Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жиын. Мектеп: №34ЖББОМ КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Макижанова А.К. Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Жиын. Жиынның элементтері. Жиындарды кескіндеу. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.5.3.8 - жиындармен жұмыс
істеуде |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: Жиын, жиынның элементтері, тиісті, тиісті емес ұғымдарын қолданады Оқушылардың басым бөлігі: Жиындарды кескіндеуді Эйлер-Венн дөңгелектерінде салады Кейбіреулері: Жиынға байланысты мәтін
есептер шығарғанда |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқытудың пәндік, тілдік мақсаттары: Жиын, жиынның элементтері, бос жиын анықтамасын айта алады. Пәндік лексика және терминология: «жиын», «бос жиын», «шектеулі жиын», «шектеусіз жиын», «Эйлер-Венн дөңгелегі». Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: «Жиын – белгілі бір ортақ қасиеттерге ие болып,белгілі бір заңдылықпен біріккен нәрселер,объектілер». «Жиынды құрайтын заттар немесе объектілер (нысандар) жиын элементтері деп аталады». «Бірде-бір элементі жоқ жиын бос жиын деп аталады». |
|
Құндылықтарға баулу |
Топтағы жұмыста шығармашыл, сыни тұрғыдан ойлау, жауапкершілік, бір-біріне құрмет көрсету құндылықтарын дамыту |
|
Пәнаралық байланыс |
Оқушылардың сөйлеу мәдениетілігін қазақ тілі пәнімен байланысында арттыру |
|
Алдыңғы білім |
5.2.3.5 - бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын ойластыру және тізбектерді құру. |
С
абақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (5мин)
|
Психологиялық ахуал тудыру. Жүректен-жүрекке жылы лебіз білдіру. Таңдау карталары арқылы топқа бөленеді. Онда оқушылар таңдауы бойынша топқа бөлініп отырады. Оқулықтар жиыны, оқу құралдар жиыны, сынып бөлмесінің жиһаздарының жиыны. «Бес сұрақ» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа оқушылармен бірге сабақ мақсатын анықтау. - Оқушылар, сендердің оқу сөмкелеріңде не бар екенін көрейік? - Олардың аттарын атаңдар? - Оларды барлық бір сөзбен не дейміз? - Бұл элементтер ненің жиыны екен сонда? - Олай болса, өмірден де жиындарды атайық? Онда оқуға қажетті құралдар жиынтығы бар. Дәптер, кітап, қалам, қарындаш – бұл элементтер оқуға қажетті құралдар жиыны. Жиынға тағы да басқа мысалдар келтіруге болады Тоғай – бұл ағаштар жиыны. Кітапхана – бұл кітаптар жиыны.
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (33мин)
|
(ТЖ)1-тапсырма. «Пазл» әдісі бойынша жиын, жиынның элементтері, тиісті, тиісті емес ұғымдарын қолданады. Суреттегі екі таңбалы жай сандардың А жиын кескінделген. 1) А жиынын элементтерін жазыңдар; 2) А жиынының элементтер санын белгіленуімен көрсетіп жазыңдар; 3) А жиынына қай элементтер тиісті емес? Оларды белгіленуімен жазыңдар.
Дескриптор: Білім алушы
Қ.Б. «Бас бармақ » әдісі бойынша топтар өзара бағалайды. Жетекші сұрақтар: 1) Жиынды ненің көмегімен анықтаймыз? 2) Жиынға тиісті, тиісті емес екенін қалай білеміз? (ТЖ)2-тапсырма. «Үш қадамдық сұхбат» әдісін қолданып, жиындарды кескіндеуді Эйлер-Венн дөңгелектерінде салады. Егер
1 Дескриптор: Білім алушы
Қ.Б. «Смайликтерді» қолданып топтар - топтарды бағалайды.
Жетекші сұрақтар: 1. Жиынға тиісті элементтері Эйлер-Венн дөңгелегінде қалай белгіленеді? 2. Жиынға тиісті элементтері Эйлер-Венн дөңгелегінде қалай белгіленеді? (Ж)3-тапсырма. «Миға
шабуыл» әдісі жиынға байланысты мәтін
есептер шығарғанда Дескриптор: Білім алушы
Қ.Б. «Бағалау парағы» әдісі. Оқушылар өз-өздерін бағалайды.
Жақсы сұрақ негіздерінде жетекші сұрақтар: Неліктен жиын болды? Егер элементі жоқ болса қалай? Тағы қандай жиын болуы мүмкін? |
Таратпа қағаздар
Постер
Таратпа қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (7мин)
|
Қорытынды. Жабық сұрақтар арқылы
Рефлексия «Плюс – Минус - Қызығамын» кестесі
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||
|
1.Тапсырма Күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалары бар карточкаларды пайдаландым. 2. Диалог және қолдау көрсету Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек беріп отырдым. Оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын-ала дайындалған сұрақтарды қойдым. 3.Жіктеу оқушыларды топқа бөлдім
|
1. «Бас бармақ » әдісі 2. «Смайликтер» арқылы бағалау 3. «Бағалау парағы» әдісі 4. Қалыптастырушы бағалау
|
Эйлер-Венн дөңгелегін салғанда циркульді қолдану |
||||||||||||||||||||||||||
.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді сабақ жоспары: "Жиын. Жиын элементтері. Жиындарды кескіндеу". 5 сынып.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары: "Жиын. Жиын элементтері. Жиындарды кескіндеу". 5 сынып.
