|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Координация және реттелу |
Мектеп: «Теректібұлақ орта мектебі»КММ |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Малгеждарова Гульнур Казбековна |
||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жүйке жүйесінің типтері. |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.7.1.-жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстыру |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстыра алады; Оқушылардың басым бөлігі: жануарлардың жүйке жүйесінің типтерінің түрлерін түсіндіре алады; Кейбір оқушылар: жануарлардың жүйке жүйелерінің типтерін сипаттай алады (омыртқасыз және омыртқалы) |
||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін ажырата алады -Жануарлардың жүйке жүйесі типтерінің түрлерін анықтайды -Жануарлардың жүйке жүйелерінің типтерін сипаттай алады (омыртқасыз және омыртқалы) |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминдер: Түйнектәрізді, түйнекті, сатылы, диффузия, ми, жүйке |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Сабақтағы оқушылардың ауызша, жазбаша жұмыстарын орындай отырып,оқушыларды ізденімпаздыққа, өз бетінше ой қорытуға, есте сақтауға, салауатты өмір салтын ұстануға және «Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының негізінде еліне деген мақтаныш сезімін оята отырып,елін, жерін сүюге баулу. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, Физика |
||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.1.6.4.-омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін салыстыру |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық жағымды ахуал тудыру: (С) «Шаттық шеңберінде : «Мен саған сәттілік тілеймін» тренингісі Топқа бөлу: (С) Суреттер арқылы жүйке жүйесінің типтерін анықтап, топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын тексеру: 1 тапсырма(С) «Кім жылдам?» әдісі арқылы төмендегі терминдерді кестеге орналастыру
1. жалған аяқтары арқылы 2. кірпікшелері арқылы 3. талшықтары арқылы 4.жүзбеқанаттары арқылы 5. аяқтарымен 6. қанаттарымен ҚБ.«Өзара бағалау» әдісі дұрыс жауапты көрсету арқылы |
Оқулық, суреттер топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар Кесте |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
(Тж): Тапсырма 2. Топтық жұмыс «Газет» әдісі. Әр топқа тақырыптар беріледі. Осы тақырыптар аясында оқушылар өз білімдерін, қосымша ақпарат, интернет желісін қолданып газет шығарады. Топтар газеттің бірінші бетіне берілген тақырыптарын, екінші бетіне нақты оқиғаларын, үшінші бетіне қызықты материалдар, қосымша материалдар жинақтау тапсырмаларын орындайды.Белгіленген уақытта оқушылар өздері шығарған газеттерін қорғайды. (Оқылым, жазылым) 1-топ. Жүйке жүйесінің типтерін атап, оларға сипаттама беріңдер. 2-топ. Жүйкелік реттеуді сипаттаңдар Дескриптор: -Берілген тақырып бойынша ақпарат жинайды -Жиналған ақпаратты өңдейді -Өңделген ақпаратты жүйелейді ҚБ. «Үш шапалақ» әдісімен (С): Сергіту сәті: «Жаттығу жасау»
(ТЖ)3 тапсырма: «Жинақтау» әдісі арқылы екі топ төменде берілген суретті пайдалана отырып, өздеріне берілген тапсырманы орындайды.
1-топ: Жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін анықта, күрделенуі бойынша жинақтап, орналастыр. Дескриптор: - Жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін анықтайды; - Ағзалардың құрылысын олардың жүйке жүйесінің күрделенуімен жинақтап, орналастырады. 2 топ - Жануарлардың жүйке жүйесін эволюциялық реті бойынша орналастырып, дәлелде. Дескриптор - Жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін анықтайды; - Ағзалардың құрылысының күрделенуімен олардың жүйке жүйесінің дамығанын дәлелдейді. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» 4 тапсырма (С) «Сәйкестендіру тесті»:
ҚБ. «Мадақтау» |
Флипчарт, маркер.
