№2 сабақ
|
Мұғалімнің аты -жөні |
||
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
"Қыз Жібек" - қазақ кино өнерінің төлқұжатына айналған фильм |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
«Қыз Жібек» жыры мен
киносындағы негізгі оқиға желісін аңғарту, тақырыпты шығармашылық
тапсырмалар арқылы жан-жақты
меңгерту; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Өздігінен ізденуге, шығармаға талдау жасай білуге үйрету, оқу дағдыларын жетілдіру, жеке тұлғаның ой-қабілетін қалыптастыру; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Психологиялық дайындық. Қызығушылықты ояту Сабаққа дайындық Қол алысып, қәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! |
|
«Ауыз-ша мадақ-тау» әдісі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30мин |
1-тапсырма:Сабағымызды «Білім биржасы» ойны арқылы жүргіземіз. Ойын барысы: Ойынға 3 топ қатысады. Ойын алаңы: магнит тақтада 1-ден 10-ға дейінгі сандар, 4 конверт : жасыл, сары, қызыл, көк Топтың мүшелері бір сан таңдап алады, әр санға сәйкес тапсырма беріледі. 1. Қызыл конверт- «Қыз Жібек» жырындағы кейіпкерлерді талдау. 2. «Өрмекші торы». 3. Жасыл конверт- «Қыз Жібек» жыры бойынша сұрақтар 4. Лотерея билеті. 5. « От ». 6. Көк конверт- «Қыз Жібек» жыры бойынша кейіпкерлердің бейнесін ашатын үзінділерді жатқа айту 7. «Алтын сандық ». 8. « Қамал ». 9. Сары конверт- «Қыз Жібек» кинофильмі туралы мәлімет 10. «Қарамысық ». Ойын шарты: «Қара мысық» түссе жолыңыздың болмағаны, ойын кезегі келесі топқа беріледі. « От » келсе , жинаған ұпайларыңыздың 30 ұпайы күйіп кетеді. «Лотерея билеті»- керісінше 30 ұпай сыйлыққа беріледі. «Қамалға» келсеңіз , қиын сұраққа тап боласыз. Ол арнайы сұрақ болады. «Алтын сандық» - олжаға кенелеміз. Сыйлық аламыз, ойынды жалғастырамыз. «Өрмекші торына» түссеңіз, көрермендер сұрағына ие боласыз. Сұрақтың дұрыс жауабын таппаса, тордан шыға алмайды. Ойын барысы: Ойынды бастайтын команданы анықтау үшін, капитандары ортаға шақырылады, «Ж» әрпінен басталатын қазақ тілі терминдерін кім көп айтады, сол топ бірінші бастайды. «Өрмекші торы» Ойла-ойла тереңнен, Жақсы емес-ау көп бөгелген. Сұрақтарды шешпесең Өте алмайсың бөгеттен (қөрермендер сұрағы)/ Әр дұрыс жауапқа 10 ұпай «Қамал» Арнайы сұрақ (40 ұпай) Тауды биік демеңдер, Талаптансаң шығарсың 1. Жырда көрінетін әдет-ғұрып туралы айт. (бата, көш, қыз қылығы, теріс бата, жеңгелік, қалыңдық ойнау, түс көру, түс жору, қоштасу, әмеңгерлік) Жасыл конверт- «Қыз Жібек» жыры бойынша сұрақтар Әр дұрыс жауапқа 10 ұпай/ 1.
Жырдың тақырыбы не? (Махаббат тақырыбы) 2.
Жібектің Сансызбаймен қосылуы). Жырдағы Төлеген бейнесі мен Бекежан бейнесі қалай
беріледі? Сары конверт- «Қыз Жібек» кинофильмі туралы мәлімет айту 10 ұпай Көркем фильм 1970 жылы режиссер Сұлтан
Қожықовтың, жазушы Ғабит Мүсіреповтің жазған сценарий бойынша
түсірілген. Сценарийді Ғабит Мүсірепов араб қаріптерімен жазған,
сондықтан да оны ешкім түсінбегендіктен, фильмнің түсіру тобын
жинап алып, жазушы бәріне өзі оқып берген. Төлеген мен Жібек рөлдеріне Құман Тастанбеков және Меруерт Өтекешева таңдалды. Балалар! Ұрпақ санасында мәңгі сақталатын, көркем жырға арқау болған басты кейіпкерлеріміз Төлеген мен Жібек бейнесінің қыр сырын жан - жақты ашу үшін «Қыз Жібек» кинофильмінің сюжеттерін арқау етсек. 2-тапсырма.Мағынаны тану -Жырдың композициялық құрылымына талдау. Оқиғаның басталуы: Жағалбайлы еліндегі оқиға. Оқиғаның дамуы: Төлегеннің жар іздеп жолға шығуы. Оқиғаның байланысуы: Төлеген мен Қыз Жібектің кездесуі. Оқиғаның шиеленісуі: Бекежанның Төлегенді мерт қылуы. Оқиғаның шарықтау шегі: Хорен қалмақтың Қыз Жібекті айттыруы. Оқиғаның шешімі: Қыз Жібектің Сансызбайға қосылуы. ЖЖ. 3-тапсырма.Семантикалық картамен жұмыс.
