|
Білім беру ұйымының атауы |
Б.Момышұлы атындағы №35 мектеп-гимназиясы |
||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||
|
Бөлім: |
Толғауы тоқсан қызыл тіл |
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абу Инабат Болатбекқызы |
||||||||||||||
|
Күні: |
12.12.2024 |
||||||||||||||
|
Сынып: 7 «В» |
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ж.Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңі |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.2.1 Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; 7.2.2.1. Эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ж.Жабаевтың өмірі туралы мағлұмат алады, ізгі қасиеттерін өз бойларына сіңіріп, әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдайды.Поэзиялық шығармадағы автор бейнесін анықтайды. |
||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Тәуелсіздік және Отаншылдық |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Түгендеу, зейінін сабаққа аудару. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. ІІ. Қызығушылықты ояту:«Галереяға саяхат» оқушыларға суреттер таратылады, оқушылар осы суреттер бойынша сабақ мазмұнына болжам жасап сөйлейді. Оқушыларға «БББ кестесін» толтыру ұсынылады. Кестенің 1-бағаны толырылады.
«Жамбыл Жабаев жайлы не
білемін?»
Ж.Жабаев туралы деректі фильм көрсетіледі. Деректі фильм көргеннен кейін оқушылар БББ кестесінің «Білдім» бөлігін толтырады. video.yandex.kz › Ж.Жабаев туралы деректі фильм https://www.youtube.com/watch?v=Ji1jsPlLHoU Оқушылар кестені толтырғаннан кейін, Жеке жазып, жұппен және топта талқылап, араларынан спикер өз ойларын ортаға салады. Оқу мақсатына қатысты талқылау сұрағы: *«Әдеби шығармадағы тұлғалық болмыс» дегенді қалай түсінесіздер? *Прозалық туындыда тұлға кім болуы мүмкін? (кейіпкер) *Поэзиялық туындыда, яғни өлеңде кімнің тұлғалық болмысын тани аламыз? (ақынның, лирикалық кейіпкердің) *Гуманизм дегеніміз не? (Ізгілік) Оқушылардың жауабы тыңдалып, түсініктеме беріледі. |
Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Оқушыларға төмендегі суреттер таратылады, оқушылар осы суреттер бойынша сабақ мазмұнына болжам жасап сөйлейді. Оқушыларға БББ кестесін толтыру ұсынылады. Кестенің 1-бағаны толырылады. Деректі фильм көріп, кестенің «Білдім» бөлігін толтырады. Оқушылар жеке жазып, жұппен және топта талқылап, араларынан спикер өз ойларын ортаға салады.Жауаптартыңдалып, түсініктеме беріледі. |
|
Зілді бұйрық - Жамбыл Жабаев - Өлеңдер - Bilim - All
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы
5 минут
10 минут
5 минут
10 минут |
ІІІ. Мағынаны тану.
Қосымша оқуға ұсынылады:
2-тапсырма. Өлеңді түсініп оқы, төмендегі кестені негізге алып, сөздік жұмысын жасаңдар.
3-тапсырма.Жамбыл бейнесіне портреттік сипаттама беріңдер. Бекіту. «Боулинг» әдісі арқылы сабақты бекіту. БББ кестесінің 3-бағанын толтырады. |
«Ой шақыру» сұрағына жауап береді.
Қосымша деректермен танысады. Ж. Жабаевтың "Зілді бұйрық" өлеңін талдайды. «Әдеби шеңберге» қатысыңыз. Өлең жолдарын талдайды; шығарманы тарихи оқиғамен сабақтастырады. түйінді ой айтады; негізгі идеяны анықтайды. Жамбыл бейнесіне портреттік сипаттама береді.
|
Дескриптор:
негізгі идеяны анықтайды
2.Дескриптор: -Мағынасы түсініксіз сөздерді анықтайды;5 сөз -Білдіретін мағынасын анықтайды; -Автор ойын жеткізудегі орнын анықтайды. 5 балл
Дескриптор: -Жамбыл бейнесіне сипаттама береді 5 балл |
7-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
http://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/25220/
«Түйіндеме» әдісі
|
|||||||||||
|
Рефлексия 5 минут |
Рефлексия .
