Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Химия |
Мұғалімнің аты-жөні: Алымова Айгерім |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 20.02.2020ж |
Сынып:8 «Ә» |
Оқушы саны: 26 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Химиялық реакциялардың белгілері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың оқыту мақсаттары |
-Физикалық химиялық құбылыстарды ажыратады -Химиялық реакциялардың белгілерін біледі -Тәжірибе жасап үйренеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Физикалық химиялық құбылыстарды ажырата біледі. Көпшілік оқушылар: Химиялық реакциялардың белгілерін біледі. Кейбір оқушылар: Тәжірибе жасап үйренеді.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
-Жауапкершілікке үйрету, әрбір берілген тапсырманы тиянақты орындауға бағыттау; -Оқушының белсенді ақыл-ой ізденістерін ынталандыру; -Серіктестікті қалыптастыру
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Физикалық химиялық құбылыстарды ажыратады -Химиялық реакциялардың белгілерін біледі -Тәжірибе жасап үйренеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттары |
Химиялық құбылыс,физикалық құбылыстар,тұнба түсу,газдың бөлінуі,жылудың бөлінуі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5минут
5-9минут «Бұзық телефон» ойыны (Сергіту сәті )
Түсіндіру әдісі: 9-12 12-20 минут Топтық жұмыс 5 балл Сабақтың ортасы 20-24минут 24-30минут Миға шабуыл 30-33минут Сәйкесін тап Қалыптастырушы бағалау 33-36 минут Сабақтың соңы 36-38минут Рефлекция
Үйге тапсырма 38-40 минут Қосымша тапсырмалар |
1.Ұйымдастыру кезеңі -Оқушылармен амандасу; -Оқушыларды түгендеу Сабақтың басында мұғалімдер: - Оқушының назарын сабаққа аудара алады; -Оқушылармен оқу мақсатын талқылау -Оқушылармен өткен тақырыпты қайталау Химиялық терминдер айтылуы қажет -Дұрыс тындалым, айтылымға бағыттау. -Шаттық шеңберге тұрып бастаушы келесі адам құлағына бір сөз сыбырлайды соңында бастаушыға қайта келгенде сол сөз жету керек, кейін сөзді ауыстырып жіберген адам анықталады. Жаңа сабақ Физикалық құбылыс дененің пішіні мен агрегаттық күйінің өзгеру арқылы іске асады,ал химиялық құбылыс бір заттың екінші бір заттарға айналуымен сипатталады.Химиялық реакция нәтижесінде бастапқы заттарға тән сыртқы белгілері(агрегаттық күйі,түсі,ірілі-ұсақтығы,иісі т.б)өзгеріп,жаңа заттарға тән белгілері пайда болады.
-Тұнбаның түсу -Газдың бөлініп шығуы Нақты түсіну үшін тәжірибе жасап көрелік: Оқушылар1, 2, 3 деп санау арқылы 3 топқа бөлінеді.Топ арқылы тәжірибе жасайды. 1-тәжірибе.Жылудың бөлінуі немесе сіңірілуі Магнийді ауада жануын алайық.Магний мен ауаның арасындағы химиялық реакция кезінде жарық шығып,жылу бөлінгені байқаймыз. Реакция теңдеуі: 2Mg+O2=2 MgO+Q 2-тәжірибе.Тұнба түсу Стақанға құйылған әк суы арқылы өткізілген шыны түтікті үрлегенде түссіз ерітінді лайлана бастайды.Жаңадан түзілген борға ұқсас,ақ түсті ұнтақ суда ерімей,біртіндеп ыдыстың түбіне шөгеді.Тыныс алғанда адам демінің құрамында шығатын көмірқышқыл газының әк суымен әрекеттесуі нәтижесінде ,тұнба түзіледі. Реакция теңдеуі: CO2+Ca(OH)2=CaCO3 ↓ +H2O 3-тәжірибе.Газдың бөлініп шығуы байқалады. Ағаштың жануын байқайық.Ағаш ауада жанған кезде,оның құрамындағы заттар химиялық реакцияның нәтижесінде газға айналып,ұшып кетеді.Оған көз жеткізу үшін сіріңке шырпысын жағып,төңкерілген стақанның ішіне апарайық.Стақаның ішкі қабырғасына су тамшылары қона бастайды.Шырпы жанғанда түзілетін газдың табиғатын жоғарыдағыдай әк суымен шаймалып анықтауға болады.Өздеріңе таныс ақ түсті тұнбаның пайда бола бастағанын көреміз.Ағаш жанғанда түзілетін өнімдердің қатарында су және көмірқышқыл газы бар. Реакция теңдеуі:CO2 ↑ Дискриптор -Жылудың бөлінуі немесе сіңірілуін тәжірибесінің реакциясы жазады -Тұнба түсу реакциясын жазады -Газдың бөлініп шығуы байқайды
«Химиялық диктант» әдісі 1.............. ............. -дененің пішіні мен агрегаттық күйінің өзгеру арқылы іске асады,ал 2............. .............бір заттың екінші бір заттарға айналуымен сипатталады.Химиялық реакция нәтижесінде бастапқы заттарға 3............. ..............(агрегаттық күйі,түсі,ірілі-ұсақтығы,иісі т.б)өзгеріп,жаңа заттарға тән белгілері пайда болады.
Жауабы:1-Физикалық құбылыс 2-Химиялық құбылыс 3-Сыртқы белгілері
Дискриптор: -химиялық физикалық құбылыстын анықтамасын жаза алады -Химиялық реакция белгілерін біледі
Миға шабуыл Қайсысы а) физикалық құбылыстар ә) химиялық құбылыстарға жататынын ажыратады 1.Сүттің ашуы 2.Жаңбырдың жауы 3.Темірдің таттануы 4.Судың булануы 5.Мұздың қатуы 6.Қардың жауы 7.Ағаштың жануы
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа мерзімді
жоспар Пән: Химия Мұғалімнің
аты-жөні: Алымова
Айгерім Күні: 20.02.2020ж Сынып:8
«Ә» Оқушы
саны: 26 Сабақ
тақырыбы Химиялық реакциялардың
белгілері Сабақтың оқыту
мақсаттары -Физикалық химиялық құбылыстарды
ажыратады -Химиялық реакциялардың белгілерін
біледі -Тәжірибе
жасап үйренеді. Сабақтың
мақсаты Барлық
оқушылар: Физикалық химиялық құбылыстарды ажырата
біледі. Көпшілік
оқушылар: Химиялық реакциялардың белгілерін
біледі. Кейбір
оқушылар: Тәжірибе жасап
үйренеді.
Құндылықтарды
дарыту
-Жауапкершілікке
үйрету, әрбір берілген тапсырманы тиянақты орындауға
бағыттау;
-Оқушының белсенді
ақыл-ой ізденістерін
ынталандыру;
-Серіктестікті
қалыптастыру
Бағалау
критерийлері -Физикалық химиялық құбылыстарды
ажыратады -Химиялық реакциялардың белгілерін
біледі -Тәжірибе
жасап үйренеді. Тілдік
мақсаттары Химиялық құбылыс,физикалық
құбылыстар,тұнба түсу,газдың бөлінуі,жылудың
бөлінуі. Алдыңғы
оқу
Сабақтың
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың
басы
0-5минут 5-9минут «Бұзық телефон»
ойыны (Сергіту сәті
)
Түсіндіру
әдісі:
9-12
12-20
минут
Топтық
жұмыс
5
балл
Сабақтың
ортасы
20-24минут
24-30минут
Миға
шабуыл
30-33минут
Сәйкесін
тап
Қалыптастырушы
бағалау
33-36
минут
Сабақтың
соңы
36-38минут
Рефлекция
Үйге
тапсырма
38-40
минут
Қосымша
тапсырмалар
1.Ұйымдастыру
кезеңі
-Оқушылармен
амандасу;
-Оқушыларды
түгендеу
Сабақтың басында
мұғалімдер:
- Оқушының назарын сабаққа
аудара алады;
-Оқушылармен оқу мақсатын
талқылау
-Оқушылармен өткен тақырыпты
қайталау
Химиялық
терминдер айтылуы қажет
-Дұрыс тындалым, айтылымға
бағыттау.
-Шаттық шеңберге тұрып бастаушы келесі адам
құлағына бір сөз сыбырлайды соңында бастаушыға қайта келгенде сол
сөз жету керек, кейін сөзді ауыстырып жіберген адам
анықталады.
Жаңа
сабақ Физикалық құбылыс дененің
пішіні мен агрегаттық күйінің өзгеру арқылы іске асады,ал химиялық
құбылыс бір заттың екінші бір заттарға айналуымен
сипатталады.Химиялық реакция нәтижесінде бастапқы заттарға тән
сыртқы белгілері(агрегаттық күйі,түсі,ірілі-ұсақтығы,иісі
т.б)өзгеріп,жаңа заттарға тән белгілері пайда
болады. -Тұнбаның
түсу -Газдың бөлініп
шығуы Нақты түсіну үшін тәжірибе
жасап көрелік: Оқушылар1, 2, 3 деп санау арқылы 3 топқа
бөлінеді.Топ арқылы тәжірибе
жасайды. 1-тәжірибе.Жылудың бөлінуі
немесе сіңірілуі Магнийді ауада жануын
алайық.Магний мен ауаның арасындағы химиялық реакция кезінде жарық
шығып,жылу бөлінгені
байқаймыз. Реакция
теңдеуі: 2Mg+O2=2
MgO+Q 2-тәжірибе.Тұнба
түсу Стақанға құйылған әк суы
арқылы өткізілген шыны түтікті үрлегенде түссіз ерітінді лайлана
бастайды.Жаңадан түзілген борға ұқсас,ақ түсті ұнтақ суда
ерімей,біртіндеп ыдыстың түбіне шөгеді.Тыныс алғанда адам демінің
құрамында шығатын көмірқышқыл газының әк суымен әрекеттесуі
нәтижесінде ,тұнба
түзіледі. Реакция
теңдеуі: CO2+Ca(OH)2=CaCO3 ↓
+H2O 3-тәжірибе.Газдың бөлініп
шығуы байқалады. Ағаштың жануын байқайық.Ағаш
ауада жанған кезде,оның құрамындағы заттар химиялық реакцияның
нәтижесінде газға айналып,ұшып кетеді.Оған көз жеткізу үшін сіріңке
шырпысын жағып,төңкерілген стақанның ішіне апарайық.Стақаның ішкі
қабырғасына су тамшылары қона бастайды.Шырпы жанғанда түзілетін
газдың табиғатын жоғарыдағыдай әк суымен шаймалып анықтауға
болады.Өздеріңе таныс ақ түсті тұнбаның пайда бола бастағанын
көреміз.Ағаш жанғанда түзілетін өнімдердің қатарында су және
көмірқышқыл газы бар. Реакция
теңдеуі:CO2 ↑ Дискриптор -Жылудың бөлінуі немесе
сіңірілуін тәжірибесінің реакциясы
жазады -Тұнба түсу реакциясын
жазады -Газдың бөлініп шығуы
байқайды
«Химиялық диктант»
әдісі 1.............. .............
-дененің пішіні мен агрегаттық күйінің өзгеру арқылы іске асады,ал
2............. .............бір заттың екінші бір заттарға
айналуымен сипатталады.Химиялық реакция нәтижесінде бастапқы
заттарға 3............. ..............(агрегаттық
күйі,түсі,ірілі-ұсақтығы,иісі т.б)өзгеріп,жаңа заттарға тән
белгілері пайда
болады.
Жауабы:1-Физикалық
құбылыс
2-Химиялық
құбылыс
3-Сыртқы
белгілері
Дискриптор:
-химиялық физикалық құбылыстын анықтамасын
жаза алады
-Химиялық реакция белгілерін
біледі
Миға
шабуыл
Қайсысы а) физикалық
құбылыстар ә) химиялық құбылыстарға жататынын
ажыратады
1.Сүттің
ашуы
2.Жаңбырдың
жауы
3.Темірдің
таттануы
4.Судың
булануы
5.Мұздың
қатуы
6.Қардың
жауы
7.Ағаштың
жануы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













