Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қысқаша көбейту формулаларын қолдану
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.7.С Мектеп: Ғ. Қайырбеков атындағы орта мектеп Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Абишева Ардак Кубашевна Сынып: 7 Қатысқандар: 7 Қатыспағандар: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қысқаша көбейту формулаларын қолданып есептер шығару |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сілтеме: |
7-сыныпта алгебраны оқыту әдістемесі, Алгебра-7оқулығы . Дидактикалық материалдар авт.Әбілқасымова, Смирнов В. Кучер Т. Тұяқов Е. Корчевский В.Е. Жұмағұлова З.Ә. 7.7.44.Екі өрнектің квадраттары айырымының формуласы. 7.7.45.Екі өрнектің айырымы мен қосындысының квадраттарының формулалары. 7.7.46. Екі өрнектің қосындысының кубы мен айырымының кубы формулалары. 7.7.47. Екі өрнектің кубтарының айырымы мен қосындыларының формулалары. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қысқаша көбейту формулаларын білу және алгебралық өрнектерді түрлендіруде қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілік мақсат |
Оқушылар: көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу қадамдарының тәртібі мен түйінді элементтерін анықтайды.
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ынтымақтастық, еңбек сүйгіштік және шығармашылық |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Инфарматика, физика, орыс тілі, ағылшын тілі. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Көпмүшелерді табуды түсіне білу және жасай білу, алгебралық өрнектер түсіну. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 15 мин Ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар ортаға шығып шаттық шеңберін жасап, бір –біріне сабаққа сәттілік тілейді. Оқушыларды санау арқылы топқа бөлемін. (1,2,3) Оқушының мұндағы мақсаты топтасу санау арқылы өз жұптарын тауып бір топ болып құралу.
W. Үй тапсырмасын тексеру. №3 есеп
G. Теорияны қайталау «Блум гүлі сұрақтары» бойынша сұрақтарға жауап алу арқылы жүргізіледі. 1.Жай сұрақтар: Қысқаша көбейту формулаларын атаңдар. 2.Нақтылау сұрақтары: Формулалар қалай оқылады?
3.Практикалық сұрақтар: 1.Көпмүше түрінде жазыңдар: а) (2ах-1)(1-2ах) б) (3х+1)(9 -3х+1) в) (0,5-3вс)2 Көбейткішке жіктеңдер: а) 25- 1,44 ә) б) I. 4.Шығармашылық есептер а) Теңбе-теңдікті дәлелдеңдер: (х-3)( -8х+5) ә) Көбейткішке жіктеңдер: б)Теңдеуді шешіңдер: «Жауабыңды тап» сергіту ойыны Оқушылар екі қатарда тұрады. Сұрағы мен жауабы жазылған қағаздар үлестіріледі. Сәйкес сұрақ пен жауапқа сәйкес жұп бірін-бірі табуы тиіс. Тапқан жұп қол шапалақтауы тиіс.
|
Оқулық Интер белсенді тақта Ноудбук
Интербелсенді тақта
|
||||||||||||||||||||||||||
Соңы 10мин Рефлексия 2мин |
f. Тест интерактивті тақтада орындалады. 1.Амалды орындаңдар: (2х-3)(2х+3) А) ; В) 9-4 4х-9; Д) 2.Екімүшенің квадраты түрінде жазыңдар: А) ; В) 4; Д) 3.Екімүшенің кубы түрінде жазыңдар: 0,008 А) ; В) ; Д) 4.Көбейткішке жіктеңдер: 64 ; A) (4m+0,5n)(16 В) (4m-0,5n)(16 C) (4m+0,5n)(16 D) (4m+0,5n)(16 5. Есепте: А) ; В) 2; Д) 6.Көбейткішке жіктеңдер: А) (а+1)(а-41); В)(а-31)(а+41); (а-1)(а+11); ; Д) Жауаптары: 1.А; 2.В; 3.Д; 4.Д; 5.В; 6.С .
Үйге тапсырма : қысқаша көбейту формулаларына есептер құрастыру |
|||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||||||||||||||||||||
Негізгі қысқаша көбейту формулаларына үйрету және формулалардың геометриялық интерпретациясын көрсеттім. «Квадраттардың айырмасы» және «Қосынды мен айырманың квадраты». Геометриялық интерпретациясы: Егер қабырғалары а және в квадраттардың болса, онда олардың аудандары және болып, бірінші квадрат ауданынан екінші квадрат ауданын азайтсақ,боялған фигураның ауданы шығады:
" Енді боялған фигураны қабырғалары және тік төртбұрыш есебінде қарастырсақ, онда оның ауданы болып, екі өрнектің квадраттарының айырымы" формуласы алынады. Рационалды және ауызша есептеу үшін қысқаша көбейту формуларын қолданады, мысалы,
;
Оқушылар өздерін қанағаттандыру үшін жеке немесе жұбымен ұқсас есептерді шешуге бет алды. Яғни түсініп одан әрі қарай қолдана алды. Деңгейлік тапсырмалар карточка №1, №2, №3 Оқушылар өздерінің көзбен сипаттауы бойынша формулаларды жазып алу мүмкіндігі берілді. |
Бағдаршам
Оқушыларға үш түсті белгілер беріледі. Қызыл түс – «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл–күйім жоқ.» Сары түс - “Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым.” Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.» |
АКТ-ны баланың денсаулығына зиян болмау үшін сабақтың барысында тиімді пайдаландым.
