|
Мектеп: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Машықкердің аты-жөні: |
Телжан Ақұлпа Арыстанқызы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қызыл кітапқа енген жануарлар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.5.1. (О) Перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру. 8.4.4.2 /ӘТН/ тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерін меңгереді |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, Георграфия |
||||||||||||||||||||||||||
|
Қажетті құрал – жабдықтар |
Интерактивті тақта, тақырыпқа қатысты слайдтар, дыбыс шығарғыш, ақ парақтар (А4). |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу әдістері |
Сөздік, практикалық, көрнекілік, Суреттер галереясы, «Сайлау» «Смайликтер» .«Жұмыс үстелі» |
||||||||||||||||||||||||||
|
Дереккөздері |
8-сынып «Қазақ тілі» Атамұра баспасы, 2017ж., әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмалар |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс- әрекеті: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырма |
Мұғалімнің іс – әрекеті |
Оқушының іс – әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқушыларға психиологиялық ахуал туғызу |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Сыныпты түгендеп, оқушылардың сабаққа әзірлігін қадағалайды. Оқушылардан көңіл-күйлерін сұрайды. «Суреттер галереясы » әдісі арқылы 3топқа бөлінеді.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады. «Суреттер галериясы» әдісі арқылы топқа бөлінеді. 1-топ :Бөкен 2-топ:Сілеусін 3-топ:Қызылқасқыр |
|||||||||||||||||||||||||
|
Өткен сабақты тексеру |
Алдыңғы білімді тексеру. Алдыңғы білімді тексеру. «Сайлау» әдісі арқылы тексеріледі. Топ ішінен бір оқушы таңдалып, берілген үй тапсырмасына жауап береді. |
Үй тапсырмасына жауап береді |
|||||||||||||||||||||||||
|
І.Қызығушылықты ояту |
«4 сурет 1 сөз» әдісі .Оқушылар бұл суреттен не көріп тұрсыздар?
Сабақтың тақырыбы: «Қызыл кітапқа енген жануарлар» |
Біз бұл суреттен «Қызыл кітіап»,жануарларды көріп тұрмыз яғни қызыл кітапқа енген жануарларды. |
|||||||||||||||||||||||||
|
ІІ. Мағынаны тану Қорытынды 3 мин |
«Қазақстанның Қызыл кітабы» – Қазақстан Республикасы аумағында жойылып кету қаупі төнген және сирек кездесетін жануарлар мен өсімдіктердің сипаттамасы берілген арнайы басылым. 1978 жылдан шығарыла бастады. Оның омыртқалы жануарларға арналған бірінші бөлімі жеке кітап болып 1978 ж. жарық көрді. “Қазақстанның қызыл кітабының” екінші бөлімі 1981 ж. өсімдіктерге арналып шығарылды. “Қазақстанның қызыл кітабыны?” бірінші басылымына тіркелген өсімдіктер мен жануарлар түрлері екі категория бойынша: А категориясы – жойылып кету қаупі төнген түрлер; Б категориясы – сирек кездесетін түрлер деп берілді. “Қазақстанның қызыл кітабының” жануарларға арналған бірінші басылымында омыртқалы жануарлардың 87 түрі: балықтың 4, қосмекенділердің 1, бауырымен жорғалаушыларды? 8, құстарды? 43, сүтқоректілердің 31 түрі тіркелді. 1991 ж. “Қазақстанның қызыл кітабының” толықтырылған екінші басылымы шықты. Кітаптың екінші басылымына омыртқалы жануарлардың 129 түрі мен түр тармақтары тіркелді. Онда балықтардың 16, қосмекенділердің 3, бауырымен жорғалаушылардың 10, құстардың 58, сүтқоректілердің 42 түрі мен түр тармақтары туралы мәліметтер берілген. “Қазақстанның қызыл кітабының” екінші басылымында алғаш рет омыртқасыз жануарлардың 105 түрі берілді, онда жәндіктердің 96, шаянтәрізділердің 1, ұлулардың 6, құрттардың 2 түрі туралы деректер тіркелген. 1996 ж. “Қазақстанның қызыл кітабының” үшінші басылымы қайта өңделіп, әрі толықтырылып, қазақ тілінде шықты. Бұл үшінші басылымның бірінші томы “Жануарлар”, оның бірінші бөлімі “Омыртқалылар” деп аталды. Онда омыртқалы жануарлардың 125 түрі мен түр тармағы туралы деректер берілген.
1-тапсырма. 1-тапсырма.«Жұмыс үстелі» 1-топ: Мәтінді баяндаңыз. 2-топ: Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырыңыз 3-топ: Сөйлем мүшелерін іріктеңіз сұрақ қойыңыз. Дискриптор білім алушы.
