|
Ұзақ мерзімді жоспарлаудың тарауы: 6.4. Мәтіндік құжатпен жұмыс Сынып: 6 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Гиперсілтемелер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.2.1 – сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұн, атау, түсіндірме) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіндік редакторда құжатқа сілтеме жасайды. Оқушылардың басым көпшілігі: берілген командалар бойынша әрекетті орындайды. Кейбір оқушылар: Гиперсілтемелердің көмегімен жоба құра алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
Құжатқа сілтеме жасайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: құжатқа қандай әдіспен гиперсілтемелерді қосуға болатынын түсінеді. Пәнге тән лексика мен термин сөздер: гиперсілтемелер, мазмұны, атауы, сілтемелер. Диалог пен хаттарға арналған пайдалы сөйлемдер: Гиперсілтемені қосу үшін…қажет. Гиперсілтеме бұл- ... құжаттар бөлігі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Достық қарым-қатынасқа, ынтымақтастыққа, жауапкершілікті сезінуге, бір-бірін тыңдауға, сындарлы көзқарас пен сыни ойлауға баулу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі. («Ғарышкердің тамағы» 4-сынып) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
MS WORD ортасында жұмыс жасауды біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. «Әсем-әдемі» тренингі. (Оқушылар шеңбер бойына тұрып,бір-біріне есімінің бас әріпінен басталатын жылы сөз айтады)
Т 1. «Мәтін» тобы. 2. «Сілтеме» тобы. «Кір жаю» әдісі Өткен сабақты оқушының есіне түсіру, қалай оқып келгені жайында байқау мақсатында пайдаланады. Оқушылар жаюлы тұрған сұрақтардың бірін таңдап, жауап береді. Бағалау : 3 түрлі «Геометриялық фигуралар» арқылы бағалаймын. Тақырып ашу Адасқан әріптер арқылы тақырыпты ашып аламын. Гиперсілтеме туралы мағлұмат беремін. Сабақтың тақырыбы ашылып, мақсаты айқындалады. |
екі түсті конфеттер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10 минут
|
Жаңа сабақ: Жаңа тақырып бойынша Bilimland.kz сайтынан бейнебаян корсетемін. Топтық жұмыс «Қонаққа бару» əдісі. Берілген таратпалардан жаңа тақырыпты оқып, бірінші топ екінші топқа қонаққа барады. Өз түсінгендерін түсіндіріп береді. Осылайша екі топ бір-бірімен ақпарат алмасады. Жаңа тақырыпты толықтырады. Бағалау : әр топ өзара 3 түрлі «Геометриялық фигуралар» арқылы бағалайды. Жұптық жұмыс.
Бағалау : Жұптар 3 түрлі «Геометриялық фигуралар» арқылы бағаланады.
Жеке жұмыс «Кесте толтыру» әдісі Гиперсілтемелер көмегімен «Қолданбалардың анықтамалық жүйесі» жобасын құрыңдар. Гиперсілтемелерге өту үшін қолданбалар атауымен файл құрыңдар.
Бағалау : 3 түрлі «Геометриялық фигуралар» арқылы бағалаймын.
Қарқыны жоғары оқушыларға тапсырма.
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы. Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану Бағалау критерийлері: құжатқа сілтеме жасайды.
Ғарышта барлық тамақ сықпа құтылар мен арнайы қалталарда сақталады. Ғарышкерге тәрелкенің қажеті жоқ. Өйткені ғарышта кез келген тамақ ұшып кеткен болар еді. Ғарышта тамақ болсын, сусын болсын бәрі-бәрі салмақсыздық жағдайында шар формасына ие болады. Жазылған мәтінге Интернет желісінен ақпарат алып, мәтінді құжатқа қосыңыз. Алынған ақпаратқа сілтеме жасаңыз. Дескриптор: Құжатта пайдаланылған әдебиеттерге сілтеме жасайды. Құжатқа сілтеме қосады. Кері байланыс Оқушылардың әр қайсысына дескриптор бойынша тексере отырып, ауызша тиімді кері байланыс беріледі. |
Үлестірме қағаздар
Таратпалар беріледі.
