Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қысқа мерзімді сабақ жоспары. "Геометриялық фигуралар және сандардың тізбегі"
Білім беру ұйымының атауы |
Қызылдала жббм |
|||||
Пәні: |
Математика |
|||||
Бөлім: |
Ортақ тақырып:Дені саудың жаны сау 3А ГЕОМЕТРИЯЛЫҚ ФИГУРАЛАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ ӨЗАРА ОРНАЛАСУЫ |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Оңал.Ж |
|||||
Күні: |
21.01.2025 |
|||||
Сынып: |
2 сынып. |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№69 сабақ. Геометриялық фигуралардың және сандардың тізбегі |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.4.3.2. Берілген заңдылық бойынша тізбекті құру, тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Тізбектің құрылу заңдылығын анықтауды және заңдылықтың бұзылуын табуды үйренеді. Дереккөздерден мәлімет табуды үйренеді. |
|||||
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Талап бар жерде тәртіп бар. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 22 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 8-тапсырма Берілген алгоритм бойынша фигура сал Ж:Барлық қабырғасы 7 торкөзден тұарады,яғни шаршы салынады Нүктелерді қосу арқылы геометриялық фигураларды сал.
Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып 1-тапсырма «Моншақтар» әдісі Әр қатарда орналасқан фигураларды атайды, қайталану реттілігіне мән береді. Ж: 1-тізбек алма-кезек заңдылығы бойынша құрылған (көк жасыл көк жасыл....) 2-тізбек екі күлгін төртбұрыш,бір қызыл шеңбер заңдылығы бойынша құрылған .3-тізбек екі көк шеңбер, бір күлгін төртбұрыш, екі жасыл шеңбер заңдылығы бойынша құрылған ЕБҚ 2-тапсырма Қазақтың ою-өрнегі тізбегіндегі заңдылықтың бұзылған жерін тап.
3-тапсырма А) 3-тен 30-ға дейін 3-тен қоса отырып, сандар тізбегін құрады; 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30. Әр сан өзінің алдындағы саннан 3-ке артық. 5-тен 50-ге дейін бес-бестен қоса отырып: 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50. Әр сан өзінің алдындағы саннан 5-ке артық. ЕҚБ ә) 20-дан 2-ге дейін екі-екіден азайта отырып: 20, 18, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 4, 2,0. Әр сан өзінің алдындағы саннан 2-ге кем. 40-тан 4-ке дейін төрт-төрттен азайта отырып, сандар тізбегін құрады: 40, 36, 32, 28, 24, 20, 16, 12, 8, 4, 0. Әр сан өзінің алдындағы саннан 4-ке кем. Топтық жұмыс 4-тапсырма Есепте.Артық өрнекті тап. А). 14 + 18 өрнегі артық, себебі өрнектің мәні 32-ге тең, қалған өрнектердің мәні 33-ке тең. ә) Сандар тізбегін жалғастырып жазады: 300, 200, 400, 300, 500, 400, 600, 500, 700, 600. Топтық жұмыс 5-тапсырма 1-топ Әр бағандағы мысалдар қалай құрылғанын зерттейді. Заңдылықты сақтап, келесі мысалдарды жазады және шығарады. 10 + 10=20 20 + 10=30 30 + 10=40 Бірінші қосылғыштардың әрқайсысы неше бірлікке артық? (10 бірлікке немесе 10-ға.) 2-топ 29 + 11=40 38 + 12=40 47 + 13=60 38 саны 29-дан нешеуі артық? 47 саны 38 санынан нешеуі артық? (9-ы артық.) Екінші қосылғыштарға назар аудар? Не байқадың? (11, 12, 13) 3-топ 100 – 15=85 100 – 25=75 100 – 35=65 Азайтқыштарда қандай айырмашылық бар?
