|
Күні: 20.11.2017 |
|||||||||||
|
ІІ тоқсан |
Пәні: қазақ тілі |
Сынып: 4 «Ә» |
|||||||||
|
Мектеп: №121ЖОМ |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Алибекова Л.М |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қыстырма сөздер 68-71жаттығулар |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
Қыстырма сөздердің сөйлем ішіндегі атқаратын рөлін, жалпы ойға қосатын әртүрлі мағыналық реттерін байқату, сөйлем ішінен қыстырма сөздерді таба білуге, қыстырма сөздердің тыныс белгілерін дұрыс қоя білуге жетелеу.
|
||||||||||
|
Оқу мақсаттары: |
|
||||||||||
|
Жетістік критерийлері: |
Жаттығу жұмыстарын орындай отырып, қыстырма сөздің сөйлемдегі ойға қосатын мағыналық реттерін ажырата біледі. Әр оқушы өз-өзіне баға береді.
|
||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушы қыстырма сөзді түсіне алады.
|
||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі қыстырма сөздерді түсініп,тыныс белгілерді ажырата алады.
|
|||||||||||
|
|
Кейбір оқушылар өз беттерінше қыстырма сөздерді тауып, сөйлем құрастырып, тиісті тыныс белгісін қойып, іздене алады. |
||||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Қыстырма сөздер |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу, өзін-өзі тану. |
||||||||||
|
Жоспар: |
Жоспарланған уақыт |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы: 7 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі: 2.Сыныпта жағымды ахуал тудыру. Тілек айту Жарқырап күнде ашылды Айналаға нұр шашылды Қайырлы күнбіз, көңілді баламыз Мақсатымыз – білім алу Міндетіміз-еңбектену Еңбектену арқылы 5-ке қолды жеткізу Осы көңіл-күймен сабағымызды бастаймыз! 3.Үй тапсырмасын пысықтау: 61-жаттығу. Қайсысы мәтін? Себебі? Дәлелдейді. 65-жаттығу. Жасырынып тұрған қыстырма сөзді айт. Қыстырма сөзді айтады. «Ережелерді құрастыру ойыны»
Оқушылар қызығушылық танытып орындайды.
|
Оқулық, жұмыс дәптері Карточкамен жұмыс
|
|||||||||
|
Жаңа сабақтан ақпарат беру. Ой қозғау 15 минут |
Қыстырма сөздерді мағынасына қарай неше түрге бөлінеді? Дәлелдейді,түрін айтады. 68-жаттығу. Көп нүктенін орнына тиісті қыстырма сөзді тауып қойып, оны тыныс белгісімен толықтырып жаз. 1.Біз ... байқамай калыппыз. 2. ... Сара мәреге бірінші боп жетеді. 3.Мұражайға ... ертең барамыз. 4. ... өзім де осылай болар деп ойлап ем. Көмекші сөздер:шынында, Мүмкін,бәлкім,Сөз жоқ 69-жаттығу.Өлеңді мәнерлеп оқы. Өлеңнен қыстырма сөздерді тап. Достық өлкесінің заңы -Бала мұнша бола ма екен мазасыз. Қане, қайсың көзәйнекті сындырған?- Деді әжеміз, - қалдырмаймын жазасыз, Сындырған кім? Алдыма кел, тұр жылдам! Енді қайттік? Кім ұсынбақ көмегін? Бұл қырсықтан құтқармақ боп досымды: -Мен сындырдым, кешіріңіз, мен едім,- Дедім үнсіз төмен салып басымды. Бір ерекше дүлей мінез тосып ек, Шіркін, адам табиғаты-ай , сан қырлы. Қаеша ашулы болғанымен осы рет Әжем мені жазалаусыз қалдырды... (Мұхтар Шаханов) Қыстырма сөз: Қане, кешіріңіз,
|
, Оқулық, жұмыс дәптері Оқулық |
|||||||||
|
Жетістік критерийі:
|
Дескрипторлар:
|
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы: 15 минут |
70-жаттығудағы сызбаны пайдаланып, сөзжұмбақты шеш.Дұрыс шешсең,қыстырма сөзі шығады. 1.Ойдың долбармен айтылғанын білдіретін сөз. (Байқаймын) 2.Ойды санамалап дәлелдеу үшін қолданылатын сөз. (Ақырында) 3,4 Алдыңғы айтылғандарға қорытынды жасау үшін қолданылатын сөз. (Қысқасы, айтпақшы) 5.Мойындауды білдіретін сөз. (Шынында)
6.Ойдынын шамамен айтылғанын білдіретін сөз. (Сірә) 7.Ойдың сенер-сенбестікпен айтылғанын білдіретін сөз. (Мүмкін) 8.Аяушылықты білдіретін сөз. (Амал қанша)
|
Оқулық, плакат |
|||||||||
|
Бағалау критерииі:
|
Дескриптор:
|
|
|||||||||
|
|
Қосымша тапсырма 71-жаттығу.Мәтінмен жұмыс.Ауызша. Мәтін ішінен қыстырма сөздерді тауып мағыналық түрін ажырату.