Таратпалар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты қорытындылау Сабақтың соңында оқушылардың қолында жиналған фигуралардың санына қарап, кім қаншалықты қандай түс жинағанына қарай, соның ішінде әсіресе жасыл түсті көбірек жинаған оқушыларға ерекше тоқталып, әр қайсысына сәйкесінше рефлекция жасаймын. Үй тапсырмасы №4 тапсырмадағы кестені дәптерлеріне толтырып келуге беремін. Кері байланыс «Көңіл күй букеті» әдісі Тақтаға вазаның суреті бар плакат ілінеді. Оқушылар вазаға гулдерді қояды. Сабақтағы жасаған жұмысын бағалай отырып, әр оқушы қолындағы стикерге өз аты-жөнін жазып, гүлді вазаға қояды. Қызыл түс – проблема бар, көмек қажет. Сары түс – барлығы түсінікті емес. Жасыл түс – барлығы жақсы. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспарлаудың
тарауы:
6.4. Мәтіндік құжатпен
жұмыс Сынып:
6
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқандар саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы Гиперсілтемелер Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
6.2.2.1 – сілтемелерді ұйымдастыру
(гиперсілтемелер, мазмұн, атау,
түсіндірме)
Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар: мәтіндік редакторда құжатқа сілтеме
жасайды. Оқушылардың басым көпшілігі:
берілген командалар бойынша әрекетті
орындайды.
Кейбір оқушылар:
Гиперсілтемелердің көмегімен жоба құра
алады Бағалау
критерииі Құжатқа сілтеме
жасайды Тілдік
мақсат
Оқушылар:
құжатқа қандай әдіспен
гиперсілтемелерді қосуға болатынын
түсінеді.
Пәнге тән лексика мен термин
сөздер:
гиперсілтемелер, мазмұны, атауы,
сілтемелер.
Диалог пен
хаттарға арналған пайдалы
сөйлемдер:
Гиперсілтемені қосу
үшін…қажет. Гиперсілтеме бұл- ... құжаттар
бөлігі. Құндылықтарды
дарыту Достық қарым-қатынасқа,
ынтымақтастыққа, жауапкершілікті сезінуге,
бір-бірін тыңдауға, сындарлы көзқарас пен сыни ойлауға
баулу. Пәнаралық
байланыс Қазақ тілі.
(«Ғарышкердің тамағы» 4-сынып) Алдыңғы
білім MS WORD ортасында жұмыс
жасауды біледі Сабақ
барысы Сабақтың
жоспарланған кезеңдері Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың
басы
Ынтымақтастық атмосферасын құрамын.
«Әсем-әдемі» тренингі. (Оқушылар шеңбер бойына
тұрып,бір-біріне есімінің бас әріпінен басталатын жылы сөз
айтады)
Т
1. «Мәтін» тобы.
2. «Сілтеме» тобы.
«Кір жаю»
әдісі
Өткен сабақты
оқушының есіне түсіру, қалай оқып келгені жайында байқау мақсатында
пайдаланады. Оқушылар жаюлы тұрған сұрақтардың бірін таңдап, жауап
береді.
Бағалау
: 3 түрлі
«Геометриялық
фигуралар» арқылы
бағалаймын.
Тақырып
ашу
Адасқан әріптер
арқылы тақырыпты ашып
аламын.
Гиперсілтеме туралы мағлұмат беремін. Сабақтың тақырыбы
ашылып, мақсаты айқындалады.
екі түсті конфеттер
Сабақтың ортасы
10 минут
Жаңа
сабақ:
Жаңа тақырып бойынша Bilimland.kz сайтынан бейнебаян
корсетемін.
Топтық жұмыс «Қонаққа
бару» əдісі.
Берілген
таратпалардан жаңа тақырыпты оқып, бірінші топ екінші топқа қонаққа
барады. Өз түсінгендерін түсіндіріп береді. Осылайша екі топ
бір-бірімен ақпарат алмасады. Жаңа тақырыпты
толықтырады.
Бағалау
: әр топ
өзара 3 түрлі «Геометриялық фигуралар» арқылы
бағалайды.
Жұптық
жұмыс.
«Сәйкестендіру»
әдісі.