4- тапсырма. Кубизм
Білу- Үзінді кім туралы? Түсіну- Үзіндінің негізгі идеясы? Қолдану- Үзінді оқиғаларының желісін ой картасына түсіріңдер. Анализ – Қыз Жібек пен Төлеген бойындағы қандай қасиеттер ұнайды , талдау жасаңыз. Синтез- Қыз Жібек өз атына лайықты адам екенін дәлелдеңіз. Бағалау- Қыз Жібек қандай адам? Өздеріне ұнаған Қыз Жібек пен Төлеген сипатына қатысты үзінділерді жаттайды. Қалыптастырушы бағалау. Топтық бағалау.
|
Оқушылардың зияткерлік қабілеттерін дамыту мақсатында сұрақтарға жауап береді
Постер жасайды, жұмысты қорғайды
Пікірін белгілейді
|
Түрлі түсті жетон-дар арқы-лы
Түрлі түсті жетон-дар арқы-лы
Түрлі түсті жетон-дар арқы-лы
|
.
«Қыз Жібек» фильмінен үзінділер https://www.youtube.com/watch?v=XS_OEQ9kamU
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
5-тапсырма. Жеке жұмыс: «Кейіпкерге хат» әдісі ҚБ: Бірін-бірі бағалайды Рефлексия: «Эмоция аралдары» Оқушылар флипчартқа сабақ соңындағы көңіл күйіне сәйкес «Білімділер», «Шабыт», «Қуаныш», «Көңілсіздік», «Дымбілмес» т.б. аралдарға өз қайықшыларын әкеледі
|
Рефлексия жасайды. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Қыз Жібек" - қазақ кино өнерінің төлқұжатына айналған фильм
№2 сабақ
|
Мұғалімнің аты -жөні |
||
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
"Қыз Жібек" - қазақ кино өнерінің төлқұжатына айналған фильм |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
«Қыз Жібек» жыры мен
киносындағы негізгі оқиға желісін аңғарту, тақырыпты шығармашылық
тапсырмалар арқылы жан-жақты
меңгерту; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Өздігінен ізденуге, шығармаға талдау жасай білуге үйрету, оқу дағдыларын жетілдіру, жеке тұлғаның ой-қабілетін қалыптастыру; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Психологиялық дайындық. Қызығушылықты ояту Сабаққа дайындық Қол алысып, қәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! |
|
«Ауыз-ша мадақ-тау» әдісі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30мин |
1-тапсырма:Сабағымызды «Білім биржасы» ойны арқылы жүргіземіз. Ойын барысы: Ойынға 3 топ қатысады. Ойын алаңы: магнит тақтада 1-ден 10-ға дейінгі сандар, 4 конверт : жасыл, сары, қызыл, көк Топтың мүшелері бір сан таңдап алады, әр санға сәйкес тапсырма беріледі. 1. Қызыл конверт- «Қыз Жібек» жырындағы кейіпкерлерді талдау. 2. «Өрмекші торы». 3. Жасыл конверт- «Қыз Жібек» жыры бойынша сұрақтар 4. Лотерея билеті. 5. « От ». 6. Көк конверт- «Қыз Жібек» жыры бойынша кейіпкерлердің бейнесін ашатын үзінділерді жатқа айту 7. «Алтын сандық ». 8. « Қамал ». 9. Сары конверт- «Қыз Жібек» кинофильмі туралы мәлімет 10. «Қарамысық ». Ойын шарты: «Қара мысық» түссе жолыңыздың болмағаны, ойын кезегі келесі топқа беріледі. « От » келсе , жинаған ұпайларыңыздың 30 ұпайы күйіп кетеді. «Лотерея билеті»- керісінше 30 ұпай сыйлыққа беріледі. «Қамалға» келсеңіз , қиын сұраққа тап боласыз. Ол арнайы сұрақ болады. «Алтын сандық» - олжаға кенелеміз. Сыйлық аламыз, ойынды жалғастырамыз. «Өрмекші торына» түссеңіз, көрермендер сұрағына ие боласыз. Сұрақтың дұрыс жауабын таппаса, тордан шыға алмайды. Ойын барысы: Ойынды бастайтын команданы анықтау үшін, капитандары ортаға шақырылады, «Ж» әрпінен басталатын қазақ тілі терминдерін кім көп айтады, сол топ бірінші бастайды. «Өрмекші торы» Ойла-ойла тереңнен, Жақсы емес-ау көп бөгелген. Сұрақтарды шешпесең Өте алмайсың бөгеттен (қөрермендер сұрағы)/ Әр дұрыс жауапқа 10 ұпай «Қамал» Арнайы сұрақ (40 ұпай) Тауды биік демеңдер, Талаптансаң шығарсың 1. Жырда көрінетін әдет-ғұрып туралы айт. (бата, көш, қыз қылығы, теріс бата, жеңгелік, қалыңдық ойнау, түс көру, түс жору, қоштасу, әмеңгерлік) Жасыл конверт- «Қыз Жібек» жыры бойынша сұрақтар Әр дұрыс жауапқа 10 ұпай/ 1.