|
Оқулық |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үйге тапсырма: 71-жаттығу. Мәтін ішінен қыстырма сөзі бар сөйлемдерді көшіріп жазу. Ережелерді қайталау
|
Күнделік |
|||||||||
|
Саралау Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар:
Қабылдау деңгейі орташа оқушылар:
|
Сабақта белсенділік танытып, қыстырма сөздердін түрін ажыратып, ізденіп нәтижеге қол жеткізе алады.
Тапсырмаларды дұрыс орындауға талпынады,сөйлем құрастырып, қыстырма сөздерді таба біледі.
Бағалау – Бағдаршам әдісі - бәрі түсінікті - әлі де сұрақтарым бар - мүлдем хабарым жоқ Ауызша мақтап отыру Жарайсың!, Бәрекелді! Керемет! Тамаша! |
Тиісті іс-әрекеттер. Тілек айту, қуану. |
|||||||||
|
Қорытындылау Рефлексия: |
|
|
|||||||||
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қыстырма сөздер
Қыстырма сөздер
|
Күні: 20.11.2017 |
|||||||||||
|
ІІ тоқсан |
Пәні: қазақ тілі |
Сынып: 4 «Ә» |
|||||||||
|
Мектеп: №121ЖОМ |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Алибекова Л.М |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қыстырма сөздер 68-71жаттығулар |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
Қыстырма сөздердің сөйлем ішіндегі атқаратын рөлін, жалпы ойға қосатын әртүрлі мағыналық реттерін байқату, сөйлем ішінен қыстырма сөздерді таба білуге, қыстырма сөздердің тыныс белгілерін дұрыс қоя білуге жетелеу.
|
||||||||||
|
Оқу мақсаттары: |
|
||||||||||
|
Жетістік критерийлері: |
Жаттығу жұмыстарын орындай отырып, қыстырма сөздің сөйлемдегі ойға қосатын мағыналық реттерін ажырата біледі. Әр оқушы өз-өзіне баға береді.
|
||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушы қыстырма сөзді түсіне алады.
|
||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі қыстырма сөздерді түсініп,тыныс белгілерді ажырата алады.
|
|||||||||||
|
|
Кейбір оқушылар өз беттерінше қыстырма сөздерді тауып, сөйлем құрастырып, тиісті тыныс белгісін қойып, іздене алады. |
||||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Қыстырма сөздер |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу, өзін-өзі тану. |
||||||||||
|
Жоспар: |
Жоспарланған уақыт |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы: 7 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі: 2.Сыныпта жағымды ахуал тудыру. Тілек айту Жарқырап күнде ашылды Айналаға нұр шашылды Қайырлы күнбіз, көңілді баламыз Мақсатымыз – білім алу Міндетіміз-еңбектену Еңбектену арқылы 5-ке қолды жеткізу Осы көңіл-күймен сабағымызды бастаймыз! 3.Үй тапсырмасын пысықтау: 61-жаттығу. Қайсысы мәтін? Себебі? Дәлелдейді. 65-жаттығу. Жасырынып тұрған қыстырма сөзді айт. Қыстырма сөзді айтады. «Ережелерді құрастыру ойыны»
Оқушылар қызығушылық танытып орындайды.