Жұптық жұмыс 6-тапсырма Әріптің мәнін тауып, есептеуді орында
26+4=30-18=12 23-9=14+13=27 Өзіндік жұмыс 7-тапсырма Теңдеуді шеш 100-х=57 с+34=98 Х=100-57 с=98-34 Х=43 с=64 100-43=57 64+34=98 57=57 98=98 Ұжымдық жұмыс 8-тапсырма «Суреттер сөйлейді» әдісі Сурет бойынша есеп құрастыр. С Сабын-200тг 900тг Қағаз-? тг 900-(500+200)=900-700=200 Ж: Қағаз 200 тг тұрады 10-тапсырма «Кім жылдам?» ойыны Фигураларды түстері бойынша реттілікпен орналастырады, фигуралардағы әріптерден құралған сөздің мағынасына назар аударады.
Ж: Тазалық Үй тапсырмасы 9-тапсырма 10-нан 100-ге дейін он-оннан және 100-ден1000-ға дейін жүзден қоса отырып: 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100; 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000. 100-ден 10-ға дейін он-оннан және 1000-нан 100-ге дейін жүзден азайта отырып. 100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 20, 10; 1000, 900, 800, 700, 600, 500, 400, 300, 200, 100. |
Бір-біріне жақсы тілектер тілейді Тапсырманы орындайды Оқулықта берілген геометриялық фигуралар тізбегін салады, қандай заңдылықпен құрылғанын зерттейді. Жеке жұмыс жасайды Сандар тізбегін құрады Жеке жұмыс жасайды Артық өрнекті анықтау үшін, алдымен өрнектердің мәнін анықтайды Топтық жұмыс істейді Тапсырманы орындайды Жаттығу жасайды Әріптің мәнін табады Теңдеуді шешеді Есеп құрастырады Ойын ойнайды Жауапты табады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Ауызша мадақтау әдісі Мақтап,мадақтап отыру Дескриптор: Нүктелерді қосу арқылы геометриялық фигураларды салады-1б Фигураларды ажырата алады-1б ҚБ: «Баскетбол» әдісі
Дескриптор: Геометриялық фигуралар тізбегін салады, қандай заңдылықпен құрылғанын зерттейді-1б
Тамаша жұмыс! Дескриптор: Санды қоса отырып, сандар тізбегін құрады, жазады-1б Санды азайта отырып, сандар тізбегін құрады, жазады-1б Мен сенімен мақтанамын!
Дескриптор: Заңдылықты анықтап, артық өрнекті табады-1б Заңдылықты анықтап, тізбекті толықтырады.-1б Дескриптор: Заңдылықты анықтауды біледі-1б Білімін қолдана алады-1б
Жарайсыңдар! Дескриптор: Әріптің мәнін тауып, есептеуді орындайды.-1б Тапсырманы тізбектей орындайды-1б
Дескриптор: Теңдеуді шешу дағдысын жетілдіреді-1б Тапсырманы өз бетінше орындайды-1б . Дескриптор: Сурет бойынша есеп құрастырады.-1б Есеп құруды біледі-1б Дескриптор: Фигураларды түстері бойынша реттілікпен орналастырады-1б Фигуралардағы әріптерден құралған сөздің мағынасына назар аударады-1б
Дескриптор: Сандар тізбегін құру білігін жетілдіреді-1б Тапсырманы өз бетінше орындай алады-1б . «Білім гүлі» әдісі |
Көңілді әуен Жұмыс парағы
Тізбектер
Оқулық Ою-өрнектер Жұмыс дәптері Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері Тақта Жұмыс дәптері Оқулық Суреттер Оқулық
Фигуралар Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
Ресурстар:
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Математика |
|||||
Бөлім: |
Дені саудың жаны сау |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
2 сынып |
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
№70 сабақ. Өзіңді тексер |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.3.2.1 нүктеліқағаздакесінділер, түзулермен геометриялықфигуралардыорны, қозғалысжәнебағытыбойыншанұсқаулыққасәйкессызу; 2.3.1.2 көпбұрыштардыңклассификациясы 2.4.3.2берілгензаңдылықбойыншатізбектіқұрастыру, тізбектегізаңдылықтыңбұзылуынтабу |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Өтілген тақырып бойынша өзін өзі тексереді |
