САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Пән |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||
|
Күні |
АҚжХКК |
Топ: |
||||||||||
|
Оқытушының аты-жөні |
|
|||||||||||
|
КТЖ бөлімі |
І бөлім. Қалың елім қазағым |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы, № |
№1, Абайдың өмірі мен шығармашылығы |
|||||||||||
|
Оқытудың мақсаты
|
10.3.1.1 - шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау, 10.1.4.1- көркем шығармалардан алынған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
- Шығарманың құндылығын анықтап, бағалау; - Көркем шығармалардан алынған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; |
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика мен терминология: ПОПС әдісі «........... өлеңi .......... айтуға/баяндауға/дәлелдеуге тырысады» (тақырып, хабарлама және т.б.) «Бұл............ жабдықталған» (мәтiннен дәлелдер) «Қолданылған әдеби құралдар.........» (мысалы, аллитерация) «Өйткенi............» (Бұл тәсiл нелiктен қолданылғанын сипаттайды) |
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Шығарманың құндылығын анықтап, бағалайды; - Көркем шығармалардан алынған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады; - Ақынның өмірі мен шығармашылығы бойынша әдеби эссе жазады; |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өз ұлтын, халқын құрметтеу және мақтаныш сезімін қалыптастыру; |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, дерекқор |
|||||||||||
|
САБАҚ БАРЫСЫ |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин. |
Ұйымдастыру Оқушыларды 4 топқа бөлу. Қызығушылығын ояту Оқушыларға тапсырма: «6 неліктен?» стратегиясы арқылы автор өмір сүрген заман көрінісіне үңіліңіздер. (Сұрақтар мен жауаптар тығырыққа тірелмей, 6 қадам арқылы заманға сипаттама беріп, автор шығармаларының тарихи маңызы талқыланады) |
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин. |
Мағынаны тану 4 топқа Абайдың 4 шығармасы таратылады. Оқушылар шығармамен танысып, оның тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалайды. 1 топ «Малға достың мұңы жоқ малдан басқа» 2 топ «Он алтыншы сөз» 3 топ «Жиырма төртінші сөз» 4 топ «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» 1 тапсырма. ПОПС формуласын қолданып, шығармадағы көркемдік бейнелеуіш құралдар автордың мазмұн-мақсатын ашуға қандай үлес қосып тұрғанын анықтаңыз. (дифференциация үшін мұғалім таратпа материалда шығармадағы көркемдегіш құралдарды алдын ала қоюмен ерекшелеуіне болады) 2 тапсырма Шығарманың тарихи маңызы неде? Шығарма автор өмір сүрген кезең туралы қандай мәліметтер береді? Бүгінгі өмірмен байланыстырып, Венн кестесін толтырыңыз.
Дескрипторлар: - шығарманың көркемдік сипатын анықтады; - шығарманың көркемдік құндылығына баға берді; - шығарманың тарихи маңызын көрсете алды; - шығармадағы мәселені қазіргі өмірмен байланыстырды. Оқушыларға «Қырық бірінші сөз» таныстырылады. 2 тапсырма. Мәтінмен танысып, Абай заманындағы өзекті проблемаларды топта талқылап, автордың негізгі ойы арқылы сол заманғы қоғамды сипаттаңыз. Кейіпкерге бір сөзбен сипаттама беріп, қоғамның көрінісін ашуға тырысыңыз.
Оқушылар тапсырманы орындау нәтижесінде сол заман қоғамының көрінісі ашылады, осы жөнінде 1-2 оқушының пікірі тыңдалады немесе мұғалім өзі қорытындылайды. |
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Рефлексия |
|
||||||||||
Оқытушы: _____________Тұрсын Б.С.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді сабақ жоспары. "Қалың елім қазағым"
Қысқа мерзімді сабақ жоспары. "Қалың елім қазағым"
САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Пән |
Қазақ әдебиеті |
|||||||||||
|
Күні |
АҚжХКК |
Топ: |
||||||||||
|
Оқытушының аты-жөні |
|
|||||||||||
|
КТЖ бөлімі |
І бөлім. Қалың елім қазағым |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы, № |
№1, Абайдың өмірі мен шығармашылығы |
|||||||||||
|
Оқытудың мақсаты
|
10.3.1.1 - шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау, 10.1.4.1- көркем шығармалардан алынған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
- Шығарманың құндылығын анықтап, бағалау; - Көркем шығармалардан алынған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; |
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика мен терминология: ПОПС әдісі «........... өлеңi .......... айтуға/баяндауға/дәлелдеуге тырысады» (тақырып, хабарлама және т.б.) «Бұл............ жабдықталған» (мәтiннен дәлелдер) «Қолданылған әдеби құралдар.........» (мысалы, аллитерация) «Өйткенi............» (Бұл тәсiл нелiктен қолданылғанын сипаттайды) |
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Шығарманың құндылығын анықтап, бағалайды; - Көркем шығармалардан алынған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады; - Ақынның өмірі мен шығармашылығы бойынша әдеби эссе жазады; |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өз ұлтын, халқын құрметтеу және мақтаныш сезімін қалыптастыру; |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта, дерекқор |
|||||||||||
|
САБАҚ БАРЫСЫ |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин. |
Ұйымдастыру Оқушыларды 4 топқа бөлу. Қызығушылығын ояту Оқушыларға тапсырма: «6 неліктен?» стратегиясы арқылы автор өмір сүрген заман көрінісіне үңіліңіздер. (Сұрақтар мен жауаптар тығырыққа тірелмей, 6 қадам арқылы заманға сипаттама беріп, автор шығармаларының тарихи маңызы талқыланады) |
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин. |
Мағынаны тану 4 топқа Абайдың 4 шығармасы таратылады. Оқушылар шығармамен танысып, оның тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалайды. 1 топ «Малға достың мұңы жоқ малдан басқа» 2 топ «Он алтыншы сөз» 3 топ «Жиырма төртінші сөз» 4 топ «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» 1 тапсырма. ПОПС формуласын қолданып, шығармадағы көркемдік бейнелеуіш құралдар автордың мазмұн-мақсатын ашуға қандай үлес қосып тұрғанын анықтаңыз. (дифференциация үшін мұғалім таратпа материалда шығармадағы көркемдегіш құралдарды алдын ала қоюмен ерекшелеуіне болады) 2 тапсырма Шығарманың тарихи маңызы неде? Шығарма автор өмір сүрген кезең туралы қандай мәліметтер береді? Бүгінгі өмірмен байланыстырып, Венн кестесін толтырыңыз.
Дескрипторлар: - шығарманың көркемдік сипатын анықтады; - шығарманың көркемдік құндылығына баға берді; - шығарманың тарихи маңызын көрсете алды; - шығармадағы мәселені қазіргі өмірмен байланыстырды. Оқушыларға «Қырық бірінші сөз» таныстырылады. 2 тапсырма. Мәтінмен танысып, Абай заманындағы өзекті проблемаларды топта талқылап, автордың негізгі ойы арқылы сол заманғы қоғамды сипаттаңыз. Кейіпкерге бір сөзбен сипаттама беріп, қоғамның көрінісін ашуға тырысыңыз.
Оқушылар тапсырманы орындау нәтижесінде сол заман қоғамының көрінісі ашылады, осы жөнінде 1-2 оқушының пікірі тыңдалады немесе мұғалім өзі қорытындылайды. |
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Рефлексия |
|
||||||||||
Оқытушы: _____________Тұрсын Б.С.
шағым қалдыра аласыз















