Материалдар / Рационал сандарды азайту
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Рационал сандарды азайту

Материал туралы қысқаша түсінік
Мектеп мұғалімдеріне тәжірибе жинақтауға көмегі бар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Қаңтар 2019
475
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды азайту.

Білімдік мақсаты: Оқушылардың рационал сандарды азайтуға есептер шығару, есептер шығара отырып білімдерін пысықтау, тиянақтау.

Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың іскерліктерін, өз бетімен еңбектену , білімдерін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды шыдамдылыққа, ұйымшылдыққа, сыйластыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Қайталау, білімдерін пысықтау.

Сабақ әдісі: Практикалық,ойын сабақ

Сабақтың көрнекілігі: кесте суреттетері, маркер, плакат.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Үй тапсырмасын тексеру ( семантикалық карта арқылы есептер шығара отырып топ аттарын анықтайды)

3. Кесте толтыру (есептер шығару)

4. «Кім жылдам» ойыны

5. Сергіту сәті ( Жұмбақ жасырылып, шешуін сурет арқылы бейнелеу)

6.«Кім жалауға бұрын жетеді?» ойыны.

Мақсаты: тапсырманы төменнен жоғары қарай орындау.

7. Қорытынды

8. Үйге тапсырма

9. Бағалау.

1.1.Ұйымдастыру кезеңі.

  1. 1.2 Үй тапсырмасын тексеру ( семантикалық карта арқылы есептер шығара отырып топ аттарын анықтайды)









Семантикалық карта №1



Жауабы

тапсырмалар

8

2

6

9

3

-8+у= -6

г

б

а

е

Н

а+4,3=12,3

і

о

ж

п

Т

-1,9-х=-10,9

с

ш

м

л

Ю

в+(-2)=1

р

ы

у

щ

І

6,5-х=0,5

ч

ф

м

э

қ



(БІЛІМ)

Семантикалық карта №2



Жауабы

Тапсырмалар

3

4

7

8

6

2,8-а=-1.2

г

ш

у

е

Н

х+(-5)=2

і

о

ы

л

Т

в-7= -1

ю

ә

м

л

Р

-6.5-у=-9.5

а

в

у

щ

Д

2,5+х=10,5

з

ф

м

қ

И



(Шырақ)



1.3.Кесте толтыру (есептер шығару)

«Білім» тобы

а

-20

-36

9

8

-7,5

-46

в

-16

-17

-16

9,2

-2,1

-25

а-в

-4

-19

24

1,2

-5,4

-21



«Шырақ» тобы

а

-8,9

-6

4,5

-8

в

4

-3,7

-8,1

-6

3

-9,5

а-в

-5,2

2,1

10,5

1,5







1.4. «Кім жылдам » ойыны

Мақсаты: Кестеде берілген тапсырманы қай топ бірінші орындаса сол топ жеңіске жетеді. (Белгі тұрған жерге тапсырманың жауабы жазылады)

«Білім» тобы



-

-1,3

-6,7

-

-

-5,7

-4,4




-5


1,7



-



0


-5




-



«Шырақ» тобы



-

-10

-20

-2,3

-1,8

-2

8




-14


6



-8,5



-6,2


-3,2




-1,4



1.5. «Сергіту сәті» ( топты шығартып, суретті бейнелету яғни жұмбақтың шешуін сурет арқылы бейнелеу)



1-топ.

Тамам сөзді сөйлейді сөйле десе

Етінен ет кесемін сөйлемесе

Айт демес, айтпайтұғын жауабы жоқ

Сүйгенімді сөйлеттім әлденемен (Қарындаш)



2-топ.

Нарселерді санағанда

Керек ол бізге ауадай

Айтыңдаршы бұл қандай сан

Жан-жағыңа карамай (Натурал сан)







1-топ.

Бүтін сан, бөлшек сан

Барлығыда бар онда

Бұл қандай сан айтыңдаршы

Оң,теріс сан бәрі сонда (Рационал сан)



2-топ .

Алма ағашта бес алма

Қандай тәтті жесе алма

Бесеуінде жеп койсам

Қалады онда неше алма (0)



1.6. «Кім жалауға бұрын жетеді ?» ойыны. Мақсаты: Тапсырманы төменнен жоғары карай орындап, оны төмендегі жауаптардан табады. Қай топ тез және қатесіз есептесе сол топ жеңіске жетеді.













Shape1


Picture 83

Picture 86 Shape2

Picture 89 Picture 92

Picture 95 Picture 98

а)-3,53; б) -1,55; в) г) ғ) д) е)


1.7. Қорытынды.(Сабақты қорытындылай отырып теориялық диктант тапсырамын) Тұжырым дұрыс болса 1 санын, дұрыс болмаса 0 санын жазыңдар.



Теориялық диктант.



  • Модуль – бұл санақ басынан берілген нүктеге дейінгі қашықтық.

  • Бір-бірімен тек қана таңбалары арқылы ажыратылатын сандар қарама-қарсы сандар деп аталады.

  • Екі теріс сандарды қосу үшін, олардың модульдерін қосу керек.

  • Теріс сандардың қосындысы теріс санға тең.

  • Егер азайғыш азайтқыштан артық болса, онда айырма теріс болады.

  • Қарама-қарсы санның қосындысы нөлге тең.



1.8.Үйге тапсырма. №514-есеп

1.9..Бағалау.

































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!