Алгебра 7сынып ІІІ тоқсан Сабақ №4
-
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:
Қысқаша көбейту формулалары
Күні,айы: 15.01.2024
Мұғалімнің аты-жөні: Тургумбаева Динара Сазанбековна
7 «Б» сынып 15.01.2024
7 «Г» сынып 15.01.2024
Сабаққа қатысқандар саны:
Сынып:
Сабақтың тақырыбы:
Қысқаша көбейту формулалары
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
7.2.1.10
қысқаша көбейту
формулаларын білу және қолдану;Сабақтың мақсаты:
-
Қысқаша көбейту формулаларын біледі;
-
Екі өрнектің қосындысын және айырмасын квадраттай алады;
-
Қысқаша көбейту формулаларын есептер шығару барысында қолданады.
-
Сабақтың тақырыбы:
|
Кезең |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы(5 минут) |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Екі өрнектің квадраттарының айырмасы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласы. - екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын қолдану. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтар. «Үштік» әдіс 1). Бас жиынтық дегеніміз не? 2). Кездейсоқ таңдамадегеніміз не? 3). Вариациялық қатар дегеніміз не? 4). (а+в)2= 5).(а-в)2= |
Амандасады, сабаққа дайындалады.
Оқушылар бір- бірінің үй тапсырмасын дескриптор арқылы тексереді.Смайликтермен бағалайды. |
Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл қойылады. |
«Үштік» әдіс (Ойлан, жұптас, бөліс) Сынып бойынша тапсырманы оқиды. Оқушылар бірнеше жұптан бөлінеді:бірінші оқушы оқиды немесе айтады, екінші оқушы тындайды, үшінші оқушы түртіп алады, кейін өз пікірін айтады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (6-12 минут) |
a – b айырмасын a + b қосындысына көбейт: (a – b)(a + b) = a2 + ab – ab + b2 = a2 – b2 немесе a2 – b2 = (a – b)(a + b). a2 – b2 = (a – b)(a + b) теңдігі екі өрнектің квадраттары айырмасының формуласы деп аталады және «екі өрнектің квадраттарының айырмасы олардың айырмасы мен қосындысының көбейтіндісіне тең» деп оқылады. 1-мысал. Көбейтуді орында: a) (5 – 3b)(5 + 3b) = 52 – (3b)2 = 25 – 9b2. b) (7 + 4c)(7 – 4c) = 72 – (4c)2 = 49 – 16c2. 2-мысал. Көбейткіштерге жікте: a) 81 – n2 = 92 – n2 = (9 – n)(9 + n). b) 100m2 – 16x2 y4 = (10m)2 – (4xy2)2 = (10m – 4xy2)(10m + 4xy2 ). 3-мысал. Теңдеуді шеш: x2 – 100 = 0. Шешуі. Алдымен теңдеудің сол жағын көбейткіштерге жікте: x2 – 100 = x2 – 102 = (x – 10)(x + 10). Кейін (x – 10)(x + 10) = 0 теңдеуін шеш. Көбейткіштердің бірі нөлге тең болғанда ғана көбейтіндінің мәні нөлге тең болады: x – 10 = 0 немесе x + 10 = 0, осыдан x = 10 немесе x = –10. Теңдеудің екі шешімі бар: 10 және –10. Жауабы: –10 және 10.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Әр дұрыс есебіне 1 балл алады. ҚБ:«Бас бармақ» әдісі |
Оқулық: Алгебра 7сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(13-35мин) |
|
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан есептерді шығарады.
|
Әр дұрыс есебіне 1 балл алады. Дескриптор: -Қысқаша көбейту формулаларын қолдана алады -Есептеулерде қысқаша көбейту формалаларын қолдана алады -Дәлелдеуді жүргізе алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша тапсырма |
Пароход өзен ағысымен 3 сағатта жүріп өткен жолын қайтар жолында 5 сағатта жүріп өткен. Өзен ағысының жылдамдығы 5 км/сағ. Пароходтың тынық судағы жыдамдығын табыңыз.
