Ұйымдастырылған оқу
қызметі
Білім беру
саласы: «Таным», «Шығармашылық»
Бөлімі: Жаратылыстану,
Апплекация
Тақырыбы:
«Қыста қыстайтын құстар»
Мақсаты:
Білімділік:
Қыс
мезгілінде табиғатта қандай өзгерістер болатыны туралы, қыстайтын
құстар туралы түсінік беру.
Дамытушылық: Жұмбақтарды, тақпақтарды
қолдана отырып, балалардың сөздік қорын
дамыту.
Тәрбиелік:.Балалардың қыстайтын құстар
туралы түсініктерін кеңейту, құстарға қамқор болуға үйрету,
табиғатты сүюге, аялай білуге
тәрбиелеу.
Сөздік
жұмыс: Қыстайтын құстар, қарға,
сауысқан, сары шымшық, суықторғай,
торғай.
Көрнекілігі:
ойыншық торғай, құстар
суреті.
ҰОҚ
БАРЫСЫ:
Кыз кандай
конілді
Кар, буран
төгілді
Мөлдір аспан
ашылып
Кайрлы тан
конактар!
Кайрлы
тан,достарым!
Тәрбиеші: Шанамен сырғып
желетін
Шаңғы коньки
тебетін.
Аққала жасап
ойнайтын,
Қай мезгіл деп
ойлайсың?
Балалар: Қыс мезгілі.
Тәрбиеші: - Қыс мезгілінің ерекшеліктері
қандай?
- Қыста күн суық, аяз, боран
болады?
- Қыс мезгілінің айларын
атаңдаршы?
- Желтоқсан, қаңтар,
ақпан.
- Қазір қай
ай?
- Қазір қаңтар
айы.
- Қыс мезгілінде қандай
ойындар ойнаймыз?
- Қар лақтыру, аққала жасау
ойынын ойнаймыз.
Ал енді балалар,біз сендермен
бұгін , осы кыстайтын құстардың дауысын
естиік
ҚҰСТАРДЫҢ
ДАУЫСЫ
Жаксы балалар!Мен сендерге
кызғылықты бір жұмбак жасырамын,(алып келдім) мұқият тындайқ,кім
шешуін
Табады
екен?
Жумбактар:Секектеп бір
тұрмайды.
Ореден кұрт ұрлайды
(сауыскан)
Кара түсті
каркылдап,
Ұшып-қонып
жалпындап.
Қокыстары
шоқиды,
Жем іздейді там-тұмдап
(Карға)
Басына бөрік киер қара
пушпақ
Үстіне ақ камзолын киіп
алып,
Тұрады екі қолын артына
ұстап.(Ала қарға)
Ғажайып
сәт: Есік қағылып топқа Дымбілмес
келеді.
Дымбілмес: - Сәлеметсіңдер ме, балалар!
Мен сендерге қызық көрсетейін деп
келдім. (Қолтығынан суықторғай алып
шығады) Міне – суықторғай, жаңа ғана
ұстап алдым. Ой, балалар сендерге қызық емес пе
не?
тәрбиеші: Дымбілмес, сен біздің
балаларға ренжіме. Сен құстарды ұстауға болмайтынын білмейсің бе?
Қыстайтын құстарға тиіспей, оларға қамқор болу керек. Сенің
қыстайтын құстар туралы білгің келе ме? Онда балалармен бірге
отырып тыңда.
Суретпен жұмыс (құстар
туралы) Сауысқан, торғай, қарға, сары шымшық,
суықторғай.
Сауысқан, қарға, торғайды,
қарғанығ сары шымшықты күнде
кездестіреміз.
Құстардың ортақ
қасиеті: қанаты бар, ұшады, тұмсығы
бар, шоқиды.
Құстардың
айырмашылығы: әртүрлі
дауыстайды.
Құстардың
пайдасы: олар ағаштарды зиянды
жәндіктерден тазалайды.Халык
болжамдары.Шымшык ұя салса,кыз қатты
болады. Жыл құсы қаптап келсе көктем ерте
келеді.
Балалар, кім құстар туралы
тақпақ біледі?
Торғай,торғай,торғайсын,
Жерден тары шоқып
ап.
Бөтегесі
бұлтиып,
Момақансып отырып
ап.
Қарға, қарға,
қарғалар,
Қар үстінде
жорғалар.
Боран соқса қар
болар,
Бұтаға қонар
қарғалар.
Нан қоқымын
шашпаңдар,
Жерде жатса
баспаңдар,
Теріп алып,
қастерлеп,
Торғайларға
тастаңдар.
Тәрбиеші: Өте жақсы балалар,
енді «Жақсы,
жаман» деген ойын
ойнайық.
Мақсаты: Жаман әдеттерден аулақ болуға, жақсы-жаманды
ажыратып, қоршаған ортаға қамқор болуға тәрбиелеу. Қойылған
сұрақтарға балалар дауыстап «жақсы», «жаман» деп жауап
береді.
Тәрбиеші:- Ағаштың бұтағын сындыру жақсы
ма?
- Достарыңды ренжіткен жақсы
ма?
- Құстарға көмектесу
жақсы ма?
- Құстарға ұя жасау жаман
ба?
- Құстарға тас лақтыруға бола
ма?
Тәрбиеші:Міне тамаша, балалар, ненің жақсы, ненің жаман екенін дұрыс
айттыңдар. Дымбілмес, сен енді құстар туралы білдің
бе?
Сергәту
сәті:
Ағашқа ұя
жасаймыз (қолды үшбұрыш
жасайды)
Құстар
ұяға келіп қонды
(құс болып ұядан басын
шығарады)
Жан-жағына
қарады
Құс ұшқысы
келді, қанатын жайды,ұша
алмады
Ол қанатын
жаттықтырды
(алақанымызды
айқастырамыз) ұшамыз.
-
Балалар, қысты күні құстарға қоректену қиынға
түседі Себебі, қыста күн суық,бұл құстар суыққа өте төзімді екен.
Сондыктан бұлар жылы жаққа ұшпай,қыстап қалады кейбір кустар
ағаштардын куыстарына тығылып
қалады.Осылайша
құстайтын жемі
азаяды
-
Егерде далада құстарды көргенде біз оларға не
береміз? (шемішке, нан,
жем)
-
Суықторғайлар қыстыгүнң үсіп қалған
шетендерді жейді: (рябина)
-
Біз қазір сендермен жапсыру
оқұ сарекесінде, құстарға арнап шетенді
жапсырамыз. (балаларды үстел
басына отырғызасың)
Жүмыстың орындалу
тәртібі:
-
Сендерде суретте шетен
салынған. (қайталау шетен
сөзін)
-
Сендердің алдарыңда қандай
түсті майлық берілген?
-
Шетенді салу ретін
түсіндіресің.
-
Балалар
орындайды.
Тақтаға
ілесің.
ҚОРЫТЫНДЫ:
-
Балалар, кім қонаққа
келді?
-
Дымбілмес қандай құсты
ұстап алды?
-
Біз бүгін сабақта сендермен
қандай қыстайтын құстармен
таныстық?
-
Суықторғайға не
жасадық?
-
ШЕТЕН.
Жылы жаққа
ұшпайтын
Біздің жақта
қыстайтын
Құстар жүрсе
жуықта
Жем шашуды ұмытпа!- бүгінгі
оқұ
сарекесін аяқтаймын.