Жырдың тақырыбы не? (Махаббат тақырыбы) 2.
Жібектің Сансызбаймен қосылуы). Жырдағы Төлеген бейнесі мен Бекежан бейнесі қалай
беріледі? Сары конверт- «Қыз Жібек» кинофильмі туралы мәлімет айту 10 ұпай Көркем фильм 1970 жылы режиссер Сұлтан
Қожықовтың, жазушы Ғабит Мүсіреповтің жазған сценарий бойынша
түсірілген. Сценарийді Ғабит Мүсірепов араб қаріптерімен жазған,
сондықтан да оны ешкім түсінбегендіктен, фильмнің түсіру тобын
жинап алып, жазушы бәріне өзі оқып берген. Төлеген мен Жібек рөлдеріне Құман Тастанбеков және Меруерт Өтекешева таңдалды. Балалар! Ұрпақ санасында мәңгі сақталатын, көркем жырға арқау болған басты кейіпкерлеріміз Төлеген мен Жібек бейнесінің қыр сырын жан - жақты ашу үшін «Қыз Жібек» кинофильмінің сюжеттерін арқау етсек. 2-тапсырма.Мағынаны тану -Жырдың композициялық құрылымына талдау. Оқиғаның басталуы: Жағалбайлы еліндегі оқиға. Оқиғаның дамуы: Төлегеннің жар іздеп жолға шығуы. Оқиғаның байланысуы: Төлеген мен Қыз Жібектің кездесуі. Оқиғаның шиеленісуі: Бекежанның Төлегенді мерт қылуы. Оқиғаның шарықтау шегі: Хорен қалмақтың Қыз Жібекті айттыруы. Оқиғаның шешімі: Қыз Жібектің Сансызбайға қосылуы. ЖЖ. 3-тапсырма.Семантикалық картамен жұмыс.
4- тапсырма. Кубизм
Білу- Үзінді кім туралы? Түсіну- Үзіндінің негізгі идеясы? Қолдану- Үзінді оқиғаларының желісін ой картасына түсіріңдер. Анализ – Қыз Жібек пен Төлеген бойындағы қандай қасиеттер ұнайды , талдау жасаңыз. Синтез- Қыз Жібек өз атына лайықты адам екенін дәлелдеңіз. Бағалау- Қыз Жібек қандай адам? Өздеріне ұнаған Қыз Жібек пен Төлеген сипатына қатысты үзінділерді жаттайды. Қалыптастырушы бағалау. Топтық бағалау.
|
Оқушылардың зияткерлік қабілеттерін дамыту мақсатында сұрақтарға жауап береді
Постер жасайды, жұмысты қорғайды
Пікірін белгілейді
|
Түрлі түсті жетон-дар арқы-лы
Түрлі түсті жетон-дар арқы-лы
Түрлі түсті жетон-дар арқы-лы
|
.
«Қыз Жібек» фильмінен үзінділер https://www.youtube.com/watch?v=XS_OEQ9kamU
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
5-тапсырма. Жеке жұмыс: «Кейіпкерге хат» әдісі ҚБ: Бірін-бірі бағалайды Рефлексия: «Эмоция аралдары» Оқушылар флипчартқа сабақ соңындағы көңіл күйіне сәйкес «Білімділер», «Шабыт», «Қуаныш», «Көңілсіздік», «Дымбілмес» т.б. аралдарға өз қайықшыларын әкеледі
|
Рефлексия жасайды. |
|
|
шағым қалдыра аласыз





