Материалдар / Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері, қмж
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері, қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
"Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері" тақырыбында дайын қмж, ашық сабақ, әдіс-тәсілдер
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Желтоқсан 2023
176
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану

Мектеп: «Үстірт орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Имашова Зайда

Сынып: 6

Катысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.1.2.17 Рационал сандарды қосу мен көбейтудің қасиеттерін қолдану

Сабақтың мақсаты

- рационал сандарды қосу мен көбейтудің қасиеттерін білу;

- рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолданып есептер шығару;

- ауызша көбейту машықтарын дамыту

Сабақтың барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

2минут

3минут
















5минут

Ұйымдастыру кезеңі. (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сабаққа назарын аудару)

слайд

«Фигураны тап!» әдісі арқылы топқа бөлу. Оқушыларға фигураның әр түрлі қиындылары таратылады, сол арқылы берілген фигураға сәйкес қиындыларды тауып, топтарға бөлінеді (бір фигураны құрастырған оқушылар бір топ болады).


Shape6 Shape5 Shape4 Shape2 Shape1

Shape10 Shape9 Shape8

Shape12


1-топ: Бүтін сан

2-топ: Рационал сан

3-топ: Оң сан


Сабағымды «Бағалаушы фигуралар» әдісімен бағалайтын боламын.

Әр бөлікке бөлінген түрлі картон қиындылары







слайд





дөңгелек – өте жақсы

төртбұрыш – жақсы

үшбұрыш - орташа

Өткен материалды қайталау.

«Кубизм» әдісі арқылы оқушыларға өткен сабақ бойынша сұрақтар қойылады.

  1. Оң сандар дегеніміз не?

  2. Теріс сандар дегеніміз не?

  3. Рационал сандар дегеніміз не?

  4. Санның модулін қалай табамыз?

  5. Қандай сан оң санға да, теріс санға да жатпайды?

  6. Қандай сандар қарама-қарсы сандар деп аталады?

Жаңа білімді меңгеруге дайындалу мақсатында барлық топқа бір есеп беремін.

Есепті тиімді тәсілмен шығар:

Оқушылар көбейтуді ретімен орындайды. Алайда тиімді тәсілін табу үшін жаңа тақырыпты білу қажеттілігі туындайды. Осылайша екі сабақтың байланыс көпірін орнатып, жаңа тақырыппен таныстырамын.

Әр түрлі сұрақтар жазылған, түрлі түске боялған кубик пішінді фигура.














слайд

интербелсенді тақта

Сабақтың ортасы

8минут










6минут



























6минут





















1минут














6минут

Білу және түсіну.

Оқушыларға интербелсенді тақта арқылы bilimland сайтынан бейнежазба көрсетіледі.

Тақтада мысал талқыланады.

Практикалық жұмыс.

1. «Лездеме» әдісі арқылы есептер шығарамыз. Оқушылар қоржыннан берілген есептерді алып лезде шығару керек. Бір топ оқушысы есебін шығарып болса, сол топтың екінші оқушысы қоржыннан келесі есепті алып, шығарып отырады. Осы арқылы қай топ барынша көп есепті шығарғанын анықтаймыз. (бұл оқушыларды шапшаңдыққа, қарсыласты жеңуге талпынуға және жауапкершілікке баулиды)

Дескриптор: оқушы

- рационал сандарды көбейтуді орындайды;

- рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолданады;

- таңбаны дұрыс қояды.

Бағалау: «Бағалаушы фигураларды» белсенділік танытқан оқушыларға беремін. Ауызша да басқа оқушыларды бағалап, мадақтап отырамын.


2. Жұптық жұмыс. Жаңа ақпаратты қабылдауы қиын оқушылар мен тапсырманы орындауда қиналмайтын оқушыларды араластырып «Дереккөздер» тәсілі арқылы оқулықтағы анықтаманы қолдана отырып есептер шығарады. «Бірлесе үйрену» әдісі арқылы жұппен есептерді шығарып, бір-біріне білгендерін айтып көмектеседі.

Дескриптор: оқушы

-көбейтудің қасиетін қолданып көбейтуді орындайды;

-өрнекті ықшамдайды;

-таңбаларды дұрыс қояды.

Бағалау: Оқушыларға көршілерін тексертіп, ауызша бағалау. «Бағалаушы фигуралар» арқылы бағалау.

Қарқынға қарай саралаймын.


Сергіту сәті: Өлең жолдарына сәйкес қимыл жасатып, оқушылардың көңіл-күйін көтеріп, сергітемін.

Мынау менің жүрегім,

Бәрі осыдан басталған.

Мынау басым ақылды,

Бәрін осы басқарған.

Мынау менің оң қолым,

Мынау менің сол қолым,

Барлық істі басқарған.

Кел балалар, ойнайық,

Ойнайық та, ойлайық.

Қандай есеп болса да

Шешпей оны қоймайық!


3. Топтық жұмыс. «Адасқан объектілер» әдісі.

Әрбір топқа қоршаған ортамен байланысты арнайы тапсырмалар беріледі, яғни есеп және әр түрлі жауаптары беріледі. Оқушылар адасқан жауаптарды тауып, есептің берілгенімен біріктіріп, тақтаға ілу керек. (бұл әдіс арқылы оқушылар ойлау дағдыларын қалыптастырады)

1-топ: Қайықтың меншікті жылдамдығы 6км\сағ, ал теплоходтың жылдамдығы одан 5 есе артық. Жаяу адамның жылдамдығы 5 км\сағ, ал мотоциклшінің жылдамдығы одан 6 есе артық. Қайсыларының жылдамдықтары бірдей?

Дескриптор:

- көбейтуді орындайды;

- ауыстырымдылық қасиетін пайдаланады.


2-топ: Велосипедші мен мотоциклші бірдей уақытта А пунктінен бір-бірінен қарама-қарсы бағытта жолға шықты. Велосипедшінің жылдамдығы 14 км\сағ, ал мотоциклшінің жылдамдығы 40 км\сағ. Олар 2 сағ жүргенде бір-бірінен неше км қашықтайды?

Дескриптор:

- қосу мен көбейтуді орындайды;

- қосудың қасиеттерін пайдаланады.


3-топ: Төрт бала 8 балық аулады. Балықтардың массалары: 500г, 1кг, 1кг 500г, 2кг, 2кг 500г, 3кг, 3кг 500г, 4кг. Балалар балықтарды тұтасынан массалары бірдей болатындай етіп бөліп алды. Әрбір бала алатын балықтарының массалары қандай?

Дескриптор:

- қосуды орындайды;

- қосудың қасиеттерін пайдаланады.

Бағалау: «Бағалаушы фигураларды» белсенділік танытқан оқушыларға беремін. Өз-өздерін бағалатып, сенімділік қалыптастыру.


https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/6-synyp/raczional-sandardy-kobejtuding-qasietteri?mid=ef14ca41-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe





Есептер жазылған парақтар

қоржын






Оқулық

А.Е.Әбілқасымова, «Алматы Мектеп», 2018, математика 5-сынып




слайд













Оқулықпен жұмыс




Интербелсенді тақта

















слайд
















450 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!