Плакат, маркер, қосымша дерек көздер. |
|||||||
|
Сабақтың соңы 3мин 5 мин |
(С) «Шеңбердегі доп» әдісі Оқушылар шеңберлене тұрып, бір- біріне доп лақтырады. Допты ұстаған оқушы жаңа білім туралы бір сөйлем айтады. (Қб): «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау Рефлексия: «Мен үшін жаңалық» әдісі. Оқушылар сабақта не түсінді, нені үйренді, олар үшін не жаңалық болғандығын жазады. Үйге тапсырма беру. |
Доп |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Координация және реттелу |
Мектеп: «Теректібұлақ орта мектебі»КММ |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Малгеждарова Гульнур Казбековна |
||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жүйке жүйесінің типтері. |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.7.1.-жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстыру |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстыра алады; Оқушылардың басым бөлігі: жануарлардың жүйке жүйесінің типтерінің түрлерін түсіндіре алады; Кейбір оқушылар: жануарлардың жүйке жүйелерінің типтерін сипаттай алады (омыртқасыз және омыртқалы) |
||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін ажырата алады -Жануарлардың жүйке жүйесі типтерінің түрлерін анықтайды -Жануарлардың жүйке жүйелерінің типтерін сипаттай алады (омыртқасыз және омыртқалы) |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминдер: Түйнектәрізді, түйнекті, сатылы, диффузия, ми, жүйке |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Сабақтағы оқушылардың ауызша, жазбаша жұмыстарын орындай отырып,оқушыларды ізденімпаздыққа, өз бетінше ой қорытуға, есте сақтауға, салауатты өмір салтын ұстануға және «Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының негізінде еліне деген мақтаныш сезімін оята отырып,елін, жерін сүюге баулу. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, Физика |
||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.1.6.4.-омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін салыстыру |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық жағымды ахуал тудыру: (С) «Шаттық шеңберінде : «Мен саған сәттілік тілеймін» тренингісі Топқа бөлу: (С) Суреттер арқылы жүйке жүйесінің типтерін анықтап, топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын тексеру: 1 тапсырма(С) «Кім жылдам?» әдісі арқылы төмендегі терминдерді кестеге орналастыру
1. жалған аяқтары арқылы 2. кірпікшелері арқылы 3. талшықтары арқылы 4.жүзбеқанаттары арқылы 5. аяқтарымен 6. қанаттарымен ҚБ.«Өзара бағалау» әдісі дұрыс жауапты көрсету арқылы |
Оқулық, суреттер топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар Кесте |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
(Тж): Тапсырма 2. Топтық жұмыс «Газет» әдісі. Әр топқа тақырыптар беріледі. Осы тақырыптар аясында оқушылар өз білімдерін, қосымша ақпарат, интернет желісін қолданып газет шығарады. Топтар газеттің бірінші бетіне берілген тақырыптарын, екінші бетіне нақты оқиғаларын, үшінші бетіне қызықты материалдар, қосымша материалдар жинақтау тапсырмаларын орындайды.Белгіленген уақытта оқушылар өздері шығарған газеттерін қорғайды. (Оқылым, жазылым) 1-топ. Жүйке жүйесінің типтерін атап, оларға сипаттама беріңдер. 2-топ. Жүйкелік реттеуді сипаттаңдар Дескриптор: -Берілген тақырып бойынша ақпарат жинайды -Жиналған ақпаратты өңдейді -Өңделген ақпаратты жүйелейді ҚБ. «Үш шапалақ» әдісімен (С): Сергіту сәті: «Жаттығу жасау»
(ТЖ)3 тапсырма: «Жинақтау» әдісі арқылы екі топ төменде берілген суретті пайдалана отырып, өздеріне берілген тапсырманы орындайды.
1-топ: Жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін анықта, күрделенуі бойынша жинақтап, орналастыр. Дескриптор: - Жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін анықтайды; - Ағзалардың құрылысын олардың жүйке жүйесінің күрделенуімен жинақтап, орналастырады. 2 топ - Жануарлардың жүйке жүйесін эволюциялық реті бойынша орналастырып, дәлелде. Дескриптор - Жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін анықтайды; - Ағзалардың құрылысының күрделенуімен олардың жүйке жүйесінің дамығанын дәлелдейді. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» 4 тапсырма (С) «Сәйкестендіру тесті»:
ҚБ. «Мадақтау» |
Флипчарт, маркер.
Плакат, маркер, қосымша дерек көздер. |
|||||||
|
Сабақтың соңы 3мин 5 мин |
(С) «Шеңбердегі доп» әдісі Оқушылар шеңберлене тұрып, бір- біріне доп лақтырады. Допты ұстаған оқушы жаңа білім туралы бір сөйлем айтады. (Қб): «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау Рефлексия: «Мен үшін жаңалық» әдісі. Оқушылар сабақта не түсінді, нені үйренді, олар үшін не жаңалық болғандығын жазады. Үйге тапсырма беру. |
Доп |
|||||||
шағым қалдыра аласыз














