|
Педагогтің тегі, аты: Қалмұратова Ақбота |
Күні: 22.01.2025 Сынып: 8 Б Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қызыл кітап |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.6.1 - Тақырыпқа байланысты тыңдалым мәтінін түсіну, сұхбат жүргізу барысында өз ойын дәлелдеу, 8.4.4.2 Сөйлемнің тұрлаусыз мүшесі толықтауыш қызметін түсініп қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
Құндылықтарды дарыту |
тақырыпқа байланысты тыңдалым мәтінін түсіну, сұхбат жүргізу барысында өз ойын дәлелдей отырып заң пен жауапкершілікті сезінеді. Сөйлемнің тұрлаусыз мүшесі толықтауыш қызметін түсініп қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
уақыты |
Педагогтің іс -әрекеті |
Оқушының іс -әрекеті |
Бағалау |
Рес
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 2-3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгелдеу Сынып тазалығына назар аудару Картадағы жазылған сөздер арқылы арқылы топқа бөлінеді. 1.флора 2 фауна 3 кемірушілер |
Оқушылар сабаққа дайындалады 1.флора (өсімдіктер) 2 фауна (жануарлар) 3 кемірушілер |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы «Миллион кімге бұйырады» ойыны арқылы сұраймын. Мұнда топтарға сұрақтар беріледі. Осы арқылы қай топтың жеңіске жеткенін білу 1.Ілік септігі мен тәуелдік жалғау арқылы байланысқан сөз тіркесі 2. Сөйлем мүшелері нешеге бөлінеді? 3. Халықаралық Озон қабатын қорғау күні 4. Дәрігер палатаға келе жатыр Баяндауышты табыңыз 5. 1993 жылы Конвенцияға қанша мемлекет қол қойды 6.Кең даланың киесі атанған жануар 7. Меңгеру арқылы байланысып тұрған тіркесті тап. 8. Жалғаудың неше түрі бар? |
«Миллион кімге бұйырады» ойыны арқылы сұраймын. Мұнда топтарға сұрақтар беріледі. |
Дискриптор бойынша бағалау (1-2 бал) Әр топтан жауап берген оқушы өзіне ұпай алып отырады
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ
|
ТЫҢДАЛЫМ АЛДЫ ТАПСЫРМАСЫ Өлең мазмұнымен танысып, сұрақтарға жауап береді. Қызыл кітап Мылтық көрсем төрлерден іліп
қойған,
Оқушыларға қолдарындағы тарқатылған түстерді көргенде естеріңе не түседі? Бағдаршам қызметін білеміз Видеоролик көрсетіледі. Бүгінгі тақырыбымыз «Қызыл кітап» Қызыл кітап- белгілі бір түрлердің жойылу қауіпін сақтап қалуға арналған анықтамалық кітап. Халықаралық табиғат қорғау одағының Қызыл кітабы 1966 ж. тұңғыш рет 2 том болып шықты. Қызыл кітап жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың –төлқұжаты. Қызыл түс- дабылдың, тыйым салудың белгісі. Сары түс – тез азайып бара жатқан жануарлар мен өсімдіктер Жасыл түс- жойылу қаупінен аман қалғандар Сөйлемнің тұрлаулы мүшесі Толықтауыш
|
Өлең мазмұнымен танысып, сұрақтарға жауап береді. Оқушыларға қолдарындағы тарқатылған түстер туралы өз ойын айтады. https://www.youtube.com/watch?v=V8qSxEA3E5Y «Тәртіп – тәрбие бастауы, тәртіпсіздік – өміріңнің қас жауы», - деп Әл-Фараби атамыз айтқандай,Қызыл кітапқа енген құстар,жануарлар, кемірушілер, қосмекенділер, сүтқоректілерді атуға тыйым салынады. Тек белгілі бір уақытта ғана тек қолында құжаты бар брокенерлерге ғана рұқсат беретін болған. |
Оқушыларға сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері түсіндіріледі, талқыланады. 2 балл
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмалар |
ТЫҢДАЛЫМНАН КЕЙІНГІ
ТАПСЫРМА 1 топ- Флора Тақырыпқа байланысты өз ойларын жазады.Берілген сөздерді берілген түспен сәйкестендір
2-топ – Фауна яғни жануарлар туралы диалог құрастырады Суреттерді қатыстырып, «Қызыл кітапқа енген аң-құстар» тақырыбында диалог жазыңдар.
