Материалдар / Қышқылдар. №7 зертханалық тәжірибе «Қышқылдардың қасиеттерін зерттеу»
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қышқылдар. №7 зертханалық тәжірибе «Қышқылдардың қасиеттерін зерттеу»

Материал туралы қысқаша түсінік
Қышқылдар. №7 зертханалық тәжірибе «Қышқылдардың қасиеттерін зерттеу». 8.3.4.8- қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру Сабақтың мақсаты: - қышқылдарды жіктеуді және олардың қасиеттерін біледі ; - қышқылдардың химиялық қасиеттерін негізге ала отырып өз беттерінше реакция теңдеулерін құрастырады; - қышқылдардың қасиеттеріне зерттеу жүргізіп, нәтижесін қорытындылайды.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Қырқүйек 2021
1144
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс

Мектеп:

Күні:

Мұғалім:

Сынып: 8

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Қышқылдар. №7 зертханалық тәжірибе «Қышқылдардың қасиеттерін зерттеу»

Оқу мақсаттары:

8.3.4.8- қышқылдардың жіктелуін, қасиеттерін білу және түсіну, олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру

Ресурстары

Сабақтың

мақсаты:

  • қышқылдарды жіктеуді және олардың қасиеттерін біледі ;

  • қышқылдардың химиялық қасиеттерін негізге ала отырып өз беттерінше реакция теңдеулерін құрастырады;

  • қышқылдардың қасиеттеріне зерттеу жүргізіп, нәтижесін қорытындылайды.


Бағалау

Критерийі

Оқушылар:

  • қышқылдарды жіктеуді және олардың қасиеттерін біледі ;

  • қышқылдардың химиялық қасиеттерін негізге ала отырып өз беттерінше реакция теңдеулерін құрастырады;

- қышқылдардың қасиеттеріне зерттеу жүргізіп, нәтижесін қорытындылайды.


Күтілетін нәтиже

Оқушылардың

  • Барлығы: қышқылдарды жіктеуді және олардың қасиеттерін біледі, қышқылдардың химиялық қасиеттерін негізге ала отырып өз беттерінше реакция теңдеулерін құрастырады;

  • Кейбірі: қышқылдардың қасиеттеріне зерттеу жүргізіп, нәтижесін қорытындылайды.


Тілдік мақсаттар

Тірек ұғымдар: оттекті, оттексіз, бірнегізді, екінегізді, үшнегізді қышқылдар, индикаторлар

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Біз ..........................байқадық

Зертханада қауіпсіздік өте маңызды, себебі…

Зертханада / тәжірибе жүргізу кезінде, біз … жасауымыз/жасамауымыз керек/ керек емес


Құндылықтарға баулу

Қарым-қатынас жасау қабілеті, жауапкершілікті сезіну, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету, шығармашылық және сыни тұрғысынан ойлау қабілетін арттыру.


Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану пәндері


Оқыту дағдылары

Білу, түсіну,қолдану, талдау


Алдыңғы білім

7.3А Химиялық реакциялар

Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар. Сұйытылған қышқылдардың металдармен және карбонаттармен әрекеттесуі.


Сабақ түрі

Аралас сабақ


Сабақтың басы

6 мин








































10 мин

  1. Ұйымдастыру кезеңі . Сәлемдесу, оқушыларды отырғызу, түгендеу


Психологиялық ахуал. «Өзіңе тілегенді, өзгеге тіле»

Мақсаты: Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, психологиялық ахуал тудыру арқылы балаларды бүгінгі сабаққа даярлау.

«Кемпірқосақ» әдісімен түстер бойынша топқа бөлу.

Сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын қайталайды. Әр топ өзара бағаланады.

  1. Үй тапсырмасы «Оксидтер»


Оксидтер дегеніміз 2 элементтен тұратын .....қосылыстар

  1. Натрий оксиді ........ оксидке жатады

  2. Қышқылдық та, негіздік те қасиет көрсететін оксидтер .....деп аталады

  3. Күкірт қышқылына сәйкес келетін оксид .....

  4. Фосфор (V) оксиді ..... оксидке жатады

  5. Оксидтер .............................болып жіктеледі.

  6. Көміртек (IV) оксидінің тарихи атауы - ..............

  7. Негіздік оксид қышқылдық оксидпен әрекеттескенде ............ түзіледі.

  8. Қышқылдық оксид негізбен әрекеттескенде ........................... түзіледі.


(ҚБ) Мадақтау.

Ой қозғау.(Жаңа сабаққа зейіндерін шоғырландыру мақсатында).


Оқушыларға сұрақ:

оқушыларға әр түрлі жеміс-жидектердің суреттері беріледі. Оқушылар олардың арасындағы байланысты анықтайды.

Оқушылар, мына суреттерге қараңдаршы, осы заттар арасында қандай байланыс бар? (алма, лимон, айран, аскорбин қышқылының дәмдері қышқыл болады).


Оқушылар бұл заттардың дәмі қышқыл болатындығын айтуы мүмкін.

Мұғалім бұл заттардың құрамында қышқылдар болатынын және бүгінгі сабақта бейорганикалық қосылыстардың класы «Қышқылдарды» өтетіндігі туралы айтып өтеді және сабақ тақырыбы жазылған слайд көрсетіледі.(2-слайд);

  • Қышқылдар анықтамасы мен қасиеттері түсіндіріледі (3-слайд)

  • Қышқылдардың және қышқыл қалдықтарының сызбасы көрсетіледі(4-слайд)

  • Қышқылдардың индикаторға әсері көрсетіледі(5-слайд)

  • Қышқылдардың жіктелуі, алынуы және химиялық қасиеттері түсіндіріледі( 6,7,8

слайдтар)

2-cлайд 3-слайд 4-cлайд





5-слайд 6-слайд 7-слайд 8-слайд


«Джигсо» стратегиясы арқылы оқушылар оқулықтан мәтінді түсініп оқиды, бірін-бірі оқытады, үйретеді. Тапсырманы алдымен жеке, сосын жұппен, топта талқылайды.

(ҚБ) Оқушылар бірі-бірі оқыту арқылы өзін-өзі бағалау жүреді.





Үлестірмелер


Әртүрлі түстер































Слайд № 1











2 слайд







Слайдтар

3-8

Сабақтың ортасы




8 мин



































6 мин



















6 мин































Сабақтың соңы


4 мин









Рефлексия








Үйге тапсырма






Топпен жұмыс.

  1. Тапсырма.


Берілген қосылыстардың ішінен бірнегізді қышқылдарды теріп жазыңыздар:

Тұз қышқылы, күкірт қышқылы, фосфор қышқылы, күкіртсутек қышқылы, азот қышқылы.


Дискриптор: бірнегізді қышқылдарды теріп жазады.

(ҚБ) Мадақтау

2-тапсырма.

«Судуку» әдісі

H2

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!