Қ/Б «Жұлдыздар» 2-тапсырма. «Топтық жұмыс »Мәтінді оқы Суретке қара .Суреттерде бинеленген жануарлар туралы ғаламтордан мәліметтер жинап зерттеу жобасын дайындаңдар 1-топ: Итаю (1-категория) – өте сирек кездесетін аң. Оңтүстік Үстірттің шағын ғана территориясында таралған. Ол жерде 15-20-дай ғана итаю мекендеуі мүмкін. Бұл жыртқыш кездесетін территорияларды Үстірт қорығына қосып, кен іздеушілер қатарындағы жұмысшылар мен шопандар арасында итаюды қорғау жайында үгіт-насихат жұмыстарын жүргізу керек. 2-топ: Ертеде шөлді аймақта көптеп кездескен, бірақ қасақылыққа байланысты оның саны 200 мыңнан (30-жылдары) 10 мыңға (70-жылдары) дейін кеміді және көп жерлерде ол кездеспейтін болды. Түрді Қызыл кітапқа тіркеген соң оның саны тұрақталып, жан-жақты қорғалатын жерлерде өсе бастады. Қазір Қазақстанда 30-50 мыңдай қарақұйрық бар. Қорғалатын жаңа территориялар ашу керек. 3-топ: Орталық Қазақстанның аласа қырат жоталарында мекендейді. 60-жылдары саны мен таралу аймағы қасақылық пен тіршілік етуге жарамды мекендердің тарылуына байланысты қысқарды. 90-жылдардың ортасына қарай оның саны 12 мыңға дейін өсіп, бұл түршені белгілі бір қорғалатын жерлерде олардың шектелген санын пайдалану жөнінде тәжірибелік жұмыстар басталды. Қорықшаларда арқарларды қорғауды күшейтіп, далалық қорықтар құрып, оларды Ұлытауға қайтадан жерсіндеру керек. Дискриптор білім алушы - Ізденіс жұмыстарын жүргізеді. - Зерттей алады. - Мәтін мазмұнын ашады. Қ/Б «Жұлдыздар» 3-тапсырма. «Жазу парағы» «Тілдік бағдар» айдарындағы ережелердің өзіне тән ерекшелігін ,маңызын талда.
Дискриптор
Қ/Б «Жұлдыздар» 4-тапсырма Шетелдік досың «Қазақстанның қызыл кітабы» туралы білгісі келеді делік «Досыма хат»әдісін пайдалана отырып ,жоғалтып қайта қалпына келтірілген түрлері жайлы мәлімет бер және оларды қайта жоғалтып алмас үшін қандай шаралар қолдану қажеттігі жөнінде өз ойыңды білдір. Дискриптор
Қ/Б «Жұлдыздар» |
1-тапсырма 1-топ: 2-топ: Қазақстанның Қызыл кітабы шығарыла бастаған жыл. Кітаптың 3-басылымы өнделіп шыққан жыл. Неше категориядан тұрды. 3-топ:
Оқушылар бір-бірін бағалайды.
2-тапсырма. Өзектілік:Қарақұйрық ертеде шөлді аймақта көптеп кездескен Мәселе:Қасақылыққа байланысты саны 200 мыңнан(30-жылдары) 10 мыңға (70-жылдары)деін кеміді және көп жерлерде ол кездеспейтін болды. Шешу жолы:Қазір Қазақстанда 30-50мыңдай қарақұйрық бар.Қорғалатын жаңа территориялар ашу керек.
Оқушылар бір-бірін бағалайды.
Оқушылар бір-бірін бағалайды. 4-тапсырма. Макс сәлем! Қалайсың! Сен соңғы хатыңда «Қазақстанның Қызыл кітабы» туралы білгің келетінін жазыпсың. Бүгін мен саған сол тақырыпты тарқатып айтқалы отырмын. Біздің елеміз қазба байлықтарының және сонымен қатар түрлі өсімдіктер мен жануарлардың мекені. Оларды қорғау әрбір қазақстандықтың парызы Бірақ соған қарамастан қазіргі кезде жануарлардың кейбір түрлері жойылудың аз-ақ алдында тұрса, кейбір түрлері қайта қалпына келтерілді. Соның бірі тоғай бұғысы. Қазір олардың саны 200-ге жетіп, одан ары қарай өсуде. Бұл едәуір жақсы көрсеткіш. Досым саған табиғатымыз туралы кішкене болса да мәлімет бердім деп ойлаймын. Аман бол!