Үйге тапсырма:
|
|
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді сабақ жоспары,қазақ әдебиеті,7 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары,қазақ әдебиеті,7 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
Б.Момышұлы атындағы №35 мектеп-гимназиясы |
||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||
|
Бөлім: |
Толғауы тоқсан қызыл тіл |
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абу Инабат Болатбекқызы |
||||||||||||||
|
Күні: |
12.12.2024 |
||||||||||||||
|
Сынып: 7 «В» |
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ж.Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңі |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.2.1 Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; 7.2.2.1. Эпикалық, поэзиялық , драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ж.Жабаевтың өмірі туралы мағлұмат алады, ізгі қасиеттерін өз бойларына сіңіріп, әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдайды.Поэзиялық шығармадағы автор бейнесін анықтайды. |
||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Тәуелсіздік және Отаншылдық |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Түгендеу, зейінін сабаққа аудару. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. ІІ. Қызығушылықты ояту:«Галереяға саяхат» оқушыларға суреттер таратылады, оқушылар осы суреттер бойынша сабақ мазмұнына болжам жасап сөйлейді. Оқушыларға «БББ кестесін» толтыру ұсынылады. Кестенің 1-бағаны толырылады.
«Жамбыл Жабаев жайлы не
білемін?»
Ж.Жабаев туралы деректі фильм көрсетіледі. Деректі фильм көргеннен кейін оқушылар БББ кестесінің «Білдім» бөлігін толтырады. video.yandex.kz › Ж.Жабаев туралы деректі фильм https://www.youtube.com/watch?v=Ji1jsPlLHoU Оқушылар кестені толтырғаннан кейін, Жеке жазып, жұппен және топта талқылап, араларынан спикер өз ойларын ортаға салады. Оқу мақсатына қатысты талқылау сұрағы: *«Әдеби шығармадағы тұлғалық болмыс» дегенді қалай түсінесіздер? *Прозалық туындыда тұлға кім болуы мүмкін? (кейіпкер) *Поэзиялық туындыда, яғни өлеңде кімнің тұлғалық болмысын тани аламыз? (ақынның, лирикалық кейіпкердің) *Гуманизм дегеніміз не? (Ізгілік) Оқушылардың жауабы тыңдалып, түсініктеме беріледі. |
Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Оқушыларға төмендегі суреттер таратылады, оқушылар осы суреттер бойынша сабақ мазмұнына болжам жасап сөйлейді. Оқушыларға БББ кестесін толтыру ұсынылады. Кестенің 1-бағаны толырылады. Деректі фильм көріп, кестенің «Білдім» бөлігін толтырады. Оқушылар жеке жазып, жұппен және топта талқылап, араларынан спикер өз ойларын ортаға салады.Жауаптартыңдалып, түсініктеме беріледі. |
|
Зілді бұйрық - Жамбыл Жабаев - Өлеңдер - Bilim - All
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы
5 минут
10 минут
5 минут
10 минут |
ІІІ. Мағынаны тану.
Қосымша оқуға ұсынылады:
2-тапсырма. Өлеңді түсініп оқы, төмендегі кестені негізге алып, сөздік жұмысын жасаңдар.
3-тапсырма.Жамбыл бейнесіне портреттік сипаттама беріңдер. Бекіту. «Боулинг» әдісі арқылы сабақты бекіту. БББ кестесінің 3-бағанын толтырады. |
«Ой шақыру» сұрағына жауап береді.
Қосымша деректермен танысады. Ж. Жабаевтың "Зілді бұйрық" өлеңін талдайды. «Әдеби шеңберге» қатысыңыз. Өлең жолдарын талдайды; шығарманы тарихи оқиғамен сабақтастырады. түйінді ой айтады; негізгі идеяны анықтайды. Жамбыл бейнесіне портреттік сипаттама береді.
|
Дескриптор:
негізгі идеяны анықтайды
2.Дескриптор: -Мағынасы түсініксіз сөздерді анықтайды;5 сөз -Білдіретін мағынасын анықтайды; -Автор ойын жеткізудегі орнын анықтайды. 5 балл
Дескриптор: -Жамбыл бейнесіне сипаттама береді 5 балл |
7-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
http://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/25220/
«Түйіндеме» әдісі
|
|||||||||||
|
Рефлексия 5 минут |
Рефлексия .
Үйге тапсырма:
|
|
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