|||||
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Талап бар жерді тәртіп бар. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 24 минут Сабақты қорыту 6минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Орындалатын қадамдар: 1.2А бөлімі бойынша жиынтық жұмыс өткізуге дайындау. 2.Жұмыстың мақсаты және оны орындау ережесі түсіндіріледі. 3.Өздік жұмыс орындау барысында біліміңді пайдалана алдың ба? Мақсатыңа жеттің бе? Тексер. Өткенді пысықтау 9-тапсырма 10-нан 100-ге дейін он-оннан және 100-ден1000-ға дейін жүзден қоса отырып: 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100; 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000. 100-ден 10-ға дейін он-оннан және 1000-нан 100-ге дейін жүзден азайта отырып. 100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 20, 10; 1000, 900, 800, 700, 600, 500, 400, 300, 200, 100. Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып 1-тапсырма «Модельдеу» әдісі Тік бұрыштың моделін пайдаланып, дәптерге төбесі: А) жоғарыда сол жақта Ә) төменде сол жақта Б) жоғарыда оң жақта В) төменде оң жақта орналасатындай тік бұрыш сыз. 2-тапсырма Тапсырманы дәптерге орында -Ұзындықтары 1дм3см және 2см болатын екі кесінді және олардың қосындысы мен айырмасына тең кесінділер сыз -Буындарының ұзындығы 3см,4см және 1см тұйықталмаған сынық сызық сыз -Бір нүктеден шығатын 4 сәуле сыз. 3-тапсырма
4-тапсырма Дәптерге үшбұрыштар сыз, олардың әрқайсысының: -бір тік бұрышы болсын -бір доғал бұрышы болсын -үш сүйір бұрышы болсын 5- тапсырма Дәптерге төртбұрыштар сыз, олардың әрқайсысының: -екі тік бұрышы болсын; -бір доғал, бір сүйір бұрышы болсын. 6- тапсырма Дәптерге бұрыштың, көпбұрыштың, төртбұрыштың түрлерін сыз 7-тапсырма А) тура теңдік пен тура теңсіздікті ғана жаз. 8онд. 7бірл>99 39+8=47 Ә) Заңдылықты анықта. Сандар тізбегін толықтыр. 22,23,25,28,29,31,32,34,35, 37,38,40,41.
|
Өздік жұмыс жасауға дайындық жасайды Үй тапсырмасын тексертеді Тікбұрыш сызады Кесінділер сызады Тапсырманы орындап шығады Үшбұрыштар сызады Төртбұрыш сызады Бұрыш түрлерін сызады Тапсырманы орындайды Кері байланыс жасайды |
Әр дұрыс тапсырмаға бір баллдан қою арқылы бағалау Дескриптор: Сандар тізбегін құру білігін жетілдіреді-1б Тапсырманы өз бетінше орындай алады-1б ҚБ: «Өзін өзі бағалау» әдісі
Дескриптор. Тікбұрыштың моделін таниды, қолданады-1б Тікбұрышты сызады-1б Дескриптор: Кесінділерді сыза алады-1б Сынық сызық, сәулені ажыратады, сызады-1б Дескриптор: Сызылған шаршыны пайдаланып, түрлі-түсті шаршылар сызады-1б Тапсырма мазмұнын түсінеді және орындай алады-1б Дескриптор: Үшбұрыш сыза алады-1б Тапсырмадағы үшбұрышты талапқа сай сызады-1б Дескриптор. Төртбұрышты тапсырмаға сай сыза алады-1б Төртбұрыштың қасиеттерін біледі-1б Дескриптор: Бұрыш түрлерін ажырата алады-1б Оларды дәптерге сызады-1б
Дескриптор. Тура теңдік пен тура теңсіздікті ғана жазады-1б Заңдылықты анықтап,. сандар тізбегін толықтырады-1б «Бағдаршам» әдісі |
Оқулық Жұмыс дәптері
Жұмыс дәптері Жұмыс үлгісі Шаршы Жұмыс дәптері Бұрыш түрлерінің үлгісі Тапсырма үлгілері Бұрыш түрлері Жұмыс дәптері КЕрі байланыс тақтасы |