Оқушылар бір-бірін бағалайды.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
ІV. Үйге тапсырма
|
Үйге тапсырма ізденіс тапсырмасы. 4-тапсырманы аятау.
|
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
V. Бағалау |
Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар бағаланды. |
Оқушылар бағаланады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
VІ. Ойтаразы
|
|
Оқушылар блоб ағашы арқылы кері байланыс жасайды. |
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қызыл кітапқа енген жануарлар
Қызыл кітапқа енген жануарлар
|
Мектеп: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Машықкердің аты-жөні: |
Телжан Ақұлпа Арыстанқызы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қызыл кітапқа енген жануарлар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.5.1. (О) Перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру. 8.4.4.2 /ӘТН/ тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерін меңгереді |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, Георграфия |
||||||||||||||||||||||||||
|
Қажетті құрал – жабдықтар |
Интерактивті тақта, тақырыпқа қатысты слайдтар, дыбыс шығарғыш, ақ парақтар (А4). |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу әдістері |
Сөздік, практикалық, көрнекілік, Суреттер галереясы, «Сайлау» «Смайликтер» .«Жұмыс үстелі» |
||||||||||||||||||||||||||
|
Дереккөздері |
8-сынып «Қазақ тілі» Атамұра баспасы, 2017ж., әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмалар |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс- әрекеті: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырма |
Мұғалімнің іс – әрекеті |
Оқушының іс – әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқушыларға психиологиялық ахуал туғызу |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Сыныпты түгендеп, оқушылардың сабаққа әзірлігін қадағалайды. Оқушылардан көңіл-күйлерін сұрайды. «Суреттер галереясы » әдісі арқылы 3топқа бөлінеді.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады. «Суреттер галериясы» әдісі арқылы топқа бөлінеді. 1-топ :Бөкен 2-топ:Сілеусін 3-топ:Қызылқасқыр |
|||||||||||||||||||||||||
|
Өткен сабақты тексеру |
Алдыңғы білімді тексеру. Алдыңғы білімді тексеру. «Сайлау» әдісі арқылы тексеріледі. Топ ішінен бір оқушы таңдалып, берілген үй тапсырмасына жауап береді. |
Үй тапсырмасына жауап береді |
|||||||||||||||||||||||||
|
І.Қызығушылықты ояту |
«4 сурет 1 сөз» әдісі .Оқушылар бұл суреттен не көріп тұрсыздар?
Сабақтың тақырыбы: «Қызыл кітапқа енген жануарлар» |
Біз бұл суреттен «Қызыл кітіап»,жануарларды көріп тұрмыз яғни қызыл кітапқа енген жануарларды. |
|||||||||||||||||||||||||
|
ІІ. Мағынаны тану Қорытынды 3 мин |
«Қазақстанның Қызыл кітабы» – Қазақстан Республикасы аумағында жойылып кету қаупі төнген және сирек кездесетін жануарлар мен өсімдіктердің сипаттамасы берілген арнайы басылым. 1978 жылдан шығарыла бастады. Оның омыртқалы жануарларға арналған бірінші бөлімі жеке кітап болып 1978 ж. жарық көрді. “Қазақстанның қызыл кітабының” екінші бөлімі 1981 ж. өсімдіктерге арналып шығарылды. “Қазақстанның қызыл кітабыны?” бірінші басылымына тіркелген өсімдіктер мен жануарлар түрлері екі категория бойынша: А категориясы – жойылып кету қаупі төнген түрлер; Б категориясы – сирек кездесетін түрлер деп берілді. “Қазақстанның қызыл кітабының” жануарларға арналған бірінші басылымында омыртқалы жануарлардың 87 түрі: балықтың 4, қосмекенділердің 1, бауырымен жорғалаушыларды? 8, құстарды? 43, сүтқоректілердің 31 түрі тіркелді. 1991 ж. “Қазақстанның қызыл кітабының” толықтырылған екінші басылымы шықты. Кітаптың екінші басылымына омыртқалы жануарлардың 129 түрі мен түр тармақтары тіркелді. Онда балықтардың 16, қосмекенділердің 3, бауырымен жорғалаушылардың 10, құстардың 58, сүтқоректілердің 42 түрі мен түр тармақтары туралы мәліметтер берілген. “Қазақстанның қызыл кітабының” екінші басылымында алғаш рет омыртқасыз жануарлардың 105 түрі берілді, онда жәндіктердің 96, шаянтәрізділердің 1, ұлулардың 6, құрттардың 2 түрі туралы деректер тіркелген. 1996 ж. “Қазақстанның қызыл кітабының” үшінші басылымы қайта өңделіп, әрі толықтырылып, қазақ тілінде шықты. Бұл үшінші басылымның бірінші томы “Жануарлар”, оның бірінші бөлімі “Омыртқалылар” деп аталды. Онда омыртқалы жануарлардың 125 түрі мен түр тармағы туралы деректер берілген.
1-тапсырма. 1-тапсырма.«Жұмыс үстелі» 1-топ: Мәтінді баяндаңыз. 2-топ: Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырыңыз 3-топ: Сөйлем мүшелерін іріктеңіз сұрақ қойыңыз. Дискриптор білім алушы.