3-топ кемірушілер тобы Мәтіннің мазмұнын түсініп,детальді ақпаратты анықтайды.Берілген сөздердің мағынасына қарай
СЕРГІТУ СӘТІ «Эстафета» Тақтада берілген бастауыш пен баяндауыш арасына оқушылар сөздерді өздері толықтырып қойып шығау 1 Атасы балаларын шақырды 2 . Мен досыммен ұзақ сөйлестім 3.Ағасы оған көмектесу керек 4.Мен кітапты оқыдым 5. Көлді жел қозғайды 6.Табиғатты қорғауды өзіңнен баста
|
1 топ- Флора Мәтіннің мазмұнын түсініп,детальді ақпаратты анықтайды.Тақырыпқа байланысты өз ойларын жазады.Берілген сөздерді берілген түспен
сәйкестендіреді
2-топ – Фауна яғни жануарлар туралы диалог құрастырады Суреттерді қатыстырып, «Қызыл кітапқа енген аң-құстар» тақырыбында диалог жазады Сөйлем мүшелерін қаншалықты меңгергені білеміз
3-топ Мәтіннің мазмұнын түсініп,детальді ақпаратты анықтайды.Берілген сөздердің мағынасына қарай семантикалық картаны толтырады.
Талдау табыс кілті Тақтада берілген бастауыш пен баяндауыш арасына оқушылар сөздерді өздері толықтырып қойып шығау 1.Атасы ..............шақырды 2 . Мен ................... сөйлестім 3.Ағасы ........................ керек 4.Мен ....................... оқыдым 5................ жел қозғайды 6.......................қорғауды өзің баста |
Дискриптор бойынша бағалау Өз ойын нақты жеткізген топқа 1 б беріледі
Дискриптор Мәтіннің мазмұнын түсініп,детальді ақпаратты анықтайды.Тақырыпқа байланысты өз ойларын жазады.Берілген сөздерді берілген түспен сәйкестендіреді
2-топ Оқушылар суреттерді қатыстырып, «Қызыл кітапқа енген аң-құстар» тақырыбында диалог жазады, тақырыпты негізге алып, толықтауыш болатын әр сөз табына 2 мысал келтіреді.
Дискриптор 3-топ Мәтіннің мазмұнын түсініп,детальді ақпаратты анықтайды.Берілген сөздердің мағынасына қарай семантикалық картаны толтырады.
.
Дискриптор -сөлемді толықтырады 1 б - Сөйлем мүшелеріне талдайды 2 балл
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты бекіту |
«Бинго» әдісі арқылы жұптық тапсырмалар беріледі. Оқушылар жұбымен бірге тапсырманы орындап шығып бүгінгі жаңа сабақты бекітеміз Сіздер ұттыңыздар Купон Үй тапсырмасын орындамау құқығы беріледі Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері анықтауыш, пысықтауыш, толықтауыш 1979 жылы Қызыл кітапқа сүтқоректілердің қанша түрі енді? 305 Қызыл кітапқа енген қасқырдың түсі қандай? Қызыл қасқыр
|
Оқушылар жұбымен бірге тапсырманы орындап шығады
Бұл тапсырмада кез-келген оқушы сәтті купонды жеңіп алуы мүмкін
|
Дискриптор жазу
1 минут ішінде орындаған оқушыға 2 б беріледі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы беру
|
Үй тапсырмасына «Хайуанатқа жасаған қиянатың – бауырыңа жасаған опасыздық!» тақырыбында толықтауышты қатыстыра отырып ой толғау жазу |
«Хайуанатқа жасаған қиянатың – бауырыңа жасаған опасыздық!» тақырыбында толықтауышты қатыстыра отырып ой толғау жазады |
Ой толғау жазу кезінде құрамында толықтауышты табады -1 б
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Оқушылар бүгінгі сабақтағы алған әсерлерін жазып кері байланыс жасайды және бүгінгі сабақа алған бағаларын есептеп бонкоматқа салып кетеді
|
Оқушылар бүгінгі сабақтағы алған әсерлерін жазып кері байланыс жасайды және бүгінгі сабақа алған бағаларын есептеп бонкоматқа салып кетеді
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді: ________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қызыл кітап Толықтауыш 8 сынып Қмж
Қызыл кітап Толықтауыш 8 сынып Қмж
|
Педагогтің тегі, аты: Қалмұратова Ақбота |
