Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Рационал теңсіздік
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Теңсіздіктер» |
Мектеп: №25 ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Губайдуллина М.Н. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысқандар: 18 |
Қатыспағандар:0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Рационал теңсіздік |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.2.9 рационал теңсіздіктерді шешу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
- рационал теңсіздіктерді шешудің алгоритмін біледі, түсінеді - рационал теңсіздіктерді шешуде интервалдар әдісін қолдана алады - рационал теңсіздікті қанағаттандыратын х- тің барлық бүтін мәндерін анықтай алады - рационал теңсіздіктерді шешуге арналған дәрежесі жоғары есептерді талдап, түсініп шығара алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
- рационал теңсіздіктерді шешудің алгоритмін біледі, түсінеді - рационал теңсіздіктерді шешуде интервалдар әдісін қолданады - рационал теңсіздікті қанағаттандыратын х- тің барлық бүтін мәндерін анықтайды - рационал теңсіздіктерді шешуге арналған дәрежесі жоғары есептерді талдап, түсініп шығарады
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар рационал теңсіздіктердің анықтамасын айта алады Негізгі сөздер мен тіркестер: рационал теңдеу, бір айнымалысы бар теңсіздік, координаталық сәуле Сыныптағы диалог, жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер: Рационал теңдеу дегеніміз не? Теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегенді қалай түсінесіз? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылығы: Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық», ашықтыққа тәрбиелеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, сызу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Бір айнымалысы бар теңсіздіктер, рационал теңдеу, координаталық сәуле ұғымдарын біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин 2 мин |
«Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру. Ұпай салынған қапшықты топтар бір-біріне лақтырып, есептің жауабын айтады. Есептің дұрыс жауабы интерактивті тақтада көрсетіледі.
№162 Берілген түбірі бойынша квадрат теңдеудің екінші түбірін табады 1) +х-12 = Жауабы:; = 3 2)6 -5х+1 = Жауабы: = 3) х-2 = - Жауабы: = 4) х+12 және = - Жауабы: = Дескриптор: білім алушы
ҚБ: «Плюс, минус»
Саралау тәсілі: «Жіктеу». Аралас топ
3х-7<2; 2х<1; 4х>16; 5х<20; 6х<3; 8х≥24; 5х≥16; 3х≥ -18; 2х≥12; -8х≤ 32; 5х=5; х+2,7=3; 2х=4; х=3; 5х=10; 8х=4; 2х+5 >10;2х≤х+8
|
8 сынып алгебра А.Әбілқасымова, З.Жұмағұлова, А.Абдиев, В.Корчевский
Топқа бағалау парағы үйлестіріледі
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 мин 1 мин |
Жаңа тақырыпты меңгеру.
Келесі кезекте интерактивті тақтадан өрнегін көрсетіп: «Балалар, қалай ойлайсыңдар бұл өрнекті қалай атауға болады?» деп қайта бағыттау сұрағын қоямын. Ендеше балалар бүгін біз осы рационал теңсіздіктерді қалай шешу керектігін үйренеміз. Бүгін біздің өтетін сабағымыздың тақырыбы «Рационал теңсіздіктерді шешу» (интерактивті тақтада көрсетіледі)
Әдіс: «Ойлан- жұптас- бөліс»
Бағалау критерийі: Рационал теңсіздіктерді шешудің алгоритмін біледі, түсінеді Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну І топ. Теңсіздікті шешіңіз:
Шешуі: х= -3, х≠4
Жауабы:(-∞;-3]∪(4;+∞)
ІІ топ. 2 +9х+4<0 Теңсіздікті шешіңіз: - ; -4 Жауабы: ( -4 ;-0,5) ІІІ топ. (3-х)(х+1)<0 Теңсіздікті шешіңіз: 3 ; -1
Жауабы: (-∞;-1)∪(3;+∞) Дескриптор: білім алушы
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша топтар бірін-бірі бағалайды
Элективті тест. Мұғалім алдын ала әрбір оқушыға A, В, С арқылы белгіленген түстері сәйкес ақ, сары, көк, қызыл, жасыл стикерді таратады. Әрбір сұрақты қойғаннан кейін 20сек. кідіріп, сыныптан тест жауабына сәйкес әріпті көтерулерін сұрайды.
