Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
"Қыз Жібек" жырындағы кейіпкерлер образы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Павлодар облысы білім басқармасы, Екібастұз қаласы білім бөлімінің №17 жалпы орта білім беретін мектебі» КММ (білім беру ұйымыныңатауы) ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
"Қыз Жібек" жырындағы кейіпкерлер образы (сабақтың тақырыбы) |
||||||||||||||||||||||||
Пән: Қазақ әдебиеті Т1 |
Бөлім:1-бөлім: Көне күндерден жеткен жәдігерлер |
|||||||||||||||||||||||
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: Сеитова Ж.А. |
|||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 "А" |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: "Қыз Жібек" жырындағы кейіпкерлер образы |
||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.2.1.1 - шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру; 7.1.4.1 - көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып,үзінділерді жатқа айту 7.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау; |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты : |
- шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырып талдайды; - көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып салыстырады; - үзінділерді жатқа оқып, түсінгенін баяндайды; - шығармадағы көркемдегіш құралдарды анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы (16 минут)
4 мин
10 мин |
1.Оқушылармен амандасу, жағымды психологиялық ахуал орнату. Атыңнан айналайын қазақ деген, Қазағымның жырларын мақтан етем. Қыз Жібектей қыздары ару болса, Төлегендей ұлдары батыр дер ем. 2. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстырады. Оқушыларды топқа бөледі. 3. "Серпілген сауал" әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру -Лиро-эпостық жырларға жататын жырларды атаңыз. -Лиро-эпостық жырлардың негізгі тақырыбы не? -"Қыз Жібек" жырының неше нұсқасы бар? -"Қыз Жібек" фильмі қай жылы жарыққа шықты? -"Қыз Жібек" жырының неше нұсқасы бар? - Төлеген неше жасында өзіне жар іздеп шығады? -Төлегеннің рөлін сомдаған актер кім? -Жібектің рөлін сомдаған актриса кім? -Жырда қандай салт-дәстүрлер көрініс табады? ЕБҚ оқушыға сұрақ (зерде бұзылысы бар оқушы): -Жырдағы қандай кейіпкерлер есіңізде қалды? 1. Топтық жұмыс Оқулықпен жұмыс. 35-бет 8-тапсырма. Берілген үзіндіні топта талқылап, кейіпкердің мақсаты мен іс-әрекетін бағалап жазыңыздар.
ЕБҚ оқушыға тапсырма (зерде бұзылысы бар оқушы): Жырдан үзінді мен кейіпкерлерді сәйкестендіріңіз.
2. Топтық жұмыс. "Хикая картасы" әдісін пайдаланып,оқиға желісін құрыңыз және кейіпкерлердің әр тұстағы эмоциясын анықтап постер жасаңыздар. 1-топ Төлеген 2-топ Жібек 3-топ Сансызбай
ЕБҚ оқушыға тапсырма (зерде бұзылысы бар оқушы): Суреттерге қарап кейіпкерлердің эмоциясын анықтаңыз.
Сыныпқа Төлеген, Бекежан, Жібек бейнесіндегі кейіпкерлер кіреді, оқушылар "Ашық микрофон" әдісі арқылы сұрақтарын қояды.
3. Жеке жұмыс. "Қыз Жібек" жырындағы көркемдегіш құралдар" атты тест сұрақтарына https://quizizz.com/ арқылы жауап беріңіз.
|
Оқушылар амандасады. QR-code әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді. 1-топ: Жағалбайлы 2-топ: Шекті 3-топ: Қособа
Оқушылар сұраққа жауап береді. ЕБҚ оқушы жетекші сұраққа жауап береді. Берілген кестені толтырып жазады. Дескриптор: -берілген эпизодтармен танысып, оқиды; -кейіпкерін, оның мақсатын анықтап жазады; -кейіпкердің іс-әрекетіне баға беріп жазады. ЕБҚ оқушы: -Жырдан үзінді оқиды; -Үзінді мен кейіпкерлерді сәйкестендіреді. Постер жасайды. Дескриптор: -жырдың мазмұнын біледі; -оқиға желісінің реттілігін сақтайды; -кейіпкер эмоциясын анықтайды; -эстетикалық талғамға сай постер жасайды. ЕБҚ оқушы: -Кейіпкерлерді ажыратады; -Суретке сәйкес эмоджи таңдайды. Оқушылар сұрақ қояды. Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді. Дескриптор: - теңеуді дұрыс табады; -Метафораны дұрыс табады; -Эпитетті дұрыс табады; -ассонансты дұрыс табады. |
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша! Жарайсыңдар!
