Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы:
Кәсіп - бақыттың шырағы, еңбек
–ырыстың бұлағы.С.Мұқанов. «Саятшы Ораз»
1
++++++++++++++++++++++++++? Бь т
*96+3
,*/890058Ш.Айтматов. «Кассандра
|
Мектеп: №31
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Медеулова
А.Б.
|
СЫНЫП: 8 «А»
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Еңбек - байлық
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу
мақсаттары
|
8.1.3.1 оқу-еңбек тақырыптарына байланысты күрделі сөздер
мен тұрақты тіркестердің мағынасын
түсіну;
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық
оқушылар орындай алады:
|
Күрделі сөздердің түрлерін ажырата алады.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады:
|
|
Кейбір
оқушылар орындай алады:
|
|
Бағалау
критерийі
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады:
мұғалімнің көмегімен
оқушылар күрделі сөздердің түрлерін ажыратуып, сөйлем құрау үшін
топтық, жұптық , жеке жұмыс атқарады.
|
Пәнге
қатысты сөздік қор мен терминдер:
|
алақан, құрық, молшылық,
жауапкершілік, ұнжырға
|
Диалог құруға /
шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
-
Discuss the chart that
is created. Which is the most popular fruit choice?
How do we know?
-
Has every learner’s
choice been recorded? How can we check?
-
Ask learners if they
can think of other questions that we might have investigated. If
ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting –
what else could we have put in the basket? What other things could
we try, to see if people have favourites? What other questions
could we have asked about our fruit basket?
-
Take ideas and ask –
What do you think the result might be? What would the pictogram
look like?
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығын сақтауға
тәрбиелеу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Әдебиет
|
Алдыңғы оқу:
|
«Кофе таяқшалары» әдісі арқылы осы
тақырып туралы білетіндерін еске түсіріп жинақтау
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
|
Ұйымдастыру
кезеңі
«Аффирмациялар»
тренингі арқылы оқушыға сенімділік
ұялату.
Топқа
бөлу.Оқушылар
«Мозайка» әдісі бойынша үш
топқа бөлінеді. Мозайкадан сабақтың тақырыбы анықталады.Бұл әдіс
сабақтың барысымен тікелей байланысты.
Бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы: Еңбек -
байлық
Сабақтың оқу мақсаты мен критерийлері оқушыларға
түсіндіріледі.
|
Кофе
таяқшалары
Қазақ тілі мен әдебиеті
оқулығы.8-сынып.
Қағаз
қиындылары
|
Ортасы
|
Жұптық жұмыс
«Ойлан-жұптас-бөліс»
Берілген сұрақтарды жұбымен
талқылап, жауаптар дайындайды.
Сұрақ-жауап: Күрделі сөздердің қандай
түрлерін білеміз? Қос сөз деген не? Қысқарған сөз деген не? Сөз
тіркесі деген не? Оның қандай түрлері бар?
Дескриптор
Жұптық
бағалау. «Бас
бармақ»
Топтық
жұмыс
-
Төменде берілген сөздерді
мұғалімнің оқуында екі-үш рет тыңдау.
-
Еңбегін сауды – адал күн
кешті.
-
Ешкімнің ала жібін
аттамау – қиянат жасамау
-
Айды аспанға шығарды
– аты шықты, таң қалдырды.
-
Айы оңынан туды – жолы
болды.
-
Алақанына түкірді –
іске дайын тұрды.
-
Ат-тонын ала қашу –
басын алып қашу, жауапкершіліктен бас
тарту.
-
Құрығы ұзын – билігі
күшті.
-
Діңкесі қату –
шаршау.
-
Жалғанды жалпағынан
басу – молшылықта өмір сүру.
-
Иығына су кету (иығы
салбырау, ұнжырғасы түсу, салысуға кету) – қажу,
шаршау.
-
Жоғарыдағы тұрақты
тіркестердің мағыналарын топта талқылау.
Аталған тұрақты тіркестерді
пайдалана отырып, сөйлемдер құрастыру.
Бағалау. «Екі жұлдыз, бір
тілек»
Дескриптор
-тұрақты тіркестердің
мағынасын топта талқылайды;
-тұрақты тіркестерді
қатыстырып, сөйлемдер құрастырады;
Жеке
жұмыс
«Семантикалық
карта» толтыру.
Тіркес
түрлері
|
Тұрақты сөз тіркесі
|
Қос сөз
|
Қысқарған сөз
|
Сөз тіркесі
|
Біріккен сөз
|
Сөздер
|
Ала бұлт
|
|
|
|
+
|
|
Жылт-жылт
|
|
+
|
|
|
|
кг
|
|
|
|
|
|
Құрығы ұзын
|
+
|
|
|
|
|
мл
|
|
|
+
|
|
|
ТарМУ
|
|
|
+
|
|
|
Кемпірқосақ
|
|
|
|
|
+
|
Сап-сары
|
|
+
|
|
|
|
Түймедейді түйедей ету
|
+
|
|
|
|
|
Қызылорда
|
|
|
|
|
+
|
Алтын сағат
|
|
|
|
+
|
|
Еңбегін
сауды
|
+
|
|
|
|
|
Дескриптор
Бағалау.
«Өзін –өзі бағалау»
|
Плакат,постер,түрлі-түсті қаламдар.
Бағалау
парақшалары
Семантикалық
карта
|
Соңы
|
Кері
байланыс «Тазалық»
|
Қосымша анықтамалық
қағаздар
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – оқушыға
мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға
тапсырманы қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
–Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).
|
-
Барынша
қолдау көрсету:
-
Орташа
қолдау көрсету:
-
Аз қолдау
көрсету.
-
.
|
|
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен
оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не
үйренді?
Сабақ қалай
өтті,
қандай деңгейде
өтті?
Жоспарланған саралау
жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды
ма?)
Уақытты қалай
пайдаландым?
Жоспарыма қандай
өзгеріс енгіздім және
неге?
|
Өз сабағыңызды талдау
үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға
жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе
(оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе
тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту
мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық
сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы
мүмкін қандай ақпарат білдім?
1:
2:
|