Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
6.2А Рационал сандарға амалдар
қолдану
|
Мектеп: М.Төлегнов атындағы
ЖББОМ
|
Күні: 18.11.2020
ж
|
Мұғалімніңаты-жөні: Мағжан
Е
|
Сынып:6 Пәні:
математика
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Рационалсандардыбөлу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.1.2.16
рационалсандардыбөлуді орындау;
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар:
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушы:
|
Тілдікмақсаттар
|
Оқушы:
-
берілген сабақтың математикалық терминологиясын
қолданады;
-
рационал сандарды бөлуді ауызша
айқындайды;
-
рационалсандардыбөлу ережелерін
тұжырымдайды;
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Бір-бірін
сыйлауға, тындауға, өзара мәдениеттілікке, шыдамдылыққа,
жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар
жай бөлшек, бүтін сан, рационал сан ұғымдарын біледі; рационал
сандарды қосу мен азайту амалдарын орындай алады.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу.
Оқушылардың сабаққа қатысуын, сабаққа дайындығын
тексеру.
Психалогиялық ахуал
қозғалыстағы
сурет
Оқушылар екі
шеңбер болып тұрып бір-бірінің арқасына парақ қойып қозғалыста
сурет салады.
Өткен сабақты қайталау «Кластер» әдісі интерактивті тақтадан қоржыннан
сұрақтар көрсетіледі. Оқушылар қоржыннан сан таңдап сұрақтарға
жауап береді.
|
Интерактивтік
тақта
|
Сабақтың
ортасы
|
1.Үйдің іргетасын
қалау: Формасы: жеке
Әдісі: ізденушілік
Оқулықпен жұмыс
істеу— Оқушылар
статистикалық материалдарды, кесте, сызба-нұсқаларды талдау арқылы
оқулықтағы білімдерін кеңейтіп, негізгі білімдерін
жүйелейді.
Дұрыс теңдік
орындалатындай -тің орнына қандай сан қою керек?
2.Үйдің қабырғасын қалау : ««Конверттегі хат»
әдісі. (ЖЖ
)
Формасы:
ұжымдық
Әдісі:
жеке
Тәсілі: Саралау
тапсырмалары А-деңгей тапсырмасы,В- деңгей тапсырмасы, С-деңгей
тапсырмасы,
№1
Есептеңдер
= = = 25
№2
Теңдеуді
шеш:
3.Үйдің шатырын
тұрғызу
Формасы:
жеке
Әдісі:
ізденушілік
Мирас бір сан ойлап оны
-8-ге көбейтіп, нәтижесіне 64 санын қосқанда қосындысы -40-санына
тең болды.Мирас қандай сан ойлады?
x:(-8)+64
-8х
-8х=-104
x=13
«Аң аулау»
әдісі
Тақтада аңдардың
суреті ілініп тұрады сол суретерді артында рационал сандарға
амалдар қолдануға тапсырмалар жасырылып тұрады. Тапсырманы дұрыс
орындай алса аңды атып алған болып
есептеледі
|
|
|
Сергіту сәті
«Жапондық» есім әдісі
Интерактивті тақтадан
жапон алфавиті көрсетіледі. Оқушылар алфавитке қарап сол бойынша
өзінің есімін жапонша айтады.
|
|
|
Оқулықпен
жұмыс
№
526.
Өзен суының деңгейі
3 күнде -45 см-ге өзгерді. Өзен суының деңгейі орта есеппен 1 күнде
неше сантиметрге өзгерді?
Шешуі: Нәтиженің дұрыстығын
көбейту амалымен тексерейік:
Өзен суының деңгейі
орта есеппен 1 күнде 15 см-ге төмен
түсті.
«Дидактикалық
ойын»
Шарты: кестеден
математикалық термин сөздер
шығару
Қ
|
А
|
Т
|
Ы
|
Н
|
А
|
С
|
Ш
|
Е
|
Ң
|
Б
|
Е
|
Р
|
Ф
|
А
|
Б
|
Ж
|
Ө
|
С
|
М
|
Е
|
Р
|
Ө
|
И
|
Л
|
Е
|
О
|
Р
|
С
|
Л
|
Ы
|
Ш
|
Л
|
Д
|
А
|
А
|
У
|
Н
|
Е
|
І
|
У
|
Д
|
Н
|
Т
|
П
|
К
|
К
|
Л
|
Ь
|
ҚАТЫНАС,ШЕҢБЕР,СФЕРА,САН,БӨЛУ,БӨЛШЕК,ЕСЕЛІК,ШАР,МОДУЛЬ,
ЖИЫН.
№ 533
Асхат ойлаған
санын -7-ге көбейтіп, нәтижесіне 15,7 санын қосқанда қосындысы
-11,6-ға тең болды. Асхат қандай сан
ойлады?
х:(-7)+15,7=-11,6
-7х=-11,6-15,7
-7х=-27,3
х=3,9
|
|
Сабақтың
соңы
|
Сабақты
қорытындылау.
-
Екі теріс санның бөліндісі қандай
сан?
-
-156 : 6=-26
-
Оң сан мен теріс санның бөліндісі қандай
сан?
Үйге тапсырма беру, түсіндіру. Оқушылар білімін бағалау.
Сабақ бойынша әрбір оқушы рефлексия жасайды.
Рефлексияны ауызша/жазбаша
жүргізуге болады.
Үй тапсырмасы № 531
154-беңт
Рефлексия
Менің көңіл-күйім ...
.
Үй жұмысы менің ойымша …
.
Маған қиын
болды…
|
|
Саралау
–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы.
АКТ-менбайланыстар
|
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұпта жұмыс
жасайды. Сабақта әр түрлі
деңгейдегі тапсырмалар беру арқылы саралау
қарастырылған. Қабілеті жоғары
оқушыларға қосымша тапсырмалар дайындалған.
|
Әрбір оқушы өзін өзі
бағалайды және бір-бірін жұпта бағалайды.
|
Сабақта сергіту сәті көз жаттығуы
қарастырылған.
Сабақта сыныпта
қозғалып жүруге арналған белсенді іс-әрекет түрлері
қарастырылған.
|