ҚБ оқушылар бірін бірі "Шапалақ" арқылы бағалайды.
Мұғалім ауызша кері байланыс береді. Жақсы! Тамаша! Оқушылар бірін-бірі топта бағалайды.
Мұғалім оқушыларды "Жапондық бағалау" әдісі арқылы бағалайды, яғни "Дұрыс, келісемін", "Толықтырамын, басқа көзқарасым бар", "Менің сұрағым бар"
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
|
QR-code бейнеленген парақтар
https://wheelofnames.com/kk
Сұрақтар жапсырылған доп.
Оқулық: Қазақ әдебиеті, 7-сынып
А3 парағы, Маркер,желім, смайликтер
https://quizizz.com/
|
||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй тапсырмасы: Жырдан көнерген сөздерді тауып, "Глоссарий" жазу. |
|
||||||||||||||||||||||
Кері байланыс -Балалар, бүгінгі сабаққа байланысты "ҚҚҚ" әдісімен "Не қиын?", "Не қызық?", "Не құнды?" деген сұрақтарға жауап бере отыра, әр топ басшысы өз тобының жұмысына баға берсеңіздер.
|
Бұл әдісті қолдану барысында сабақтың қиын/қызық/құнды тұстарына сараптама беріледі, мүмкіндіктері бағаланып, қауіп-қатерлері туралы нақты дәлелдер келтіріледі.
|
|
||||||||||||||||||||||
Бағалау |
«Мадақтау сөз» әдісі. Бағалау парақтарының нәтижесін есепке алып 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
-Лиро-эпостық жырларға жататын жырларды атаңыз.
-Лиро-эпостық жырлардың негізгі тақырыбы не?
-"Қыз Жібек" жырының неше нұсқасы бар?
-"Қыз Жібек" фильмі қай жылы жарыққа шықты?
- Төлеген неше жасында өзіне жар іздеп шығады?
-Төлегеннің рөлін сомдаған актер кім?
-Жібектің рөлін сомдаған актриса кім?
-Жырда қандай салт-дәстүрлер көрініс табады?
- Төлеген неше сұлудың арасынан Жібекті ұнатады?
Жырдан үзінді |
Кейіпкердің мақсаты |
Кейіпкердің іс-әрекетін бағалау |
Жол көрмеген жас бала «Тәуекел, Алла Құдай!» деп, Әркімге Тәңірі пана деп, Жайыққа кетіп барады. |
|
|
Жол тосып Қособада жатып алдым, Бір қуды мергендікпен атып алдым. Болған соң өзім батыр кімді аяйын, Өлтіріп Төлегеннің атын алдым. |
|
|
Базарбайдың Төлеген, Жайыққа қарап жол тартып, Алладан пәрмен тілеген. Жайық пен теңіз арасы, Он үш айлық жол екен. |
|
|
Жібек пенен Шегені Ілгері қарай жөнелтіп, Келетін кәпір қалмақтың Жолын тосып Сансызбай, Көлденең тартып тұрады. |
|
|
Жырдан үзінді |
|
Кейіпкер |
Жол көрмеген жас бала «Тәуекел, Алла Құдай!» деп, Әркімге Тәңірі пана деп, Жайыққа кетіп барады. |
Төлеген |
|
Жол тосып Қособада жатып алдым, Бір қуды мергендікпен атып алдым. Болған соң өзім батыр кімді аяйын, Өлтіріп Төлегеннің атын алдым. |
Сансызбай |
|
Базарбайдың Төлеген, Жайыққа қарап жол тартып, Алладан пәрмен тілеген. Жайық пен теңіз арасы, Он үш айлық жол екен. |
Сансызбай |
|
Жібек пенен Шегені Ілгері қарай жөнелтіп, Келетін кәпір қалмақтың Жолын тосып Сансызбай, Көлденең тартып тұрады. |
Бекежан |
Бағалау парағы (1-10 баллдық жүйемен бағалаңыздар )
Оқушының аты |
1-тапсырма |
2-тапсырма |
3-тапсырма тест нәтижесін жазыңыз |
Қорытынды баға |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы (1-10 баллдық жүйемен бағалаңыздар )
Оқушының аты |
1-тапсырма |
2-тапсырма |
3-тапсырма тест нәтижесін жазыңыз |
Қорытынды баға |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы (1-10 баллдық жүйемен бағалаңыздар )
Оқушының аты |
1-тапсырма |
2-тапсырма |
3-тапсырма тест нәтижесін жазыңыз |
Қорытынды баға |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сурет |
Эмоция |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|