарай 0,5м/с2 үдеумен қозғалып келеді. Егер велосипедшінің бастапқы жылдамдығы 6 м/с-қа тең болса, 0,1 мин өткенде оның жылдамдығы қандай болады? 2-есеп. Тыныштық күйден 0,2 м/с2 үдеумен қозғала бастаған автомобиль қанша уақыт ішінде 10 м жол жүреді? 3-есеп. Велосипед дөңгелегінің радиусы 40см. Егер дөңгелек 100 айн/мин жасайтын болса, онда велосипедшінің жылдамдығы қандай?
ІІІ. Сергіту сәті « Серпілген сұрақ» әдісі (мұғалім оқушыға сұрақ қойып допты лақтырады оқушы жауап беріп келесі оқушыға сұрақ қойып лақтырып ойынды жалғастырады) 1 Қозғалыс кезінде дененің соңында қалдырған ізі? 2. Айналма әткеншек тепкен баланың қозғалу траекториясы қандай? 3. Жазу кезіндегі қарындаш қозғалысы қозғалыстың қай түріне жатады? Сыни ойлау,салыстыра отырып қорытынды жасау дағдыларын қалыптастырамын . Жұптық жұмыс «Пилот - Штурман» (5 минут) (Штурман – басқарушы, пилот – орындаушы) Берілген формулаларды түсіндіреді
Жұптың пікірлерін тыңдау,барлық айтылған ой-пікірлерді бағалаудың мақсатына сәйкестендіру . Жеке жұмыс «жалғасын тап» (11 минут)
Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау. . Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут) |
Оқулық, есептердің шарты түсірілген флипчарт,
Оқулықта ғы берілген практика лық тапсырма |
||||||
|
Дескриптор |
1.Траектория, жол, орын ауыстыру шамаларының физикалық мағынасын білді;
2. Денененің санақ денесімен салыстырғандағы қозғалысы кезінде қалдырған іздерінің жағдайларға қарай түрліше аталуын білді; 3. Дененің кез келген уақыт мезетінде бастапқы орны мен соңғы орнын қосатын кесіндінің және жолдың ұқсастығы мен айырмашылығын ажырата алды; 4.Олардың белгіленуі мен өлшем бірліктерін жаза алады |
|
||||||
|
Сабақтың соңы |
Пысықтау.
Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау. «БББ кестесі»
|
Кесте, стикер |
||||||
|
Үй тапсырмасы |
Өздерінің күнделікті мектеп пен үй арасындағы қозғалыс траекториясын сызу және есептеп келу. |
күнделік |
||||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық байланыс Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар берілген есептер мен тапсырмаларды орындай алавды |
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
|
Математикаі сабағында Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
шағым қалдыра аласыз

еханикалық
қозғалыс салыстырмалы болғандықтан, әр түрлі координаталық санақ
жүйесінде дененің жылдамдығы Галилей түсіндірулерімен анықталады.
r=r
