Күні: 22.01.2025 Сынып: 8 Б Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қызыл кітап |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.6.1 - Тақырыпқа байланысты тыңдалым мәтінін түсіну, сұхбат жүргізу барысында өз ойын дәлелдеу, 8.4.4.2 Сөйлемнің тұрлаусыз мүшесі толықтауыш қызметін түсініп қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
Құндылықтарды дарыту |
тақырыпқа байланысты тыңдалым мәтінін түсіну, сұхбат жүргізу барысында өз ойын дәлелдей отырып заң пен жауапкершілікті сезінеді. Сөйлемнің тұрлаусыз мүшесі толықтауыш қызметін түсініп қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
уақыты |
Педагогтің іс -әрекеті |
Оқушының іс -әрекеті |
Бағалау |
Рес
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 2-3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгелдеу Сынып тазалығына назар аудару Картадағы жазылған сөздер арқылы арқылы топқа бөлінеді. 1.флора 2 фауна 3 кемірушілер |
Оқушылар сабаққа дайындалады 1.флора (өсімдіктер) 2 фауна (жануарлар) 3 кемірушілер |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы «Миллион кімге бұйырады» ойыны арқылы сұраймын. Мұнда топтарға сұрақтар беріледі. Осы арқылы қай топтың жеңіске жеткенін білу 1.Ілік септігі мен тәуелдік жалғау арқылы байланысқан сөз тіркесі 2. Сөйлем мүшелері нешеге бөлінеді? 3. Халықаралық Озон қабатын қорғау күні 4. Дәрігер палатаға келе жатыр Баяндауышты табыңыз 5. 1993 жылы Конвенцияға қанша мемлекет қол қойды 6.Кең даланың киесі атанған жануар 7. Меңгеру арқылы байланысып тұрған тіркесті тап. 8. Жалғаудың неше түрі бар? |
«Миллион кімге бұйырады» ойыны арқылы сұраймын. Мұнда топтарға сұрақтар беріледі. |
Дискриптор бойынша бағалау (1-2 бал) Әр топтан жауап берген оқушы өзіне ұпай алып отырады
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ
|
ТЫҢДАЛЫМ АЛДЫ ТАПСЫРМАСЫ Өлең мазмұнымен танысып, сұрақтарға жауап береді. Қызыл кітап Мылтық көрсем төрлерден іліп
қойған,
Оқушыларға қолдарындағы тарқатылған түстерді көргенде естеріңе не түседі? Бағдаршам қызметін білеміз Видеоролик көрсетіледі. Бүгінгі тақырыбымыз «Қызыл кітап» Қызыл кітап- белгілі бір түрлердің жойылу қауіпін сақтап қалуға арналған анықтамалық кітап. Халықаралық табиғат қорғау одағының Қызыл кітабы 1966 ж. тұңғыш рет 2 том болып шықты. Қызыл кітап жойылып бара жатқан өсімдіктер мен жануарлардың –төлқұжаты. Қызыл түс- дабылдың, тыйым салудың белгісі. Сары түс – тез азайып бара жатқан жануарлар мен өсімдіктер Жасыл түс- жойылу қаупінен аман қалғандар Сөйлемнің тұрлаулы мүшесі Толықтауыш
|
Өлең мазмұнымен танысып, сұрақтарға жауап береді. Оқушыларға қолдарындағы тарқатылған түстер туралы өз ойын айтады. https://www.youtube.com/watch?v=V8qSxEA3E5Y «Тәртіп – тәрбие бастауы, тәртіпсіздік – өміріңнің қас жауы», - деп Әл-Фараби атамыз айтқандай,Қызыл кітапқа енген құстар,жануарлар, кемірушілер, қосмекенділер, сүтқоректілерді атуға тыйым салынады. Тек белгілі бір уақытта ғана тек қолында құжаты бар брокенерлерге ғана рұқсат беретін болған. |
Оқушыларға сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері түсіндіріледі, талқыланады. 2 балл
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмалар |
ТЫҢДАЛЫМНАН КЕЙІНГІ
ТАПСЫРМА 1 топ- Флора Тақырыпқа байланысты өз ойларын жазады.Берілген сөздерді берілген түспен сәйкестендір
2-топ – Фауна яғни жануарлар туралы диалог құрастырады Суреттерді қатыстырып, «Қызыл кітапқа енген аң-құстар» тақырыбында диалог жазыңдар.
3-топ кемірушілер тобы Мәтіннің мазмұнын түсініп,детальді ақпаратты анықтайды.Берілген сөздердің мағынасына қарай
СЕРГІТУ СӘТІ «Эстафета» Тақтада берілген бастауыш пен баяндауыш арасына оқушылар сөздерді өздері толықтырып қойып шығау 1 Атасы балаларын шақырды 2 . Мен досыммен ұзақ сөйлестім 3.Ағасы оған көмектесу керек 4.Мен кітапты оқыдым 5. Көлді жел қозғайды 6.Табиғатты қорғауды өзіңнен баста
|
1 топ- Флора Мәтіннің мазмұнын түсініп,детальді ақпаратты анықтайды.Тақырыпқа байланысты өз ойларын жазады.Берілген сөздерді берілген түспен
сәйкестендіреді
2-топ – Фауна яғни жануарлар туралы диалог құрастырады Суреттерді қатыстырып, «Қызыл кітапқа енген аң-құстар» тақырыбында диалог жазады Сөйлем мүшелерін қаншалықты меңгергені білеміз
3-топ Мәтіннің мазмұнын түсініп,детальді ақпаратты анықтайды.Берілген сөздердің мағынасына қарай семантикалық картаны толтырады.
Талдау табыс кілті Тақтада берілген бастауыш пен баяндауыш арасына оқушылар сөздерді өздері толықтырып қойып шығау 1.Атасы ..............шақырды 2 . Мен ................... сөйлестім 3.Ағасы ........................ керек 4.Мен ....................... оқыдым 5................ жел қозғайды 6.......................қорғауды өзің баста |
Дискриптор бойынша бағалау Өз ойын нақты жеткізген топқа 1 б беріледі
Дискриптор Мәтіннің мазмұнын түсініп,детальді ақпаратты анықтайды.Тақырыпқа байланысты өз ойларын жазады.Берілген сөздерді берілген түспен сәйкестендіреді
2-топ Оқушылар суреттерді қатыстырып, «Қызыл кітапқа енген аң-құстар» тақырыбында диалог жазады, тақырыпты негізге алып, толықтауыш болатын әр сөз табына 2 мысал келтіреді.
Дискриптор 3-топ Мәтіннің мазмұнын түсініп,детальді ақпаратты анықтайды.Берілген сөздердің мағынасына қарай семантикалық картаны толтырады.
.
Дискриптор -сөлемді толықтырады 1 б - Сөйлем мүшелеріне талдайды 2 балл
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақты бекіту |
«Бинго» әдісі арқылы жұптық тапсырмалар беріледі. Оқушылар жұбымен бірге тапсырманы орындап шығып бүгінгі жаңа сабақты бекітеміз Сіздер ұттыңыздар Купон Үй тапсырмасын орындамау құқығы беріледі Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері анықтауыш, пысықтауыш, толықтауыш 1979 жылы Қызыл кітапқа сүтқоректілердің қанша түрі енді? 305 Қызыл кітапқа енген қасқырдың түсі қандай? Қызыл қасқыр
|
Оқушылар жұбымен бірге тапсырманы орындап шығады
Бұл тапсырмада кез-келген оқушы сәтті купонды жеңіп алуы мүмкін
|
Дискриптор жазу
1 минут ішінде орындаған оқушыға 2 б беріледі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы беру
|
Үй тапсырмасына «Хайуанатқа жасаған қиянатың – бауырыңа жасаған опасыздық!» тақырыбында толықтауышты қатыстыра отырып ой толғау жазу |
«Хайуанатқа жасаған қиянатың – бауырыңа жасаған опасыздық!» тақырыбында толықтауышты қатыстыра отырып ой толғау жазады |
Ой толғау жазу кезінде құрамында толықтауышты табады -1 б
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Оқушылар бүгінгі сабақтағы алған әсерлерін жазып кері байланыс жасайды және бүгінгі сабақа алған бағаларын есептеп бонкоматқа салып кетеді
|
Оқушылар бүгінгі сабақтағы алған әсерлерін жазып кері байланыс жасайды және бүгінгі сабақа алған бағаларын есептеп бонкоматқа салып кетеді
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді: ________
шағым қалдыра аласыз



