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жиын. Мектеп: №34ЖББОМ КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Макижанова А.К. Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Жиын. Жиынның элементтері. Жиындарды кескіндеу. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.5.3.8 - жиындармен жұмыс
істеуде |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: Жиын, жиынның элементтері, тиісті, тиісті емес ұғымдарын қолданады Оқушылардың басым бөлігі: Жиындарды кескіндеуді Эйлер-Венн дөңгелектерінде салады Кейбіреулері: Жиынға байланысты мәтін
есептер шығарғанда |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқытудың пәндік, тілдік мақсаттары: Жиын, жиынның элементтері, бос жиын анықтамасын айта алады. Пәндік лексика және терминология: «жиын», «бос жиын», «шектеулі жиын», «шектеусіз жиын», «Эйлер-Венн дөңгелегі». Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: «Жиын – белгілі бір ортақ қасиеттерге ие болып,белгілі бір заңдылықпен біріккен нәрселер,объектілер». «Жиынды құрайтын заттар немесе объектілер (нысандар) жиын элементтері деп аталады». «Бірде-бір элементі жоқ жиын бос жиын деп аталады». |
|
Құндылықтарға баулу |
Топтағы жұмыста шығармашыл, сыни тұрғыдан ойлау, жауапкершілік, бір-біріне құрмет көрсету құндылықтарын дамыту |
|
Пәнаралық байланыс |
Оқушылардың сөйлеу мәдениетілігін қазақ тілі пәнімен байланысында арттыру |
|
Алдыңғы білім |
5.2.3.5 - бөлшектерден тұратын тізбектердің заңдылықтарын ойластыру және тізбектерді құру. |
С
абақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (5мин)
|
Психологиялық ахуал тудыру. Жүректен-жүрекке жылы лебіз білдіру. Таңдау карталары арқылы топқа бөленеді. Онда оқушылар таңдауы бойынша топқа бөлініп отырады. Оқулықтар жиыны, оқу құралдар жиыны, сынып бөлмесінің жиһаздарының жиыны. «Бес сұрақ» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа оқушылармен бірге сабақ мақсатын анықтау. - Оқушылар, сендердің оқу сөмкелеріңде не бар екенін көрейік? - Олардың аттарын атаңдар? - Оларды барлық бір сөзбен не дейміз? - Бұл элементтер ненің жиыны екен сонда? - Олай болса, өмірден де жиындарды атайық? Онда оқуға қажетті құралдар жиынтығы бар. Дәптер, кітап, қалам, қарындаш – бұл элементтер оқуға қажетті құралдар жиыны. Жиынға тағы да басқа мысалдар келтіруге болады Тоғай – бұл ағаштар жиыны. Кітапхана – бұл кітаптар жиыны.
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (33мин)
|
(ТЖ)1-тапсырма. «Пазл» әдісі бойынша жиын, жиынның элементтері, тиісті, тиісті емес ұғымдарын қолданады. Суреттегі екі таңбалы жай сандардың А жиын кескінделген. 1) А жиынын элементтерін жазыңдар; 2) А жиынының элементтер санын белгіленуімен көрсетіп жазыңдар; 3) А жиынына қай элементтер тиісті емес? Оларды белгіленуімен жазыңдар.
Дескриптор: Білім алушы
Қ.Б. «Бас бармақ » әдісі бойынша топтар өзара бағалайды. Жетекші сұрақтар: 1) Жиынды ненің көмегімен анықтаймыз? 2) Жиынға тиісті, тиісті емес екенін қалай білеміз? (ТЖ)2-тапсырма. «Үш қадамдық сұхбат» әдісін қолданып, жиындарды кескіндеуді Эйлер-Венн дөңгелектерінде салады. Егер
1 Дескриптор: Білім алушы
Қ.Б. «Смайликтерді» қолданып топтар - топтарды бағалайды.
Жетекші сұрақтар: 1. Жиынға тиісті элементтері Эйлер-Венн дөңгелегінде қалай белгіленеді? 2. Жиынға тиісті элементтері Эйлер-Венн дөңгелегінде қалай белгіленеді? (Ж)3-тапсырма. «Миға
шабуыл» әдісі жиынға байланысты мәтін
есептер шығарғанда Дескриптор: Білім алушы
Қ.Б. «Бағалау парағы» әдісі. Оқушылар өз-өздерін бағалайды.
Жақсы сұрақ негіздерінде жетекші сұрақтар: Неліктен жиын болды? Егер элементі жоқ болса қалай? Тағы қандай жиын болуы мүмкін? |
Таратпа қағаздар
Постер
Таратпа қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (7мин)
|
Қорытынды. Жабық сұрақтар арқылы
Рефлексия «Плюс – Минус - Қызығамын» кестесі
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||
|
1.Тапсырма Күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалары бар карточкаларды пайдаландым. 2. Диалог және қолдау көрсету Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек беріп отырдым. Оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын-ала дайындалған сұрақтарды қойдым. 3.Жіктеу оқушыларды топқа бөлдім
|
1. «Бас бармақ » әдісі 2. «Смайликтер» арқылы бағалау 3. «Бағалау парағы» әдісі 4. Қалыптастырушы бағалау
|
Эйлер-Венн дөңгелегін салғанда циркульді қолдану |
||||||||||||||||||||||||||
.
шағым қалдыра аласыз
















