Материалдар / Қысқаша көбейту формулалары. 7 ә - сынып

Қысқаша көбейту формулалары. 7 ә - сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушылардың қысқаша көбейту формулаларын бүтін өрнектерді түрлендіруде, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуде қолдана білу бейімділігін қалыптастыру. Көпмүшелерді ықшамдауда, есептер шығаруға машықтанады; Дамытушылық мақсаты: Әрбір жеке тұлғаның логикалық ойлау қабілеттерін, қызығушылық іскерліктерін және математикалық тілде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;Білім - білік дағдыларды пайдалана отырып есептеу дағдысымен жұмыс, математикалық танымды кеңейту, ойлау, жүйелеу, тез шешім қабылдау қабілеттерін, сөйлеу мәдениетін, белсенділіктерін дамытады.
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

Ақтам орта мектебі метепке дейінгі шағын орталығымен КММ

Пәні:

Алгебра

Бөлім:

Қысқаша көбейту формулалары

Педагогтің аты-жөні:

Аблекинова Диярям Зумратовна

Күні:

26.01.2022ж

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қысқаша көбейту формулалары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.1.11

қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты

Барлығы:

қысқаша көбейту формулаларын біледі және қолданады

Басым бөлігі: Формулаларды математикалық тілде тұжырымдай алады

Кейбірі: Өрнектерді ықшамдауда, түрлендіруде қолдана алады

Бағалау критерийлері

a3±b3=(a±b)(a2ab+b2), формулаларын біледі

Өрнектерді ықшамдауда, түрлендіруде қолдана алады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

5 мин




Өткен білімді еске түсіру









Жаңа білім


















Тақтамен жумыс








Топпен жұмыс














LearningApps







Сергіту сәті











Qizziz












Бекіту




Кері байланыс

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

«Шаттық шеңбері»

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Фигуралар арқылы топтарға бөлу


«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтары.

Сұрақтар:

1. Екі мүшенің қосындысының квадраты неге тең?

2. Екі мүшенің айырмасының квадраты неге тең?

3. Екі өрнектің квадраттарының айырмасы неге тең?

4. Екі өрнектің қосындысының кубы неге тең?

5.Екі өрнектің айырмасың кубы неге тең?


Екі өрнектің қосындысының кубы және айырмасының кубы

(a+b)3=(a+b)(a+b)2=(a+b)(a2+2ab+b2)=a3+2a2b+ab2+a2b+2ab2+b3 =a3+3a2b+3ab2+b3

Бірінші формуланың тұжырымдамасы:Екі өрнектің қосындысының кубы бірінші өрнектің кубына, плюс бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің үш еселенген көбейтіндісіне, плюс бірінші өрнек пен  екінші өрнектің квадратының үш еселенген көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің кубына тең.

(a–b)3=(a–b)(a–b)2=(a–b)(a2–2ab+b2)=a3–2a2b+ab2–a2b+2ab2–b3==a3–3a2b+3ab2–b3(2)

Екінші формуланың тұжырымдамасы:Екі өрнектің айырмасының кубы бірінші өрнектің кубына, минус бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің үш есе- ленген көбейтіндісіне, плюс бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадратының үш еселенген көбейтіндісіне, минус екінші өрнектің кубына тең.

Тақтамен жумыс:

=

а=5 111

Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Тапсырма», «Қарқын» тәсілі көрініс табады.


1-топ

(2+x)³

x³-3x+3x-1

2-топ

(a-2)³

y³-3y³+3y-1

3-топ

(5-b)³

8+12p+6p²+p³

Бағалау топтар бір-бірін бағалайды,шешуі мен жауаптары қағазда беріледі

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі қолданылады.


LearningApps порталы бойынша тапсырма орындау

Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы қалыптасады.

Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс табады.


PISA тапсырмалары(Логика)

Үстелдің 4 бұрышы бар. Егер бір бұрышын кесіп тастаса, неше бұрыш қалады? (5)

Мектепке келе жатқан 5 балаға қарсы жолда 4 бала жолықты.

Мектепке неше бала барда жатыр ? ( 5 бала )

Бір үйде елу батыр, үй сыртына сүйкенсе
өліп жатыр?
(Сіріңке)

Бір жанұядағы 5 ұлдың бір бірден қарындасы бар. Жанұяда барлығы қанша бала бар? ( 6 бала )


Qizziz порталы бойынша тапсырма орындау

Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы қалыптасады.

Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс табады.








Үйге тапасырма: 33.6

«Плюс- минус- Қызықты»әдісі

«Рефлексия» жүргізу. (оқушыларға алдарына таратылған парақшаларға бүгінгі сабақтың ұнаған, ұнамағанын , сабақ соңындағы көңіл-күйін білу мақсатында алынады)



«Шаттық шеңбері» арқылы бір біріне тілек айтады








Сұрақтарға жауап береді
























Дескриптор

1.Өрнекті түрлендіреді;

2.Көпмүшені екі өрнектің қосындысының немесе айырмасының кубы түріне келтіреды;





Дескриптор

1.Өрнекті түрлендіреді;

2.Өрнекті ықшамдайды;

3.Көпмүшені екі өрнектің қосындысының немесе айырмасының кубы түріне келтіреды;







Дескриптор

Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі