Материалдар / Қысқа мерзімді сабақ жоспары 5 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қысқа мерзімді сабақ жоспары 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Информатика 5 сынып қысқа мерзімді сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қазан 2018
497
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2.1.15.2.1.1-әртүрлі ақпаратты атап шығу және көрсету



Күні: 14.11.18

Мұғалімнің аты-жөні: Ильясова Ботакоз Орынбасаровна

Сынып: 5 В


Сабақ тақырыбы


Ақпараттың өлшем бірліктері


Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.1.1-әртүрлі ақпаратты атап шығу және көрсету

Сабақ мақсаттары

- байт пен бит бірліктеріне байланысты есептерді шығара білу

- кило, мега, гига, терабайт бірліктерін айыра білу

Жетістік критерийлері

1. Ақпараттың өлшем бірліктерін біледі

2. «Байт» пен «Бит» мағынасын түсінеді

3. Бір бірліктен екіншіге аудара алады

Тілдік мақсаттар


Тілдік емес пәндер үшін құрастырылды.

Ақпарат, бит, байт, ақпараттың өлшем бірліктері, килобайт, мегабайт, терабайт.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Ақпарат, бит, байт, ақпараттың өлшем бірліктері, килобайт, мегабайт, терабайт.


Құндылықтарды дарыту



Оқушыны ізденіске баулып, жауапкершілікке, ұқыптылыққа, дәлдікке және өз бетінше жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Пән аралық байланыстар

Математика, ағылшын

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтамен жұмыс жасау

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин






10 мин













10 мин

Сыныпты сабаққа дайындау. «Миға шабуыл» әдісі

Мультфильм «38 попугай» Попугай жыланды қалай өлшейді?

Оқушылармен мына сұрақтарды талқылаймыз: - Жыланды өлшеу үшін кейіпкерлер қандай өлшем бірліктерін қолданды? - Қазіргі таңда біз қандай өлшем бірліктерді қолданамыз?




Ұ «Жабық және ашық сұрақтар» әдісі

Оқушылармен талқыланатын сұрақтар:

  • Уақытты қандай өлшем бірлікпен өлшейді? - Сағат

  • Арақашықтықты қандай өлшем бірлікпен өлшейді? – Км, см

  • Температураны қандай өлшем бірлікпен өлшейді? - Градус

  • Сіз ақпаратты қандай өлшем бірлікпен өлшейтінін білесіз бе?

Оқушылар бір-бірін «Бес бармақ әдісі» арқылы бағалайды

«Сұрақ ілмегі» әдісі

Мұғалім төрт сөз айтады: таң, 1күн, түс, кеш.

  1. Осы сөздердің жиынын қандай қауымдастық тудырады?Тәулік

  2. Бір сағат – бұл (60 мин, 3600сек)

  3. Біз не туралы сөйлестік сіздерменен – Уақыт және оның өлшем бірлігі.

Дескриптор: - уақыт бірліктерін біледі, -уақыт бірліктерді бір біріне ауыстыра алады.

Бағалау – «Керемет!» «Жарайсын!» «Тағы ойлан!»

М, К «Мен саған-сен маған» әдісі

Бит (ағылш. binary digit; сонымен қатар сөздер ойыны: ағылш. bit — аздап) - БИТ (ағылш. bіt, bіnary — екілік және dіgіt — белгі, цифр сөздерінен қысқартылып алынған) — ақпарат мөлшерін өлшейтін екілік бірлік.

Бит 0 немесе 1 сияқты екі мәннің бірін ғана қабылдай алады. Бит ақпаратты өлшеудің ең кішкене бірлігі болып табылады.

Ақпаратты өлшеудің келесі бірлігі байт деп аталады. 1 байт 8 битке тең. Әдетте 1 байттың көмегімен бір символ кодталады. Символ – ол кез келген белгі: әріп, цифр, тыныс белгісі немесе бос орын.

«Есіңе сақта!»

Мұғалім ақпараттың өлшем бірліктерінің арақатынастарын көрсетеді.

1 байт (Б) = 8 бит (б)

1 Килобайт (кБ) = 1 024 Б

1 Мегабайт (мБ) = 1 024 кБ

1 Гигабайт (гБ) = 1 024 мБ

1 Терабайт (тБ) = 1 024 гБ

1 Петабайт (пБ) = 1 024 тБ


Сілтеме бойынша видео – файл қарау:





http://bilimland.kz/kk/content/structure/1947-informatika_kk#lesson=16305




















Мұғалімнің флипчарты

Сабақтың ортасы

2 мин





3 мин







10 мин















2 мин


Ө, Қ

А деңгей

Оқушылар ақпараттың өлшем бірліктерін үлкеннен/кішіге қарай орналастырады.


