|
Сабақ: Қазақ тілі мен әдебиеті Мектеп: Қазыбек би атындағы №36 жалпы орта білім беретін мектебі Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қазақстан қорықтары. Ө.Тұрманжанов «Қарлығаш, Дәуіт, Жылан». Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Аширбаева Н.Н. Сынып: 6 (Т2) Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ө.Тұрманжанов «Қарлығаш » өлеңі |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.4.1 әңгіме, хикаялардың және шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай отырып, кейіпкерлерге сипаттама жасау. 6.4.3.1 жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ө.Тұрманжанов «Қарлығаш, Дәуіт Жылан» өлеңінің мазмұнын талдай отырып, кейіпкерлерге сипаттама жасау, жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Тұрманжанов «Қарлығаш, Дәуіт Жылан» өлеңінің мазмұнын талдайды, кейіпкерлерге сипаттама жасайды, жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: өрмелейді, дәуіт, тап береді,сылқ етеді, күзетеді, жыл құсы. Сыныптағы диалог: Ауызекі сөйлеу мәдениетін жетілдіру үшін қолдануға ұсынылатын тілдік оралымдар: менің ойымша... Осылардың ішінде... Талқылауға арналған сұрақтар: - Қарлығаш пен дәуіттің бірлескен әрекетін қалай бағалауға болады? -Олар жыланды қалай жеңді? -Бұдан қандай қорытынды жасауға болады? |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының 6. Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Қазақ тілін, туған жерін сүюге, елінің патриоты болуға баулу. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану-қарлығаш, дәуіт,жылан, қарға |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Қорықтар туралы біледі, «қарлығаш, жылан» ұғымымен таныс. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы. 3-минут |
Сәлемдесу, түгелдеу. «Доп лақтыру» әдісі арқылы өткен сабақпен жұмыс
Қызығушылықты ояту. Оқушыларға қарлығаштың суреті көрсетіледі. Жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында ой шақыру сұрақтарын қояды: Суретте қай құс бейнеленген? Қарлығаш жыл құсына жата ма? Ол қай жерге ұя салады?Сен қарлығаштың ұясын көрдің бе? Қарлығаш туралы аңыз,ертегі, әңгіме білесің бе? Сабақ мақсаты және сабақта жүзеге асырылатын тапсырмалар барысы түсіндіріледі. |
Интербелсенді тақта, слайд |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5-минут 15-минут 13-минут |
Тыңдалымалды тапсырма. С Оқушыларға жазушы Өтебай Тұрманжанов және оның «Қарлығаш» өлеңіне шағын ақпарат беріледі. Оқушылар сол мәтінді тыңдайтындары жөнінде түсіндіріледі Оқушылар шығармадағы тірек сөздермен танысады Мұғалім интерактивті тақтадағы тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады, оқиды, оқушыларға қайталатады, сөздік дәптермен жұмыс жасайды.
1-тапсырма. Ж. https://www.balakai.kz/ ertegler/690-arlyashpen-dut.htmlМәтінді мұқият тыңдаңдар. Кестеге сай мәтін мазмұнын талдай отырып, кейіпкерлерге сипаттама жасаңдар. «Кейіпкерлік-бейнелік кестесі»
Дескриптор - мәтінді егжей-тегжейлі оқып шығады. - мазмұндық-тақырыптық талдау жасайды. - кейіпкерлерге сипаттама жасайды. Қ.Б. Оқушылардың өзара бірін-бірі «критерийлер» арқылы бағалауы. Үздік жұмыс ортада талқыланады. Мұғалімнің кері байланысы бар бутерброды: 1.Жағымды түсініктемелер, нені және қалай жаксарту керек екенін түсіндіре отырып, құрылымды, сыни, жағымды түсініктеме 2. Жағдаяттық мәлімдеме. Маған ұнады, себебі..., Енді келесі жолы... Саралау Қабілеті әртүрлі оқушыларға: Қарлығаш қалай сипатталады? Жылан қалай сипатталады? Ерекше білім беру қажеттілігі бар оқушыларға: Ұя салады, ....., көмек сұрайды. .... сылқ етіп жерге құлайды
Оқылымнан кейінгі тапсырма С. «Балмұздақ» әдісі бойынша оқушылар сұрақтар жазылған балмұздақты алып, сұрақтарға жауап береді. -Мәтін не туралы болды? - Қарлығаш пен дәуіттің бірлескен әрекетін қалай бағалауға болады? -Олар жыланды қалай жеңді? -Бұдан қандай қорытынды жасауға болады?
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз | |||||||||||||||||||||||||||||