|
Оқулық, жұмыс дәптері Карточкамен жұмыс
|
|||||||||
|
Жаңа сабақтан ақпарат беру. Ой қозғау 15 минут |
Қыстырма сөздерді мағынасына қарай неше түрге бөлінеді? Дәлелдейді,түрін айтады. 68-жаттығу. Көп нүктенін орнына тиісті қыстырма сөзді тауып қойып, оны тыныс белгісімен толықтырып жаз. 1.Біз ... байқамай калыппыз. 2. ... Сара мәреге бірінші боп жетеді. 3.Мұражайға ... ертең барамыз. 4. ... өзім де осылай болар деп ойлап ем. Көмекші сөздер:шынында, Мүмкін,бәлкім,Сөз жоқ 69-жаттығу.Өлеңді мәнерлеп оқы. Өлеңнен қыстырма сөздерді тап. Достық өлкесінің заңы -Бала мұнша бола ма екен мазасыз. Қане, қайсың көзәйнекті сындырған?- Деді әжеміз, - қалдырмаймын жазасыз, Сындырған кім? Алдыма кел, тұр жылдам! Енді қайттік? Кім ұсынбақ көмегін? Бұл қырсықтан құтқармақ боп досымды: -Мен сындырдым, кешіріңіз, мен едім,- Дедім үнсіз төмен салып басымды. Бір ерекше дүлей мінез тосып ек, Шіркін, адам табиғаты-ай , сан қырлы. Қаеша ашулы болғанымен осы рет Әжем мені жазалаусыз қалдырды... (Мұхтар Шаханов) Қыстырма сөз: Қане, кешіріңіз,
|
, Оқулық, жұмыс дәптері Оқулық |
|||||||||
|
Жетістік критерийі:
|
Дескрипторлар:
|
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы: 15 минут |
70-жаттығудағы сызбаны пайдаланып, сөзжұмбақты шеш.Дұрыс шешсең,қыстырма сөзі шығады. 1.Ойдың долбармен айтылғанын білдіретін сөз. (Байқаймын) 2.Ойды санамалап дәлелдеу үшін қолданылатын сөз. (Ақырында) 3,4 Алдыңғы айтылғандарға қорытынды жасау үшін қолданылатын сөз. (Қысқасы, айтпақшы) 5.Мойындауды білдіретін сөз. (Шынында)
6.Ойдынын шамамен айтылғанын білдіретін сөз. (Сірә) 7.Ойдың сенер-сенбестікпен айтылғанын білдіретін сөз. (Мүмкін) 8.Аяушылықты білдіретін сөз. (Амал қанша)
|
Оқулық, плакат |
|||||||||
|
Бағалау критерииі:
|
Дескриптор:
|
|
|||||||||
|
|
Қосымша тапсырма 71-жаттығу.Мәтінмен жұмыс.Ауызша. Мәтін ішінен қыстырма сөздерді тауып мағыналық түрін ажырату.
|
Оқулық |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үйге тапсырма: 71-жаттығу. Мәтін ішінен қыстырма сөзі бар сөйлемдерді көшіріп жазу. Ережелерді қайталау
|
Күнделік |
|||||||||
|
Саралау Қабылдау деңгейі жоғары оқушылар:
Қабылдау деңгейі орташа оқушылар:
|
Сабақта белсенділік танытып, қыстырма сөздердін түрін ажыратып, ізденіп нәтижеге қол жеткізе алады.
Тапсырмаларды дұрыс орындауға талпынады,сөйлем құрастырып, қыстырма сөздерді таба біледі.
Бағалау – Бағдаршам әдісі - бәрі түсінікті - әлі де сұрақтарым бар - мүлдем хабарым жоқ Ауызша мақтап отыру Жарайсың!, Бәрекелді! Керемет! Тамаша! |
Тиісті іс-әрекеттер. Тілек айту, қуану. |
|||||||||
|
Қорытындылау Рефлексия: |
|
|
|||||||||
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз














