|
Сабақ №37 |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 17.10.24 |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Рационал сандарды координаттық түзудің көмегімен қосу |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.10 бүтін сандарды координаталық түзу көмегімен қосу және азайтуды орындау; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Амандасу. Сыныпты түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру. Алған білімдерін жүйелеу. 1) Нөлмен оң сан қалай салыстырылады? 2) Нөлмен теріс санды қалай салыстыруға болады? 3) Оң мен теріс сандары қалай салыстырылады? 4) Екі теріс санды қалай салыстыруға болады? 5) Координаттық түзу көмегімен сандарды қалай салыстыруға болады? 6) Қандай түзуді координаттық деп атаймыз? |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. |
Өзара бағалау. |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім 10 минут |
Сыныппен жұмыс. Оқушыларға «Шыбынды қуалау» ойынын ұсыныңыз. Ол үшін әр оқушы өз дәптерінде координаталық түзуді кескіндейді. Мұғалім жүргізушіні таңдайды. Жүргізуші координаталық түзудің қандай нүктесінде «шыбынды» орналастыру керектігін нұсқайды. Жүргізуші амалдарды орындауды ұсынады. Мысалы: (-3) - ті қосыңыз; (2) - ні азайтыңыз; (12) - ні қосыңыз; (-4) - ті азайтыңыз. Осылайша, оқушылар «шыбынды» координаталық түзуде әрі-бері жылжытады. Тапсырма соңында оқушылар өз нүктелерінің координатасын – жүргізуші «шыбынның» координатасымен салыстырады. |
Оқушыларға берілген тапсырма бойынша фронтальді жұмыс жүргізу. Оқушылардың жауаптарын талқылау және қорытындылау арқылы жаңа сабақтың мазмұнын ашу. |
|
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
Жұптық жұмыс. Дидактикалық ойын « Математикалық лото»
Өз бетімен жұмыс. 1) Термометр -200С көрсетіп тұр. Температура көрсеткіші қандай болуы мүмкін, егер + 500С өзгеру болса? 2) Термометр 300С белгіленіп тұр. Температура көрсеткіші қандай болуы мүмкін, егер - 500С өзгеру болса? 3) Термометр - 200С көрсетіп тұр. Температура көрсеткіші қандай болуы мүмкін, егер - 300С өзгеру болса? № 4. Координаталық түзу арқылы сандардың қосындысын табыңыз:
Көзге жаттығу ұйымдастыру.
Жеке орындауға тест тапсырмасын ұсыну 1. Н нүктесінің координатасын 8 бірлікке өзгерткенде қай нүктеге көшеді?
1.N; 2. L; 3. R; 4. K. 2. Координаталық түзуде С нүктесіінің координатасын табыңыз, егер А(4 + а ); В(4 + (-а)) және С нүктесі АВ кесіндісінің ортасы болса. 1.4; 2. 8; 3. -4; 4. 0. 3. Бастапқыда ауа температурасы 80С, соңынан -50С-қа өзгерсе, ауа температурасының мәнін табыңыз.
1.3; 2. -3; 3. 13; 4. -13. 4. К(-3) нүктесін координаталық түзуде 3 бірлікке, сосын тағы да 5 бірлікке өзгертсе, онда К нүктесі қалай орналасады? 1.оңға қарай 8 бірлік; 2. солға қарай 8 бірлік; 3. оңға 5 бірлік; 4. солға 3 бірлік. 5. Сәйкестікті табыңыз: 0 - 13 + (-27) + 40 -29,8 -12,1 + ( -3,3) + (-14,4) -1
-13,9 -8
+ 6. Координаталық түзуде
– 100,5 және 1. -99,35; 2. -99,7; 3. -99,5; 4. -99,45. Жауаптары: N; 4; 3; оңға қарай 8 бірлік; -99,35.
|
Дескриптор: Білім алушы - Координаталық түзуде санды белгілей алады; - Координаталық түзуді пайдаланып сандарды дұрыс қосады . Дескриптор: Білім алушы - Координаталық түзуде санды белгілей алады; - Координаталық түзуді пайдаланып сандарды дұрыс қосады . |
Бағалау: Қатар отырған оқушылар дәптерлерін ауыстырып, бірін – бірі бағалауды жүргізеді.
Оқушылар дайын жауап арқылы өзін – өзі бағалайды |
Үлестірмелі қағаздар |
||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: «Күнделiктi мaтемaтикa» Қыз бaлaлaрғa –юбкa үлгiсiн мoдельдеy, жaсay Ұл бaлaлaрғa-үй шaтырын жaбyғa aрнaлғaн мaтериaл шығынын есептеy |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Оқушыларға «Бас бармақ» тәсілі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.
|
«Бас бармақ» тәсілі. Оқушылар өздері кері байланыс парағы таратылады. |
«Бас бармақ» тәсілі |
Кері байланыс парағы. |
||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Рационал сандарды координаттық түзудің көмегімен қосу
Рационал сандарды координаттық түзудің көмегімен қосу
|
Сабақ №37 |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 17.10.24 |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Рационал сандарды координаттық түзудің көмегімен қосу |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.10 бүтін сандарды координаталық түзу көмегімен қосу және азайтуды орындау; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Амандасу. Сыныпты түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру. Алған білімдерін жүйелеу. 1) Нөлмен оң сан қалай салыстырылады? 2) Нөлмен теріс санды қалай салыстыруға болады? 3) Оң мен теріс сандары қалай салыстырылады? 4) Екі теріс санды қалай салыстыруға болады? 5) Координаттық түзу көмегімен сандарды қалай салыстыруға болады? 6) Қандай түзуді координаттық деп атаймыз? |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. |
Өзара бағалау. |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім 10 минут |
Сыныппен жұмыс. Оқушыларға «Шыбынды қуалау» ойынын ұсыныңыз. Ол үшін әр оқушы өз дәптерінде координаталық түзуді кескіндейді. Мұғалім жүргізушіні таңдайды. Жүргізуші координаталық түзудің қандай нүктесінде «шыбынды» орналастыру керектігін нұсқайды. Жүргізуші амалдарды орындауды ұсынады. Мысалы: (-3) - ті қосыңыз; (2) - ні азайтыңыз; (12) - ні қосыңыз; (-4) - ті азайтыңыз. Осылайша, оқушылар «шыбынды» координаталық түзуде әрі-бері жылжытады. Тапсырма соңында оқушылар өз нүктелерінің координатасын – жүргізуші «шыбынның» координатасымен салыстырады. |
Оқушыларға берілген тапсырма бойынша фронтальді жұмыс жүргізу. Оқушылардың жауаптарын талқылау және қорытындылау арқылы жаңа сабақтың мазмұнын ашу. |
|
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
Жұптық жұмыс. Дидактикалық ойын « Математикалық лото»
Өз бетімен жұмыс. 1) Термометр -200С көрсетіп тұр. Температура көрсеткіші қандай болуы мүмкін, егер + 500С өзгеру болса? 2) Термометр 300С белгіленіп тұр. Температура көрсеткіші қандай болуы мүмкін, егер - 500С өзгеру болса? 3) Термометр - 200С көрсетіп тұр. Температура көрсеткіші қандай болуы мүмкін, егер - 300С өзгеру болса? № 4. Координаталық түзу арқылы сандардың қосындысын табыңыз:
Көзге жаттығу ұйымдастыру.
Жеке орындауға тест тапсырмасын ұсыну 1. Н нүктесінің координатасын 8 бірлікке өзгерткенде қай нүктеге көшеді?
1.N; 2. L; 3. R; 4. K. 2. Координаталық түзуде С нүктесіінің координатасын табыңыз, егер А(4 + а ); В(4 + (-а)) және С нүктесі АВ кесіндісінің ортасы болса. 1.4; 2. 8; 3. -4; 4. 0. 3. Бастапқыда ауа температурасы 80С, соңынан -50С-қа өзгерсе, ауа температурасының мәнін табыңыз.
1.3; 2. -3; 3. 13; 4. -13. 4. К(-3) нүктесін координаталық түзуде 3 бірлікке, сосын тағы да 5 бірлікке өзгертсе, онда К нүктесі қалай орналасады? 1.оңға қарай 8 бірлік; 2. солға қарай 8 бірлік; 3. оңға 5 бірлік; 4. солға 3 бірлік. 5. Сәйкестікті табыңыз: 0 - 13 + (-27) + 40 -29,8 -12,1 + ( -3,3) + (-14,4) -1
-13,9 -8
+ 6. Координаталық түзуде
– 100,5 және 1. -99,35; 2. -99,7; 3. -99,5; 4. -99,45. Жауаптары: N; 4; 3; оңға қарай 8 бірлік; -99,35.
|
Дескриптор: Білім алушы - Координаталық түзуде санды белгілей алады; - Координаталық түзуді пайдаланып сандарды дұрыс қосады . Дескриптор: Білім алушы - Координаталық түзуде санды белгілей алады; - Координаталық түзуді пайдаланып сандарды дұрыс қосады . |
Бағалау: Қатар отырған оқушылар дәптерлерін ауыстырып, бірін – бірі бағалауды жүргізеді.
Оқушылар дайын жауап арқылы өзін – өзі бағалайды |
Үлестірмелі қағаздар |
||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Үйге тапсырма: «Күнделiктi мaтемaтикa» Қыз бaлaлaрғa –юбкa үлгiсiн мoдельдеy, жaсay Ұл бaлaлaрғa-үй шaтырын жaбyғa aрнaлғaн мaтериaл шығынын есептеy |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. |
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Оқушыларға «Бас бармақ» тәсілі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.
|
«Бас бармақ» тәсілі. Оқушылар өздері кері байланыс парағы таратылады. |
«Бас бармақ» тәсілі |
Кері байланыс парағы. |
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