А) (-1;1) В) [-1;1] С) (-∞;-1)∪ (1;+ ∞)
2)
А) (-3;3) В) [-3;3] С) (-∞;-3)∪ (3;+ ∞)
3)
А) (-∞;0)∪ (1;5] В) (-∞;-5]∪ (0;1] С) (1;5)
Дескриптор: білім алушы
ҚБ: «Басбармақ» тәсілі арқылы бағалайды.
Бағалау критерийі: білім алушы - Рационал теңсіздікті қанағаттандыратын х- тің барлық бүтін мәндерін анықтайды - Рационал теңсіздіктерді шешуде интервалдар әдісін қолданады Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану
Жеке жұмыс. Әдіс: Өзіндік жұмыс Теңсіздіктің бүтін теріс шешімдерін табыңдар
1) Жауабы: -1 2) Жауабы: бүтін теріс шешімі жоқ Дескриптор: білім алушы
ҚБ: «Бағдаршам» арқылы әрбір оқушы өз-өзін бағалайды
Есеп дұрыс шығарылса- жасыл,
жартылай шығарылса- сары,
мүлдем құрастыра алмаса-қызыл бағдаршам көтереді
Бағалау критерийі: Рационал теңсіздіктерді шешуде интервалдар әдісін қолданады Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану
Топтық жұмыс. Әдіс: «Сәйкестігін тап» Теңсіздіктерге бірнеше артық жауаптар беріледі. Оқушы есепті шығарып, ішінен дұрыс жауапты кестеге толтырады
Жауабы:
Дескриптор: білім алушы
ҚБ: Мұғалім марапаты (өте жақсы, тамаша, керемет)
Бағалау критерийі: білім алушы - рационал теңсіздіктерді шешудің алгоритмін біледі, түсінеді - рационал теңсіздіктерді шешуде интервалдар әдісін қолданады - рационал теңсіздіктерді шешуге арналған дәрежесі жоғары есептерді талдап, түсініп шығарады
Ойлау дағдыларының деңгейі: білу, түсіну, қолдану
Саралау тәсілі. Тапсырма
А- деңгейі
Жауабы: (0;3] Дескриптор:білім алушы
В деңгейі
Жауабы:[-
Дескриптор: білім алушы
С деңгейі
Жауабы:(1;3]
Дескриптор: білім алушы
ҚБ: «Егер 5 минутыңыз болса …»
Саралау: Қарқын анықталу облысын тап Жауабы: (- Дескриптор: білім алушы
ҚБ: «Желкенді кеме» Оқушылардың әрқайсысына желкенді кеме салынған сурет үлестірме беріледі. Олар есеп шығаруына байланысты кеменің желкенін үш түске бояп қояды. Егер тапсырма сәтті орындарса-жасыл түске, қиындықтар кездессе-сары түске, қиындық туғызса –қызыл түске бояп қояды
|
https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/algebra/raczional-funkcziyalar/lesson/raczional-tengsizdikterdi-sheshu-adisteri
8 сынып алгебра А.Әбілқасымова, З.Жұмағұлова, А.Абдиев, В.Корчевский. 126 бет, 1- мысал.
Ақпараттық құралдар Интербелсенді тақта
8 сынып алгебра А.Әбілқасымова, З.Жұмағұлова, А.Абдиев, В.Корчевский №307(1,3)
Ақпараттық құралдар Интербелсенді тақта
8 сынып алгебра А.Әбілқасымова, З.Жұмағұлова, А.Абдиев, В.Корчевский №310 (1), № 313(1), №317(1), 130бет
2017-2018 оқу жылының 9 сынып математикалық регата есептер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы оқушылар сабақта алған әсерлерімен бөліседі.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтық және жұптық жұмыстар арқылы оқушылардың бір-біріне көмек көрсетуіне қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беру арқылы жаңашыл ой туындауына түрткі болу. Сабақ барысында мына белсенді әдістерді қолдандым: сұрақты ұстап ал, элективті тест, ойлан- жұптас- бөліс, сәйкестігін тап, өзіндік жұмыс Саралау әдістері: жіктеу, тапсырма, қарқын
|
Жұптардың, топтардың бірін-бірі бағалауы, мұғалімнің оқушыны бағалауы. Қалыптастырушы бағалау жұмысы көмегімен бағалау. Сабақта мынадай бағалау тәсілдерін қолдандым: «плюс, минус», «бағдаршам», «екі жұлдыз, бір тілек», «басбармақ», «желкенді кеме», «шапалақ», «егер 5 минутыңыз болса...» |
Оқушылардың денсаулығы мен өмірлерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Психологиялық жағымды ахуал туғызу , сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: |