Арықарай теңдеу құрып есептеулер жүргізу арқылы шығарамыз
|
2 -
тәсіл: -Егер катер өзен ағысымен
жүзсе, онда катердің жылдамдығына ағыстың жылдамдығы қосылады:
v1+v2 Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алгебра 7сынып ІІІ тоқсан Сабақ
№4 Қысқа мерзімді
жоспар бөлімі: Қысқаша көбейту
формулалары Күні,айы: 15.01.2024 Мұғалімнің аты-жөні:
Тургумбаева Динара Сазанбековна 7 «Б» сынып
15.01.2024 7 «Г» сынып
15.01.2024 Сабаққа қатысқандар
саны: Сынып: Сабақтың
тақырыбы: Қысқаша көбейту
формулалары Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 7.2.1.10
Сабақтың
мақсаты: Қысқаша көбейту
формулаларын біледі; Екі өрнектің қосындысын
және айырмасын квадраттай
алады; Қысқаша көбейту
формулаларын есептер шығару барысында
қолданады. Сабақтың
тақырыбы: Кезең Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы(5
минут) Сәлеметсіздерме! Бүгін,
Екі өрнектің квадраттарының
айырмасы тақырыбын
қарастырамыз Бүгінгі сабақта
меңгеретініңіз: -
екі өрнектің квадраттарының айырмасы
формуласы. -
екі өрнектің квадраттарының айырмасы
формуласын қолдану. Үй тапсырмасын
тексеру. Сұрақтар. «Үштік»
әдіс 1). Бас жиынтық дегеніміз
не? 2). Кездейсоқ
таңдамадегеніміз не? 3). Вариациялық қатар
дегеніміз не? 4).
(а+в)2= 5).(а-в)2= Амандасады,
сабаққа дайындалады.
Оқушылар бір- бірінің үй
тапсырмасын дескриптор арқылы тексереді.Смайликтермен
бағалайды. Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл
қойылады. «Үштік»
әдіс (Ойлан, жұптас,
бөліс) Сынып бойынша тапсырманы
оқиды. Оқушылар бірнеше жұптан бөлінеді:бірінші оқушы оқиды немесе
айтады, екінші оқушы тындайды, үшінші оқушы түртіп алады, кейін өз
пікірін айтады. Сабақтың ортасы (6-12
минут) a – b айырмасын a + b қосындысына
көбейт: (a – b)(a + b) = a2 + ab – ab + b2 = a2 – b2 немесе a2 – b2 = (a – b)(a + b). a2 – b2 = (a – b)(a + b)
теңдігі екі өрнектің квадраттары
айырмасының
формуласы деп аталады және «екі
өрнектің квадраттарының айырмасы олардың айырмасы мен қосындысының
көбейтіндісіне тең» деп оқылады. 1-мысал. Көбейтуді
орында: a)
(5 – 3b)(5 +
3b) =
52 –
(3b)2 =
25 – 9b2. b) (7 +
4c)(7 – 4c) =
72 –
(4c)2 =
49 – 16c2. 2-мысал. Көбейткіштерге
жікте: a) 81 – n2 =
92 – n2 = (9 – n)(9
+ n). b) 100m2 – 16x2 y4 = (10m)2 –
(4xy2)2 = (10m – 4xy2)(10m +
4xy2 ). 3-мысал. Теңдеуді шеш: x2 – 100 =
0. Шешуі. Алдымен теңдеудің сол жағын көбейткіштерге жікте: x2 – 100
= x2 – 102 = (x – 10)(x +
10). Кейін (x – 10)(x + 10) =
0 теңдеуін шеш.
Көбейткіштердің бірі нөлге тең болғанда ғана көбейтіндінің мәні нөлге тең болады: x – 10 =
0 немесе x + 10 =
0, осыдан x =
10 немесе x = –10. Теңдеудің екі шешімі бар: 10 және –10. Жауабы: –10 және 10.
Тақырып бойынша
ресурстарды қарап, танысады
Әр дұрыс есебіне 1 балл
алады. ҚБ:«Бас
бармақ» әдісі Оқулық:
Алгебра 7сынып (13-35мин) Оқушылар дескрипторға сәйкес
тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан есептерді
шығарады.
Әр дұрыс есебіне 1 балл
алады. Дескриптор: -Қысқаша көбейту формулаларын
қолдана алады -Есептеулерде қысқаша көбейту
формалаларын қолдана алады -Дәлелдеуді жүргізе
алады. Қосымша
тапсырма Пароход өзен ағысымен 3
сағатта жүріп өткен жолын қайтар жолында 5 сағатта жүріп өткен.
Өзен ағысының жылдамдығы 5 км/сағ. Пароходтың тынық судағы
жыдамдығын табыңыз. Жылдамдық Уақыт Жол Өзен
ағысымен 3
сағ (х+5)3 Ағысқа
қарсы 5
сағ (х-5)5 Тынық
суда Х
км/сағ Өзен
ағысы 5
км/сағ
Арықарай теңдеу құрып
есептеулер жүргізу арқылы шығарамыз
2 -
тәсіл: -Егер катер өзен ағысымен
жүзсе, онда катердің жылдамдығына ағыстың жылдамдығы қосылады:
v1+v2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