Оқушыларды техникалық қауіпсіздікпен таныстырдым
Сабақ ортасында сергіту сәтін жасаттым. |
Үй тапсырмасын тексеру критерийі
Бағалау критериялары |
№ |
Дискрепторлар |
Ұпай |
a2-b2=(a-b)(a+b) (a-b)2=a2-2ab+b2 a3-b3= (a-b)(a2-ab+b2) қысқаша формулалары. |
1 |
Есеп шығаруда қысқаша көбейту формулаларын дұрыс қолдана білді. |
1 |
Жартылай қолдана білді. |
1 |
||
Амалдарды орындау, тиімді тәсілді қолдана алу. |
2 |
Есептің шешімі дұрыс таба білді. |
1 |
Есептер шығара алады. |
1 |
Теорияны қайталау «Блум гүлі сұрақтары» бойынша бағалау критерийі
Бағалау критериялары |
№ |
Дискрепторлар |
Ұпай |
1.Жай сұрақтар. |
1 |
Қысқаша көбейту формулаларын атады. |
1 |
Барлық формулаларын толық атады. |
1 |
||
2.Нақтылау сұрақтары. |
2 |
Формулаларды дұрыс оқи алды. |
1 |
Тік төртбұрыштардың аудандары сияқты түріндегі көбейтіндісінің интерпретицияларын жасай білді. |
1 |
||
3.Практикалық сұрақтар. |
3 |
Көпмүше түрінде жаза алады. |
1 |
Көбейткішке жіктей алды. |
1 |
Шығармашылық есептерге бағалау критерийі.
Бағалау критериялары |
№ |
Дискрепторлар |
Ұпай |
Теңбе-теңдікті дәлелдеңдер |
1 |
Теңдіктің сол жағын түрлендіре отырып теңдіктің оң жағын шығатынын дәлелдеді. |
1 |
Толық дәлелдеді. |
1 |
||
Көбейткішке жіктеңдер |
2 |
Жақшаларды дұрыс ашты. |
1 |
Ұқсас мүшелерді біріктіре алды. |
1 |
||
Теңдеуді шешіңдер |
3 |
Қысқаша көбейту формуласын қолдана алады. |
1 |
Теңдеудің түбірлерін дұрыс тапты. |
1 |
Үлестірмелі карточкалар бойынша бағалау критерийі.
Бағалау критериялары |
№ |
Дискрепторлар |
Ұпай |
Екі өрнектің кубтарының айырымы. |
1 |
Формуланы дұрыс қолданып көбейткіштерге жіктей алды. |
1 |
Есептің шешімі дұрыс. |
1 |
||
Екі өрнектің квадраттарының айырымы. |
2 |
Есеп шығаруда тиімді тәсілді қолдана білді. |
1 |
Көпмүше түрінде жазды. |
1 |
||
Екі өрнектің айырымының кубы. |
3 |
Екі өрнектің айырымының кубын табу формуласын дұрыс қолданды. |
1 |
Есеп толығымен дұрыс. |
1 |
Қалыптастырушы бағалауға арналған 6 тест тапсырмасының
Баға |
Дұрыс жауаптары |
Балл |
3 |
3 |
6 |
4 |
5 |
8 |
5 |
6 |
10 |
Бағалау парағы.
Оқушының аты жөні:____________________________________________________
Үй тапсырмасы Әр критерийге 1 ұпай |
Топпен жұмыс 1 ұпай |
Жеке жұмыс 1 ұпай |
Үлестірмелі тапсырмалар |
Қалыптастырушы тест |
a2-b2=(a-b)(a+b) (a-b)2=a2-2ab+b2 a3-b3= (a-b)(a2-ab+b2) қысқаша формулалары. |
Теорияны қайталау «Блум гүлі сұрақтары» |
Теңбе-теңдікті дәлелдеу |
Екі өрнектің кубтарының айырымы. |
3 дұрыс жауап 6 балл 5 дұрыс жауап 8 балл 6 дұрыс жауап 10 балл |
Амалдарды орындау, тиімді тәсілді қолдана алу. |
|
Көбейткішке жіктеу. |
Екі өрнектің квадраттарының айырымы. |
|
|
|
Теңдеуді шешу. |
Екі өрнектің айырымының кубы. |
|
4 ұпай |
6 ұпай |
6 ұпай |
3 ұпай |
10 ұпай |
|
|
|
|
|
Балды бағаға айналдыру шкаласы:
Ұпай |
Пайыз |
Баға |
1-14 |
50% |
«3» |
15-27 |
52-93% |
«4» |
28-29 |
97- 100% |
«5» |
№1
А деңгей 125х3-64b3 |
В деңгей (5x-4b) (25x2+20xb+16b)2 |
С деңгей
|
№2
А деңгей x18-y12 |
В деңгей (x9-y6)(x9+y6) |
С деңгей
|
№3
А деңгей (х- )2 |
В деңгей х2-2+( )2 |
С деңгей
|