Қ/Б «Жұлдыздар» 2-тапсырма. «Топтық жұмыс »Мәтінді оқы Суретке қара .Суреттерде бинеленген жануарлар туралы ғаламтордан мәліметтер жинап зерттеу жобасын дайындаңдар 1-топ: Итаю (1-категория) – өте сирек кездесетін аң. Оңтүстік Үстірттің шағын ғана территориясында таралған. Ол жерде 15-20-дай ғана итаю мекендеуі мүмкін. Бұл жыртқыш кездесетін территорияларды Үстірт қорығына қосып, кен іздеушілер қатарындағы жұмысшылар мен шопандар арасында итаюды қорғау жайында үгіт-насихат жұмыстарын жүргізу керек. 2-топ: Ертеде шөлді аймақта көптеп кездескен, бірақ қасақылыққа байланысты оның саны 200 мыңнан (30-жылдары) 10 мыңға (70-жылдары) дейін кеміді және көп жерлерде ол кездеспейтін болды. Түрді Қызыл кітапқа тіркеген соң оның саны тұрақталып, жан-жақты қорғалатын жерлерде өсе бастады. Қазір Қазақстанда 30-50 мыңдай қарақұйрық бар. Қорғалатын жаңа территориялар ашу керек. 3-топ: Орталық Қазақстанның аласа қырат жоталарында мекендейді. 60-жылдары саны мен таралу аймағы қасақылық пен тіршілік етуге жарамды мекендердің тарылуына байланысты қысқарды. 90-жылдардың ортасына қарай оның саны 12 мыңға дейін өсіп, бұл түршені белгілі бір қорғалатын жерлерде олардың шектелген санын пайдалану жөнінде тәжірибелік жұмыстар басталды. Қорықшаларда арқарларды қорғауды күшейтіп, далалық қорықтар құрып, оларды Ұлытауға қайтадан жерсіндеру керек. Дискриптор білім алушы - Ізденіс жұмыстарын жүргізеді. - Зерттей алады. - Мәтін мазмұнын ашады. Қ/Б «Жұлдыздар» 3-тапсырма. «Жазу парағы» «Тілдік бағдар» айдарындағы ережелердің өзіне тән ерекшелігін ,маңызын талда.
Дискриптор
Қ/Б «Жұлдыздар» 4-тапсырма Шетелдік досың «Қазақстанның қызыл кітабы» туралы білгісі келеді делік «Досыма хат»әдісін пайдалана отырып ,жоғалтып қайта қалпына келтірілген түрлері жайлы мәлімет бер және оларды қайта жоғалтып алмас үшін қандай шаралар қолдану қажеттігі жөнінде өз ойыңды білдір. Дискриптор
Қ/Б «Жұлдыздар» |
1-тапсырма 1-топ: 2-топ: Қазақстанның Қызыл кітабы шығарыла бастаған жыл. Кітаптың 3-басылымы өнделіп шыққан жыл. Неше категориядан тұрды. 3-топ:
Оқушылар бір-бірін бағалайды.
2-тапсырма. Өзектілік:Қарақұйрық ертеде шөлді аймақта көптеп кездескен Мәселе:Қасақылыққа байланысты саны 200 мыңнан(30-жылдары) 10 мыңға (70-жылдары)деін кеміді және көп жерлерде ол кездеспейтін болды. Шешу жолы:Қазір Қазақстанда 30-50мыңдай қарақұйрық бар.Қорғалатын жаңа территориялар ашу керек.
Оқушылар бір-бірін бағалайды.
Оқушылар бір-бірін бағалайды. 4-тапсырма. Макс сәлем! Қалайсың! Сен соңғы хатыңда «Қазақстанның Қызыл кітабы» туралы білгің келетінін жазыпсың. Бүгін мен саған сол тақырыпты тарқатып айтқалы отырмын. Біздің елеміз қазба байлықтарының және сонымен қатар түрлі өсімдіктер мен жануарлардың мекені. Оларды қорғау әрбір қазақстандықтың парызы Бірақ соған қарамастан қазіргі кезде жануарлардың кейбір түрлері жойылудың аз-ақ алдында тұрса, кейбір түрлері қайта қалпына келтерілді. Соның бірі тоғай бұғысы. Қазір олардың саны 200-ге жетіп, одан ары қарай өсуде. Бұл едәуір жақсы көрсеткіш. Досым саған табиғатымыз туралы кішкене болса да мәлімет бердім деп ойлаймын. Аман бол!
Оқушылар бір-бірін бағалайды.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
ІV. Үйге тапсырма
|
Үйге тапсырма ізденіс тапсырмасы. 4-тапсырманы аятау.
|
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
V. Бағалау |
Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар бағаланды. |
Оқушылар бағаланады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
VІ. Ойтаразы
|
|
Оқушылар блоб ағашы арқылы кері байланыс жасайды. |
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