Оқушылар бүгінгі өткен сабаққа байланысты таратылған
таратпалардағы тапсырманы орындайды. Командаға сәйкес әрекетін
сәйкестендіреді. Команда Әрекеті Гиперсілтемені
өзгерту (Изменить
гиперссылку) Гиперсілтемені бөліп алады.
Егер гиперсілтемеге өтсе, онда әрекетті пернені баспай-ақ жүзеге
асыруға болады. Гиперсілтемені бөліп
алу(Выделить
гиперссылку) Гиперсілтемеге
өту. Гиперсілтемені
ашу (Открыть
гиперссылку) Гиперсілтемені өзгерту
терезесінде орнын, мәтінді, гиперсілтеме анықтамасын өзгертуге
болады. Гиперсілтемені
көшіру (Копировать гиперссылку) Гиперсілтемені жояды. Мұнда
мәтін сол куйінде сақталады да, оны форматтау өзгереді және асты
сызылған гиперсілтеме алынып
тасталады. Гиперсілтемені
жою (Удалить
гиперссылку) Кірістіру командасы бойынша
гиперсілтемені көшіреді, мәтінге сілтемені
орналастырады
Бағалау
: Жұптар
3
түрлі «Геометриялық
фигуралар» арқылы
бағаланады.
Жеке
жұмыс
«Кесте толтыру»
әдісі
Гиперсілтемелер көмегімен
«Қолданбалардың анықтамалық жүйесі» жобасын құрыңдар.
Гиперсілтемелерге өту үшін қолданбалар атауымен файл
құрыңдар.
Қолданба
атауы Логотип Толық
атауы Анықтама Авторға сілтеме MS
Word Word
мәтіндік
процессоры Word
туралы MS
Excel Paint
Бағалау
: 3 түрлі
«Геометриялық
фигуралар» арқылы
бағалаймын.
Қарқыны жоғары
оқушыларға тапсырма.
Гиперсілтеме және
гипермәтін дегеніміз не?
Гиперсілтемені қалай
жоюға болады?
Қалыптастырушы бағалау
тапсырмасы.
Ойлау дағдыларының деңгейі:
қолдану
Бағалау
критерийлері: құжатқа сілтеме
жасайды.
http://text.ru/antiplagiat веб парақшасын
ашыңыз.
«Ғарышкердің тамағы»
Ғарышта барлық тамақ сықпа құтылар мен арнайы қалталарда
сақталады. Ғарышкерге тәрелкенің қажеті жоқ. Өйткені ғарышта кез
келген тамақ ұшып кеткен болар еді. Ғарышта тамақ болсын, сусын
болсын бәрі-бәрі салмақсыздық жағдайында шар формасына ие болады.
Жазылған мәтінге Интернет желісінен ақпарат алып, мәтінді құжатқа
қосыңыз. Алынған ақпаратқа сілтеме
жасаңыз.
Дескриптор:
Құжатта
пайдаланылған әдебиеттерге сілтеме
жасайды.
Құжатқа сілтеме
қосады.
Кері
байланыс
Оқушылардың әр
қайсысына дескриптор бойынша тексере отырып, ауызша тиімді кері
байланыс беріледі.
Үлестірме
қағаздар
Таратпалар беріледі.
Таратпалар
Сабақтың соңы
Сабақты
қорытындылау
Сабақтың соңында
оқушылардың қолында жиналған фигуралардың санына қарап, кім
қаншалықты қандай түс жинағанына қарай, соның ішінде әсіресе жасыл
түсті көбірек жинаған оқушыларға ерекше тоқталып, әр қайсысына
сәйкесінше рефлекция
жасаймын.
Үй
тапсырмасы
№4 тапсырмадағы
кестені дәптерлеріне толтырып келуге
беремін.
Кері
байланыс
«Көңіл күй
букеті» әдісі Тақтаға вазаның суреті бар
плакат ілінеді. Оқушылар вазаға гулдерді қояды. Сабақтағы жасаған
жұмысын бағалай отырып, әр оқушы қолындағы стикерге өз аты-жөнін
жазып, гүлді вазаға қояды. Қызыл түс – проблема бар,
көмек қажет. Сары түс – барлығы түсінікті
емес. Жасыл түс – барлығы
жақсы. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















