Материалдар / Рационал сандарға амалдар қолдану
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Рационал сандарға амалдар қолдану

Материал туралы қысқаша түсінік
1.Оқушылардың рационал сандарды бөлу тақырыбы бойынша білімдерін жүйелеу. 2. Өз бетімен ойлау қабілеттерін арттыру, өз білімдерін тексеріп, бағалауға дағдыландыру. 3. Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Желтоқсан 2018
432
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Уақыты: 05.12.2017ж

Пәні: Математика

Сыныбы:

Пән мұғалімі:Утегенова Айнур Туреахметовна

Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды бөлу тақырыбына есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

1.Оқушылардың рационал сандарды бөлу тақырыбы бойынша білімдерін жүйелеу.

2. Өз бетімен ойлау қабілеттерін арттыру, өз білімдерін тексеріп, бағалауға

дағдыландыру.

3. Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: бекіту сабағы

Сабақтың әдісі: практикалық, сұрақ-жауап

Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, карталар

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

Тақырыпқа шығу:ережелер құрастыру арқылы.(оң рационал сан мен теріс рационал санның көбейтіндісінің мәні  теріс сан болады)(екі теріс рационал санның көбейтіндісі мәні оң санды береді)

  • Теріс санның оң санға көбейтіндісі мәні теріс санды береді.

  • Теріс сандардың көбейтіндісі оң санға тең.

  • Кез келген рационал санның -1-ге көбейтіндісі мәні осы санға қарама-қарсы санға тең.

  • Егер көбейткіштердің біреуі нөлге тең болса, онда көбейтінді мәні 0-ге тең болады.

ІІІ. Өткен тақырып бойынша қайталау жүргізу. 

  • Семантикалық карта №1

  • жауабы

    тапсырмалар

    8

    2

    6

    9

    3

    -11+13=

    Г

    Б

    А

    Е

    Н

    4,3-12,3=

    І

    О

    Ж

    П

    Т

    -1,9+10,9 =

    С

    Ш

    М

    Л

    Ю

    -2+5=

    Р

    Ы

    У

    Щ

    І

    19-13=

    Ч

    Ф

    М

    Э

    Қ

  • Б І Л І М

  • Семантикалық карта №2

  • жауабы

    тапсырмалар

    3

    -4

    7

    -8

    -6

    -2,8-1,2=

    Г

    Ш

    У

    Е

    Н

    -12+19=

    І

    О

    Ы

    Л

    Т

    3.3-9=

    Ю

    Ә

    М

    Л

    Р

    21.1-18.1=

    А

    В

    У

    Щ

    Д

    -0.9-7.1=

    З

    Ф

    М

    Қ

    И


    Ш Ы Р А Қ

Ойланайық -/сергіту сәті/ (Слайд арқылы көрсетіледі)

Соған қатысты тарихи мәлімет

VIІ ғасырда өмір сүрген үнді математигі Брахмагупта оң сандарды «мүлік», теріс сандарды «қарыз» түсінігімен байланыстырған. Теріс сандарды қосу және азайту ережелерін былай айтқан: «екі мүліктің қосындысы мүлік», «екі қарыздың қосындысы қарыз». Сонымен бірге ежелгі ережелер де бар.

ЕЖЕЛГІ ЕРЕЖЕЛЕР

  1. Менің досымның досы-менің досым (+Х)∙(+Х)=(+Х)

  2. Менің дұшпанымның досы-менің дұшпаным (-Х)∙(+Х)=(-Х)

  3. Менің досымның дұшпаны-менің дұшпаным (+Х)∙(-Х)=(-Х)

  4. Менің дұшпанымның дұшпаны-менің досым (-Х)∙(-Х)=(+Х)


ІV.Бекіту.(25 мин)

Сәйкестікті тап:  

Оқушыларға топшамада тақтада есептер беріледі. Оқушыларға  мәндес өрнектерді табу қажет.

18:(-3)               2-5

49:(-7)                 -2+(-3)

-60*(-1/4):(-5)    -20+4

-70:(-14)              -110+130

-9*0                    -75+75

80:(-5)                -42:2

10:(-0,5)          -40:5

-7*(-3)                 40+(-20)

¼*(-32)               -11+4

-5*(-0,25)            -1008+1002

 

Топтық жұмыс.   (8 мин)

Оқушыларға карточкалық тапсырмалар беріледі. Оқушылар шешімін табу арқылы сәйкес санға сәйкес әріптерді тауып, сөз шығарады. Жасырылған сөз «Декарт». Оқушылардан Рене Декарт туралы мағлұмат сұралады?

Д: х:2=-4 (-8)

Е: х:3=-2 (-6)

Т: -а:4=9 (-36)

Р:  -94:(-1)  (94)

А:  -2*(-14)  (28)

К: 75:(-1)  (-75)

 

-8

Д

-6

Е

-5

С

4,09

Р

-2

П

94

Р

2

Е

28

А

-5

М

-36

Т

-5

А

-75

К

Теріс сандар 17 ғ француз математигі, физигі және философы Рене Декарт (1596-1650) еңбектерінің нәтижесінде қолданысқа енген. Ол теріс және оң сандардың геометриялық түсініктемесін беріп, координаталық түзуді енгізген. (1637 ж.)

 

 

Қаңдай сурет жасырылған?

Оқушылар интербелсенді тақтада берілген есептерді шешу арқылы сәйкес жауапты тауып, жасырылған суретті табады. Жасырылған сурет «табиғат».  (6 мин)

25

4

-9/4

 2

100

64

27

0

-64

(-5)2=25

-43=-64

108-(-9)2=27

4+(-2)=2

-8*(-8)=64

0*(-2)=0

-100*(-1)=100

Тапсырмаларды орындаған соң табиғаттың суреті  табылады. Оқушылардан табиғатта теріс, оң сандар ұғымы қайда кездесетінін сұрау.

V.Үй тапсырмасын беру:

VI.Қорытынды                   

VII.Бағалау

Қосымша уақыт қалса:

1.Бөлуді орындаңдар:

а) в)

ә) г)

б) ғ)

2. Теңдеуді шешіңдер.

а) б)

ә) в)

3. Өрнектің мәнін табыңдар.

а) б)

4.  Есептеңдер:

5. Өрнектің мәнін табыңдар.

а) б)


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!