1 гБ 1 кБ 1025 Б 1 мБ

Жауабы: 1 гБ1 мБ, 1кБ, 1024 Б

Дескриптор: 1.Ақпараттың өлшем бірліктерін біледі

2. «Байт» пен «Бит» мағынасын түсінеді


В деңгей

Тапсырма Ақпаратты өлшем бірліктеріне аударыңыз.

8 бит

__1__байт

24 ГБ

_____КБ





16 байт

__128__бит

3 ТБ

_____ГБ





1024Б

_1___кБ

16200 байт

_____КБ





Дескриптор: Бір бірліктен екіншіге аудара алады


С деңгей

4096 битта неше килобайт бар?

Бит – байт – Килобайт

4096:8=512

512:1024=0.5

Жауабы: 0,5 килобайт

Дескриптор: 1. Битты байтқа аудара алады, 2. Байтты килобайтқа аудара алады.

Бағалау – жұлдызшалар арқылы


Сергіту сәту. Бейнефильм


Егер оқушылар тапсырманы ерте орындап қойса, мұғалім келесі жаттығуларды береді.

Оқушылар http://bilimland.kz/kk/content/structure/1947-informatika_kk#lesson=16305 сілтемесі бойынша өтіп, 1 және 3 жаттығуларды орындайды.

Мұғалім тапсырманы тексереді.

Бағалау – «Керемет!» «Жарайсын!» «Тағы ойлан!»

Үй жұмысы:

Кестені толтырыңыз

Ақпарат саны

Битте көрінісі

10 кБ


5 мБ


20 тБ


15 гБ



http://learningapps.org/255445










Флипчартта практикалық жұмысты орындау























http://bilimland.kz/kk/content/structure/1947-informatika_kk#lesson=16305


Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексия

Чемодан- бәрі болашақта пайдалы.

Ет шеккіш- ақпарат қайта өңделеді.


Қоқыс салатын шелек-
Мен бәрін лақтырамын


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? – Тапсырмаларды орындау барысында : Жарайсын! Тағы ойланшы! Сен дұрыс ойлап тұрсын

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? - С деңгейлік тапсырмаларды орындау

Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? -қалыптастырушы бағалау, бесбармақ әдісі, бағдаршам әдісі

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сергіту сәті. Мұғалімнің рұқсатсыз орнынан тұрмау, орындықта отырғанда денесін түзу ұстау

Сабақ бойынша рефлексия





Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?







Тексерген _________________________




















40 орта мектеп








Ашық сабақ


«Ақпараттың өлшем бірліктері»




5 В сынып


Информатика пәнінің мұғалімі

Ильясова Ботакоз Орынбасаровна














2017-2018 оқу жылы






















Тақырып «Ақпаратты өлшеу»

Тапсырма Ақпаратты өлшем бірліктеріне аударыңыз.

8 бит

____байт

24 гБ

_____кБ





16 байт

____бит

3 тБ

_____гБ





1024 Б

____кБ

16200 байт

_____кБ






Тақырып «Ақпаратты өлшеу»

Тапсырма Ақпаратты өлшем бірліктеріне аударыңыз.

8 бит

____байт

24 гБ

_____кБ





16 байт

____бит

3 тБ

_____гБ





1024 Б

____кБ

16200 байт

_____кБ







8 бит

____байт

24 гБ

_____кБ





16 байт

____бит

3 тБ

_____гБ





1024 Б

____кБ

16200 байт

_____кБ







8 бит

____байт

24 гБ

_____кБ





16 байт

____бит

3 тБ

_____гБ





1024 Б

____кБ

16200 байт

_____кБ








8 бит

____байт

24 гБ

_____кБ





16 байт

____бит

3 тБ

_____гБ





1024 Б

____кБ

16200 байт

_____кБ






8 бит

____байт

24 гБ

_____кБ





16 байт

____бит

3 тБ

_____гБ





1024 Б

____кБ

16200 байт

_____кБ










Ақпарат саны

Битте көрінісі

10 кБ


5 мБ


20 тБ


15 гБ






















































































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!