Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы: 10.2В Тригонометриялық
теңсіздіктер Мектеп: Мұғалімнің
аты-жөні:
Күні:
Сынып: Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Тригонометриялық
теңсіздіктерді шешу
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
10.2.3.17 – қарапайым
тригонометриялық теңсіздіктерді шеше
алу.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
Оқушылардың басым
бөлігі:
Кейбір
оқушылар:
|
Бағалау
критерийі
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
Пәнге қатысты
сөздік қор мен
терминдер:
Диалогтер мен
жазу үшін қолданылатын
тіркестер:
-
... тригонометриялық
теңсіздігін шешу үшін,...;
-
х айнымалысының барлық
мәндері;
-
у=… функциясының графигі мен
у=… түзуін бір координаталық жазықтыққа
саламыз;
-
Бірлік шеңбердің у=… түзуімен
қиылысу нүктелеріне сәйкес бұрыштарды
анықтаймыз;
-
у=… функциясының периодтылығын
ескереміз;
-
.....теңсіздігінің.....интервалындағы шешімі у=…түзуінен
жоғары/төмен орналасқан;
-
.....теңсіздігінің
.....интервалындағы шешімі х=…түзуінің оң/сол жағында
орналасқан.
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік
ел» жалпыұлттық идеясының
6-құндылығы негізінде ұлтымыздың төл мәдениеті мен тарихи
құндылықтарын оқушылардың бойына сіңіріп, патриоттылыққа жетелеу –
оқушыларды топтастыру кезеңінде
айқындалады.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тригонометриялық
теңсіздіктерді шешуде бірлік шеңберді, декарттық координаттық
жүйесін салу геометрия пәнімен байланысты
қарастырылады, ал сабаққа қатысты терминдер мен анықтамаларды, сөз
тіркестерін дұрыс жазу мен айту қазақ
тілі пәнімен
байланысады
|
Алдыңғы
білім
|
Теңсіздік, функция, график,
айнымалы, координаттық жазықтық, теңсіздіктің шешімі, бірлік
шеңбер, функцияның периоды.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
(10
мин.)
|
Ұйымдастыру
кезеңі.
Сәлемдесу. Сыныпта жағымды психологиялық
жағдай орнату.
Өткен тақырыпты
қайталау. «Ашық
микрофон» әдісі арқылы оқушылар өткен
тақырыпқа берілген үй жұмысы бойынша бір-бірлеріне сұрақтар
қояды.
Үй тапсырмасын
тексеру.
Сабақ мақсаты мен бағалау
критерийлерін оқушылармен
талқылаймын.
|
|
Сабақтың
ортасы
(20
мин.)
|
Топтастыру:
«Бүк-шік» әдісі арқылы асықтың түсу
қалыптарына сай оқушылар 2 топқа
бөлінеді.
«Математикалық
баскетбол» әдісі арқылы есептер шығарып
жарысады.
Ұсынылатын тапсырмалар (теңсіздіктерді
шешу):
-
;
2) ;
3) ;
4)
;
5)
;
6)
;
7) 6 ; 8)
Жеңімпаз топ
марапатталады.
Әр топта шықпаған немесе
жауабы қате шыққан есептер келесі топпен бірге талқыланып,
шешіледі.
|
|
Сабақтың
соңы
(10
мин.)
|
Қалыптастырушы бағалауға
арналған тапсырмалар (теңсіздіктерді
шешу):
1)
Дескриптор:
2)
Дескриптор:
-
Тригонометриялық
формулалар көмегімен қарапайым тригонометриялық теңсіздік
алады;
-
Бірлік шеңберді
қолданады;
-
Теңсіздіктің шешімін
табады.
ҚБ: Оқушылар
бірін-бірі бағалайды.
Қорытынды.
Рефлексия: «жетістік баспалдағы»
әдісі:
Жақсы
түсіндім
Түсіндім
Сұрағым
бар
Мүлдем
түсінбедім
Үйге тапсырма:
№21.6, №21.8 – оқулық,
171-бет
|
«Алгебра және анализ
бастамалары» 1-бөлім. Әілқасымова А.Е., Алматы. Мектеп.
2019ж.
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Сабақтың өн-бойында оқу
мақсатына жете алмай жатқан оқушыларды анықтап,
саралаудың «диалог және қолдау
көрсету» тәсілімен көбірек қолдау
көрсетемін. Саралаудың «тапсырма» тәсілі арқылы іріктелген
тапсырмалар құрастырып, оқушылардың деңгейлеріне қарай тапсырмалар
ұсынамын: жоғары қабілетті оқушыларға күрделі есептер беремін.
Саралаудың «қарқын» тәсілін қолданып, жылдам жұмыс
істейтін оқушыларға қосымша есептер, ал қарқыны баяу оқушыларға
қосымша уақыт беремін.
|
Әрбір оқушының өз деңгейінде
оқу мақсатына жеткенін, яғни материалдарды игеруінің қаншалықты
деңгейде екенін білу үшін, оқушыларға қалыптастырушы бағалауға
арналған тапсырмалар беремін. Соңында берілген дескрипторларды
пайдалана отырып, оқушылар бірін-бірі
бағалайды.
|
Сабақта сергіту жаттығуларын
жасауда, АКТ-мен жұмыс жасағанда, белсенді тәсілдерді қолданғанда
оқушылардың қауіпсіздік техникасын сақтауын
қадағалаймын.
|