Қызықты физика

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қызықты физика

Материал туралы қысқаша түсінік
Қызықты физика
Материалдың қысқаша нұсқасы

Мектеп: №39 ҚОЖБМ


Физика пәні мұғалімі: Койшыгарина А.А

Тәжірибе жинақтаушы аты-жөні: Қоңқаева А.Б


Сынып: 10«A» Күні: 27.02.20ж



Сабақ тақырыбы:

Әртүрлі ортадағы электр тогы. Диод, термистор және фоторезистор

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.3.1 әртүрлі ортадағы электр тогының пайда болуын салыстыру;


Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Металл, ерітінді, жартылай өткізгіш, газдар және вакуумнің құрамын түсіндіре білу.

Оқушылардың көбісі:

Техникадағы қолданылуына мысалдар келтіру

Кейбір оқушылар:

Әртүрлі орталардың қасиеттерін түсіндіру: ток өткізуі мен аольт-амперлік сипаттамалары

Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • әртүрлі ортадағы электр тогының пайда болуы мен өтуі механизмін салыстырады;

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

каз

рус

eng

Жартылай өткізгіштер

Полупроводники

Semiconductors

Вакуум

Вакуум

Vacuum

Ерітінді

Растворы

solutions

Диод

Диод

Diode

Оң және теріс иондар

Положительные и отрицательные ионы

Positive and negative ions

Фоторезисторлар

Фоторезистор

photoresistor

Транзисторлар

Транзистор

Transistor

Электронды сәулелік түтікше

Электронно-лучевая трубка

Cathode-ray tube


Вольт-амперлік сипаттама

Вольт-амперная характеристика

Volt-ampere characteristics


Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Металдарда электр тогын тасымалдаушылар, газдарда, электролиттерде…

Құндылықтарды дарыту

Топпен жұмыс жасау кезінде өзара көмектесу. Академиялық шындық.

Әлемдік жаһандылыққа тәрбиелеу

Электрониканың ҒТП-тегі ролін түсіне білу

АКТ қолдану дағдылары

Презентация

Өмірмен байланыстылығы

Радиотетіктетерді электр сызбаларын құрастыруда қолдана алу.

Пәнаралық байланыстар

химия

Бастапқы білім

Электр тогы. Ом заңы, Джоуль-Ленц заңы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

  1. Сабақ

1-3 мин



4-7 мин






8-36 мин














  1. (W) Ұйымдастыру.

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру. Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін айқындау.

(W) Талдау тақырыбын анықтау

  • Э лектр тогы дегеніміз не?

  • Қандай жағдайларда (шарттарда) ток пайда болады?

  • Электр тогы қандай орталарда өте алады?

  1. Жаңа маериалды оқу

Токты өткізуіне байланысты денелерді 3-ке бөлуге болады:

  • Өткізгіштер деп – еркін заряд тасымалдаушылары, яғни дененің барлық көлемінде қозғала алатын зарядталған бөлшектері бар заттарды немесе ортаны айтамыз. Бұндай денелер токты жақсы өткізеді. (Металлдар, адамдар мен жануарлардың денелері, ылғалды жер, тұздар мен қышқылдардың судағы ерітіндісі, газдар, вакуум және т.б.)

  • Диэлектриктер еркін заряд тасымалдаушылары, яғни дененің барлық көлемінде қозғала алатын зарядталған бөлшектері жоқ заттарды айтамыз. Сондықтан диэлектриктер токты өткізбейді. (Фарфор, шыны, янтарь, резеңке, пластмасса, газдар, ағаш, капрон және т.б)

  • Жартылайөткізгіштер деп меншікті кедергісі өткізгіштерден аз, ал диэлектриктерден көп болатын заттарды айтамыз. (бор, көміртек, кремний, мышяк, германий, сурьма және т.б.)

Әртүрлі ортадағы электр тогы:

  1. Металдардағы электр тогы;

  2. Жартылайөткізгіштердегі электр тогы;

  3. Сұйықтықтардағы электр тогы;

  4. Газдардағы электр тогы;

  5. Вакуумдегі электр тогы.

Әр орта үшін:

  • Токты тасымалдайтын бөлшектері;

  • Тасымалдаушылардың пайда болу әдісі;

  • Вольт-амперлік сипаттамасы;

  • Кедергінің температураға тәуелділігі;

  • Қолданылуы

Өткізгіштер деп – еркін заряд тасымалдаушылары, яғни дененің барлық көлемінде қозғала алатын зарядталған бөлшектері бар заттарды немесе ортаны айтамыз. Бұндай денелер токты жақсы өткізеді. (Металлдар, адамдар мен жануарлардың денелері, ылғалды жер, тұздар мен қышқылдардың судағы ерітіндісі, газдар, вакуум және т.б.)

Диэлектриктер еркін заряд тасымалдаушылары, яғни дененің барлық көлемінде қозғала алатын зарядталған бөлшектері жоқ заттарды айтамыз. Сондықтан диэлектриктер токты өткізбейді. (Фарфор, шыны, янтарь, резеңке, пластмасса, газдар, ағаш, капрон және т.б)

Жартылайөткізгіштер деп меншікті кедергісі өткізгіштерден аз, ал диэлектриктерден көп болатын заттарды айтамыз. (бор, көміртек, кремний, мышяк, германий, сурьма және т.б.)

Электролиз – электролит арқылы ток өткенде электродтарда зат бөліну құбылысы.



37-40 мин

Рефлексия «Сабақтың түйіні бір сөзбен»



Үй жұмысы

Есептерді аяқтау


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспар-лайсыз?

Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша реф-лексия

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұ-рыс қойылған ба?


Оқушылардың барлы-ғы ОМ қол жеткізді ме?


Жеткізбесе, неліктен?


Сабақта саралау дұ-рыс жүргізілді ме?


Сабақтың уақыт-тық кезеңдері сақ-талды ма?


Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз саба-ғыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.11.2020
505
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі